Ableton live-ról röviden v. hosszan
  • Dj N-Ice
    #235
    Kozben vissza olvastalak benneteket.

    King:

    Az Ableton 5 hiaba kezeli az mp3akat, szerintem ne hasznald mert csak lassulsz vele, ez az egyik, a masik, hogy mostmar leirom akkor hogy en hogyan warpolok. En is PiR8et kerdeztem meg, elmondta az alapokat, sajat magamtol is rajottem mar dolgokra. Tenyleg nem egy ordongos dolog.

    Nyah szoval:))

    Eloszor is csinalok egy mappat ahol azok a zenek lesznek WAV formatumban amiket majd ossze fogok mixelni. Ebbe mappaba kerulnek a Sound Forge altal generalt SFK fileok is es az Ableton Live keszitette ALS kiterjesztesu fajlok.
    Nyah. Gondolom nem kell magyarazni mi mire szolgal a fajlok kozul, de GY.K:) legyen:) Az SFK kiterjesztesu fajl tartalmazza a "peaks"-eket azaz hogy hogyan is fog kinezni a hanghullamunk az adott zenenel. ALS kiterjesztesu fajl pedig ugyan ez csak az Ableton kesziti, viszont itt pluszban tarolja azt az infot is a kesobbiekben amikor mar "bewarpoltuk" a zenet. Nos akkor alljunk neki warpolni.

    1. lepes:

    Behuzzuk azt a zenet az Audio savba amit szeretnenk warpolni, majd alul a elkezdi betolteni nekunk a szam hanghullamjat. Ranyomunk a Warp gombra es megjelenik ugye a sarga "1"-es szammal jelolt "fix" pont. Na most amit errol kell tudni: Ha ez a zene amit eppen warpolunk az elso zene lesz vagy szeretnenk ugy beilleszteni a mixunkbe hogy rogton az elejetol hallani lehessen, akkor az 1-es fix pontot athelyezzuk a hanghullam legeslegelejere. Viszont ha nem az elejere tesszuk a zenet akkor az 1 es pont az elso hallhato cintanyer, labdob, taps, vagy akarmire fog kerulni ami utemet ad.


    2. lepes:

    Bal felso sarokban keresunk egy olyan gombot ami egy ures ill. egy telitett kor egymas mellett (gy.k: EXT gomb mellett balra). Ennek az ikonnak Metronome a neve. Ez fog nekunk segiteni minden egyes utemvonalat a helyere csusztatni.

    3. lepes:

    Bekapcsoltuk a metronome-ot az 1-es fix pontunk a helyen van es akkor nyomunk egy play gombot. Ekkor elindul a zene es ezzel egyidoben a metronome segedhang (tikk-takk-takk-takk)ez 4 utemet jelol mindig, es minden negyedik utem kezdouteme TIKKre fog esni. Na most, hogy ne bonyolitsuk nagyon a dolgot es mielott azt hinne barki is hogy ez orakig fog tartani, hat kozlom hogy kb pont annyi ido ahany perces a zene. Meghallgatod es be is van warpolva. Szoval megy a zene, metronome is szol es kozben az egerrel kovetjuk hogy merre jarunk a zeneben es mindig az egesz szammal jelolt vonalakat huzzuk a dobra. mondjuk a 9esnel ha egyszerre szol a dob es a metronome, akkor duplakattintassal a 9esre csinalunk egy fixpontot. megyunk tovabb es figyeljuk hogy nem maszik-e el a dob a metronomerol. Ami a trukk benne hogy semmi mas dolgunk nincs azon kivul mint a vonalakat ugy huzni jobbra illetve balra hogy a metronomeon maradjon mindig a dob ergo sose usson el. es csinalgatni a fix pontokat kozben.

    Altalaban egy zene olyan 200-250 negyedbol all. Ha mondjuk 17-130ig nem maszik el a dob a metronomrol akkor nem kell teletuzdelni fixpontokkal hanem eleg csak a 17esre es a 130asra tenni fix pontot. Kiallasok elejen legyen fix pont es a vegen mikor indul az elso dob, azon is. Kozben lehet figyelni hogy mekkora a BPM szama a zenenek. en nagyjabol 126 es 130 kozott szoktam mozogni, ha kapsz egy BPM erteket, akkor nagyjabol annyinak kell lennie mire bewarpoltuk a zenet. Ha sokkal kevesebb vagy tobb, mint amikor elkezdtunk warpolni, ott csunyan be fog lassulni vagy gyorsulni mikor lejatszod.

    Nah asszem nagyjabol ennyire kene figyelni:)))

    JAHH:))))))))))) mielott idegbeteg lenne barki is, SAVE gombot gozerovel nyomkodjuk ha keszen vagyunk a zene warpolasaval:)))))))))))))))))))))))

    Vannak olyan zenek amibe kell vagy 100 fixpont, eloferdul, de azert az 5os Ableton mar autoBPMes, nem hiszem hogy sok gond lesz vele.

    Na ha ezutan is gaz van a warpolassal akkor csinalok videot is basszus:)))))))) heeheheh

    na csumeeessszzz:)))))))))))