• BlackRose
    #10
    Ja és persze open source a BSD is, de ami szerintem a lényeg, az ott van, hogy az alkalmazások elnyomó többsége lassan a webet kell, hogy célba vegye, vagyis amit csak lehet azt web szolgáltatásként kell publikálni, és akkor nem lesz probléma az alkalmazások multiplatform felhasználása, pl. mindegy lesz, hogy mondjuk rá Windowson fut e .NET környezetben vagy Linuxon J2EE-ben, egyszerűen használható lesz. Szerintem a desktop lassan átváltozik egy telyessen web platformra (egy pár kivételes esetet mellőzve, ahol a web felület még nem felel meg és ahol a jelenlegi gazdag kliens alkalmazások felválthatatlanok. Ebben az esetben ugyanis a fő probléma nem a fizetős szoftver, és a megoldás nem az Open Source, ebben az esetben a broadband kommunikáció elhozása a szegény országokba megfizethető áron az ami fontos és éppen ez az amiről sokan el akarják terelni a figyelmet, mert mondja nekem meg valaki miért nincs mondjuk rá "open source" mobiltelefon amely képes egyik a másikkal a szolgáltató nélkül kommunikálni ha pl. a telefonok közel vannak egymáshoz? Hát azért mert akkor a szolgáltatók nyugodtan elköszönnének a bevételük egy részétől (amit jogszerűtlenül vesznek fel, mert nem használják ki a technológiát a lehetőségek meglévő szintjéig.) De ezt a problémát nem látják, inkább az szurja a szemüket, hogy az MS-nek vagy a Sun-nak dollármiliárdokat fizetnek a szoftverért. Tehát szerintem az Open Source az nem egy másik, hanem egy mégegy megoldás kell, hogy legyen és ha azt akarja, hogy holnap a Microsoft helyére kerüljön akkor előre sajnálom a dolgokat, inkább az kell legyen a cél, hogy az open source alkalmazások teret nyerjenek, de ez közben nem arra törekedve, hogy a Microsoftot kiszorítsák, hanem inkább arra, hogy rávegyék őket, hogy jobb megoldásokat olcsobban állítsanak elő és úgy, hogy azok teljessen együttműködőképessek legyenek a open source megoldásokkal és vice versa. A WS-I (web szolgáltatások) éppen ebben az irányban haladnak, de sajnos nem igen látok komoly open source részvételt, igaz, hogy az IBM és a Sun az open source ágazatot képviseli, de a kommerciális ágazatot, ezek a megoldások meg egyáltalán nem olcsok a szegény országoknak, és tök mindegy nekik, hogy az MS megoldást vagy a kommerciális open source megoldás választanák, mert mindkettő megfizethetetlen számukra, de az ami még jobban fáj neki az amint már mondtam a kommunikációs költségek ez az a terület ahol dolgozni kell, szerintem el kell érni azt, hogy egy 2 Mb es broadbank flatrate link ára havi 5-10 dollár körül legyen, addig pedig nem sok értelme van a szegény országok informatikai felzárkozásáról beszélni, addig csak csupán az IT outsourcing egy különleges alakjáról beszélhetünk amit open source néven ismerünk és abban nyilvánul meg, hogy a fejlesztéseket kihelyezzük az ingyenes munkaerőhez aki még örül neki, hogy ingyen dolgozhat (persze vannak olyanok is akik fizetést kapnak, de lényegessen kis százalékuk), és ezeket a fejlesztéseket alkalmazzuk, de a megtakarításokat nem a felhasználói áraink csökkentésébe fogjuk értelmezni, hanem a profit növelésében.