Elméletek, felfogások, filozófia
  • sz4bolcs
    #115
    Ha ember számára elérhető az objektív (nem függő) világnak szubjektív(talán nem is a legjobb szó erre a szubjektív) megtapasztalása, és ha erről beszélni is tud, akkor nagyon is mást jelent a kettő. De ha a hit valami létezésében ugyanaz, mint amikor valamire azt mondod, hogy létezik, akkor a kettő ugyanaz, mert nem is tudsz a létezésről másképp beszélni, mint saját szűrődön keresztül.

    Én úgy gondolkodok, hogy hit és tudás objektívan nem különíthető el élesen egymástól. Mert hát.. kinek mi a bizonyított? Egyik embernek lehet olyan bizonyított dolga, ami másik számára nem bizonyított. Innentől csak statisztikailag beszélhetünk tudásról. Így a bizonyítás is szubjektív. Itt még van egy olyan lehetőség, hogy szubjektíven még mindig fönnáll a tudás és hit különbsége. De:

    Nekem nincs se meggyőződésem, se tudásom arról, hogy Isten létezik.
    Nekem nincs se meggyőződésem, se tudásom arról, hogy Isten nem létezik.
    Nem tudom, hogy Isten létezik-e. El tudod ezt képzelni?
    Ez nem Isten tagadása, legalábbis nálam egyáltalán nem úgy jelenik meg, csak mint nem-tudás, és nem-hit.
    A nem-hit itt nem úgy jelenik meg, hogy "hiszem, hogy nem", hanem mint hit hiánya. És a tudás is e-képpen alakul..