11330766891279474906.jpg
  • Gabo
    #208
    Sziasztok!

    Hűha... Kicsit nem figyelek és beindul itt is az élet.

    Gladiator:
    Kapsz tőlem is néhány tippet a vásárláshoz.
    Ha szeretnéd a fogássort, a lánckerekeket és a láncot is cserélni, ezt egyszerre tedd. Ezek az alkatrészek együtt és egymáshoz kopnak a használat közben. Ha csak az egyiket cseréled, lehet arra számítani, hogy a hajtáskor ugyan úgy ugrani, szalajtani fog, mint a régi.
    Bár nem tudom, hogy jelenleg milyen készlet van a bicodon, de arra mindenképpen figyelni kell, hogy nem minden lánc jó mindegyik lánckerékhez. Pl. a shimano felsőbb kategóriás szettjeihez tartozó szűkített profilú lánc igen csúnya bemaródásokat tud okozni egy alsóbb kategóriába tartózó (Pl.: Acera, Alivio) lánctányéron.
    Persze ha váltót is cserélni szeretnél, akkor a fentiek még azzal is bonyolódnak, hogy a váltó milyen fogassorral és lánccal használható együtt.
    Én is gondolkodtam a váltó cserén, de arra jutottam, hogy amíg a régi működik, addig nincs értelme cserélnem. Sajnos a váltó cseréje nálam szinte a teljes hajtáslánc cseréjével járna, s mivel Deore szettnél lejjebb nem szívesen mennék ez nem kis költség lenne.

    Ha csak 40 e pénz áll a rendelkezésedre, akkor a telot inkább hagyd ki. Teloból csak jót érdemes vásárolni, az pedig nem olcsó mulatság.
    A választás első sorban a felhasználástól, no és persze a testsúlyodtól függ. XC-re ma már 80 mm út elfogadott, de még a 63 mm is rendben van.
    Ha nem versenyzel és így a tömeg nem elsődleges fontosságú, akkor acélrugós, nyílt olajfürdős telot érdemes felhajtani. (Azért az olajpatronosak se rosszak.) Ezeknek a mozgása kellően finom, ugyanakkor a karbantartás igényük sem túl magas. Ráadásul testesebb bringás alatt sincs velük sok gond. (Legalább is a jobbakkal.)
    Ha komolyabb versenyzés fel kacsintgatsz, esetleg úgy érzed, hogy minden gramm számít, akkor a légrugós telok jöhetnek szóba. Ezek viszont lényegesen drágábbak, mivel sokkal precízebb gyártást igényelnek.
    Akadnak hibrid megoldások is. Egy puhább acélrugó, kiegészítve egy állítható keménységű légrugóval, olajos csillapítással. Ezek sem lehetnek rosszak... De véleményem szerint minél bonyolultabb felépítésű valami, annál több a hiba lehetőség és annál nagyobb a karbantartás igény.
    Persze ha nincsenek nagy igényeid ilyen téren, akkor az acélrugó+elasztomer megoldású olcsóbb telok is szóba jöhetnek.
    Azt azért érdemes fejben tartani, hogy ha telot veszel, az karbantartást is igényel. Az olajos telokban időnként cserélni kell az olajt, a többinél pedig gondoskodni kell a megfelelő zsírzásról. A különböző tömítések is folyamatosan kopnak, így ezeket is néha ki kell cserélni. A telok leírásában benne szokott lenni, hogy milyen időközönként kell a karbantartást elvégezni. Ha elmulasztod, akkor nem lesz túl hosszú életű a cucc.
    Gondolom olyat mondanom se kell, hogy XC-re szánt telóval nem illik DH-zni és ugrálni...
    Én 2002 év elején vettem magamnak akciósan egy 2001-es Rock Shock Judy XC telot. Ha az emlékezetem nem csal, akkor valamivel 60e felett volt az ára, de nem bántam meg a döntésem.

    Gabo