• Timber
    #25223
    Nem azt mondtam, hogy minden esetben karositja a gepet... en is csinaltam mar timelapse-t ugy, hogy benne volt a nap hosszu idon keresztul... De pont nagylatoszog eseten a nap ereje igencsak elvesz... de pl 210 mm-nel mar mas a helyzet... csak probald ki... vegyel egy nagylatot (pl 24 mm) es fokuszald a napot a tenyeredre... tarthatod akarmeddig... meg sem fogod erezni... tedd meg ugyanezt 210mm-es obival... garantalom, hogy max 3-4 mp utan elrantod a tenyered (de szerintem amint rendesen befokuszalsz mar rantod is). Bjorn Rorslett konkretan felgyujtott egy kamerat napfotozas kozben. Mondhatnam ugyis, hogy szabad szemmel (ami nagylatoszog) akar tobb (masod)percen keresztul is a latomezodben tarthatod a napot es nem lesz kulonosebb bajod, sot meg direktbe bele is nezhetsz 2-3 masodpercre, de ugyanezt meg merned tenni tavcsovel? De mondom... probald ki a hatast egy nagylatoval, 50mm-el es televel. Nekem a tapasztalatom: 12mm-nel meg sem erezni, 35mm-nel picit meleg jopar masodperc utan, 50mm-nel 6-7 masodperc utan erezni tuszuras szeruseget, 75mm-nel 3-4 mp utan mar eget es 210mm-nel amint fokuszra all mar erezni es maximum 2 mp-en belul mar fajdalmas es elrantom a kezem. Persze ha te vallalod azt, hogy esetleg a kameradat vagy a szemedet tonkreteszed akkor hajra. Kicsi az esely arra, hogy megtortenjen szoval miert ne?

    Lapszuro alatt megis mit ertesz? Mert a lapszuro az egy szuro ami lap "alaku". Pl a Cokin szurok is mind lapszurok... Pl nekem van zold lapszurom es rohadtul nem neznek bele a napba vele... az egyetlen lapszuro amit hasznalnek az a hegesztopajzs uvege. De nem azert mert lapszuro hanem mert hegesztopajzs uveg.

    ps.: olvasni valo