Fénysebességű gravitáció
  • forrai
    #1066
    Eötvös Loránd tökéletesített egy műszert, amelyet azután sokféleképpen használt.
    Én erről az alkalmazásáról irtam korábban:
    "1906-ban a Göttingen egyetem pályadíjat tűzött ki a tehetetlen és súlyos tömeg azonosságának kísérleti igazolására. Ezt Eötvös Loránd nyerte el, mert az ingájával sikerült 200 milliomod pontossággal kimutatni a két tömeg azonosságát. ... Ezzel az addigi mérési pontosságot majdnem 3 nagyságrenddel megnövelte. .... A tehetetlen és a súlyos tömeg arányosságának ez az igazolása az általános relativitáselmélet kísérleti alapköve..."

    Én ugyanis azt állítottam, hogy a tehetetlen tömeg minden mérés nélkül is azonos a súlyos tömeggel, mert a tehetetlenség éppen úgy a tömegvonzásból származtatható. Így eléggé furcsálható, hogy az általános relativitás elmélet egy ilyen, ha akarom pontos, ha akarom pontatlan megállapítástól függ.

    Nem tudok viszont arról, hogy a hatványkitevő változatását Eötvös hogyan vizsgálta? Vagy hogy annak (mert létezik ilyen változása) nagyobb jelentőséget tulajdonított volna, minthogy az a sűrűségeloszlás miatt áll elő. Azzal viszont nagyot segített a kutatásnak..