• gz8
    #50
    Ergo a múltba utazás is ezért nem lehet, mert akkor a - jóllehet már megtörtént - múltat változtatod meg, ami szintén nem teszi lehetővé, hogy abba a jelenbe térj vissza, ahonnan eredetileg elindultál.

    Ez pedig a pillangó-effektus.
    A fénykatrális c. könyvben olvastam, hogy a következő történt: demokrácia van, felfedezik az időutazást. Ki is használják, visszamennek a Kréta korba, kitaposnak egy ösvényt, onnan nézik a sok jószágot, de szigorúan megtiltják mindenkinek, hogy letérjenek róla. A sokadik utazás alkalmával mégis megtörténik a baj: XY lelép az ösvényről, elcsámborog picit, és agyontapos egy lepkét.
    Visszatérnek a jelenbe: diktatúra van. XY-t pedig (ha jól emlékszem, akkor a szabály megszegése miatt) kivégzik.
    The End.

    Itt is él a bölcsesség, hogy járt utat járatlanért el ne hagyj!

    Szerintem a múlt képlékeny, kocsonyás-zselés anyag, ami a jelen benne történő előrehaladásával bizonyos módon kristályosodik ki, egyes lehetőségek elvesznek. Mihelyst kikristályosodott, 11-es (tudom, max. 10 lehet) a Mohs-skálán, tehát gyakorlatilag sérthetetlen, nem lehet semmivel megváltoztatni...