• Ligend
    #9
    Valoban kisse optimistanak tunik az a joslat, hogy 2010-re ilyen fejlett robotot allitsunk elo, de abban azert remenykedem, hogy meg eletem folyaman ertelmes beszelgetest folytathatok egy "szintetikus emberrel".

    Asimov annak idejen (az 1940-50-es evekben) mar 1995-re tette a robotkutyat (Egy fiu legjobb baratja c. novella), 1996-ra a gyerekfelugyelo robotot (Robbie), 2002-re a nem helyhez kotott, ertelmesen beszelni tudo robotot (helyhez kotott mar 96-97-ben "volt"). Vizioja szerint a 21. szazad elso feleben az urkutatasban jatszanak majd nagy szerepet a robotok. Mi tagadas, azert nem tevedett olyan sokat. Robotkutya mar evek ota van, igaz meg eleg kezdetleges, de letezik. Az urkutatasban pedig nem szamit ujdonsagnak, ha ilyen-olyan automatizalt gepet kuldenek egy bolygoszomszedunkra.

    "Az ember sajat magat fogja kipusztitani" - nem elkepzelhetetlen. Mindenesetre en nem a robotokban vagy az AI-ban latom a veszelyforrast. Asimov mester szamos alkalommal hasznalta a Frankenstein komplexus kifejezest, ami az emberiseget a robotok "betiltasara" osztonoztek. Holott ha belegondol egy kicsit az ember, mi oka lenne egy gepnek az alkotoja ellen fordulni? Magatol szerintem semmi... Hacsak nem kap erre konkret utasitast. Sajnos az emberi termeszet olyan, hogy egy technikai vivmany megalkotasa utan egybol azt probalja talalgatni, hogy hogyan fordithatnam katonai celokra? Szamtalan pelda volt erre a tortenelem soran, miert pont a robottal tennenk kivetelt? Szemely szerint en csak attol tartok, hogy rossz celokra (is) fogjak hasznalni "oket", de ne legyen igazam.

    Remelem nem riasztott meg senkit ez a hosszabb lelegzetvetelu hozzaszolas az elolvasasatol.