123
Tegnap volt 15 éve a XX-sz.egyik legsúlyosabb esete
  • lpmaskmancick
    #83
    ez brutál,annak midején város volt ma meg csak egy szellemváros,mintha meghállt volna az élet,emberek nélkül
  • Duddits
    #82
    Aztagatya! Olyan durvák ezek a képek! De egyszerre meg olyan hihetetlenek is...
  • bertino
    #81
    :(
  • blackgamer
    #80




  • Duddits
    #79
    ma volt 20 éve!
  • bertino
    #78
    most lesz nemsokára az évforduloja is a balesetnek :(
  • Cat #77
    A most negyvenhárom éves Szergej Koselev 1989 óta filmezi a karbantartási munkálatokat a csernobili atomerőmű köré épített betonszarkofágban. A férfi jól keres és orvosai szerint a sugárzás nem károsította szervezetét, igaz, látása megromlott és a kalciumhiány miatt hat foga kihullott. Szergej állítólag megérzi a radioaktív sugárzás illatát, felvételein pedig néha titokzatos fehér pontok tűnnek fel.

    http://index.hu/politika/bulvar/szergej7768/
  • bertino
    #76
    szó szerint!
  • bertino
    #75
    hát elég nagy baj... főleg mosolyjal az irás végén...
  • DJ Skyline
    #74
    nem bánt a google!:)
  • Tarajos Sül
    #73
    azt se tudom azokat a képeket honnan szerezte
  • Tarajos Sül
    #72
    fogjuk rá! :)
  • Csoder
    #71
    Ennyire lusta vagy keresni ?
  • Tarajos Sül
    #70
    az erömüröl tudsz képet?
  • sz4bolcs
    #69
    Ok köszi, ezt valahogy sejtettem.. De már megnéztem guglin. Valami olyasmi, hogy az orrüreg és a száj közt van egy luk
  • Punker
    #68
    születési rendellenesség
  • sz4bolcs
    #67
    Mi az a farkastorok?
  • uHs Gerzson
    #66
  • AnuluWork #65



  • AnuluWork #64




    „Azt gondoltam, hogy ilyen méretû katasztrófa teljesen valószínûtlen”
    48 ezer évig sugárzik még Csernobil
  • Rafaelo
    #63
    nem emlékszem csernobilra lehet ez a sugárzás mellékhatása????
  • Vlala #62
    ...és az ilyen hírek mellett komoly együttérzést mutatni és gyászolni Csernót?
  • Vlala #61
    Ez egy marha nagy LOL... na így higygyetek a mai újságoknak is! 10-20 év múlva fogtok ráébredni, hogy jól átvertek. a tévéhíradóról már nem is beszélek...


    Kiegészíthetem?

    "a Szovjetuniosok orszag kormanyat ,tobb nemzetkozi szervezetet es a kozvelemenyt is tajekoztatta az atomeromuben tortentekrol."
    (hja, utólag, amikor már le sem lehetett tagadni, mert indiában is hallották a bummot...)

    "A felelossegteljes magatartast tanusito politikai vezetok, a targyilagosan gondolkodo ujsagiok komolyan, felesleges huho nelkul kezeltek az esemenyeket."
    (ez a kedvenc részem benne, amikor az újság a hatalom fenekét nyalja... a felelősségteljes kezelés alatt az átnevezést értik?)

    "A sugarszint mindenutt tavol van az egeszsegre karos hatastol."
    (ez is igznak bizonyult...)

    "A muvelodesi miniszteriiumtol kapott tajekoztatas szerint a kivevben tanulo magyar diakok mindennyian egeszsegesek, tanulmanyaikat rendben folytatjak."
    (ma, 2005-ben kwetten élnek közülük, az egyik rákos, a másik sem 30 évesnek néz ki.)

    " jozanul gondolkodo emberek vilagszerte megertik: bekovetkezett egy baleset amely ellen ma meg nincs biztositek. "
    (gerinces ember ilyenkor kiáll a nép elé és Mea Culpát kiált, itt "balesetről" beszélnek... ennyit a komcsikról)

    Ezen a cikken még mindig nevetek.
  • The Termentor
    #60
    ujsagcikk :
    86 majus 4. esti hirlap
    az atomeromu balesetrol
    a Szovjetuniosok orszag kormanyat ,tobb nemzetkozi szervezetet es a kozvelemenyt is tajekoztatta az atomeromuben tortentekrol.
    A felelossegteljes magatartast tanusito politikai vezetok, a targyilagosan gondolkodo ujsagiok komolyan, felesleges huho nelkul kezeltek az esemenyeket.Az egyesult allamokban es a NATO-orszagokban viszont bizonyos korok koholmanyokat terjesztenek, s egeszen keptelen dolgokat allitanak a balesethez fuzott kommentarjaikban. A szerencsetlenseget ugy tuntettik fel, mintha valamilyen nemzetkozi valsagrol volna szo. (...)
    A jozanul gondolkodo emberek vilagszerte megertik: bekovetkezett egy baleset amely ellen ma meg nincs biztositek. Levonjak majd belole a kovetkezteteseket, s ez hasznara valik az egesz nemzetkozi kozossegnek amely meg nem tudta kizarni az atomeromu balesetek lehetoseget. (...)
    A hazai muszaki ellenorzo szolgalat folytatja a levego, viz, talaj, novenyzet es az elelmiszerek mereset.
    A radioaktiv sugarszint a korabbi budapesti meresek szerint csokkent.
    A sugarszint mindenutt tavol van az egeszsegre karos hatastol.
    Az ellenorzo mereseket folytatjak. A polgari vedelem orszagos parancsnoksaga kozlese szerint ma delelottig a korabbi napokhoz kepest szamottevo valtozast nem mutat az orszagos merorendszer.
    A muvelodesi miniszteriiumtol kapott tajekoztatas szerint a kivevben tanulo magyar diakok mindennyian egeszsegesek, tanulmanyaikat rendben folytatjak.
  • Vlala #59
    "Egy a valóság, és ezer a ruhája"
  • Dzsini
    #58
    mást ír tvrtko, más volt a spektrumon, és más a discovery (vagy national)-féle sorozatban... és mind3 hivatalos forrásokra hivatkozik, és olyanokkal beszélget akik ott voltak és tisztán emlékeznek.
  • Vlala #57
    nem kötöttem bele.

    Aquir: én a Tvrtko-féle verziót olvastam, miszerint tényleg valami kísérletbe kezdtek, de a fejetlenség pont a forrófejű fejestől érkezett, a fiatal tudósok felsőbb utasításra húzták ki a hűtő-szabályzó elemeket.
  • whitew0lf
    #56
    Hát nem túl sok észre vall a zóna üzemzavari hűtőrendszerének bénítása, majd a "sőzdob vízszint alacsony" jelre az üzemzavari védelem bénítása, majd további szabályzórudak kihúzása a zónából, stb.. Ezen kívűl persze arról nem tehettek, hogy az RBMK típusú erőmű olyan amilyen.
  • Aquir
    #55
    és az a műszak volt, amikor a fiatalabb tudósok felügyelték az egészet. A spektrumon azt magyarázták hogy épeszűek voltak, de kicsúszott az irányítás a kezük közül...
  • The Termentor
    #54
    felesleges volt abba belekotni hogy mitol lesz. rosszul fogalmaztam.
    olvasd el a linken levo anyagot, es utana nem fogod osszekeverni az amcsi akciofilmekkel.
  • whitew0lf
    #53
    Teljes mértékben igazad van, hogy az emberi mulasztás volt a fő oka a balesetnek, DE itt több biztonsági rendszert bénítottak egyszerre, tehát többszörös hibát követtek el. Arról nem is beszélve, hogy egy "tudományos kísérletet" akartak végrehajtani egy blokk leállásával kapcsolatban, csak nem dolgoztak ki rá jó tervet. Ezen kívűl a grafit moderátoros erőművek sajnos pozitív visszacsatolásúak. Egyszóval rengeteg dolog előzte meg a katasztrófát. Ami pedig a rákos megbetegedéseket illetei, sajnos nem egyértelmű, hogy csernobil következménye, mert "csak" megnövelte a rák valószínűségét.
  • Vlala #52
    A rák nem Csernobiltól lesz, hanem a csernobili atomkatasztrófa következményeitől. Elgondolkodtató, hogy a 86 körül arra járt magyarok (pl. kamionosok) szinte mindegyike rákos, az pedig egyértelmű, hogy a csernóiak nem vállalják értük a felelősséget.
    A csernobili katasztrófát tudomásom szerint az okoozta, hogy az egyik blokk meghibásodása miatt túlterhelték a többit, és kritikus pillanatban emelték ki a hűtőrudakat (de lehet, hogy keverem az egyik amcsi akciófilmmel :-) ) tehát az emberi fejetlenség hozta megint a bajt...
  • Vlala #51
    Kicsit megkésve,de fogadd részvétem. A fejesek már scak ilyenek, úgysem fognak beismerni semmit.
    Pakson is köhögött az erőmű, de "a helyzet magaslatán álltak, a lakosság nem volt veszélyben" (ez a szöveg már Csernobilban megíródott, csak ott nem mertek akkora feneket csinálni a szájukból, hogy felolvassák. Ha nem történt volna ekkora katasztrófa, csak egy kisebb, lazán beolvasták volna a népnek.
    Arról a kedves gesztusról beszélek, hogy az első parancs Csernobillal kapcsolatban Lenin nevének levétele volt az erőműről.
  • The Termentor
    #50
    http://www.reak.bme.hu/csernobil/
    itt van sokminden a temaval kapcsolatban
  • The Termentor
    #49
    Érdemes megemlíteni azt a 15 tudóst, akik több éven keresztül rendszeresen a szarkofágban dolgoztak. Ők 0.5 és 13 Gy közötti egésztest-dózist kaptak, de sugárbetegséget egyikük sem kapott.
  • The Termentor
    #48
    azok a tuzoltok akik odamentek hogy tuzet oltsanak azok nagyon jol tudtak hogy az eletuket aldozzak fel azert hogy ne legyen 20 szor ekora terulet lakhatatlan...
    amugy meg nehogy azt higgyetek hogy: tudorakom van, csernobil miatt. nem . csernobil LEHET hogy kozrejatszott. mint tudjuk a rak sok mindentol kialakulhat. termeszetesen egy ilyen katasztrofa nagyban hozzajarulhat a daganatos betegsegek kialakulasahoz.
    de nem azt jelenti hogy csernobiltol van. ott ahol bizonyithatoan megemelkedett a daganatos megbetegedesek szama az ukrajna es belorusszia.
    a betonkoporso amit epitettek az meg egy ideiglenes megoldas volt nehany evre amig hosszabb tavu megoldast nem talalnak. mivel onnan elvinni nem lehet ezert ott kell betemetni. korultekintobben. mar valami tervek is vannak ra. csak nincs meg a tamogatas.
    a jo gazdag orszagok sirnak mint a furdos kurvak ( jogosan) de valamit tenni erte az mar nem megy...
  • Ronny
    #47
    ukrán nyelv?Van olyan is?
  • Frank99
    #46
    ha egy kicsit visszaolvasol, a commentem óta eltelt 3 év. Akkor még azt írtam 2001-ben, hogy apukám tűzoltóként 2G-t mért a Keszthelyi tűzoltóság udvarán azon a reggelen.

    szeptemberben vettek ki a mellkasomból egy ökölnyi cisztát.
    sosem dohányoztam, egyéb károsító anyag sem nagyon volt körülöttem.(bitumen, lakkok stb.)

    van a hónom alatt egy 20 cm-es vágás, az összes frontot megérzem.
    6 éves kisfiam végigizgulta a dolgokat.(azóta sem tudom igazán megmagyarázni, miért is voltam 3 hétig távol)

    Lehet hogy nem a Csernobil tehet róla, de vajon akkor mi?
    Aki még nem látott maga körül rákos rokont leépülni 2-3 hónap alatt, az nem tudja miről beszélek.
    azok csak röhögjenek. Tavaly januárban halt meg a nagypapám rákban. volt vagy 35 kiló, mikor meghalt. Előtte úgy 70 kiló...
  • rolika
    #45
    "A harmadik angyal is trombitált, és leesék az égből egy nagy csillag, égve, mint egy fáklya, és esék a folyóvizeknek harmadrészére, és a vizek forrásaira;
    A csillagnak neve pedig üröm: változék azért a folyóvizek harmadrésze ürömmé; és sok ember meghala a vizektől, mivel keserűkké lőnek."
    (jelenések könyve 8.10)

    frederik pohl írt egy (ál)dokuregényt csernobilról, ezzel az idézettel kezdődik
    alatta a kis magyarázat, hogy miért is:

    ukrán nyelven az üröm jelentése: csernobil
  • Vlala #44
    Én a kabarékból értesültem először. De azt hiszem, a világ még sokáig emlékezni fog a Lenin erőmű túlterhelésére, amelynek következménye - az átnevezésén kívül - katasztrófa lett.