1129
lézeres-szem-műtét
  • kaposi1
    #649
    Szerintem aki ilyen műtétre készül az minimum hogy ezt a fórumot elejétől a végéig elolvassa.
    Nagyon sok tanácsot talál benne pro és kontra.
  • Thanatos
    #648
    talán olvass vissza picit...
  • vénfarok
    #647
    Sziasztok, aki volt már ilyen műtéten (vagy ismerőse volt), az lécci írja le, hogy milyen, mit csinálnak, mennyire fáj, meddig tart, stb. köszi
  • TDomi
    #646
    Akkor kell hordani a napszemüveget ha látod az árnyékod. Tudjátok pont mint a medvénél ha meglátja az árnyékát akkor vissza megy, te nem mész vissza de szemüveget veszel.
  • [NST]Cifu
    #645
    Csak gondold végig, ugyan az, mint egy fényszegény, rosszul megvilágított helyen lennél folyamatosan. A szemed elkezd alkalmazkodni hozzá...
  • mirmilla
    #644
    juj, ez tuti biztos? *.* Köszönöm szépen. Életet mentettetek. :)
  • [NST]Cifu
    #643
    Már csak azért se hord állandóan, mert a szemed így elszokik a fénytől, és szépen lassan már azért fogod viselni, mert zavaró lesz a fény számodra a lakásban, iskolában, épületekben is. Elég ha csak kint viseled.
  • Hapszi
    #642
    McLeo: igen megcsinálják, az Optimumban. Bal szemem -3,5, jobb szemem -4,25. Előbbi 9., utóbbi 6. éve stabil.

    mirmilla: Napszemüveget csak kint kell viselni, azt is csak napsütésben, tehát borongós időben nem. Mivel az ablaküveg az UV sugárzás nagy részét kiszűri, így bent nem kell hordani.
  • mirmilla
    #641
    Sziasztok! Nekem múlt hét csütörtökön műtötték a szemem, és azóta aktívan hordom a napszemüveget, még bent sem igazán merem levenni, mondván mindenhol ott lehet az UV. Segítséget szeretnék kérni, hogy tényleg ott van-e :D Azaz a természetes fény magában hordozza az UV-t vagy csak ott van UV, ahol süt a Nap? - és naná, hogy egynapos kontrollon még fel sem merült bennem ez a kérdés... De már mindenki hülyének néz a suliban...
  • Aleana
    #640
    Oké, az biztos, hogy át fogom rágni :) Majd meglátjuk, 23-án mit mondanak, aztán majd onnan indulok valamerre...
  • McLeo
    #639
    Felvették CIFUnak 4.re:) csak nem bírt várni:)
  • TDomi
    #638
    Cifu szerintem próbálkozz tovább és hívogasd őket. Lehet hogy csak átmeneti probléma volt.
  • McLeo
    #637
    Aleana: csak azért mert ugyanazt a döntést kellett meghoznom, amit neked és én a PRK mellett döntöttem:P de még mindig azt mondom, hogy egy ilyen döntést neked kell meghoznod és jól meg kell rágni.

    Hapszi: 18 éves vagy és megcsinálják a műtétet? Melyik klinikán voltál és milyen dioptirád van?

    CIFU: 2 hónapos kontrol? de hisz téged December 17-én műtöttek. Hogy repül az idő:P
  • [NST]Cifu
    #636
    Amúgy mi volt, olyan égetően fontos?

    10.-én kellett volna mennem 2 hónapos kontrolra, de sajnos nem jutottam el, másnap akartam felhívni őket új időpontért, de az összes Optik-Med-es papírom 30km-re volt tőlem. Internetem volt, az új desingos oldalon lévő számot nem vették fel, hát ide kiáltottam rémületemben. :D
  • Hapszi
    #635
    Azóta túlvagyok az alkalmassági vizsgálaton, szerencsére elvégezhető a műtét (pénteken PRK). Az orvos szerint azért rossz a látásom szürkületben mert viszonylag fiatal (18) vagyok és elég nagyra tágulnak a pupilláim. Meg is látszott az eredményen pupillatágítás után, ugyanazzal a szemüveggel az egyik szememen 80%, másikon 90% volt a látásélesség (egyébként 100-100%), de szerinte ez később javulni fog.
  • Zsanna30
    #634
    Én nagyon rosszul láttam szürkülteben. A műtét (zyoptic) után az volt az egyik legnagyobb élményem, hogy teljesen jól láttam szürkületben (azóta is). Tavaly májusban volt, 100%-os a látásom.
  • lori66
    #633
    McLeo szerintem nem kell aggódnod van akinek ingadozik az értékek de végül be fog állni. Kb. 100%-ra.
  • Aleana
    #632
    McLeo: És miért?
  • McLeo
    #631
    Aleana: Én ha lehet, lebeszélnélek róla, de mindenkinek két szeme van… és neki kell meghozni ezt az életét eléggé befolyásoló döntést…

    CIFU: érdekes az új design, nekem a régi jobban tetszett, egyszerűbb volt és könnyen megtaláltam amit kerestem. Amúgy mi volt, olyan égetően fontos?

    Tegnap voltam az első hónapos kontrollon! Jelenleg az esti fény-probléma még megvan, de az természetes. Ami zavaró számomra, hogy estefelé hirtelen megromlik a látásom… Ezzel nem igazán tudott mit kezdeni a dokinő, majd meglátjuk, lehet elmúlik… Elvileg 100%os a szemem, bár már nagyon erőlködve olvastam el a betűket… tehát én egy picit aláraknám. Főleg, mert után megnéztük a szememet és +0,5ös dioptriával jobban láttam. Megjegyzem -8 -ról indult a játék. Most mondjam, hogy nagyon örülök?:) Jobban örültem volna, ha nincs az a +0,5 dioptria.
    Most már csak 4x kell csepegtetnem és amúgy minden rendben van. 1 hónap múlva újra randi a dokinővel:)
  • Aleana
    #630
    Értem. Pedig hajlok nagyon az IntraLasik felé, de majd meglátjuk, tényleg mit mondanak.
    Még úgyis megyen az Optimumba is majd később :)
  • [NST]Cifu
    #629
    Az Optik-MED-nél azt fogják mondani, hogy ha csak mindenképpen elkerülhetettlen (pl. mert sokat ingázol külföldre, így nem tudsz megjelenni a kontrolokon, vagy hasonló), akkor legyen IntraLasik (Sima LASIK-ot ők nem csinálnak), amúgy inkább a PRK.
  • [NST]Cifu
    #628
    Egy gyorssegélyt kérnék, valaki meg tudja adni az Optik-Med normális számát? Az új weboldaluk desingos, meg minden, csak az ott feltüntetett 06-1-2505-505 telefonszámon kicsöng, de nem veszik fel.

    Szerk.: Felvették végül a 4. próbálkozásra, nem aktuális. :)
  • Aleana
    #627
    Köszi McLeo :)

    Hát azért nyár elején, meg ugye szeptember elején, mikor vannak még/már előadások, eléggé be szokott sütni a nap (még "ép" szemmel, is majd' megvakulok), úgyhogy azért óvatosságból gondolom, kellene...
    Bár elhiszem, hogy véd az üveg is. Ha ilyenre kerül sor, majd megmérem én is ;)

    Azt tudom, hogy a Lasiknál életem végéig fennállna a kockázat, arra gondoltam, hogy ismerve magamat, képes lennék ezen aggodalmaskodni egész sokáig, ami azért nem túl jó. Bár ez is csak hozzáállás kérdése :)

    Az Optik-med ma kapott egy jó pontot nálam, tegnap jelentkeztem vizsgálatra interneten, ma felhívtak, és egyeztettünk: szóval február 23-án belevágok a vizsgálatba, aztán meglátjuk, hogy alakul :)
    Lehet, hogy azt mondják, nálam nem is lehet Lasikot v IntraLasikot csinálni, és akkor marad a PRK így vagy úgy.
  • McLeo
    #626
    Aleana:

    Szerintem túl sok különbséget nem fogsz látni a klinikák közt. Talán érdekesség, hogy vannak klinikák akik a LASIKról lebeszélnek, pedig azzal többet lehet szakítaniuk(kb 2x annyi pénz) és inkább rábeszélnek a biztonságosabb, de macerásabb, kellemetlenebb PRK-ra.
    Optik-medről meg még annyit, hogy épp most újult meg az oldaluk és ezt találtam rajta: „Elértük a 40.000 sikeres kezelést!” ez azért sok mindent elmond:)

    Nos, igen. Érdemes akkor megcsináltatni a szemedet, amikor stabil. Hisz ez olyan, mintha csinálnának neked egy szemüveget(átvitt értelemben) és a szemed tovább romlana, ergo nincs értelme megcsináltatni…

    „Tartok a hosszú napszemüveg-viseléstől (szinte látom magam előtt, hogy magyarázkodhatok minden tanáromnak, miért van rajtam szemüveg az előadásokon is...), meg nem annyira szeretném nyáron kitenni magam az egész tortúrának.”

    Bevallom, én rühellem a napszemcsit, de azért mindig hordom, de csak kint illetve ha szemembe süt a nap bent, de akkor kollégák is hasonlóan védekeznek. Én egy autószalonban melózom, mindenhol üveg, amerre látok. Nem akartam elhinni, hogy tényleg az üveg szűri az UV-B fényt, de tényleg… szereztem egy UV-B mérőt és kint 5-öt mutatott, bent 0 volt az érték… és az olyan időben amikor felhős sem volt az égen. Tehát bent előadáson nem kell hordanod, ettől ne izgulj:P

    „A Lasikról olvastam itt mindenfélét, jót is, rosszat is, picit el is bizonytalanodtam: ahogy ismerem magam, képes lennék hosszú hónapokig vagy évekig azon aggodalmaskodni, hogy ha ezt és ezt csinálom, baja lesz-e vajon a szememnek.”

    Nem hosszú hónapokig, hanem életed végéig ott lesz a kockázat. Erről ugyebár megoszlanak itt a vélemények, hogy mekkora is az a kockázat pontosan. Én még nem olvastam olyantól beszámolót, akinek ez miatt bármi baja lett volna… ugyanakkor én inkább szenvedek(erős túlzás a kifejezés) vele, mint hogy bármit is – még ha minimális is – kockáztassak.

    Lehet kicsit összecsaptam a választ, de rohanásban vagyok… majd talán jobban tudok válaszolni később.
  • Braveheart
    #625
    "Megkérdezhetem hol voltál vizsgálaton?
    Válasz 'Braveheart' üzenetére (#558) Nem azért nem töltök fel wav-ot mert nincs,hanen mert gyalázatos a feltöltési sebességem.

    © Braveheart
    2009. dec. 25. 21:23 | privát | galéria | válasz erre | #558

    Hali! Dec. 16-án lett volna lézeres szemműtétem, de az előzetes vizsgálaton azt mondták, hogy a jobb szemem -0.75, a bal pedig -1.5, és a jobb szemem nem merik bevállalni mert félnek hogy átmegy + -ba...
    Nagyon csalódott vagyok, fél éve készültem rá... Csak egy szememet nem fogom megcsináltatni.
    "

    - a St James Hospitalnál voltam (városmajor mellett)
  • Aleana
    #624
    Sziasztok!

    Nos végigolvastam becsületesen minden hozzászólást :)

    A tapasztalatok:

    * Azt továbbra sem tudom eldönteni, hogy melyik klinikára menjek. Örülök neki, hogy mindenki elégedett azzal, ahol járt - ez nálam azt jelenti, hogy nagyon nem nyúlhatok mellé.
    Úgy döntöttem viszont, hogy kihasználom a lehetőségeket, és elmegyek mind3 helyre (Optimum, Optik-Med és Focusmed), aztán majd meglátjuk, miket tapasztalok, mit mondanak.

    Egyébként is kicsit tartok attól, hogy mégsem lehet még elvégezni nálam a műtétet, ugyanis úgy gondolom, most romlott a szemem (azt hiszem, úgy ajánlják, hogy a műtét előtt már 1 évig ne nagyon romoljon). Persze nem vagyok biztos benne, de a szokásos kontaktlencséimmel valahogy nem látok már úgy, mint régen.

    * Az eljárás kiválasztásával sem jutottam bentebb. A PRK még mindig távol áll tőlem. Tartok a hosszú napszemüveg-viseléstől (szinte látom magam előtt, hogy magyarázkodhatok minden tanáromnak, miért van rajtam szemüveg az előadásokon is...), meg nem annyira szeretném nyáron kitenni magam az egész tortúrának.
    A Lasikról olvastam itt mindenfélét, jót is, rosszat is, picit el is bizonytalanodtam: ahogy ismerem magam, képes lennék hosszú hónapokig vagy évekig azon aggodalmaskodni, hogy ha ezt és ezt csinálom, baja lesz-e vajon a szememnek. Ugyanakkor ennyi erővel mindentől félhetnék - hiszen bármikor bármi megtörténhet. Nem lehet állandóan attól rettegni, hogy milyen baj érhet bennünket.

    Az Intralasik áll hozzám a legközelebb talán, annak mégis kisebb a kockázata, mint a sima Lasiknak. Azért a többi Lasik-válfajnak is utánanézek még, meg persze az sem utolsó, hogy mit mondanak a vizsgálatokon.

    Átolvasok még más fórumokat is, gyűjtöm mások tapasztalatát, aztán valahogy csak kitalálom, mit szeretnék :)

    Elnézést a hosszú elmélkedésért :)
  • TDomi
    #623
    Nem hinném hogy a klinikák ilyenre vetemednének. Mindenkinek aki megműttette csak arról a klinikáról ír tud írni ahol volt. Mivel ez csak egyszeri alkalom az ember életében.
  • kaposi1
    #622
    Szia Hapszi!

    Mivel úgy is az Optimumhoz mész vizsgálatra nagyon nem kell segítenem neked a tanácsban, mert hozzáértő profi kezekbe kerülsz.
    Éppen ezért csak ennyit előzetesként.
    "fényviszonyoktól függetlenül kivételes látásminőség"...
    Olvasni való!!
    Többet nem mondanék mert issti szerint én már így is ennek a klinikának a beépített embere vagyok.
  • McLeo
    #621
    Szerintem erre majd a doki fog rendesen válaszolni, ha ott leszel.

    de... esetleg olvasd el ezt:
    http://hu.wikipedia.org/wiki/Farkasvaks%C3%A1g#Kezel.C3.A9s
  • Hapszi
    #620
    Sziasztok, nekem 1 hét múlva lesz alkalmassági vizsgálatom az Optimumban. Most szemüveggel sokkal gyengébben látok szürkületben mint világosban, szerintetek a műtét után - persze csak ha alkalmas vagyok rá - ugyanolyan (remélhetőleg) éles látásom lesz este mint nappal?
  • [NST]Cifu
    #619
    Az ismertetőkben volt egy grafikon, amely szerint a műtét után rögtön a 100%, majd kb. 2 héttel utána van egy maximum (~110-120%), azután pedig lassan visszamegy 100% körüli értékre. Feltehetően nálam még egy picit romlani fog még a látás ezek alapján.
  • McLeo
    #618
    Ezek az értéknek várható a javulása?
    Hisz külső tényezők annyira nem folyásolhatták be a dolgokat, idén talán 3 nap volt, amikor kisütött a nap és gondolom a csepegtetésre Te is odafigyelsz.

    Amúgy tök mókás, hogy pár nap és 1 hónapos lesz az én szemem is és még mindig este le akarom rakni a szemüveget lefekvéskor:DD a sokéves rutin:P
  • [NST]Cifu
    #617
    Az 1 hónapos kontrol megvolt, most Február 10.-én megyek a követező nagy kontrolra. Az 1 hónaposnál szinte semmi sem volt, a műtétet végrehajtó doktornő vizsgált, érdeklődött hogy látok, megállapítottuk, hogy kb. 95%-os a bal, és 85%-os a jobb szemem (sajnos ahogy várható volt, a műtét utáni értékhez képest romlott), megnézte a gyógyulást mértékét, és kb. ennyi volt. Mondjuk bevallotta, hogy örül nagyon annak, hogy elégedett vagyok, mert mindig van egy félsz azért bennük az olyan eseteknél, mint én is, hogy nem elégedett a páciens, ne adj isten rosszabbul lát a műtét után, mint előtte szemüveggel.
  • McLeo
    #616
    Cifu: azt én is vágom, hogy ez nem olyan csipcsup dolog, hogy na csináljunk valamit. Én arra az esetre gondolok, amikor a szaruhártya felhajtott része levállt és totálisan zavarja, vagy gátolja a látást, akkor meg már szinte mindegy, hogy mennyire szar a látásod. De akkor tényleg ott van, hogy milyen vékony lesz utána a szaruhártyád, meg hát.. tényleg elég sokminden megváltozik, tuti ha itt lenne valami szemészdoki, akkor rögtön rávágna kb 50 okot, amiért nem megoldható:P

    issti:
    Az eljárásokkal tisztában vagyok, úgy gondolom, ezért is dobtam fel a dolgot, de lehet azért jutott az eszembe, mert valami/valamik felette elsiklottam.

    hisz Lasiknál ott a kialakított szaruhártyaréteg, mint PRKnál, csak felette van a maradék/felhajtott szaruhártya. Nah itt én - józan paraszti ésszel azt gondoltam, hogy:

    ha azt a lehajtott szaruhártya megsérül, eltávolítják róla ugyanúgy mint PRKnál a felette lévő hámréteget, majd eltávolítják a levált szaruhártya részt, akkor ugyanott vagyunk, mintha PRK-t csináltak volna:

    hámréteg, lekaparva, szaruhártya a megfelelő görbületre kialakítva és jöhet rá a védőlencse és jöhet a hámosodás...


    Amúgy CIFU: 18án műtöttek. lassan itt az 1hónapos kontrollod, vagy már meg is volt esetleg és nem számoltál be nekünk róla?:)
  • issti
    #615
    Szia McLeo!

    A Lasiknál mechanikus rezgőkéssel vágnak a szaruhártyába, és a felhajtott lebeny alatt műtenek, a PRK-nál csak a hámréteget kaparják le, és a szaruhártya felszínén lézereznek. PRK-nál a hámréteg visszanő, és ugyanolyan marad szerkezetileg a szemed mint volt előtte (kivéve hogy jól látsz). Lasiknál a lebeny csak visszatapad, de sohasem forr össze, életre szóló kockázat a lebeny leszakadása. Lelkiismeretes orvos már nem vállal sima Lasikot, mert nagyon kockázatos. Az Optimumnál Zyoptix néven próbálják a gyanútlan pácienseket rábeszélni a Lasikra. Az Intralasiknál lézerrel képzik a lebenyt, és mivel így peremet is tudnak kialakítani, lényegesen stabilabb a végeredmény.

    Ha nem
  • [NST]Cifu
    #614
    1.: Ha kutatásról van szó, akkor még évekre van attól, hogy embereknél használhassák. Általában az ilyen dolgok sok-sok szűrőn mennek át, mielőtt a mindennapos gyakorlatban megjelennek.

    2.: Azért ne felejtsd el, hogy a szaruhártyát nem lehet büntetlenül vakargatni, hátha kihozunk belőle valami jót. A lebeny is bele tartozik a fénytörést kiváltó részbe, így elvesztése esetén a szaruhártya fénytörése megváltozik, tehát felteszem, ebből újra egy 100%-os szemet varázsolni nem lenne túl egyszerű. Nem kivitelezhetettlen, de függ a szaruhártya vastagságától, és attól, milyen vastag volt az elvesztett lebeny.

    Hozzáteszem ez is laikus megközelítés, logikai alapon. :D
  • McLeo
    #613
    Gratula kapos1:) Örülök, hogy minden rendben! sőt még jobb mint rendben van:) +20%:)

    Közben érdekes dologra akadtam. Egy rokonomnál nagyon súlyos szaruhártyahomály lépett fel már egy ideje és nem igazán tudják gyógyítani. A felesége rádióban hallott egy beszélgetést Bertalan Sándorral, aki érdekes szemészeti kutatásokat végez bizonyos enzimekkel.

    Most kapott egy elég rangos díjat is. A kutatás lényege, hogy a lézeres műtétek után az esetek nagyon kis százalékában előfordulhat szaruhártyahomály, aminek következtében a páciensnél megmarad az éjszakai fényeknél a zavaró fénykör illetve szemüveggel sem fog rendesen látni nappal sem. Ez azért van, mert műtét után ez az enzim termelése megváltozik és ha nincs megfelelő mennyiségben a könnyben, akkor nem fog tökéletesen gyógyulni a szaruhártya.

    Ebben az az érdekes, hogy kifejlesztettek erre egy tök egyszerű módszert, amivel lehet ellenőrizni az enzim szintjét műtét után és ha valami gond van, akkor egy cseppel kiküszöbölhető az komplikáció és pótolható ez az enzim... Nos, nekem ilyet nem mértek tuti. Nálatok?

    Amúgy azon gondolkozom, hogy Lasik műtétnél ugyebár felhajtják a szaruhártya felső részét, alatta kialakítják a domborulatot, majd vissza hajtják és itt van a veszély, hogy esetleg ez leválhat. De ezt a részt PRK esetén teljesen eltávolítják és utána alakítják ki a domborulatot. Épp ezért, ha valami gond adódna ezzel a résszel, akkor egy újabb műtét segítségével, ami hasonlítana a PRK eljáráshoz, egyszerűen a levált részt eltávolítanák és ott lenne alatta a kialakított rész és onnan meg minden úgy működne mint PRK esetén. Okéoké, ez csak amolyan amatőr gondolkodás egy fikarcnyi szaktudás nélkül:) csak feldobtam, kíváncsi lennék a véleményetekre.
  • Aleana
    #612
    McLeo: köszönöm, végigolvasok mindent, aztán összeszedem a gondolataim :)

    Kaposi1 (ha jól olvasom :P ): örülök, hogy neked minden rendben ment, a Lasik nekem is szimpatikus. Azért holnap nekiülök ennek a fórumnak.
  • kaposi1
    #611
    "majd számolj be mi volt"

    Ha ez rám vonatkozik akkor persze megteszem.

    Nos nem voltak sokan szerencsére.
    A vizsgálatokon minden tökéletes értékeket mutatott.
    Mind két szemem beállt a 120%-ra.
    Vagyis az olvasó "táblán" a legkisebb számokat is jól olvastam le.
    Elmondtam a doktornőnek hogy én csak 2 hónapig csepegtettem azóta semmi.
    Azt mondta ha nem érzem hiányát vagyis nem szárad a szemem akkor semmi gond nincs ezzel.
    Esetleg néha ha szükségét érzem csak akkor csepegtessek.
    Munkámból kifolyólag egy klimatizált helyen dolgozom éjszakában is.
    Gépmester vagyok egy nyomdában ahol fontos a papírt klimatizálni. Vagyis állandó hőmérsékleten kell tartani a csarnokot ami bizony eléggé száraz levegővel jár.
    De azt kell hogy mondjam még ez sem gond a szememnek.
    Nagyon jól viseli a számítógépezést is ami napi legalább nyolc óra.
    Talán az is közrejátszik abban hogy ennyire jól viseli a szemem a körülményeket hogy 20 évig hordtam kemény lencsét.
    Annyira érzéketlen lett a szemem hogy simán hozzátudok nyúlni a pupillámhoz hogy még csak nem is pislantok közben.
    Napszemüveget egy percig se viseltem és nem tapasztaltam azt a bizonyos (fényudvart )sem éjszakai vezetésnél amiről páran beszámoltak.
    Mit is mondhatnék még.
    Mivel két kollegám is az én ajánlószelvénnyel érkezett szintén a Lasik műtétre ezért visszautalnak kétszer 10%-ot vagyis 45ezer forintot.
    Ha hozzáveszem azt a 25% kedvezményt amit azért kaptam mert Interneten egy akció keretében jelentkeztem, már 120ezernél járok amit végül is nem kellett kifizetnem a műtét árából.
    Vagyis úgy indultam neki ennek a műtétnek hogy összesen 300ezer lesz a műtét.
    Ehhez képest a műtét össz költsége 180 ezer forintba került!!!
    Ez egy Lasik műtét utózöngéi.
    Valószínűleg ugyan ezt az eredményt el lehetett volna érni PRK-val jóval hosszabb idő után de nekem ez volt a szimpatikusabb.
  • McLeo
    #610
    majd számolj be mi volt, bár tuti minden okés lesz:)

    Aleana. bármi kérdésed van tedd fel és mi megválaszoljuk:)