1043
  • _Vegeta_
    #843
    Szolni lehet max nem hallgatjak meg. ;)

    Nincsennek kistortenetek kivetel az elso szezon ami nekem a kedvencem is egyben. :)
    Outer Limits nemigazan jott be. :\

    Az ignorancia legalább akkora bűn"
    Oriasi tevedes. Tegyuk fel ha isten is letezik kicsit durva volna ha beavatkozna a mi dolgainkba nemgondolod? De forditok az is durva dolog hogy mi emberek kiirtunk egy fajt a foldon ez is beavatkozas. A beavatkozas egy irdatlan nagy bun.
  • mrzed001
    #842
    Ez legrosszabb esetben is szolasszabadsag, ami amerikai allam alapitasa ota megvan. :)
    Huhhhh ... rég vidultam ekkorát :))))
    Szólásszabadság amerikában ... aha, mi is történt azokkal akik 9/11 utáni hónapokban azt merték mondani, hogy hát ... talán mégse úgy történt ... szólásszabadság :)))

    Szoval ertelmesebb mert a szerzonek csak 1 tortenetet kell kidolgoznia, kitalalnia? Ellentetben az 1-1sztoris reszekkel amikor evadonkent 20-24 tortentet kell kitalalni.
    Miértis? Itt részenként nincs egy kistörténet, rendesen lezárva ahogy kell? Ja hogy itt a sok kis történet még egy folyamatos nagy történetet is kiad, hát igen, ehhez azért egy _kissé_ többet kellett dolgozni :)
    Meg ha mindenképpen az egy részbe egy full story tetszik, no akkor az Outer Limits az neked való (ettől fogod igazán megérteni, hogy miért is gagyi egy kissé a ST)
    De igazad van, ezt már kitárgyaltuk

    A tobbi elso legalabb elbujt es nem avatkozik be.
    Az ignorancia legalább akkora bűn, mint a ténylegesen elkövetett (pölö megmenthetne egy fajt, csak egy fiolát kell átadnia egy ellenszérummal, de nem teszi, akkor legalább akkora tömeggyilkos, mint aki odamegy és fegyverrel legyakja a népet)

  • _Vegeta_
    #841
    "voltak olyan idők"
    Jo igaz, de ez most hogy jon a temahoz? Ez legrosszabb esetben is szolasszabadsag, ami amerikai allam alapitasa ota megvan. :)

    "okosodnak/tapasztaltabbak lesznek tőle"
    Igaz de ez mar filozofia. ^^.

    Hat igen, ezert linkeltem be a szosszenetet amit a wikipedia scifi/sf artikulából szettem. :)

    En az "okosat" ugy ertettem ahogy te az "IQ_Highot". :)

    "Attól, hogy valami szórakoztató, miért ne lehetne értelmes is?"
    Nem arrol beszeltem hogy lehet-e vagy sem, a b5 pl kifejezetten okos sok filozofiai és teologiai bolcsesseggel. Viszont ugyanigy a ST is telis-tele van hasonlo bolcsessegekkel raadasul a St elobb volt. :) Szoval en ugy ertettem, hogy a b5 fo vonzereje es nagy ujitasa a rendkivul szorakoztato tortenetszal. A Hangsuly a "Fő"-n van.

    "szórakozok a legjobban, ha 100%-ra tekerhetem a procimat"
    De ugye azt tudod hogy ezzel nem sokan vannak igy. :)

    "és ez sokkal de sokkal értelmesebb, mint a ST féle összevissza keverhető most itt vagyok, most ott vagyok."
    Miert is? Ezen mar tobbszor fennakadtunk ugyhogy szeretnem kivesézni a témát. Miert ertelmesebb "okosabb" egy osszefuggo tortenet a kulonallo kis sztoriknal? Kerdem en miert értelmesebb? Szorakoztatobb azt nem vitatom ezert is utott olyan nagyot a b5 ilyen elotte még nem volt. Lattak hogy ez bejon az embereknek a ds9-t is megprobaltak ilyenre formalni, de nemigazan jott be. Hianyzott az ami a b5-t naggya teszi, az hogy JMS mar az elejen tudta mi lesz a karaktereivel a vegen vagy mi volt amikor meg meg sem tortent a sorozat cselekmenysorozata. Elkalandoztam... Szoval ertelmesebb mert a szerzonek csak 1 tortenetet kell kidolgoznia, kitalalnia? Ellentetben az 1-1sztoris reszekkel amikor evadonkent 20-24 tortentet kell kitalalni.
    Nezd meg a mostani sorozatokat mindegyik osszefuggo sztorikkal operal. Miert? A columbo osszefuggo volt? Nem. :) Mostansag mondhatnam a b5-tel kezdoleg lett "divat" az osszefuggo tortenetszal, mert rajottek igy osztonozhetik a nezoket a kovetkezo resz megnezesere. Sokkal nehezebb egysztoris sorozatnal az embereket a kepernyo ele szegezni "rész after rész". :)
    Szoval mi volt a kerdes... miert ertelmesebb? Szerintem semmiben sem ertelmesebb sott még az ertelmesseg ellentetet hasznalnam ra. Persze ez nem feltetlen rossz sott sokkal szorakoztatobb mint az "egysztorisak" es ugye a fo cel a szorakoztatas lenne.
    OFF
    Ezert (is) tartom nagyra a TNG-t. Evtizedekkel megelozte a korat, es egysztorisba tudott olyat alkotni hogy ihaj-csuhaj. :) A TOSt azert nem szeretem emliteni, mert ott olyan katonai jellegu az egesz. Kirk is inkabb lo eloszor mint gondolkodna.

    "a bújtatott részleteket és kritikákat"
    Ezt mar csak JMStol tudnank mekkerdezni. :))

    "a harcostárs"
    Egy harcostars mit csinal? Segiti a partnerét, mert egyutt erosebbek. Nem? :)
    A vorlonok viszont azert nem jok ide, mert ok a fiatalabb fajokkal csak babjatekot jatszanak. Ok nem tamogatnak hanem probaljak a sajat nezetuket raeroltetni a gyengebbre.(ez el hangott a sorozatba is) Az arnyak legalabb nem eroltetnek csak haboruval erositik az amugy is erosebb fajokat. Istenem de felvilagosulatlan gondolkodas (marmint a vorlonokra es az arnyakra gondolok). :) A tobbi elso legalabb elbujt es nem avatkozik be.

    #840: Vegulis ha jobban belegondolunk az interneten tenyleg ritka az ilyesfele vitazas, eszmecsere. ;)

  • mrzed001
    #840
    A veszekedés értelmetlen (az ellenállás meg hasztalan :))) és egyébként is IQ_Lite (olyan kiscsoportos ovis dolog).
    Sajnos sokan vannak a személyeskedők, mi meg kevesen, de a scifi őrültek között egyértelműen fordított az arány :)
  • mrzed001
    #839
    Nemtudom honnanveszed ezt a tarsadalomkritika, jellemkritika badarsagot.
    Hát tudod ifjú padavan, voltak olyan idők, amikor nem írhattad azt le, hogy milyen faszfejség is a rabszolgatartás, de még egy Izaóra féle lázongó rabszolgás könyv megírásáért is a minimum az azonnali főbelövés járt ... nos ekkor alakult ki, hogy nem fehérekről és feketékről írt az író, hanem a handzsi és ukmén népekről az orion rendszerből ... de ez már történelem

    Jah meg valami, a scifi nem is lehet "tanmese hulyeknek" mivel eleve NEM HULYEK nezik.
    Nos, igen, nem hülyék nézik a (tényleges) scifi-t, DE (!!!) okosodnak/tapasztaltabbak lesznek tőle, tehát hülyébbek voltak előtte :)

    Lehet benne tarsadalomkritika, jellemkritika vagy barmi de nem attol lesz scfi a scifi.
    És nem is attól scifi, hogy butafejű gyerek csorgó nyállal "jééééé űűűűűhajó áááááá". Csak azért mert más korban, más helyen (bolygón), vagy más eszközökkel (űrhajó) játszódik egy film, még nem scifi. Viszont ott van példának okáért a Majmok bolygója, talán van benne egy űrhajó pár percig, egy kis "időutazás" más semmi, és mégis, scifi a javából. Ellenpéldának (azaz nem scifi) meg mondhatnám egyes hál isten rég kihalt sorozatokat (mi is volt, Space valami? Űrvadásszal repkedtek, lőttek valami idegen fajra, node értelme konvergált az abszolút nullapont felé)

    Megcsak "okos" sem lesz valami attol hogy van benne tarsadalomkritika, jellemkritika
    Nem okos lesz tőle, hanem értelmes (IQ_High). Ja hogy azt meg is kell érteni meg fel is kell fogni, hát igen.

    JMS-tol is pl, de rengetegszer hallottam tole hogy egy szorakoztato showt akart csinalni nem akart a startreknek "ellenseget" allitani, teljesen mas vonalrol kozelitette meg a temat.
    Attól, hogy valami szórakoztató, miért ne lehetne értelmes is? Vagy csak azért mert értelmes már ellensége a ST-nek? Vagy ami értelmes és elgondolkodtató, az nem lehet szerinted szórakoztató? (kedvenc játékaim amik igencsak megdolgoztatják a szürkeállományt, szóval én speciel akkor szórakozok a legjobban, ha 100%-ra tekerhetem a procimat)

    (Osszefuggo tortenet ellentetben a mondjuk TNG 1-1epizodos torteneteivel)
    Hát igen, a B5 egy NAGY 5x22x40 perces film kis részekre vagdosva ... és ez sokkal de sokkal értelmesebb, mint a ST féle összevissza keverhető most itt vagyok, most ott vagyok.

    Narn-Centauri resz: Szerintem olyasmit magyarazol be ami mégcsak szandeka sem volt a szerzonek/knek. :)
    Vagy csak nem veszed észre a bújtatott részleteket és kritikákat ;)

    Minbarik: Nem mondtam olyat hogy igen ok egyazegybe Elfek vagy Vulcaniak. Termeszetes hogy nem, de mint a faj alapveto elgondolasa azok. A fejlett faj akik ittvannak nekunk (emberek) segitenek, tamogatnak, stbstb.
    Segítenek, támogatnak? Nos ez inkább a vorlonokra igaz, sőt bizonyos értelemben az árnyakra is.
    A mimbarik inkább a harcostárs, nem a segítő/támogató.

  • _Vegeta_
    #838
    Mar mondtam egy faj alapveto tulajdonsagairol nem a cselekmenysorozatbol kovetkeztetunk.
    Ugyanugy ha talalkozunk pistikevel beszelunk vele 5 mondatot nem fogjuk aztmondani ejnye pistike mien felvilagosult gondolkodasu. Csak annyit hogy pistike kb 150cm magas, atlagos testalkatu, ertelmes gyerek.

    icewolf: Elvegre scfi fanok vagyunk. ;)
  • icewolf
    #837
    Jó látni ahogy pezseg a topic. :) meg ahogy elvitáztok békésen a dolgok felett. ritka az ilyesmi errefelé. :)
  • Prof William
    #836
    Viszont ez az okos felvilágosult faj majdnem kiirtotta az emberiséget bosszúvágyból, és a 3-4 szezonban is igen komoly belső lázadások, ellentétek törnek ki közöttük ami rengeteg (alsó hangon is több tízezer)minbari halálához vezet.
  • _Vegeta_
    #835
    Nemtudom honnanveszed ezt a tarsadalomkritika, jellemkritika badarsagot.
    "Science fiction (often abbreviated to sci-fi or SF) is a broad genre of fiction in which the narrative world differs from our own present or historical reality in at least one significant way. This difference may be technological, physical, historical, or sociological, but it should always be logically explicable with reference to the world we know (thus distinguishing science fiction from the closely related genre of fantasy). Exploring the consequences of such differences is the traditional purpose of science fiction, making it a "literature of ideas".[2] However, there are also many purported works of science fiction in which a superficially "sci-fi" setting is superimposed upon an otherwise conventional tale, and in this form the genre has often received the scorn of critics, though not so much today as in the mid-20th century."
    Jah meg valami, a scifi nem is lehet "tanmese hulyeknek" mivel eleve NEM HULYEK nezik. Aki scifit bamul valamien formaban annak van valamennyi bagolesoje. :)

    Lehet benne tarsadalomkritika, jellemkritika vagy barmi de nem attol lesz scfi a scifi. Megcsak "okos" sem lesz valami attol hogy van benne tarsadalomkritika, jellemkritika. Akar egy konyvet egy filmet akarmit nezunk elsosorban szorakoztato jellegu nemtobb. Nemtudom olvastal-e interjut JMS-tol is pl, de rengetegszer hallottam tole hogy egy szorakoztato showt akart csinalni nem akart a startreknek "ellenseget" allitani, teljesen mas vonalrol kozelitette meg a temat. (Osszefuggo tortenet ellentetben a mondjuk TNG 1-1epizodos torteneteivel)
    Nah ennyit a scifirol mint mediumrol.

    Narn-Centauri resz: Szerintem olyasmit magyarazol be ami mégcsak szandeka sem volt a szerzonek/knek. :)
    Egyertelmu hogy egy scifi is a bolygonkon levo dolgokbol, allasokbol merit "ichletet", de ez sem jelenti rogton hogy huu en most ezt meg ezt a nemzetet akarom kifigurazni/kritizalni akarmit. PL St, klingonok hulye is latja hogy az oroszokat akarjak megjeleniteni galaktikus merceben, de hogy most ettol ez az orosz nep tarsadalomkritikaja lenne... ugyanmar. :)

    Minbarik: Nem mondtam olyat hogy igen ok egyazegybe Elfek vagy Vulcaniak. Termeszetes hogy nem, de mint a faj alapveto elgondolasa azok. A fejlett faj akik ittvannak nekunk (emberek) segitenek, tamogatnak, stbstb. Ha ezt nem latod hát nemtudom hogy fejezzem ki magam ennel erthetobben. ^^.
  • mrzed001
    #834
    Nos, éppen ebben nem értünk egyet. Bizony egy jó scifi "tanmese hulyeknek", merthogy fő eleme a társadalom és jellemkritika, a cél pedig hogy átvitt értelemben megmutatott eseményekből felismerhető legyen a "kikritizált" (jellem/társadalom) és legyen egy konklúzió, hogy miért is rossz az amit tesz (éppen ez a szar pl a BSG-ben, hogy még akár be is mutatja a rosszat, lehetne benne tömény jellemkritika, de nem, nincs az a piszoknagy konklúzió hogy az emberek megértsék ez miért is rosz)

    Amit bemutatott a Narn-Centauri ellentéttel az sztem kb az izraelli-arab helyzet kikritizálása. És ami a konklúziót illeti, nos az is ott van mélyen benne, azaz ha nem hagynak fel vele, akkor akár addig folytatódhat amíg ki nem irtják egymást. Sőt, egy kissé jósnak is bizonyult JMS (később volt az izraelli kivonulás a megszállt területekről, ami odahaza nem váltott ki kitörő örömöt belőlük (a kivonulást elrendelő is meghalt ugyebár enyhén gyanus körülmények között), vissza visszatámadgatások oda ... és ha JMS-nek igaza lesz, akkor lesz ott egy újabb bevonulás is ;) )

    Ami a mimbarikat illeti, sztem akkor sem olyan faj, mint a vulkán/elf. Nem ők a megoldás minden problémára, nem überokosak, megvannak a saját igen komoly problémáik, ... szóval csak öregebbek és érettebbek mint a többi faj, de nem az az eminens tökéletes és érinthetetlen felsőbbrendű valami
  • _Vegeta_
    #833
    NEM azokrol van szo akik ellenalltak a birodalomnak, hanem magarol a birodalomrol. :) Tehat a hasonlat igenis rendben van.
    Ha a narnokrol beszelsz hogy ok kik akkor viszont a romaiak mint ellen valoban nem helytallo, de nem a narnokrol van szo. Es egyebkent is egy fantaziavilag szereploit nagyon nehez a valo vilagba besorolni. Bar ellehet rola "fantazialgatni". :)

    En a fajok alapveto jellemzoi reven alkottam velemenyt nem a sorozat cselekmenye altal.
    Minbarik alapveto jellemzoi mik?
    -erosek (biologiailag)
    -okosak
    -szellemileg fejlettek
    -felvilagosultak
    stb van még egy par
    Ugyanienek a vulcaniak es az elfek is. jolly joker faj. Kell ilyen mert jo. :) Es az is.

    OFF
    Ami pedig a tarsadalomkritikat illeti szerintem rengeteg dolgot csak belekepzelsz. Bar lehet hogy igazad van (altalanosan ertem nem specifikusan amirol most van szo:)) de a sorozat fo hajtoereje es az elgondolasa nem az volt. Ez egy 4 azaz 5 szezonos hosszu film. Nem tanmese hulyeknek. :)
    /Bar mint egy jo scifi elmenne annak is./
  • mrzed001
    #832
    A romaiak sokmindenkit lenyomtak es elnyomtak. :)
    És azok szépen annak rendje és módja szerint szolgasorba sülyjedtek, és NEM álltak ellen ... szóval a római hasonlat nagyon nem találó

    Ja, volt szó a mimbarikról. Szted egy Vulkáni féle joker, de sztem nem.
    Sőt! Akkora piszoknagy társadalom kritika épül rájuk, mint a WTC.
    Emlékszel amikor Delenn újraalkotja a szürkék tanácsát. Az addigi (vallási-katonai-dolgozó kaszt) 3-3-3 helyett 2-2-5 lett a meghívottak száma, és hogy is van az a rész, hogy mostantól a dolgozóké a hatalom, akik alkotnak és teremtenek, a vallási és katonai kaszt továbbra is résztvesz a hatalomban, de együtt is csak tanácsadói hatalommal rendelkeznek (nem nehéz kiérteni belőle milyen utalásokat tesz :)) )
  • _Vegeta_
    #831
    A romaiak sokmindenkit lenyomtak es elnyomtak. :)

    En nem a kirakatpolitikarol beszelek hanem ami a felszin alatt van. A zsidok okos emberek nagyon jol tudtak hogy a romaiakat fegyverrel nem gyozik le ezert mashoz folyamodtak.
    A centauriak egesz mas gondolkodasu es felfogasuak.
  • mrzed001
    #830
    Az erveidet nezd at ujra es gondod azt hogy romaiakra mondod mindezt. :)
    Ugyan a rómaiak kikkel voltak úgy, mint a centaurik a narnokkal ?? Én olyan (barbár?) népre ugyan nem emlékszem, ami megerősödött volna és szembeszállt volna velük. Persze egy kissé túlzásokba esett JMS, hogy ne legyen egyértelmű

    Es most egy db ellenerv: A zsidok nem allamositjak magukat persze latszatkent igen de amugy nem. Ottvannak mindenhol es szepen iranyitjak a vilagot a hatterben. Es nincs nekik hadsereguk.
    Az izraelli (amely egy zsidó állam ugyebár) a környék legnagyobb hadserege, és a földi top 20-ban is benne van tudtommal, és erősen elnyomó .... szóval nekem egyből jött a hasonlat

    a Centauri sokkal több embernek valami dekadens birodalmat jelképez
    vagy inkább a múlthoz való kötődést, és a "galaxis oroszlánjai" is egy szimbólum, ami a "kiválasztottságra" és "felsőbbrendűségre" utal
  • Petko
    #829
    hát igazad van ebben a képben, de ezt mindenkire rá lehet húzni aki elnyom másokat
    ha az igazi sztereotípia színezetet / impressziót vesszük, szerintem a Centauri sokkal több embernek valami dekadens birodalmat jelképez a múltból ami túlnött önmagán, legtalálóbban a Római birodalom, később pedig az angolok.
    Zsidókra a nagyon találó példa inkább a TNG-s ferengi debütálása. Később ezt a képet a DS9 árnyalta, amikor Quarkból egy igencsak pozítív figurát hozott ki aki a felszín alatt igen csak érző lény (a tipikus zsidó szereotípiában ez nincs benne)
  • _Vegeta_
    #828
    Tenyleg vicces. :) De a szineszek elgondolasa soxor nem tukrozi az eredeti elkepzelest. :) Raadasul pont haboru utan 20-25evvel vagyunk ugyebar.
    mrzed:
    Az erveidet nezd at ujra es gondod azt hogy romaiakra mondod mindezt. :)

    Es most egy db ellenerv: A zsidok nem allamositjak magukat persze latszatkent igen de amugy nem. Ottvannak mindenhol es szepen iranyitjak a vilagot a hatterben. Es nincs nekik hadsereguk.
    A centaurik londo szerint a "galaxis oroszlanjai". Hat a zsidokra ez a jelzo szerintem nem illik. :)
  • mrzed001
    #827
    2) A centaurikra mindent mondanek de hogy zsido parhuzamot lehet vonni kozottuk azt nem. :)
    Na nézzük:
    - kereskedők
    - van politikai hatalmuk
    - van nagy hadigépezetük
    - elnyomóként megszállnak területeket
    - katonai erővel elnyomnak egy (több) fajt
    - (nem egyszer?) lerohanták már és elfoglalták az ellenségük
    - az a faj terrorral védekezik ellenük
    - ki akarják irtani (vagy végletekig elnyomni) eme ellenségük, aki cserébe szintúgy ki akarja irtani őket
    ....

    Szóval van itt párhuzam, sokkal több is mint amit gondolsz. Az első szezon eleje kb egy olyan állapotot mutat, mintha izrael békén hagyta volna az arabokat 20-30 évre, mitől azok igencsak megerősödtek és már a visszavágásra készülnek ...
  • Petko
    #826
    csak egy vicces tényt írnék, személyes töltés nélkül:
    Annak idején Leonard Nimoy (aki Hanukkah-t ünnepel karácsony helyett) azt mondta egy interjúban, - ő a vulcan-okat kifejezetten úgy próbálta megformálni, hogy a zsidó népet szimbolizálják.
  • _Vegeta_
    #825
    2) A centaurikra mindent mondanek de hogy zsido parhuzamot lehet vonni kozottuk azt nem. :) Ha nagyon be szeretnem skatujazni oket bar nemszeretnem akkor aztmondanam romaiak. A minbarik pedig a szokasos jollyjoker :D mint strek vulcaniak. Fejlett, okos, eros stb stb minden ami jo. Elfek... Tolkien nagy tag volt. ;) Bar a minbariknak nincs hegyes fuluk sott fuluk is alig van, de szerintem ok elfek nem tobbek. :)

    Realisztikussag: teljesen hidegen hagy, nem keresem egy scifibe a realisztukussagot. A b5 csatajelenetei dramaiak, fordulatosak, szorakoztatoak bar mint mondtam engem ezek a jelenetek foglalkoztatnak a legkevesbe. Inkabb a "Mind War" jellegu reszek amit isteniek szerintem. De osszevetve eddig még mindig a TNG nallam az abszolut elso. Mondanivalo, szineszi teljesitmeny, forgatokonyv, rendezes minden. Talan a zene ami nem mert ott b5 viszi a primet.
    Chris Frankie is nagy tag. ;)
  • mrzed001
    #824
    Ja, igaz, na az egy hatalmas spoilerhegy annak, aki még csak most kezdi nézni, de hát már olyan rég készült, hogy nem hittem hogy van még valaki :))

    2) gondolkodásuk? (ez már nem bokorn-nak való, ne olvasd :) )
    Nos egy "kissé" társadalomkritika szaga van az egésznek: a felszabadult arab ellenállók (Narn), az előzőleg elnyomó pénzközpontú zsidó hatalmaskodók (Centauri), ... és még lehetne sorolni. Az hogy a Mimbarik kik, nos ez az egy amit nem tudnék megmondani. Lehet senki mostani, eleve egy kitalált advanced faj (vagy inkább a jövő, esetleg a követendő cél ??)

    A Vorlonok és árnyak tipikus jellemkritika, a mai hatalmaskodók akik helyettünk akarnak dönteni (gazdaságilag és politikailag is)

    Csatajelenetek: drámaiak ja, meg realisztikusak (a legrealisztikusabbak eddig), de engem mégis az fogott meg bennük, hogy iszonyat kitaláltak (Csak a Thrawn trilógiában olvastam ehhez hasonlatos űrstratégiai és taktikai megoldásokat). Ja és persze semmi védepajzs, meg egyéb halandzsa, a hajók pedig pusztulnak rendesen. Amit még jól kitaláltak, hogy itt 2 lézer tipus van, az egyik kis hatósugarú, szépen vág ahogy kell (ez totál realisztikus mai szemmel és megvalósítható), a másik egy energiacsomagba gyűjti (na ez már a jövő)
  • _Vegeta_
    #823
    2) Es gondolkodasa is.... vagy megis? :DDD
    csatajelenetek: Sose szerettem oket, de a b5ben eleg dramaira sikerultek.
    En a b5re azt szoktam mondani amit JMS is mondott rola egy osszefuggo mozi egy hoseposz. JMS is trek rajongo es szeretette volna felnoni (nezettsegben) a nagyhoz, de elmondta hogy nem trekket csinal. Szerintem a b5 es a trek nagyon kulonbozo kategoria.. marmint scifin belul.

    Jahh ne ajanlgasd neki hogy olvasson vissza mert olyan spoilereket kap a pofajaba hogy ihaj csuhaj :) Tudod a mi kis eszmecserenk. ;)
  • mrzed001
    #822
    3 vége, 4 eleje.
    Vannak ott akkora űrcsaták, hogy namég (ne meg a sztori ... na ott derül ki miről is szól az egész ... de nem lőjjük le a poént :) )
  • mrzed001
    #821
    Na visszatértem (volt egy kis időm a szünetben, így gyorsan végignéztem mindent :)) ).

    Bokorn: olvass vissza, valaki már kérte itt hogy írjuk össze milyen sorrendben érdemes nézni a B5-öt. Elsőnek a Gathering (pilot), közte a Thirdspace, Call to Arms, utána Begining ...

    1)Ami a mi mennyire scifi témát illeti, nos ... sokszor hangoztattam már, hogy a scifit eleve burkolt társadalom és jellemkritikának találták ki. A BSG-ben, nos az (z)űrben vannak, de társadalomkritika alig, jellemkritika is konvergál a nullához ... szóval az inkább űrkalandfilm

    2) idegenek emberformájúak: nos, igen. Legtöbb. Azaz nevezzük inkább humanoidnak. Mellesleg ha végignézed a B5-öt, akkor majd megtudod mennyire nem emberi pölö a Centauriak felépítése

    5) nos, ha a kapitány vadászpilóta volt, sőt háborús hős, akkor ugyan ki állna az útjába, ha egy kicsit harcolni van kedve? Egyébként is, ahogy Garibaldi is mondja neki (mert azért ez ott is feltűnik), adrenalinfüggő, azaz ha van valami veszélyez helyzet már megy is megoldani, mindegy mennyire veszélyes. Mellesleg ha végignézted, akkor meg fogod érteni ennek a "hősködésnek" a lényegét.

    Ami a látványt illeti: az első 2 szezon CGI-jai ha jól emlékszem még Amigával készült (leszedtem annakidelyén az eredeti modelleket és textúrákat valahonnan), és közel sem gyenge. Nekem érdekes mód épp a csatajelenetek tetszettek a legjobban. JMS viszont úgy gondolta, hogy ez nem egy Star Wars (meg elég szerény volt a költségvetése, 5-7 részre volt annyi pénze mint a TNG-seknek 1 részre), szóval csak rövid csatajelenetek vannak. A nagyobb csatáknál viszont annyira kidolgozott a taktika (űrstratégia), hogy nyugodtan merném nevezni a B5-öt a jövőbeni űrparancsnokok kiképzőfilmjének .... alapmű.
  • _Vegeta_
    #820
    nekem az elso evad a kedvencem. ;)
  • _Vegeta_
    #819
    1) flém nem flém lehet, viszont igazad van. nem kellett volna azt mondanom hogy nem igazan tekintem scifinek a bsgt inkabb ugy kellett volna mondanom hogy nem tipikus scifisorozat
    hogy mi a jo abba ne mennyunk bele mert az erosen szubjektiv ;)
    3) Bocs nem ez jott le nekem belole :)
    5) Nem ertunk egyet ez persze nem baj sott :)
    felteteles mod on:
    ha katona lennek szeretnem ha a parancsnokom is jonne velem harcolni nem csak a segget meresztene parancsolni vadaszgepbol is lehet sott
    6) szerintem nezd vegig a sorozatot. egy biztos, tecceni fog. utanna probald be a tv filmeket. az in the beginning zsenialis ;) majd meglatod
  • icewolf
    #818
    1. nagyszerű ötlet :)

    Az első évadot nézve Én nem itélnék előrre semmit. Lesznek itt még olyan űrcsaták, hogy rendezésben a mai napig nincs ami utolérné őket (SZVSZ), Sinclair és Sheridan meg csak lövöldözzön nyugodtan. :P
    A B5 nem egy átlagos sci-fi, Straczynski sokkal többet hozott ki belőlle magának, és szerencséje volt, mert ez bejött a rajongóknak is.
  • bokorn
    #817
    1. ne menjünk bele hogy mi SF és mi nem, ez mindenhol örök flame :) akkor fogalmazzunk úgy hogy a legjobb fantasztikus sorozat, így jó? (persze szigorúan SZVSZ)
    3. En inkabb azt tartom viccesnek hogy a legtobb idegen emberformaju. na pont errol beszelek en is
    5. semmire. egy ilyen fontossagu urallomas vezetoje ne kockaztassa az eletet harcban ropkodessel, arra ott vannak a pilotak. az o dolga hogy a parnazott szekbol ulve _iranyitson_
    6. na ezt nem tudtam, majd utananezek :)
  • _Vegeta_
    #816
    1) A BSG szerintem messze nem a legjobb scifi sott alig erzem rajta hogy scifilenne
    2) persze az hogy valami mennyire idos nem jelent semmit de azert nem veletlenul ujitjak fel a tos-t is peldaul. :)
    3) "idegenek" hat erre megin no komment akkor a scifi nem neked valo mufaj. :D az idegenek attol "idegenek" hogy "idegenek" nekunk. es ha tudomanyos oldalrol nezzuk a dolgot akkor egy laikus is azonnal rajon hogy egy apro valtoztatas egy bolygo tortenelmeben vagy osszeteteleben es meroben mas fajok alakulhatnak ki. En inkabb azt tartom viccesnek hogy a legtobb idegen emberformaju. :S
    4) "latvany" sott anno nagyon szep volt. :)
    5) mire vadasszon a kapitany? targokra? :)

    6) Igen sott mar eddig is volt egy par TVfilm most DVDre keszulnek uj filmecskek. :)
  • bokorn
    #815
    nem is akarom összehasonlítani (bár a BSG a legjobb sf amit eddig láttam :D), csak próbáltam megértetni magam. amúgy meg az hogy egy film mennyire jó, nem (elsősorban) attól függ hogy mennyi ideje készült (az egyik kedvenc filmem pl. a Judy Garlandos Óz a nagy varázsló, az is már nyugdíjas korú...)
    a maszkokkal semmi különösebb bajom nincs, csak görcsbe rándul a gyomrom mikor egy idegen faj annyiban különbözik a földitől hogy elmebeteg módon hordja a haját, hegyes a füle vagy ráncos az orra. próbálok nem fennakadni rajta, de nehéz :D
    a látvánnyal amúgy semmi bajom, nem olyan rossz/primitív hogy zavarna

    egy dolog viszont nagyon furcsa nekem: az állomás parancsnoka beül egy vadászgépbe és nekiáll kalózokra vadászni? ez nekem - katonai ügyekben teljesen laikusnak - elég furcsának tűnik, meg bődületes felelőtlenségnek is...

    lesz B5 film? nem is hallottam róla, jó lesz belehúzni hogy addigra megnézzem a sorozatot :)
  • _Vegeta_
    #814
    1) Igen van pilot. Azzal indul, de legeloszor en a 2.szezonnal nyitottam es igyis felejthetetlen elmeny volt.
    2) BSGt meg se probald osszehasonlitani B5ttel a kulonbseg kettejuk kozott 13ev!
    3) A b5 maszkjai marhajol sikerultek.
    4) B5ben nem volt szukos a koltsegvetes, nagy se volt de szukos sem.
    5) Egyedul amik rondak azok a CGI csatajelenetek de azok se veszesek.

    Most jon majd az uj film az nagyot fog utni! :) JMS szerint a CGIk eszmeletlen jok lettek, en hiszek neki. ;)
  • Prof William
    #813
    Van egy Pilot előtte de az elég felejthető. Rám nem tett különösebb benyomást...
  • bokorn
    #812
    mire?
    na akkor megpróbálom pontosítani a kérdést:
    az első B5 rész amit láttam az volt mikor megtámadták a centauri állomást a narnok. van valami pilot ami ez előtt játszódik vagy ezzel kezdődik a sorozat? kb. olyan érzésem volt mintha a BSG-t az 1x01-gyel (33. rész) kezdtem volna nézni
  • _Vegeta_
    #811
    Ennyi a kommentem:

    "???"
  • bokorn
    #810
    sziasztok!

    nemrég kezdtem el nézni a B5-t, de valahogy hiányérzetem van
    tényleg az első résszel indul, vagy van még előtte vmi. külön pilot?

    amúgy nem rossz, de valahogy többet vártam az alapján, ahogy mindenki ajnározza. már ott ledobta az agyam a gépszíjat, hogy valaki attól idegen hogy elb@szott punk feje van... (jó, tudom, szűkös költségvetés, stb)
  • tehen_m
    #809
    Hmm volt szerver ahol fennvoltak a részek?
    Címet tudn vki küldeni? (ha újra elinul tudjam szedni :D)
  • icewolf
    #808
    remélem is, torrentről egy élet amíg lejön egy rész...
  • _Vegeta_
    #807
    Szerintem biztosan ujraindul majd meg. :)
  • icewolf
    #806
    Én is erre keresem a megoldást.
  • Prof William
    #805
    Neeeeeee! Még csak az első 2 évadot szedtem le szinkronnal meg felirattal!

    Hogy lehet kapcsoaltba lépni velük?
  • icewolf
    #804
    Még karácsony hete előtt bemondta az unalmast... és nem igazán akarják újra beindítani, (úgy néz ki)