1043
  • _Vegeta_
    #883
    #881: Jaja pont ezt akartam mondani. :)
    #882: Itt is egyetertek.
    2) Ez csak egy kis extra a jozelem melle. :D
    5) Azert ez igencsak sokat nyomott a lantban. :)

    Punker: Ne nezd hun szinkronnal. ;)

  • mrzed001
    #882
    Vegeta: Mindenkit szeretettel varunk a "Babylon 5 hogyisvanez" eszmecsereben.
    Igaz mrzed mester? :)

    Úgybizony, mindenkit aki képes logikusan érvelve vitázni :)

    ihobpgf: Szerintem az árny hajókat (és a vorlonokat is) igencsak lebutították a harmadik évad vége/negyedik évad eleje felé...
    Szerintem nem, egyszerűen megváltoztak a méretek. Sok hajó, sok lövés, sok sérülés ...

    a második évad végén néhány árny hajó simán hidegre tett egy narn flottát,
    Egy a semmiből előkerülő árny flotta ellen semmi sem véd. A narn bázis pl aligha tökig töltött fegyverzettel várta volna, hogy rajtaütnek ... a meglepetés ereje gyakran megsemmisítő.
    Ugyanez igaz volt, amikor a centauri ellátóbázis ellen ment a narn flotta is, ha odaér teljes a siker, de nem ért oda, mert őket is meglepték. És mivel manőverezésből igen gyengék, kikaptak.

    Vegeta: Tulsagosan 2dimenziosan gondolkodsz. Igenis gyoztek, de itt nem fizikalis dirr-durr meghaltal gyozelemrol van szo, hanem szellemi gyozelemrol. Hiszen ravettek az osi fajokat hogy huzzak el magukat innen a fenebe. ;)
    Bizony, egyetértek, győztek.
    1) túlélték
    2) megmentettek rengeteg ártatlant (talán 8 milliárd ott, ventauri prime 6 milliárd, meg még elég sok lett volna, ha tovább garázdálkodnak)
    3) "megkérték" az óriásokat, hogy ugyan húzzanak már ki a homokozóból
    4) a szellemi párbajt is megnyerték, azaz nem az árnyaknak adtak igazat, nem a vorlonoknak adtak igazat, hanem Sharidannek (önfeláldozó hajók), hogy a saját útjukat kell járniuk
    5) ja, és persze a nagy öreg "döntőbíró" is az ő oldalukon állt
  • mrzed001
    #881
    Ha jol emlexem a narn hajok egyik jellegzetessege hogy 100%osan a tuzerore mentek, masban nem voltak jok csak abban. Asszem a a narn hajoknak a legeroseb a tuzereje az egesz sorozatban, az uj vorlon-minbari hajokkal vetexik
    Igen, alig lehet gyengébb mint a WhiteStar maxi tűzereje ... ott volt a rész aminél tesztelték, hogy egy telepata képes-e megállítani egy árny hajót, ott pölö nem tudnám megmondani melyik okozott nagyobb kárt benne

    Az viszont biztos, hogy manőverezésből nullák voltak a narn hajók. Lényegében fegyverhajóknak tűntek, azaz csináltak egy böszmenagy böszmeerős fegyvert, és köré terveztek egy hajót

  • Punker
    #880
    ezt a sz@r szinkront :(
    pedig ez az ironheart-os jó rész.
  • _Vegeta_
    #879
    Mindenkit szeretettel varunk a "Babylon 5 hogyisvanez" eszmecsereben.
    Igaz mrzed mester? :)

    Nemnagyon ertem mit ertessz lebutitas alatt, megaztan azt sem ertem miert tettek volna ilyesmit. Az uj vorlon/minbari hajok nem sokban hasonlitanak a vorlon hajokra, mert csak a kulso vazuk van elo anyagbol ellenben a vorlon hajok es az arny hajok is teljesen elolenyek. Vagy micsoda. :) En ugyemlexem a fehercsillagnak a gyorsasagra mentek elsosorban es hogy kategoriajan belul a legerosebb hajo legyen. (mert ugy egy viszonylag pici hajorol van szo)
    Amugy pedig ha csatajelenetet nezel akkor kalkulald bele hogy elegge dramaira kell megcsinalniuk hogy szorakoztato legyen. Pl csak a felrobbano hajokat mutatjak, stb. En nem vettem eszre ezt az eroszint valtozast amit te mondassz, de az is lehet hogy csak tul regen lattam mar es nem emlexem.
    Engem az is zavart hogy győzelemről beszéltek (pl. a call to arms-ban is), pedig csak meggyőzték őket hogy távozzanak, még így lebutítva is simán elintézhették volna az egész fény seregét néhány perc alatt...
    Tulsagosan 2dimenziosan gondolkodsz. Igenis gyoztek, de itt nem fizikalis dirr-durr meghaltal gyozelemrol van szo, hanem szellemi gyozelemrol. Hiszen ravettek az osi fajokat hogy huzzak el magukat innen a fenebe. ;)
  • ihobpgf
    #878
    Tudom hogy új vagyok, de azért hozzászólok ehhez:

    Szerintem az árny hajókat (és a vorlonokat is) igencsak lebutították a harmadik évad vége/negyedik évad eleje felé...
    Az még haggyám hogy a vorlon hajók erősebbek voltak (az árnyak régebben példáúl az 1000 évvel ezelőtti háborújukkor is a mennyiségük miatt voltak halálosak, de csak a vorlonok és a többi első ellen), a fehér csillagok ugyebár vorlon technológián is alapúltak, bár nekem azok is butítottnak tüntek az eredetihez képest (pl. a szerves páncélzata, amit egy árny hajó lövése simán átütött, ellentétben a vorlonnal). A fiatalabb fajok hajói viszont más tészta, (pl: a második évad végén néhány árny hajó simán hidegre tett egy narn flottát, egy árny hajót pedig egyszerre vagy 4 narn cirkáló támadott, mégsem semmisűlt meg, bár harcképtelenné vált. Az "árnyak tánca" című epizódban meg még az ennél is gyengébb (asszem drázi) hajók futamítottak meg (nem lebénított) árny hajókat, pedig 2 db árny vadász leszedhette volna őket egyenként.) A végső csatában (asszem a 4*06 epizódban) meg már a vorlonokat is lebutították (valahogy túl könnyen semmisűltek meg a vadászaik). Mindenesetre engem ez egy kicsit zavart, de hát enélkűl a trükk nélkűl ugye hogy "győzhettek*" volna, és hogy vihették volna tovább a sorozatot?
    *Engem az is zavart hogy győzelemről beszéltek (pl. a call to arms-ban is), pedig csak meggyőzték őket hogy távozzanak, még így lebutítva is simán elintézhették volna az egész fény seregét néhány perc alatt...
  • Prof William
    #877
    Igen. Ha sikerül befogni akkor már könnyű példa, de egy árnyhajó nagyon gyors és a fegyverzete meg az a egy-lövés-egy-halál kategóriába tartozik. Szóval csak nagy túlerővel győzhetők le és még akkor is saját flotta bő 1/3 -a odavész.
  • _Vegeta_
    #876
    Ezért is volt Kosh annyira beszarva amikor
    Maradjunk annyiban hogy lehetseges. :)

    1 narn cirkáló már bőven képes volt megállítani egy árny hajót.
    Azert ez igy nem teljesen igaz. Ha jol emlexem a narn hajok egyik jellegzetessege hogy 100%osan a tuzerore mentek, masban nem voltak jok csak abban. Asszem a a narn hajoknak a legeroseb a tuzereje az egesz sorozatban, az uj vorlon-minbari hajokkal vetexik. Es nem durratottak egyet es szetment egy arny hajo hanem, 2-3hajo mar eleve befogta aztan jott egy narn cirkalo es folyamatos tuzelessel szetrobbantott egy arny hajot. Csakhogy az arny hajok mozgekonyak is igy nehez a celponton maradni.

    Így egyben nincs kimondva,
    Errol inkabb nem nyilatkozom. :)
  • mrzed001
    #875
    Esetleg lehetseges hogy igazad van es akkor tenyleg nem harcoltak a vorlonok, de akkor viszont ugy alakult a haboru hogy az arnyak szetvertek talalomra ezt-azt par evig aztan elmentek aludni.
    Ezért is volt Kosh annyira beszarva amikor Sheridan megkérte, hogy támadják meg az árny flottát, mert ez volt az első nyílt támadása direktbe a vorlonoknak az árnyak ellen. Z'ha'dum-ot is bármikor képesek lettek volna odamenni és felrobbantani, de hát akkor megint kinek mondják, hogy bibibiiii (pláne hogy a "döntőbíró" is ott csücsült Z'ha'dumon, aki valószínűleg nem vette volna jónéven az elpusztítását). Lényegében az árnyak "csalni" próbáltak, hogy a döntőbíró mellé költöztek ..

    Fejlettek nemfejlettek mindegy egy arny hajoval szemben meg a hiperszuper vorlon-minbari hajok is csak immel-ammal birtak. ;)
    Nos azok az 1000 évvel korábbi mimbari hajók erősen emlékeztettek engem a Narn hadihajókra (amiken ugyancsak nem volt mesterséges gravitáció, tehát annál is jelentősen fejlettebbek voltak a mimbariak), és 1 narn cirkáló már bőven képes volt megállítani egy árny hajót. Ha jól eltalálták és folyamatosan rajta tudták tartani, akkor egy kicsinált egyet

    Ennek erosen spekulacio szaga van, nem emlexem ilyesmire a sorozatbol.
    Így egyben nincs kimondva, de ha összeteszed a megkapott információkat akkor egyértelmű. Sztem alapból csak az ilyen Mordred/Drakh félékkel, azokat irányítgatva "vívták" az eszmei csatát a vorlokokkal, majd azok amikor direktbe beszervezték az egész mimbari népet (meg még egy párat) maguk mellé, akkor az árnyak bedurvultak, és meg akarták szüntetni ezt a szövetséget (ezért is semmisítették meg a bázisukat, a gyülekező helyüket, talán ekkor kezdték a komoly fegyveres ármánykodást is amilyet később Londo-nál is alkalmaztak).


  • _Vegeta_
    #874
    1) A vorlonoknak nincs is, de a szovetsegnek van. (Csomo faj egy helyen)
    2) Azt nem tudom harcoltak-e de azt tudom hogy a fajoknak a vorlonok segitisege nelkul eselyuk se lett volna a gyozelemre. Esetleg lehetseges hogy igazad van es akkor tenyleg nem harcoltak a vorlonok, de akkor viszont ugy alakult a haboru hogy az arnyak szetvertek talalomra ezt-azt par evig aztan elmentek aludni.
    Nyertel? Itt nincs gyoztes. :P
    Fejlettek nemfejlettek mindegy egy arny hajoval szemben meg a hiperszuper vorlon-minbari hajok is csak immel-ammal birtak. ;) Tehat a feltetelezes miszerint a mibari hajok binak a dolgot hibas. Mondjuk 5-10minbari hajo lehet kiutott egy arny hajot. :D

    ezért durvultak be az árnyak és kezdték el a nyílt támadást 1000 éve.
    Ennek erosen spekulacio szaga van, nem emlexem ilyesmire a sorozatbol.
  • mrzed001
    #873
    Több ezer éves kristályba vágott városokról van szó a részekben, szóval nem mai csibék :)
  • mrzed001
    #872
    Nem a minbarik vettek fel la harcot az arnyakkal, hanem a vorlonok
    1) A vorlonoknak ugyebár semmi szüksége nem lett volna a B4-re
    2) a vorlonok közvetlen NEM harcoltak az árnyakkal a B5-ig. Ez egy ideológiai háború volt (ha megölöd az ellenfelet ugyanúgy vesztesz, hiszen nincs kinek beszólni hogy bibibiiiiii ... nyertem :) )
    Tehát csak a mimbarik és akkori szövetségeseik harcoltak

    Egy minbari flottanak eselye se lett volna egy db arny hajoval szemben se.
    A mimbari hajók már akkor is piszok fejlettek voltak, igaz más szerkezetűek. Az ő hajóikon már akkor mesterséges grav volt!

    Ami a történelmet illeti egy kis törés van benne, és ez NAGYON fontos.
    Ahogy mondták is az árnyak, ők és a vorlonok a háttérből irányítgatták a fajokat, nem volt olyan hogy árnyak csak úgy fogták és lerohantak világokat meg hasonlók (és a vorlonok sem szövetkezgettek senkivel)
    Aztán mimbarik felfedezték a hiperűrt (ez nem tiszta, hogy egy ugrókaput találtak, vagy ők is feltalálták az ugrókapu technológiát) és benne a beacon rendszert, amit valószínűleg a vorlonok telepítettek. Ezt követően a vorlonok felvették velük a kapcsolatot, maguk mellé állították őket, ezért durvultak be az árnyak és kezdték el a nyílt támadást 1000 éve.
  • Prof William
    #871
    Talán csak Mimbariknak voltak igazi evulúció őtján létrejött telepatáik. Valahol le van írva milyen régi a civilizációjuk. Abba már belefér...
  • _Vegeta_
    #870
    Nem a minbarik vettek fel la harcot az arnyakkal, hanem a vorlonok. Egy minbari flottanak eselye se lett volna egy db arny hajoval szemben se. Emlexel Delenn hogy be volt fosva egy arny hajotol, pedig 1000evvel az elozo haboru utan vagyunk. Elkepzelesem szerint az elozo arnyhaboru a kovetkezokeppen zajlott:
    Arnyak felebrettek elkezdtek talalomra portyazni igy kezdodott a haboru
    vorlonok mar joval ez elott felvettek a kapcsolatot a minbarikkal (egyertelmu ok volt a legfejlettebbek)
    Vorlonok elkezdenek rebuszokba beszelni a minbarikkal hogy jajj nagy enemy meg gyorsan valami szovetseget kell kialakitani a kisebb fajokkal.
    Szovetseg kialakul aztan az arnyak: na mindent bele
    Szetvernek mindenkit akik talpon maradnak azok erosebbek lesznek kesobb. (peldak Narn, Centauri, Minbari)
    Csunya valtozata ez a termeszetes szelekcionak. Nem egy fejlett faj gondolkodasmodjara vall.

    Visszaterve innen latszik hogy 1000ev alatt, (sott! ugye tudjuk hogy nem a haboru kezdetekor kezdenek kialakulni a fajoknal a telepatikus kepessegek) keptelenseg ekkora evolucios fejlodes kialakulasa. Ha tobbezer 5-10 000evrol lenne szo arra aztmondanam so-so, de ez igy gyanus.
    Es az evolucios fejlodesnek semmi koze a technologiai fejlodeshez, tehat a peldad nem helyes.
  • mrzed001
    #869
    Maximum 1000evrol lehet itten szo, ha jol emlexem a legoregebb faj a minbari es ok is csak eppenhogycsak kimereszkedtek az urbe az elozo(vorlon,arny) haboruciklusba.
    1000 éve a mimbarik már olyan fejlettek voltak, hogy a vorlonokkal karöltve vették fel a harcot az árnyakkal (az embereknek ugyebár még a B5 idejében sem lett volna fikarcnyi esélye sem ...)
    Sőt, ugyebár azért kellett a B4, mert a mimbarik saját űrállomását (hasonló méretű, B4 volt ugyebár a legnagyobb Babylon állomás ha jól emlékszem) elpusztították, és az már mesterséges grav-os volt, nem forgós mint a Babylon állomások.
  • _Vegeta_
    #868
    2) Most hogy mondod tenyleg mondja neki, teljesen elfelejtettem. Vegulis akkor lehet igy is ertelmezni.

    Ertem, nem azzal van a baj csak az egesz olyan mint a tyuk es a tojas esete. Ezert nem szeretem az idoutazos dolgokat, mar a jellegebol adodoan paradoxon jon letre.

    Maximum 1000evrol lehet itten szo, ha jol emlexem a legoregebb faj a minbari es ok is csak eppenhogycsak kimereszkedtek az urbe az elozo(vorlon,arny) haboruciklusba. Tehat a tobbi faj mar csak fiatalabb lehet naluk, es 1000 kozel sem elegen egy ekkora hodereju fejlodesre, mutalodasra. :) Az evolucio ertemleben termeszetesen.
  • mrzed001
    #867
    2) de, rögtön utána mondja Sheridannek, hogy kifárasztotta hogy egyszerre ilyen sok embernek kellett megjelennie


    Itt egy kis logikai hibat velek felfedezni. Honnan a fenebol tudnak a mult vorlnok hogy a jovobol majd jon egy Sinclair akinek kell egy bigyo hogy Minbari legyen. (felember, felminbari mindegy) :D
    Tom, nem erősséged a temporális többszálas gondolkodás ("gondolkodj 4D-ben" :)) vissza a jövőbe)
    Naszóval: a múltban lévő vorlonok csak reagálnak a B4 megjelenésére, és mivel ők azok 1000 évvel később akik elengedik Sinclair-t a B4-re, hogy majd visszajöjjön (és mivel amikor visszajött már át volt változva, amit rajtuk kívül ugyebár kb senki sem tudott volna megcsinálni), ezért nem kell Einsteinnek lenni, hogy ők tették, tehát meg kellett most is tenniük (rá voltak kényszerítve, hogy ne változtassák meg a múltat, az ő jövőjüket)

    Elismerem ez lehetseges, de ez nem gyoz meg engem arrol hogy a tobbi faj ennyivel elorebb lenne az evolucioban az emberisegnel
    Pedig igen. Az emberi a legfiatalabb faj, a többi már soksokezeréves (ráadásul sokkal meditatívabb a vallásuk, amitől megint csak fejlődhet a telepátia)


  • _Vegeta_
    #866
    Ha jol emlexem amikor admiralis kirk elment az entivel egy uj utra, akkor nemnagyon volt hadititok vagy haditerv szoval nem annyira logikatlan a dolog. ;)

    1) Lehet
    2) Errol nemigazan esik szo, annyit tudunk hogy londo kivetelevel mindenki mast lat. Szerintem nem telepatikus dologrol van szo mert akkor londo latott volna valamit. Pacát, akarmit.

    a vorlonok adják oda sinclair-nek
    Itt egy kis logikai hibat velek felfedezni. Honnan a fenebol tudnak a mult vorlnok hogy a jovobol majd jon egy Sinclair akinek kell egy bigyo hogy Minbari legyen. (felember, felminbari mindegy) :D

    előbb tutira leolvassák az ottlévők elméjét
    Aha. :)

    az elkövetkező 30 éveben megszületnek és felnőnek az első telepata gyerekek ... szerintem

    Elismerem ez lehetseges, de ez nem gyoz meg engem arrol hogy a tobbi faj ennyivel elorebb lenne az evolucioban az emberisegnel. Egyszeruen nemtudok olyat elkepzelni hogy termesztes modon 1-2ezer ev alatt kialakul egy telepatikus kepesseg egy fajban. Még ha csak 40-50%-os az eloszlas akkorsem.
    A telepatia inkabb az evolucio utolso szakaszaiban vonal lehetseges szerintem. Marpedig ha nincs ido a kifejlodesre akkor ott kulso beavatkozasrol van szo. :)

    Bocsi a kesoi reagalasert, elolvastam #865-ot es valahogy elsiklottam felette, lehet keves volt az idom es kozbe elfelejtettem. :)
  • mrzed001
    #865
    Szerintem nehezebb feladata van egy admiralisnak mint egy kapitanynak mar csak azert is mert o nem harcol csak megmondja hol harcoljanak. :)
    Magyarán az admirális a háttérből kell, hogy irányítson, ami egyértelmű is, hiszen ha őt elkapják máris megszerezték az összes hadititkot, védelem helyzetét és állapotát ... éppen ezért nem hajóra való vad küldetésekre (az megint más tészta, hogy Kirk-öt soha nem lett volna szabad előléptetni és íróasztal mögé dugni)

    A belenyulas egy fajba nemcsak a telapatkók megteremtese. Ott van az hogy mindenki masnak lat egy vorlont pl.
    Az sztem 2 dolog:
    1) voltak a bolygón, ahol láttatták magukat vlaamilyen angyali formában, innentől kezdve a bolygó mitológiájának része lettek
    2) úgy láttatják magukat valami angyalszerűnek, hogy telepaták, így direkt az agyukba küldik hogy mit is lássanak helyettük
    szóval nem volt olyan hogy genetikailag vagy hogy módosítottak volna bárkit is, hogy angyalnak lássák őket

    Gyanitom a narnokat egyertelmuen a vorlonok telepatkósitottak. Miert? Az arnyak a narnoknal vendegeskedtek sokaig, kellett az ellenszer.
    Ez fordítva történt. A helyes sorrend: voltak a Narnok, voltak telepatáik, megszállták az árnyak, telepatáik elkergették árnyakat, árnyak valahogy kiirtották a telepatáikat (sztem egy vírussal mellesleg, kb mint amit a földre fejlesztettek a telepaták kordábantartására)

    Sinclair atmegy a multba a b4el. Azzal a bigyoval atalakul minbariva. Nade hohó honnan volt neki az a bigyo? Elvileg delenn is azt hasznalta. Tehat mikor kerul elo az a bigyo?
    A triangulumot a vorlonok adják oda sinclair-nek, amikor a múltba megy.
    Nade mi is az a triangulum? Lényegében egy genetikai módosító direkt Sinclair DNS-ére beállítva (!!!! igenfontos, tehát eleve tudták hogy ő Valen lesz !!!!), tehát egy ember-Mimbari hibridet kreál (valószínűleg az erősebb rész elnyomásával, így lehet hogy delennél az emberi lett az erősebb rész)

    Megjelennek a vorlonok latnak egy minbarit egy ismeretlen konfiguracioju hajon?.
    Ami éppen most jött ki ráadásul egy időtorzulásból (ami azért nekik is durva). Annyira nem hülyék ugyebár hogy csak úgy fogják és átszálljanak, előbb tutira leolvassák az ottlévők elméjét (és máris mindent tudnak múltról és jövőről).

    Az allomas fel volt toltve infokkal ez lehetseges innen a vorlonok megtudhattak egyet smast, mondjuk hogy vannak emberi telepatak. Nade ebbol nem feltetlen kovetkezik hogy tudtak hogy ok csinaltak telepatakat a foldon.
    Mondom, önbeteljesítő jóslat. 100 évvel B5 előtt kellene telepatáknak kialakulni. ~200 évvel B5 előtt már gondolom igencsak gyanakodtak, hogy ez az ő művük, hiszen még semmiféle telepátiára utaló nyom sincs a földön. 50 év alatt megszervezik a "telepatizálási" műveleteket, kifejlesztik a genetikai módosításokat és módszereket ....
    20 éven keresztül elrabolnak és módosítanak random embereket (gondolom inkább hogy a gyerekük legyen telepata, bár ki tudja), az elkövetkező 30 éveben megszületnek és felnőnek az első telepata gyerekek ... szerintem
  • _Vegeta_
    #864
    Mert egy admirális feladata egy flotta, és nem mindössze csak egy hajó vezénylése ...
    Es egy flottat olyan konnyu vezetni? :) Szerintem nehezebb feladata van egy admiralisnak mint egy kapitanynak mar csak azert is mert o nem harcol csak megmondja hol harcoljanak. :)

    hányszor is mondta Spock
    [gondolkodik]
    Soxor, de olyat nem tudok felidezni igy hirtelen amikor Kirket szapulna. :) Inkabb Spockot szapultak Kirkék allandoan. Nos Mr. Spock ez egeszen emberi viselkedes. stb. :)

    A belenyulas egy fajba nemcsak a telapatkók megteremtese. Ott van az hogy mindenki masnak lat egy vorlont pl. Ha jol emlexem a sorozatban nincs szo arrol hogy a vorlonok melyik fajokat izelgettek. Az embereket az oké, de en gyanitom hogy a tobbi fajt is. Talan kivetel lehetnek a minbarik de meg okse. Miert? Mert ezek az ugynevezett "fiatal" fajok. Egyszeruen 500-1000ev nem lehet eleg egy ekkora meretu genetikai atalakulasnak biztos hogy valami turpissag van benne. Gyanitom a narnokat egyertelmuen a vorlonok telepatkósitottak. Miert? Az arnyak a narnoknal vendegeskedtek sokaig, kellett az ellenszer. Az emberek akkor meg kereszteshadjaratokat kuldozgettek vagy mittudomain szoval a galaktikus dolgokba aligha lett volna beleszolasuk ezert nem is foglalkoztak velunk. Tehat ebben a temaban az egyetlen magyarazat amit fel tudok hogy az az hogy [i]nem volt eleg ido a telepatia kialakulasahoz". Bar mar ez is igen jo érv.


    Namost varj atgondolom.
    Sinclair atmegy a multba a b4el. Azzal a bigyoval atalakul minbariva. Nade hohó honnan volt neki az a bigyo? Elvileg delenn is azt hasznalta. Tehat mikor kerul elo az a bigyo? Na mindegy ez most nekem magas lepjunk tovabb.
    Megjelennek a vorlonok latnak egy minbarit egy ismeretlen konfiguracioju hajon?.
    Az allomas fel volt toltve infokkal ez lehetseges innen a vorlonok megtudhattak egyet smast, mondjuk hogy vannak emberi telepatak. Nade ebbol nem feltetlen kovetkezik hogy tudtak hogy ok csinaltak telepatakat a foldon. Mas oka is lehet a telepatak letrejottenek.

    Hmm meg mindig nem jutottam semmire. :)
  • mrzed001
    #863
    Na de mindegy miert irracionalis? Annakidejen remek kapitany volt es mint admiralis még tapasztaltabbnak kellene lennie.
    Mert egy admirális feladata egy flotta, és nem mindössze csak egy hajó vezénylése ...

    A sorozatbol kerek szepen peldat.
    hát, gondolj csak vissza hányszor is mondta Spock, hogy unlogish, meg hogy irrational ...

    tehát meg kell ismételniük hogy ne változtassák meg az idővonalat)
    Az ilyen ido dolgokat nemszeressem, teljesen osszekutyulja az egeszet. :\

    Tom, bonyolult, én viszont pont az ilyen bonyolult dolgokat szeretem :)

    Lehet hogy valen mondta hogy kellenek a telepatkok.
    Lehet hogy a vorlonok jottek ra hogy kellesznek a telepatkok.
    Lehet hogy szoba sem kerultek a telepatkok.
    Millio "lehet"seges varians van.

    Millió ugyebár nincs, hiszem az alaptörténések le vannak fektetve.
    Egyértelműen tudták a vorlonok, hogy Valen Sinclair "jövője" (mikor megy Sinclair a B5-re vissza mimbarról akkor is mondja Kosh 2, hogy a kör neki bezárul, tehát tudta hogy amikor Kosh 1-el a B4-et átadja Valennel a Mimbariknak 1000 éve, akkor Valen nem más mint Sinclair), tehát eleve tisztába voltak az emberi fajjal.
    Továbbá nem gondoltál bele egy apróságba: Sinclair mint Valen megjelenik valahol Mimbar közelében 1000 éve a B4-el. Ott terem 2 vorlon. Se szó se beszéd már bíznak is a hirtelenjött idegenben, és átadják szinpadiasan vele a B4-et a mimbariknak .... hol is sántít ez?
    Valószínűbb hogy vorlonok érzékelték azt a furcsa jelenséget amiből az időcsúszás lett, mentek kivizsgálni, ott találtak egy böszmenagy állomást egy idegennel, az átinvitálta őket, ők lescannelték a terepet hogy biztonságos-e, átmentek, vagy csak totál lescannelték és tudták mit kell tenniük (vszínű), vagy egyeztettek (aligha :)) Valennel, átadták Mimbariknak, támogatták Valen-t aki vezette az árnyellenes háborút, mert tudták hogy ezt kell tenniük .... és mivel lescannelték máris mindent tudtak a földről és az emberekről és a telepatákról, akiket ők fejlesztettek ki .....
    CSAK az embereknél fejlesztettek telepatákat, se a mimbariknál, se a narnoknál, se az egyéb fajoknál .... pedig a narn-ok pont abban a háborúban vesztették el telepatáikat
  • _Vegeta_
    #862
    Az első irracionális döntése kapásból

    Te most mozirol beszelsz en pedig elsosorban a sorozatokrol. A mozik mindig egy "masik tema". :) Na de mindegy miert irracionalis? Annakidejen remek kapitany volt es mint admiralis még tapasztaltabbnak kellene lennie. Oke hogy azert akar menni, mert az urbe szeret repkedni ez egy kicsit szentimentalis emberi tulajdonsag nem tobb. ;)
    A sorozatbol kerek szepen peldat. ^^

    Közel sem biztos, hiszen a telepaták addig is befolyásolták B5 életét
    Ok igaz. De ez mar a sorozat cselekmenye es ha jol emlexem nem errol volt szo. Tehat ha nincsennek telepatak is lett volna ujra haboru, lett volna EA. Az hogy utanna mi lett volna telepatkok nelkul most teljesen lenyegtelen a lenyeg az hogy a vorlonok belenyultak a fejlodesunkbe de nem azert hogy minket vedjenek mivel tudniuk kell hogy max az arnyaktol kellene vedeniuk minket mert masokat ugyis legyurjuk illetve a minbarik rajonnek a turpissagra (valen). Tehat ebbol kovetkezik hogy nem azert valtoztattak meg az embereket hogy vedjek oket hanem hogy bebiztositsak a kovekezo ciklus gyozelmet.
    Ugyanmar erdekli is a vorlonokat elunk-e vagy halunk.
    [ez csak olyan gonosz beszolas volt] :)

    Bester is igen fontos szerepet játszott az egész történetben.
    Jo karakter volt. ;)

    tehát meg kell ismételniük hogy ne változtassák meg az idővonalat)
    Az ilyen ido dolgokat nemszeressem, teljesen osszekutyulja az egeszet. :\
    Lehet hogy valen mondta hogy kellenek a telepatkok.
    Lehet hogy a vorlonok jottek ra hogy kellesznek a telepatkok.
    Lehet hogy szoba sem kerultek a telepatkok.
    Millio "lehet"seges varians van.


    (ja csak más az 1 év nekik mint egy embernek :D)
    Hat ugy volna logikus.. birom mikor akarmien scifiben egy masik bolygo lakoja mondja hogy masodperc, perc, ora, nap...stb, na de mien szamitas szerint? :))

    Prof William: En le se szettem. :) Még.

    Bocsi a kesoi reagalasert, de elegge kelekótya vagyok mostansag. Lehet holnap nemsikerul 2vizsgam szal.. Mindegy ez off. :)
  • Prof William
    #861
    Hozzátok fordulok B5 rajongók. Sajna a letöltőoldal még mindig nem működik. De biztos vanm köztetek pár aki már leszedte a teljes sorozatot. Ha valaki el tudná küldeni a 3, 4, 5 évadot (felirattal, magyar hangfileval, mindennel )annak nagyon megköszönném. Csak simán a korongokat papirtokban, tokot + a többit majd csinálok én neki.

    Válaszotokat privát üzenetben várom.
  • Prof William
    #860
    Sheridan meggyilkolását is egy telepata akadályozta meg.
  • mrzed001
    #859
    Ezt most nem igazan ertem, kifejtened bovebben?
    Kirket nem gondolom irracionalisnak csupan tul katonas. :)

    Az első irracionális döntése kapásból, hogy átveszi az új Enterprise parancsnokságát, bár édeskeveset tud az átalakításokról. Na ezért majdnem el is pusztul az egész, amikor fézerrel akarja lövetni az aszteroidát amit magukkal rántottak.
    Az is totál irracionális, ahogy vetélkedik azzal akit leváltott....
    Az is, hogy a javításokat meg sem várva rohan ....

    Tetelezzuk fel hogy nincsennek emberi telepatak.
    A b4 ugyanugy megepul es eltunik.

    Közel sem biztos, hiszen a telepaták addig is befolyásolták B5 életét, tehát lehet Lyta és Talia nélkül nem is jutottak volna el oda (vagy nem ilyen állapotban) hogy ellopják a B4-et. Emlékezz csak a telepaták hányszor módosították a B5 sztoriját: Talia megakadályozta Londot, hogy megölje G'kar-t, Lyta megmentette Kosh-t, és még rengetegszer ....

    A b5is ugyanugy megepul es jon sinclair.
    Igen, aztán lehet rögtön az első részben meghal Kosh, és a vorlonok bosszúból vagy elpusztítják az állomást, vagy megölik Sinclair-t ... (kiadatását kérték talán)

    Sheridan ugyanugy haborus hos akit az elnok kinevez a b5 vezetesere
    True

    A b5on ugyanugy ottlesz delenn aki beleesik sheridanbe. minbari segitseg->minbari telepatak. Mar rogton nincs szuksegunk csekovékra. :)
    Bester is igen fontos szerepet játszott az egész történetben. Rengetegszer segített Sheridan-nek (pl: árnyaknak telepataszállítmány elfogása, ez ugyebár később a Mars felszabadításakor igencsak fontos lett)
    Ott volt a "The Spider in the Web" című rész is ugyebár ha jól emlékszem ami csak arról szólt, hogy egy telepata hogy szövi hátulról a dolgokat.
    Lyta segítsége nélkül is jópár dolog máshogy történt volna ... rosszabbul.

    Na tehat vorlonok nem tudtak a sztorit, de tudtak hogy az emberek "szovetseg letrehozo faktor" ->valen(sinclair).
    Sztem meg pont fordítva, és Valen mondta (vagy csak megemlítette) nekik, hogy kb 100 éve kezdtek el feltünni az emberi telepaták hirtelen (és mivel nem, ezért tudták a Vorlonok, hogy akkor ez az ő művük volt, tehát meg kell ismételniük hogy ne változtassák meg az idővonalat)
    Szóval sztem ez kb mint egy önbeteljesítő jóslat működött, azaz tudták hogy minek kell megtörténnie, és besegítettek a háttérből hogy megtörténjen.

    B5 timeline
    Jo csak mer a sorozatban ugyemlexem nem nagyon dobaloztak evszamokkal. :)

    Ja, itt is sok helyen van írva, hogy kb mennyi, mert csak olyan halvány infók voltak, hogy 20 éves korában (ja csak más az 1 év nekik mint egy embernek :D)
  • _Vegeta_
    #858
    Lehet ugy tortent. :)

    Ha láttad a TNG-t akkor megérted Kirk-öt, meg az összes irracionális döntését is
    Ezt most nem igazan ertem, kifejtened bovebben?
    Kirket nem gondolom irracionalisnak csupan tul katonas. :)
    Tudom hogy csak Picard az aki a vegletekig diplomata, de akkoris...

    (hány szövetséget is hoztak ők össze?)
    Errol nem esik szo a sorozatban, de a telepatak is emberek csak kulonckodnek azt hiszik ok jobbak, es bizonyos szempontbol azok is. :)

    a telepaták nélkül nem lett volna esélye a túlélésre az árnyak ellen
    Tetelezzuk fel hogy nincsennek emberi telepatak.
    A b4 ugyanugy megepul es eltunik.
    A b5is ugyanugy megepul es jon sinclair.
    Sheridan ugyanugy haborus hos akit az elnok kinevez a b5 vezetesere.
    A b5on ugyanugy ottlesz delenn aki beleesik sheridanbe. minbari segitseg->minbari telepatak. Mar rogton nincs szuksegunk csekovékra. :)
    Na tehat vorlonok nem tudtak a sztorit, de tudtak hogy az emberek "szovetseg letrehozo faktor" ->valen(sinclair). Tehat micsinalnak "belenknyulnak" hogy bebiztositsak a gyozelmuket a kovetkezo ciklusba. :) Tisztasor.

    B5 timeline
    Jo csak mer a sorozatban ugyemlexem nem nagyon dobaloztak evszamokkal. :)
  • mrzed001
    #857
    Nemtom, én nem láttám másik hozzászólásodat itt, meg sorszám sem nőtt, szóval vszínűleg elfelejtetted megnyomni a mehet gombot (megesik :D)

    Szerintem a korai mozifilmek egyszeruen nevetsegesek. :)
    Sztem meg a legjobbak. Ha láttad a TNG-t akkor megérted Kirk-öt, meg az összes irracionális döntését is

    A vorlonok tudtak hogy tamadni fognak az arnyak. Azert avatkoztak be, mert az az elotti haboruba is egy szovetsegnek sikerult nyernie, es tudtak hogy az emberek egy ilyen szovetseg kialakito faktor. :)
    Igen, tudták, De nem ezért avatkoztak be. Tudtak az emberi fajról, hiszen Sinclair volt Valen aki valószínűleg beszélt nekik az emberekről és a jövőről is (meghát a B4 is ember által készített űrállomás volt tele emberi szavakkal és írásjelekkel ...).
    Ember szövetségalkotó, nos igen, mégsem ez miatt kellettek a telepaták (hány szövetséget is hoztak ők össze?)
    Szóval nem sikerült meggyőznöd. Továbbra is fenntartom, hogy az emberi fajnak a telepaták nélkül nem lett volna esélye a túlélésre az árnyak ellen (vagy akár csak a többi fajjal szemben: hírszerzés, kereskedelem, ...)

    Ezek az idopontok honnan vannak?
    B5 timeline
  • _Vegeta_
    #856
    nemigaz en erre a commentre mar valaszoltam.. mitortent? :S

    Szerintem a korai mozifilmek egyszeruen nevetsegesek. :)

    E nélkül esélye nem lett volna az embereknek
    A vorlonok tudtak hogy tamadni fognak az arnyak. Azert avatkoztak be, mert az az elotti haboruba is egy szovetsegnek sikerult nyernie, es tudtak hogy az emberek egy ilyen szovetseg kialakito faktor. :)

    Ezek az idopontok honnan vannak?

    "Téves."
    Csak kepletesen ertettem. :)

    nincs nekik semmi bajuk az árnyakkal.
    Pontosan, mind a ketto a sajat igazat akarja bizonygatni.
  • mrzed001
    #855
    Hát, ha te nem tudsz elvonatkoztatni a handzsi és ukmén népekről az orion rendszerből...
    Hogymondod?

    Tod, scifi történelemóra keretében fejtegettem lentebb ezt ...

    En valahogy ugy latom mozifilmek a first contactnal ertek el a maximomot es onnantol leszallo agban van a szinvonal
    Hát, mondanám hogy az 1 volt talán a legjobb rész, vagy éppen a 4, szóval ami a csúcspontot illeti abból volt 2-4 a First contact előtt is.
    És ugyebár ott a 6, ami böszmenyagy mélységgel rendelkezik (ezt próbálták a 9-ben leutánozni .. mindhiába), nem véletlen lett a címe az ismeretlen tartomány (tom, a síkságokat szereted, nem a mélységeket :P)

    Maga az eredmeny ez. De a miert nagyon nem mindegy es arrol volt szo. Hogy miert is tettek, miert is avatkoztak be. Sajat erdekukben
    Miért, ha nem teszik akkor nem támadnak az árnyak? Dehogynem. E nélkül esélye nem lett volna az embereknek (a már említett a galaxisban mindenki másnak van, ezért hátrány hogy nekünk nem ... érv mellett).

    Azt ne mond nekem hogy tudtak hogy majd jon Sherdan papa, aki megtalalja Lórient es egyutt elhuzhatnak a... akarhova is mentek. :)
    Nem, sőt Kosh II (merthogy hivatalos Babylon 5 cd-n csak így hivatkoznak rá) mondta is, hogy egy váratlan kaput nyitott ki Sheridan azzal, hogy leugrott.

    De te arra nem emlexel hogy mikor volt a centaurik hoditasi korszaka
    2113 - Narn elfoglalása
    2156 - Kapcsolatfelvétel a centaurikkal, akik azt állítják a föld egy régi centauri gyarmat (azán valahogy mégse akarják gyarmatosítani, miértis ??)
    2209 - Narn felszabadulása

    a Narn incidens mar jocskan egy utolso elkeseredett lepesuk volt
    Elkeseredet ???? heeee?

    A Centaurik buszke nepseg, a narn incidens a "csakazertis mi vagyunk a vezetok" miatt volt.
    Persze, lerohanjuk a fejelttebb és ellenállóbb narnokat, de 40 év múlva nem rohanjuk le a totális senki embereket .... egyértelmű (aha, ezt még a taskenek sem veszik be :P)

    Vorlonok-Arnyak ket ellentetes faj. Utaljak egymast mint a szemetet, de felosztottak a galaxist egymas kozt hogy rend legyen.
    Téves.
    1) nem utálják egymást. Ellentétes állásponton vannak (mi is elvitázgatunk, ellentétes állásponton vagyunk sok mindenben, mégsem utáljuk egymást)
    2) nem osztották fel a galaxist. A feladatokat osztották fel (egyik háborút szít, a másik békét teremt). Később ez persze megváltozik.

    Sheridan azt is mondta: Miert nem tamadjak meg Zahadumot? Tudjak hol van, tudjak hogy ott alszanak az arnyak. Miert? na? :)
    Ez ugyebár egyértelműen ki is derül abból a részből: mert ez filozófiák ütközése, nincs nekik semmi bajuk az árnyakkal. Kosh-t is csak azért ölik meg, mert ő is megölt párat közülük a hajóival (azonos mértékű ellencsapás elve).

  • _Vegeta_
    #854
    Ket aprocska megjegyzes, ami barmit jelenthet. Ezt nem neveznem globalis sztorinak. :)

    ho..ho...hóóóóóóó....hógyisvótez
    Vegulis a bajusz osszeakadhat egy szakallal is. ^^.

    Hát, ha te nem tudsz elvonatkoztatni a handzsi és ukmén népekről az orion rendszerből...
    Hogymondod?

    Igen, valószínűleg azért lett siker az összes TOS-os mozifilm
    En valahogy ugy latom mozifilmek a first contactnal ertek el a maximomot es onnantol leszallo agban van a szinvonal. A tosos filmek tobbsege olyan nagyon bugyuta. V'Ger, tamado balnak jajj nemá. :)
    Egyebkent a mozifilmek es a sorozatok ket kulonbozo vilag nem szabad hasonlitgatni oket egymashoz.

    Nem éppen ugyanezt csinálták a vorlonok is?
    Maga az eredmeny ez. De a miert nagyon nem mindegy es arrol volt szo. Hogy miert is tettek, miert is avatkoztak be. Sajat erdekukben. Azt ne mond nekem hogy tudtak hogy majd jon Sherdan papa, aki megtalalja Lórient es egyutt elhuzhatnak a... akarhova is mentek. :)

    szóval keményen a hódítási korszakukban
    De te arra nem emlexel hogy mikor volt a centaurik hoditasi korszaka, a Narn incidens mar jocskan egy utolso elkeseredett lepesuk volt. Meg is szivtak. :)
    A Centaurik buszke nepseg, a narn incidens a "csakazertis mi vagyunk a vezetok" miatt volt. Viszont gyanitom velunk nyersanyag kereskedelem miatt illetve szovetsegest kerestek bennunk. Miert? Minbarikhoz meg a centaurik se mertek menni. A tobbi faj nagyon gyengus, erre itt egy uj faj aki hoditani akar, adjuk meg nekik a kezdo loketet es nyert ugyunk van. :)

    Persze eltévedtek a vorlonok a saját útjukon, de amit tettek az teljesen logikus volt.
    Most komolyan, te tudod mit beszelsz? :)
    Vorlonok-Arnyak ket ellentetes faj. Utaljak egymast mint a szemetet, de felosztottak a galaxist egymas kozt hogy rend legyen. De a vorlonoknak ez nem eleg, ok mindenkire ra akarjak eroltetni az igazukat, es akik nem fogadjak el vagy rossz helyen vanak azoknak reszeltek. Sheridan azt is mondta: Miert nem tamadjak meg Zahadumot? Tudjak hol van, tudjak hogy ott alszanak az arnyak. Miert? na? :)

    1) Egyetertunk, de maga a pelda a lenyeg.
    2) Megsebesiti: Jah de akar egy ilyen incidens is kirabbanthat haborut. Csak azert a gyilkossagot hoztam fel peldanak mert konyebben elfogadhato.
  • mrzed001
    #853
    Maradjunk csak a tenyeknel.
    Egyetértek :)
    Ja, és el ne felejtsem, a globális szálnál is éppúgy meg van a 3-as bontás (probléma, cselekmény, megoldás), ezért is érezzük olyan egésznek a B5-öt

    Az elso szezonba nyoma sincs a globalis sztorinak.
    Akkor te nem tudom, hogy mit is néztél. Hiszen már a pilot részben azzal kezdődik, hogy "you have a hole in your mind" ... majd ez megy végig az egész szérián, vagy említhetném a B4-es részt ahol Zathras mondja meg neki, hogy van egy célja/végzete ...

    A masodik szezonba kezdodnek az utalasok ra
    A második szezonba áthúzódik a probléma bemutatása, abban egyetértünk hogy lényegében itt tudjuk meg a miérteket az első széria dolgaira

    Na mindegy rövidre fogva én úgy látom, hogy az alap részenkénti 3-as köré tett jópár globális 3-ast több szállal operálva egyszerre, mint amit valaha is láttam

    Ami a bajszod illeti akkora szakállam volt karácsonykor mint a mikulásnak, szóval ho..ho...hóóóóóóó....hógyisvótez? :))

    Egyebirant csak egy komedia. :)
    Hát, ha te nem tudsz elvonatkoztatni a handzsi és ukmén népekről az orion rendszerből (és úgy ítéled meg hogy a velük történtek azok velük történtek és semmi közöm hozzá) nos az elég szomorú. Megnézed, jót szórakozol rajta, de jobb ember nem lettél tőle (sajnos). Ezt a problémádat én nem tudom orvosolni padavan, csak annyit tanácsolnék: nézz és érts.

    En a tost nem emberkozelibbnek hanem inkabb kiforratlannak hivnam
    Igen, valószínűleg azért lett siker az összes TOS-os mozifilm, és hatalmas bukás az utolsó 3 TNG-s (Generations-ban ugyebár még volt Kirk, dobta fel a színvonalat, First Contact egyszerűen zseniális volt, ez már majdnem TOS szintű, ami az óta volt ... nos az meg már sz-r)

    A masik alternetivaban en csinalnek tuzet valahol kozel az osemberekhez hogy eszrevegyek es ha eszrevettek hasznaljak es nem faznak, de megse tudjak meg honnan van vagy miaz. Kielegito? :)
    Álszentkedünk, álszentkedünk padavan :))
    Nem éppen ugyanezt csinálták a vorlonok is? Nem megmutatták hogy kell telepatákat csinálni, hanem csináltak telepatákat, és hagyták hogy megtaláljuk magunk között őket. Nahoppá, mégiscsak van nállad remény :))

    centaurik amikor felvettek velunk a kapcsolatot mar igencsak lealdozoban voltak.
    Nos ha jól emlékszem a narn háború környékén vették fel velünk a kapcsolatot (előtte, vagy utána, de nem közben, már nem emlékszem), szóval keményen a hódítási korszakukban. A földiek még csak annyira sem voltak fejlettek mint a Narn-ok, hiszen ott már 1000 évvel ez előtt voltak telepaták, fegyverileg is a föld teljesen védtelen volt, ugrókapu technológia híjján pedig teljesen csak a saját naprendszerünkbe zárva, szóval ha a centaurik könnyű célpontot kerestek volna, sec perc alatt leigázhatják a földet.
    Na akkor most add meg a választ, hogy miért is nem tették?
    Fegyverek terén: abszolút túlerő, max kövekkel (meg bugyuta rakétákkal) hajigálhattuk volna őket, miközben az igencsak fejlett lézereikkel lesöpörnek mindent
    Űrhajók terén: abszolút túlerő, nekik hadihajóik, nekünk meg alig valami kis bokorugrónk
    Meghajtás terén: Ugrókapunk ugyebár nincs, hajónk se tud kaput nyitni (mert még azt se tudjuk mi is az), szóval a centaurik bárhol bármikor megjelenhetnek/kiléphetnek, a hajóik saját ugrópontot tudnak létrehozni.
    Akkor mégis miért a felfegyverzett Narn-okat kellett leigázniuk? Vagy miért álltak meg ott ???

    A vorlonon is csak egy faj. A sajat igazukat szeretnek raeroltetni masokra, mint mindenki. Nem segiteni akarnak ááá dehogy.
    El is hangzik a vorlonok szajabol, ahol arnyak vannak pusztuljon a bolygo hiaba 10milliard mas faj van rajta.

    Megint nem gondolkozol galaktikus méretekben. Mégis, mennyit számít az a 10 milliárd a galaxis teljes lakosságához képest? Nem véletlen volt Sheridan hasonlata, hogy mint egy daganatnál, kimetszik a károsodott részt. Persze eltévedtek a vorlonok a saját útjukon, de amit tettek az teljesen logikus volt.

    Hát, én nem vagyok hajlandó kollektív bűnös lenni
    Ensem, de mondok ket peldat es megerted.

    1) ezzel nincs mit vitázni. Katolikus f-sság, a megfélemlítés része
    2) módosítsuk a példát arra, hogy megsebesíti. Ekkor te mint fejlettebb vagy meg tudod menteni, vagy az ignorancia híveként: ez nem az én problémám, és lesz-rod, vagy kisérletezgetni kezdesz rajta, .... és mindnem más kimenete lehet.
    Egyébként egy részt igazad van, ha tetszik, ha nem, a földön élők össz tettéért felelőssé tehetőek vagyunk mindannyian.
  • _Vegeta_
    #852
    Ha megeccer azzal jossz hogy JMS mit akart elerni osszeakad a bajszunk bar most borotvalkoztam. :)
    Maradjunk csak a tenyeknel. Azt hogy JMS mit akart se te se en nem tudhatjuk maximum ha o mondta, irta valahol.
    Az elso szezonba nyoma sincs a globalis sztorinak.
    A masodik szezonba kezdodnek az utalasok ra.
    A harmadik szezon csak arrol szol. (arny) +nehany toltelek epizod pl A Late Delivery from Avalon. Ami kesobb utalas lesz a sorozat elotti idokre.
    A negyedik szezon csak arrol szol. (arnyvege, az elnok)
    Az otodik szezon levezetes. (utalasok a regebbi reszekre ill a jovore)

    "Ja Stargate-ben"
    Jah az elejeb minek lett volna foszal mikor eleve hagyomanyos scifinek keszult raadasul nem is tudtak hogy lelvoik-e a kovetkezo resz utan. :))
    Az SG-1-be olyan 50-50%.

    "Hát, az idétlen időkig bizony scifi"
    Mar megin itttartunk. Mond honnan vetted hogy a scifi attol scifi hogy jellemkritikan vagy tarsadalomkritikan van benne a fo hangsuly? En sehol se olvastam ilyet. Hogy idohurokrol szol azt esetleg elfogadnak ha volna benne valamien utalas is tenyleg arrol szol. Egyebirant csak egy komedia. :)

    "MERT: úgy volt helyes :)"
    Jah jah, az egesz resz arrol a civodasrol szolt hogy helye-e athagni, illetve hogy lehetne helyrehozni. pl
    Who Watches The Watchers? c. epizod. Ha hibazunk akkor a legjobb lehetoseget valasztjuk es nem jatszunk istent.
    En a tost nem emberkozelibbnek hanem inkabb kiforratlannak hivnam.

    "Találkozol egy rakat fázó ősemberrel,"
    Ha visszamennek az idoben vagy mondjuk egy masik bolygon talalkoznek osemberrel?? Ha az idos dolog akkor nem mutatnek semmit, nem is csinalnek semmit mert lehet meg se szuletek ha csak rossz helyen veszek levegot. :) A masik alternetivaban en csinalnek tuzet valahol kozel az osemberekhez hogy eszrevegyek es ha eszrevettek hasznaljak es nem faznak, de megse tudjak meg honnan van vagy miaz. Kielegito? :)

    Neme tán egykis vorloni sugallat volt eme döntés mögött? (vagy fenyegetés?)
    Maradjunk a tenyek mellett es ne talalgassunk. :)
    Mondok egy sokkal logikusabb magyarazatot.
    A centaurik amikor felvettek velunk a kapcsolatot mar igencsak lealdozoban voltak. Azert kerestek fel minket hatha ebbol elonyt tudnak kovacsoni. Pl uj nyersanyagok a foldrol es koloniairol. Aztan meg a foldiek gyorsan megmutattak az erejuket amikor (huu te jobban emlexel) kiirtottak azt a fajt akinek a nevere most nem emlexem. :) Erre a minbarik is felfigyeltek es fel akartak venni a kapcsolatot velunk aminek a vegere mar enis emlexem, meg persze teis. ;)
    A vorlonon is csak egy faj. A sajat igazukat szeretnek raeroltetni masokra, mint mindenki. Nem segiteni akarnak ááá dehogy.
    El is hangzik a vorlonok szajabol, ahol arnyak vannak pusztuljon a bolygo hiaba 10milliard mas faj van rajta. Ezek a vorlonok, nem segitokeszek. Volt utalas ra talan 1-2millio eve meg segitokeszek voltak, de akkor mar nem amikor a fajokba belenyultak genetikailag. Az mar csúúúnyaság. :)

    Hát, én nem vagyok hajlandó kollektív bűnös lenni
    Ensem, de mondok ket peldat es megerted.
    1) A biblia szerint bunosok vagyunk az eredendo bun miatt, ezert kell megkeresztelkedni. (tudom hulye pelda de szemlelteto) :)
    2) Ellatogat egy idegen faj hozzank. Bekes kuldetessel, vagy csak egy szerkezet meghibasodas miatt. Mindegy. Leszallnak mondjuk az egyik esoerdoben. Ott meg vannak benszulottek akik nem iparosodtak el. :) Namost csorikam idegen kiszal az urhajobol kap a fejebe egy nyilvesszot, meghal. Tobbiek vissza az urhajoba kijavitjak a hibat vagy ha nem is volt hiba egyszeruen elmennek es beszamolnak hogy ezen a bolygon megoltek minden indittatas nelkul egyet beloluk.-> haboro, jonnek es kiirtanak minket.
    Ezis hulye pelda, de szemlelteti hogy ha akar egy ember is hibazik akar egy egesz bolygo, civilizacio lehet erte a bunos.
    + ittvan a ferenc jozskas pelda is amit lentebb mar emlitettem.
    biblia
  • mrzed001
    #851
    Nehany resz ilyen, tobbnyire az elso szezonbol. De nem ezen van a hangsuly.
    Hát, úgy látom nem veszed érszre JMS zsenialitását :)
    Éppen azt akarta elérni, hogy bár minden rész ugyebár zárt, és mégis az ember a globális szálra legyen kíváncsi, azt kövesse. Mondj egy részt, amelyben szted nincs meg az alap buta 3-as bontás (vagy mondj randomra egyet), és megmondom mi volt.

    Ja Stargate-ben főszál aligha 50%, én inkább úgy a 20 köré saccolnám (most, az elején 5 körül lehetett)

    "azaz a végén úgy állsz fel, hogy megmozdított benned valamit, elindított egy gondolkodási,"
    Erre csak egy scifi lenne kepes? Ugyanmar ne legyel ennyire scifi addict. :)
    Itt van pl a Groundhog Day ami egy vigjatek, de kegyetlen megdolgoztatja az mber fantaziajat.

    Hát, az idétlen időkig bizony scifi (persze komédia is) ... és nem (csak) azért mert egy időhurokról szól, hanem azért mert iszonyat jellemkritika van benne (és a társadalomkritikáról se feledkezzünk meg ugyebár benne, bár az sokkal kisebb)

    De zed kollega a tos 40! eves! Ott meg annyira gyerekcipoben jart az egesz hogy ihaj. A tngbe tudtak csak kijavitani a kezdetleges botlasokat es ezis csak a tngt dicseri. :)
    Sokan éppen azért nézzük most is a TOS-t, mert emberibb.
    De ha a többi ST-et végignézted, akkor sztem neked is feltünk hogy nincs olyan direktívájuk (elsődleges, temporális, ...), amit át ne hágtak volna, MERT: úgy volt helyes :)

    A beavatkozasrol volt szo. Egyreszt nehez innen a foldrol peldat hozni (ezert is mondtam hogy gondold azt hogy nincs emberiseg), mer az emberek meg mindig annyira eretlenek mint az osemerek. :)
    Találkozol egy rakat fázó ősemberrel, akkor megmutatod nekik hogy kell tüzet rakni, hogy ne fázzanak? :)))))

    Hogy egy faj a kihalas szelere kerult az csakis a mi hibank ha beavatkozunk es megmentjuk oket az meg csak az eredeti hiba helyrehozasa NEM beavatkozas.
    Egy fajt pölö levadásznak a primitivek (pölö a húsáért), majd az okosabb nép beavatkozik és védetté/vadászhatatlanná teszi ... na ezért van még bölény, meg zebra, meg orszarvú, mert különben már nem lenne.
    Tökéletes példa rá, hogy az "okosabb" beavatkozása megmentett egy fajt :D
    A vorlonok esetében ugyanez van. Mi csak zebrák vagyunk (hozzájuk képest), ha megvédenek tudunk fejlődni, ha nem kipusztulunk.
    pölö a centaurik vették fel velünk a kapcsolatot.
    Nem volt a humán egy fejlett faj, még annyira sem, mint a Narn, szóval védekezni nem tudtunk volna ha úgy döntenek, hogy na akkor igázzuk le ezeket (is)
    Valamiért mégsem tették, hanem kereskedelmi kapcsolatba léptek velünk.
    Neme tán egykis vorloni sugallat volt eme döntés mögött? (vagy fenyegetés?)

    Az emberisegrol mint egyrol mint kollektivarol, amit az emberiseg csinal az a mi hibank is hiaba nem mi tettuk.
    Hát, én nem vagyok hajlandó kollektív bűnös lenni pölö Hirosima és Nagasaki atomozása miatt, de még csak a zsidóüldözés miatt sem.
    De, az ignoranciám miatt bűnös vagyok én is, mert nem tiltakozom nyíltan ezek ellen (mondjuk az én icipici hatalmam ugyebár semmit sem ér, de 10 milliószor ez az ici pici hatalom azért már tetemes ....).
  • _Vegeta_
    #850
    "Na szóval term. majd minden B5 részben is megvan a tagolás, hogy probléma - cselekvés - megoldás."
    Nehany resz ilyen, tobbnyire az elso szezonbol. De nem ezen van a hangsuly.
    A stargate-et tudom most felhozni peldanak ott a kulontortenetek ill fo sztorivonal 50-50%ban oszlik meg. B5nel ez inkabb 20-90%.

    "valahogy olyan üres, az ember ennél többre vágyik.
    Aha szoval te ismered minden mber lelkivilagat es tudod hogy mivel akarjak a folos idejuket eltolteni? :)) Sosem szerettem Benny Hill showjat de ez csak szemelyes izles dolga, amugy erosen anime ill sorozataddictnak tartom magam es igen ha valami nem szorakoztat nem nezem. Pl Anime rajongok taboraban a Ghost in the shell a vilag legjobb animeje meg ilyenek, engem a vilagbol ki lehet vele kergetni. Vagy pl Prison Break mostansag nagy divat lett szinten hanyok tole. Nem szorakoztat ennyi. A star trek barmelyik sorozata is nagyon bejott tetszett, de az outer limits valahogy nem. Ez nem jelenti azt hogy nagy "hulyeseg, baromsag, sz@rsag" lenne sott, egyszeruen nem az en izlesvilagom.

    "azaz a végén úgy állsz fel, hogy megmozdított benned valamit, elindított egy gondolkodási,"
    Erre csak egy scifi lenne kepes? Ugyanmar ne legyel ennyire scifi addict. :)
    Itt van pl a Groundhog Day ami egy vigjatek, de kegyetlen megdolgoztatja az mber fantaziajat.

    "Láttad a Trekkies című filmet?"
    Lattam, nagy poen. De zed kollega a tos 40! eves! Ott meg annyira gyerekcipoben jart az egesz hogy ihaj. A tngbe tudtak csak kijavitani a kezdetleges botlasokat es ezis csak a tngt dicseri. :)

    "Az ignoranciáról van szó."
    De azt ertsd meg hogy nem rolunk van most szo. :) A beavatkozasrol volt szo. Egyreszt nehez innen a foldrol peldat hozni (ezert is mondtam hogy gondold azt hogy nincs emberiseg), mer az emberek meg mindig annyira eretlenek mint az osemerek. :)
    Hogy egy faj a kihalas szelere kerult az csakis a mi hibank ha beavatkozunk es megmentjuk oket az meg csak az eredeti hiba helyrehozasa NEM beavatkozas. Beavatkozas az amikor elkezdtuk leoldosni oket. Beavatkozas az ha sajat erdekunkben elszaporitunk egy fajt mert pl megeszi a termenyeinken a kartevoket pl. Ezt csinalljak a vorlonok. Miert nem latod ezt? Genetikailag megvaltoztatja a fajokat hogy mellejuk alljanak. Undorito huzas. De az arnyak se jobbak azok meg mindent szetszednek. Viszont ott a tobbi osi faj akik elbujtak na ok az ertelmesek.
    Gondoljuk at a b5 cselekmenysorozatat. Miert mult el a vorlonok arnyak ideje? Mert mi kimereszkedtunk az urbe? Nem, dehogyis. Azert mert mar nem vedenek minket, vigyaznak rank (magasabb eroktol??), hanem megprobaljak a nezeteinket rank eroszakolni, beavatkoznank a dolgainkba. Es akkor jott az elso(Lorien, dejo a gyuruk uraba is van egy lórien:)) meg sheridan, aki halala utan talalkozik Jason Ironhearttal a tuloldalon. :)

    "Hát, nem miattam."
    Jájájájáj. Mondom nem rolunk van szo. Az emberisegrol mint egyrol mint kollektivarol, amit az emberiseg csinal az a mi hibank is hiaba nem mi tettuk.
    Pl elso vh indulasa. Kedvenc csaszarom Ferenc jozska megoleti a fiat hogy ezzel kirobbantsa a vh-t. Kinek a hibaja az elso vh? Ferenc jozskaé? Nem, az egesz vilag (europa) haboruzni akart.

    Nemerted, nemerted még mindig nemerted. :(
  • mrzed001
    #849
    a másik meg hogy gyakorlatilag pure tudományos alapon a beleavatkozás fogalma abszurd... gyakorlatilag a létezésével minden beleavatkozik mindenbe, ebből áll a világegyetem
    Igen, jó meglátás, nem véletlen kell a Numb3rst is nézni ugyebár :))
    Szóval a megfigyelés ténye (vagy a fejlettebb létezésének ténye) már maga megváltoztatja a körülményeket.
    A vorlonok pontosan ezt csinálták eleinte. Nem avatkoztak be tettekkel, nem söpörtek el flottákat csak úgy, mert azok rosszak voltak (vagy jók), csak mert megtehették, és mert ez lett volna a helyes vagy helytelen. Csak megfigyeltek, csak jelen voltak. És csak maga a jelenlétük is befolyásolta az eseményeket.

    a legműködő képesebb dolog (de semmilyen felsőbb rendű természeti jogba nem beleilleszthető) ha fenntartjuk a beavatkozás és azt logikailag alátámasztható, konszenzuson alapuló morális rendszerben tesszük (mint ahogy általában mindent kéne)
    Vicces, de pontosan ezt tették a ST-ben is a kapitányok. Ha morálisan úgy érezték jónak, beavatkoztak. Sőt, ha morálisan úgy érezték jónak NEM avatkoztak be, bár be kellett volna ...
    Éppen ez a B5-ben a rangerek dolga, erre képezik ki őket. Megfigyelnek, és ha kell beavatkoznak.
    Én továbbra is fenntartom, hogy a fejlettebb/értelmesebb fajnak morális kötelessége beavatkozni, és segíteni a többiek fejlődését (lényegében ugyebár ez volt a vorlonok és árnyak feladata is, csak eltévelyedtek)
  • mrzed001
    #848
    Most megis mirol van szo? :)) Persze a dallas is televolt kistortenetekkel. :P
    Nem értem, hogy mit nem értesz. Érted? :)
    Na szóval term. majd minden B5 részben is megvan a tagolás, hogy probléma - cselekvés - megoldás.
    pölö:
    Probléma: megjelenik az utolsó narn hadihajó a B5-nél, és segítséget kér
    cselekvés: titokbatartás, segítés, kitudódás, megérkezik centauri hadihajó, tüzetnyit rá és a b5-re
    megoldás: centauri hajó elpusztítása, Sharidannak bocsánatot kell kérnie
    ÉS ennyivel JMS nem érte be (itt jön, hogy mennyivel több, mint a ST, annak kb itt van a vége):
    globális szálban haladás a rész közben .. + .. a rész végén pedig egy igazán nagy lökés a globális szálnak: Kosh megmenti Sheridannt (s közben mindenki a maga angyal mitológiai kivetülését látja)

    Egyszeruen en barminemu szorakoztato musort azert nezek hogy szorakozzak nem masert es ha nem szorakoztat nem nezem. Ennyi. :)
    Persze ennyi erővel mehetne naphosszat a Benny Hill is, hiszen nagyon szórakoztató ... az más kérdés hogy ezt az eszetlen szórakoztatást még te is megunnád 1-2 napon belül, mert .... valahogy olyan üres, az ember ennél többre vágyik. Arról nem is beszélve, hogy az értelmes szórakoztatás velejárója a katarzis (ha jól emlékszem még :)), azaz a végén úgy állsz fel, hogy megmozdított benned valamit, elindított egy gondolkodási, vagy önértékelési folyamatot.
    Na az az igazi scifi, ami erre képes (a többi csak űrmaszlag)

    Baromsag, mien trekket neztel eddig? antitrekket? :) Vagy csak a tukorepizodkat? ^^
    Láttad a Trekkies című filmet? A végén vannak humoristák, és az egyik igen találó poén:
    Tudják, van a föderációnak ez a be nem avatkozási direktívája.
    És mégis, mi történik mindig amikor Kirk lemegy egy bolygóra?
    - Emberek, a bibliátok egy hazugság

    Na szóval kb ennyire érdekli és tartja be a föderáció az elsődleges direktívát.

    "(pölö egy fejlettebb faj vírussal támadott meg egy másikat)"
    Maradjunk inkabb csak a foldon, oks? :) A foldon mondj peldat hogy jo-e vagy rossz-e a beavatkozas mas faj fejlodesebe

    Vonatkoztassunk el fajról rasszra (vagy népcsoportra), hiszen ha nagyban helytálló egy elmélet, akkor kicsiben is igaz kell, hogy legyen ugyebár.
    A fejlett nyugat beavatkozik a fejletlen országok és népek sorsába. Ez szted rossz? Szóval akkor hagyjuk madárinfluenzában megdögleni délázsiát, karanténba afrikát aztán ha az AIDS mindenkit megölt annál jobb, éhezzenek csak kínában és kóreában, meg az se gond ha az 1 milliárdos lakosságú kína elindul a fegyverkezés és totalista diktatúra felé .... vagy akár az arabokat békénhagyjuk, had robbantgassanak

    Most rolam van szo vagy arrol hogy mi a helyes?
    Az ignoranciáról van szó. Próbáltam rávilágítani, hogy megértsd, hogy te is ignoráns vagy, én is, mi mind hibásak vagyunk, mert bár tehetnénk ellene, tüntethetnénk, demonstrálhatnánk, de nem tesszük (lustaságból, félelemből, érdekből, vagy csak mert nem érezzük a probléma súlyát)

    Mi miatt is kezdtek kihalni a leopardok? Gondolkodj. :)
    Hát, nem miattam. Se nem eszek leopárdhúst, se nem veszek leopárdszőrmét, szóval miattam ugyebár aligha.
    Egyébként erre már előre válaszoltam: "(most ne menjünk bele, hogy a kihalásuk veszélye is miattunk van, mert nem "miattunk", hanem a helyiek miatt)."

  • _Vegeta_
    #847
    Azert a foderacio se tokeletes, ha elonye szarmazik abbol hogy beavatkozik akkor beavatkozik. ->ds9 :)
  • Petko
    #846
    ez a beleavatkozás bonyolult téma... bár a trekben van egy lefektetett morális alap rá kreálva de azért a valóságban bonyolultabb a probléma...
    főleg ha azt nézzük hogy trekben húztak egy vonalat hogy aki warp képes annál be lehet avatkozni, aki nem annál nem ( ez szép, csak mi alapján huzzák meg a vonalat, meg ott se értettem pontosan mert volt olyan séma hogy nem warp képes ezért kapcsolatba se léphetnek velük; nem warp képes kapcsolatba léphetnek, de nem segíthetnek nekik; nem warp képes, de segítenek nekik; warp képes de a belügyekbe nem avatkozhatnak; warp képes és segítenek, belügyekbe avatkoznak; warp képes és háborúban állnak -> beleavatkoznak; warp képes és kereskednek, diplomáciai kapcsolatot tartanak fennt -> külügyi szinten beavatkoznak)

    a másik meg hogy gyakorlatilag pure tudományos alapon a beleavatkozás fogalma abszurd... gyakorlatilag a létezésével minden beleavatkozik mindenbe, ebből áll a világegyetem, - a földön is az ember akár milyen morális rendszert kitalál, a létezés már maga a beleavatkozás

    hát ha brainstormingolnék akkor azt mondanám hogy a legműködő képesebb dolog (de semmilyen felsőbb rendű természeti jogba nem beleilleszthető) ha fenntartjuk a beavatkozás és azt logikailag alátámasztható, konszenzuson alapuló morális rendszerben tesszük (mint ahogy általában mindent kéne)
  • _Vegeta_
    #845
    Hulyesegedet. Ne osszeeskuveselmeletezzel itt nekem. :)

    Majd minden részben vannak kistörténetek, különben igen szar lenne, hogy vége a résznek és pafff
    Most megis mirol van szo? :)) Persze a dallas is televolt kistortenetekkel. :P

    Nincsen bajom a gondolkodassal. Egyaltalan, egy kicsit se ismertel mar meg? ;) Egyszeruen en barminemu szorakoztato musort azert nezek hogy szorakozzak nem masert es ha nem szorakoztat nem nezem. Ennyi. :)

    "Mint ahogy Picard és Kirk és Janeway és Sisko teszik szinte majd minden részben"
    Baromsag, mien trekket neztel eddig? antitrekket? :) Vagy csak a tukorepizodkat? ^^
    "(pölö egy fejlettebb faj vírussal támadott meg egy másikat)"
    Maradjunk inkabb csak a foldon, oks? :) A foldon mondj peldat hogy jo-e vagy rossz-e a beavatkozas mas faj fejlodesebe.

    "Nos, többek (6 milliárd) mellett TE is felelős vagy ezért,"
    Igy ne vedekezz. Most rolam van szo vagy arrol hogy mi a helyes? Hat nem rolam, rolad vagy verpistekerol van szo, hanem arrol hogy mi a helyes.

    "Leopárdok már kihaltak volna"
    Mi miatt is kezdtek kihalni a leopardok? Gondolkodj. :) Gondold azt hogy a foldon nincsen emberiseg igy gondold at megegyszer a mondanivalodat.
  • mrzed001
    #844
    Szolni lehet max nem hallgatjak meg. ;)
    Aha, persze :Ð
    inkább: szólni lehet, aztán nem csodálkozni ha másnap egy szupertitkos FBI börtönben ébredsz, vagy letiltják az összes kártyád és kirugnak a munkahelyedről, esetleg "véletlen" elüt egy fekete elsötétített ablakú kormányzati autó .... persze, szólni lehet :P

    Nincsennek kistortenetek kivetel az elso szezon ami nekem a kedvencem is egyben. :)
    Majd minden részben vannak kistörténetek, különben igen szar lenne, hogy vége a résznek és paffff

    Outer Limits nemigazan jott be. :\
    Nem szeretni kici kis gondolkodni? Hát, öreg hiba. Ott aztán minden rész egy totál új történet. Ami az "értelmet" illeti, nos soha még egy olyan sorozat nem volt, ami ennyire a "felvilágosításra"/"okosításra" tette volna a hangsúlyt. Magyarán ha megnézed és megérted, akkor okosabb és talán bölcsebb emberként állsz fel a fotelból, mint ahogy ültél le előtte ... persze 100-as IQ alatt nem ajánlom :P. Viszont korfüggetlen, én pölö már ~12 évesen minden részét megnéztem (Mo-on persze minden ami okos és "veszélyes" 18-as karikát kap)

    Tegyuk fel ha isten is letezik kicsit durva volna ha beavatkozna a mi dolgainkba nemgondolod?
    Mint ahogy Picard és Kirk és Janeway és Sisko teszik szinte majd minden részben
    Komolyan: más problémáit persze nem a fejletebbeknek kell megoldani, DE tanácsaikkal és iránymutatásukkal segíthetnek, hogy jó felé menjenek el. Humanitárius célzattal (pölö egy fejlettebb faj vírussal támadott meg egy másikat) pedig a másik kérésére igen is az ellenszer kifejlesztése lenne a feladatuk. Ha nem teszik, bár fel lettek kérve rá és képesek lennének, nos akkor legalább annyira felelősek.

    De forditok az is durva dolog hogy mi emberek kiirtunk egy fajt a foldon ez is beavatkozas. A beavatkozas egy irdatlan nagy bun.
    Nos, többek (6 milliárd) mellett TE is felelős vagy ezért, ezt ne felejtsd. Neked kell, hogy irtsák az erdőt, hogy gagyi ocsó Ikea bútorokat vehess magadnak. Szóval könnyű innen szónokolni, hogy "dehát miafaxért irtják az esőerdőt, ami a föld tüdeje ...", majd elmész a bótba ócsó bútort venni, meg buszjegyet, meg .... nos, ez is ignorancia.
    És hogy hol volt szükséges pölö a beavatkozásunk, pozitív vonzatok? Leopárdok már kihaltak volna, ha nincs egy megszervezett tenyésztési program, meg még sok más faj is (most ne menjünk bele, hogy a kihalásuk veszélye is miattunk van, mert nem "miattunk", hanem a helyiek miatt). Szóval be kellett avatkozni, a fejlettebb és értelmesebb "rasznak", és pozitív eredményt hozott.
    Nem tudom hogy lehetne ezt jobban kifejtenem?