6
-
#6 A vámok kemények, de nélkülük már nem volna európai autógyártás.
Az internet korában sajna, rossz nézni, hogy szinte féláron vannak Kínában
BYD Segull
BYD's Seagull was China's top-selling vehicle in August
BYD Seagull Honor Edition trim - - - - - Starting Price - - - - - - - Range (CLTC)
Active - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - $9,700 (69,800 yuan) - - - 190 mi (305 km)
Free - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - $10,500 (75,800 yuan) - - - 190 mi (305 km)
Flying - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - $12,000 (85,800 yuan) - - - 252 mi (405 km)
2024. szept. 18.
BYD Dolphin
Dolphin starts at 99,800 yuan (13,865 USD) -
inkvisitor #5 Érdemes lenne olvasni némi történelmet kínáról. Anno az ópiumháború is azért indult, mert kína monopolhelyzetét kihasználva elszívta az ezüstöt a világgazdaságból. Csak eladott monopol termékeket, de szinte mindenből önellátásra rendezkedett be. Az ópium volt az egyetlen cikk, amit el lehetett adni (Abban az időben teljesen legális, gyógyszertári termék volt Európábanm csak nem szívták, hanem alkoholos tinktúrában volt kapható. Magyar neve a laudanum volt)
Jelen eseményeket figyelve ugyanezt építi most is. Kritikus erőforrásokat monopolizál és utána már nyugodtan tud erőből politizálni.
Anno ezek az erőforrások a tea, porcelán és selyem volt, most ritkaföldfémek és rájuk épülő termékek.
Ne legyenek illúzióid. Az orosz gáz is csak addig volt olcsó, amíg meg nem lett fojtva a konkurrencia. (Nabucco, ukrán gáz, stb. Szíria is azért volt fontos az oroszoknak, mert ott ment volna keresztül az oroszfüggetlen gázvezeték)
Utoljára szerkesztette: inkvisitor, 2024.12.16. 08:23:24 -
M2 #4 Az EU-val az a baj, hogy nem demokratikus a vezetése. Ursulát már egyetlen polgár sem választotta volna meg az EB élére, de poltikai játszmákkal, lobbizással és zsarolásokkal megtarthatta pozícióját. -
Kotomicuki #3 Az európai tulajdonú autógyártás már csak mutatóban maradt, mert minden márkában egyre több az európán kívüli tulajdonrész.
Mivel feladták a számukra még meglévő, egyetlen előnyüket a minőséget, így bármely más feltétel teljesülése mellett sem lehetnek/lehetnének már valós versenyben a többi márkával szemben. Annál is inkább, mert a "kereskedelmi háború" miatt amúgy is bezáródnának a most még nyitott, kűlsö piacok.
A zeu öngyilkos ámokfutása miatt meg egyáltalán, semmilyen gyártás sem lehet versenyképes, már csak az elszabaduló energiaárak miatt sem, nemhogy a minden realitást nélkülöző megszorítások és szigorítások miatt.
A védővámok, ebben az esetben már csak egy újabb, uú kontraproduktív "szankciónak" felelnének meg, de más eszköz - a zeuvezetésben bekövetkező, 180 fokos fordulaton kívül - meg már nincs a tarsolyban.
Tehát a zeu uú masírozik tovább a pöcegödör mélyére, mint az eddigi 20-30 évben tette ezt..., legfeljebb a propagandájukban lassabban. -
kvp #2 "Vigyék le az elektromosok árait annyira, mint amennyibe a többi kerül. "
Az europai gyartok nem igazan tudjak ezt megtenni. Arban nem tudnak a kinaiak szintjere lemenni es az atlagos elektromos autok mar most is olcsobbak mint az azonos felszereltsegu benzinesek. Csak a fogyoeszkoznek szamito aksi csomag az ami majdnem megduplazza az arukat. Ezert is lenne jobb, ha az autokat ugy arulnak, hogy alapar + aksi ara. Igy az emberek valaszthatnanak, hogy melyik alaparu kocsihoz melyik aksi csomagot valasztjak. A jarmu kiindulo erteke eleve az aksi nelkuli ar lenne, ami megoldana a gyors elevulest is, mivel egy elektromos auto erteke lassabban csokken mint egy hagyomanyos belso egesuje, csak az aksi fogy el alola, ami ugyanolyan fogyoeszkoz mint a fekbetet vagy a motorolaj.
Ha az aksikat fogyoeszkoznek tekintene mindenki (a cegek is), akkor latszodna, hogy egy elektromos auto sokkal tovabb birja es sokkal kisebb a fenntartasi koltsege mint egy benzines vagy dizel valtozate. Persze ehhez az kellene, hogy az akkumulator csomagokat a gyartas utan 10-20 evvel is legyen mire cserelni, mint ahogy egy belso egesu jarmuhoz is van motorolaj vagy fekbetet meg 20 evvel a gyartas utan is.
A gond az, hogy Europa nem tud sajat anyagbol aksikat gyartani, csak vasarolni tudjak azokat vagy hozza az alapanyagokat. Ezek nagyreszet pedig Kina birtokolja vagy belfoldon vagy kulfoldi befekteteseken at es egyre kevesebbet ad el belole, raadasul azt is egyre dragabban. Ez egy aranyos valasz a nyugati szankciokra, amivel a nyugati nagytokesek a kinai gazdasagi fejlodest probaljak lassitani. Cserebe a nyugati ipar epul le folyamatosan, kulonosen az europai, amit az amerikaik is megprobalnak deindusztrializalni, az USA teruletre mozgatva a meg nem azsiaban levo gyarakat. Az eredmeny egy draga es a megszunes szelen allo europai autoipar, egy ugyancsak draga, de legalabb meg mukodo amerikai autoiparral.
Ha tovabb szigorodik a Kinaval szembeni gazdasagi haboru, akkor az europai gyarak akar be is zarhatnak. Ha nem szigordoik, akkor viszont el fognak kezdeni termelni a kinai tulajdonu gyarak az EU-n belul es lesz olcso elektromos auto. Ez utobbi ugyancsak elveszi a maradek piacot az europai gyartok elol. Kiveve ha szigorit az EU, blokkolva a kinai jarmuveket, aminek hatasara viszont nem lesz alapanyag az europai gyartashoz vagy ha lesz is csak evek mulva es tobbszoros aron. Nem latom hogy tudna hosszu tavon tulelni az europai tulajdonu autogyartas... -
#1 A három autómárka közül pont egyiket sem venném, ahogy eddig is kerültem őket.
A 25 k€ alatti összeg már nem olyan rossz, a kérdés, hogy ezért mit is kapunk.
Vigyék le az elektromosok árait annyira, mint amennyibe a többi kerül. Na nem a felszereltség csökkentésével, az a különböző meghajtás ellenére maradjon meg. Sokkal gyorsabban terjedne az elektromos autó.