7
  • csikoskecske
    #7
    Akkor mi van a macOS-el, az miért lehet nyílt?

    Igen, ha egy platform nyílt, akkor az appfejlesztők is kikerülhetik az áruházakat. Ez szerintem nem negatív dolog. A szabadsággal nagyobb felelősség szükséges, de én személy szerint inkább választom a szabad és veszélyes világot, mint a zárt biztonságot. Majd a felhasználó eldönti, hogy sideloadolja-e a Facebookot vagy sem. Én annak a híve vagyok, hogy engedni kell a piacot szabadon áramolni, máskülönben monopolok alakulnak ki, ahogy azt láthatjuk. Egy szabályozott környezetben nem valódi a versengés, mert valakinek nagyon a javára fog szolgálni, amíg másoknak egyáltalán nem.

    Képzeld el azt, hogy egy táncversenyt szerveznek, és csak xy feltétellel juthatsz be a versenyzők közé - ami nem a tánctudásoddal kapcsolatos feltétel, hanem valami tök más. Egy csomó olyan profi táncos nem tud bejutni a versenyre, akik éppen nem felelnek meg a feltételeknek, és egyébként meg ők nyernének ha részt vehettek volna. A valódi helyzet akkor derülne ki, ha bármelyik táncos beszállhatna a versenybe. Ugyanez van a szoftverpiacon is. Ahogy te is említetted, egy teljes hatalmi struktúra omolhatna be / alakulhatna át. Na és? “Mi vagyunk a legjobbak (a saját játékunkban), mert a valódi legjobbak létre se jöhettek a monopolisztikus struktúra miatt…”
  • asgh
    #6
    Hogy az Apple miért nem akarja nyílttá tenni az iOS-t, az kb. tök mindegy, a kérdés az, hogy a politikának joga van-e szétbarmolni egy (többek között a zártságának köszönhetően) jól működő ökoszisztémát vagy sem.

    Ami a sideload-ot illet, nem azzal van a gond, hogy a user a saját szakállára esetleg mindenféle bizbazt föltelepít a telefonjára, hanem hogy maguk a fejlesztők kényszeríthetik rá.
    Pl. a Facebook (ismét) lebukik, hogy lopja a userek adatait. Ha most történne, akkor azonnal kivágnák az Appstore-ból, amig ki nem szedik a kifogásolt kódrészt.
    Ha viszont van sideload, akkor a Facebook simán közzéteszi a telepítőt az oldalán az eredeti kóddal, aztán a user választhat, hogy vagy önként kémszoftvert telepít a telefonjára, vagy innentől nem értesül a gyerek következő osztályfőnöki órájáról, mert a tanár csak Facebook-on hajlandó kommunikálni a szülőkkel (amit mellesleg én törvényben tiltanék, de ez most off).

    A másik, hogy egy ilyen szabályozással az EU olyan precedenst teremtene, ami számos jól működő üzleti modellt tenne tönkre. Kapásból pl. a játékkonzol piacot, mert ha az Apple számára kötelezővé teszik a sideload-ot, akkor csak (rövid) idő kérdése, hogy erre hivatkozva valaki felnyomja az Európai Bíróságon az összes nagy konzolgyártót.
    Utoljára szerkesztette: asgh, 2022.06.03. 18:41:43
  • csikoskecske
    #5
    Azért nem fogják felnyitni mert el esnének baromi sok pénztől. Ennyire egyszerű…az Apple 30%-ot csíp le minden app vásárlásból… egy jelentős bevételi forrásuk…
    Egyébként meg a macOS nyílt, mégis biztonságos. Folyton a biztonsággal érvelnek amikor a szabadság kerül vitába… Nem biztonságos vezetni se, ha úgy vesszük… növeled vele a halálod esélyét.. az emberek mégis vezetnek, mert felmérik a kockázatot, és elfogadják az esetleges balesetveszélyt.
    Had dönthessük már el mit szeretnénk feltenni a saját eszközünkre..

    Most is lehet sideloadolni iOS-ra, csak egy kicsit macerásabb…

    El lehetne rejteni a sideloading lehetőségének feloldását, ami alapból ki lenne kapcsolva, majd bekapcsoláskor figyelmeztető üzenetet megjeleníttetni, hogy a hozzá nem értőknek világos legyen mik a kockázatok, és csá.

    Itt végig arról van szó, hogy egy rakás érdekszféra összefüggésének a rendje borulhatna fel, ha pl. iOS-on is felrakhatnál egy reklámmentes kalóz Youtube-ot…(Amit meg lehet csinálni most is - jailbreak nélkül, csak ahogy említettem, egy kicsit kényelmetlenebb)
  • csikoskecske
    #4
    Azért nem fogják felnyitni mert el esnének baromi sok pénztől. Ennyire egyszerű…az Apple 30%-ot csíp le minden app vásárlásból… egy jelentős bevételi forrásuk…
    Egyébként meg a macOS nyílt, mégis biztonságos. Folyton a biztonsággal érvelnek amikor a szabadság kerül vitába…

    Most is lehet sideloadolni iOS-ra, csak egy kicsit macerásabb…

    El lehetne rejteni a sideloading lehetőségének feloldását, ami alapból ki lenne kapcsolva, majd bekapcsoláskor figyelmeztető üzenetet megjeleníttetni, hogy a hozzá nem értőknek világos legyen mik a kockázatok, és csá.

    Itt végig arról van szó, hogy egy rakás érdekszféra összefüggésének a rendje borulhatna fel, ha pl. iOS-on is felrakhatnál egy reklámmentes kalóz Youtube-ot…(Amit meg lehet csinálni most is - jailbreak nélkül, csak ahogy említettem, egy kicsit kényelmetlenebb)
  • zola2000
    #3
    Az android is teljesen biztonságos ha Google pixel vagy Samsung csúcstelefonról van szó, apk telepítésének lehetősége kb annyira veszélyes mint Windows11en exe telepítése.
  • kvp
    #2
    Az europai politikusok azt mondjak, hogy a gazdasagi haszon nagyobb lesz mint a biztonsagi kockazat. Mivel nekik a penz fontosabb es az Android is egesz jol elvan a 0 koruli (windows '98-as szintu) biztonsagi szintjevel.
  • M2 #1
    Hülye, aki azt hitte, hogy a kinyitás nem okoz biztonsági kockázatot. Tehát az összes európai politikus.