19
-
Agyturbinikusz #19 Ott írtam, Te is a mindentudó Magyarok közé tartozol, tessék levilágitó gépeket gyártani, ne csak ott huszárkodni a fotelből! Ja hogy az nincs leírva a biblia oldalain, így nem értesz hozzá mégsem.
Szégyen na, csak a nacionalista értékek visznek előre, a chipek meg ahogy látom hátra. Vagyis neked örülni kéne hiszen lehet hamarosan visszatér a kőkorszaki állapot, és hihetsz szabadon, a kis törzsed társaságában.
Szándékosan nem írok összefüggő szöveget, hiszen az megkönnyíti a dekodólást és ellustul az agyad miatta. -
#18 Próbálj összefüggő szöveget írni, mert ez így csak böfögés.
Hab a tortán, hogy a nacionalizmus nyakába akarod varrni a chiphiányt. -
Agyturbinikusz #17 Vagyis nem létezik Intel, AMD, ARM, Samsung vagy TSMC mert csak egy vállalkozás van ami chip gyártást/fejlesztését csinál.
Ezt akarod mondani?
Te az ASML re gondolsz mint monopóliumra? Érdekes pont nem USA vagy Orosz cég.
Miért monopol? Hát mert még a nagyra becsült mindent tudó magyar sem képes arra, hogy létrehozzon egy ilyen gyárat. Bezzeg az Ikarus ugye a MAN helyett tervezhettek volna saját motort nem?
Érted együttműködő iparágak egymást kiegészítik.
Mivel ha Mindenki ugyan azt fejleszti akkor ahányan fejlesztették annyiszor kell azt a költséget kifizetni.
A gyártás pedig pont a nacionalista idióták miatt akadozik, hiszen ez az én homokozóm elv alapján játszanak mint az 5 éves gyerekek.
Szégyen.
-
#16 Dehogy. Egy kézben vannak a dolgok, monopol- és kvázi monopolhelyzetek alakultak ki sok területen kezdve a nyersanyag-beszállítástól a chipgyártó gépek gyártásán és az ehhez szükséges szoftvereken át az adott chipek tervezéséig, gyártásáig.
Egy ilyen láncszem elakad, bedől az egész gazdaság... -
Agyturbinikusz #15 De hát azért nincs termelés, mert nincs alapanyag/szellemi tőke, hiszen nincs együttműködés.
Ha nem lenne szeparacio akkor nem lenne a jelenlegi probléma, hiszen amint megszűnt az együttműködés a felek között akkor alakult ki a probléma. -
#14 Épp ellenkezőleg. Jelenleg az együttműködés öli meg a versenyt, a fejlesztéseket és a biztonságot, mert hiányzik a diverzifikáció. Ezt írtam. -
Agyturbinikusz #13 Vagyis leírod, hogy az együttműködés okozta a fejlődést, ami most éppen hiányzik, hiszen nincs együtt működés.
Jól értelek? -
#12 Az okostelefon csak egy példa volt. Erről úgyis sokat cikkeznek.
A másik nagyon emlegetett dolog az autóipar. Ide sem a 4nm-es technológia kell.
De míg régen a lámpát és az irányjelzőt rendes kapcsolók működtették reléken keresztül, addig mára ezeket már IC végzik. Relé meg vagy van, vagy nincs. A rádiók sem olyan egyszerűek már, főleg, hogy nagy kijelző társul hozzájuk és mindennel is tudnak kommunikálni. A radarok, parkolás segítő rendszereket sem árt megemlíteni, vagy a kanyarodás jelzőt. A váltóelektronika sem éppen egyszerű dolog. Ráadásul gyakran nincs pardon, nincs javítási lehetőség és egy-egy alkalommal simán pár ezer darab megy a kukába még a gyár elhagyása előtt.
És igen, ott van a feltörekvő okosotthon. Nem csak a fokkefében van elektronika. Ott a hűtő, ventilátor, lámpák, kapcsolók, termosztátok és még rengeteg dolog. Egyre inkább ezt akarják elterjeszteni. Csoda, hogy a mikrómban még nincs. De a programok miatt oda is kell a chip. A szórakoztató cikkekről nem is beszéltem. Nem a számítógép, hanem az egyéb zenélő, mozgó gyerekjátékok. Lassan a cipőnkben és a ruhánkban is elektronika lesz.
És nem csak a chip a gond, maga az alapanyag is gond lehet. Szép és jó, hogy ennyi gyárat építenek, de nem ártana felmérni az anyagszükségletet is hozzájuk, mert a következő, amire ráfoghatják a magas árakat, az az alapanyag hiány lesz. Már most emlegetik. Persze, betesz a háború, meg a szankciók, amikkel egészen addig ártanak a békés népeknek, amíg nem ér ide a háború. Ha ideér. -
#11 A cikk egy problémáról szól. Én pedig a probléma okát írom le. Lehet mutogatni más országokra, hogy ott bezzeg sokkal rosszabb, de attól nekünk még itt nem lesz jobb, a probléma valós.
A Nyugaton pedig a fejlett világ angolszász és transzatlanti szövetséges részét kell érteni, bár igaz, valaki másként használja a szót. A lényeg, hogy hiába sz@r mondjuk Afganisztánban, attól még itt chiphiány van és egy eszkalálódó gazdasági probléma, aminek az eredője nem gazdasági, hanem valószínűleg társadalmi.
A 80-as és a 90-es években sokkal kisebb volt a chippiac, mégis komoly lehetőségek voltak benne, amit a virágzó cégek ki is tudtak használni a diverzifikált láncok, és valódi (trösztmentes) versengés miatt nagyobb ellátási gondok nélkül.
Manapság sajnos könnyedén letaglózza a gazdaságot (akár évekre, évtizedekre) éppen a globalizáció hatására egyutas logisztikai és ellátási rendszerekbe kerülő kis homokszem. Nincsenek alternatívák.
A különutas fejlesztések lényege, hogy egymással tényleg versengenek, de adott régiók biztos piacot is jelenthetnek, tehát átmenetileg az egyik kiesésekor a másik pótolhatja azt.
-
Agyturbinikusz #10 Megvan, azok a hülye orosz katonák, nem akarnak Ukrajnában maradni, MO-ra tartanak. Berlin környékén lesz az új határ vonal, és SZU lesz a neve, hiszen az olyan jó lesz.
Azért azt tudod, hogy nem voltak nagy pajtik a keleti elmék és a te gyerek rontó képmutató bohócaid? -
Agyturbinikusz #9 A fejlesztés maga sikertörténet, az hogy nem volt rá igény az más kérdés.
Ha nem szükséges az összefogás, akkor kérlek költözz vissza a barlangban és vadász egyedül, mert pl a chipgyártás semmilyen más körülmények között nem valósulhat meg, de akármilyen mai szellemi termékről beszélhetünk.
A nyugat, mi az a nyugat magyarázd meg, mert tőlem nyugatra India van.
Sikertelenség?
Amíg a keleti OO ott ül a világ legnagyobb kőolaj és földgáz készleten, de már a korai időszakban az amerikai vállalatok kezdték kitermelni, szerintem sokat elárul a sikertelenség mivoltát tekintve, főleg úgy hogy az arabok egy tejjel mézzel folyó kánaánt építettek, miközben az orosz éhezik.
Miről is beszélünk megintcsak? -
#8 Nos, a Concorde az összefogás ellenére nem éppen sikertörténet, míg több konkurens vállalat - angol vs. francia - egymással versengve kiemelkedően sikeres lett.
Nem muszáj a globális összefogás, hiszen eddig is a mainál kisebb piacok terítése volt a cél és mindenki jól elvolt. Simán feloszthatnák 2-4 régióra a világot, szeparáltan. Szerintem ideológiai és társadalmi akadálya van a Nyugat gazdasági sikeretelenségének. -
Agyturbinikusz #7 Valahogy azt kellene megérteni, hogy CSAK a kooperatív viselkedés visz előre hosszútávon.
Ha az nincs pont oda jutunk ahol most vagyunk.
Mert a hidegháború közepén is a SZU és az USA közösen kutattak fejlesztettek bizonyos ágazatokban, sőt a Concorde egy nagyon jó példa.
Utoljára szerkesztette: Agyturbinikusz, 2022.05.11. 02:23:31 -
zriboliv #6 Jóságos tervezőm! Megáll a processzorom! Chipek gyártják a chipeket! -
kvp #5 A fo nyersanyag exportor allamokat szankciokkal sujtottak a nyugati allamok. A gyartosorokat gyarto cegeket joreszt felvasaroltak a kinaiak es a gyarak tobbseget leszereltek es Kinaba vittek vagy viszik eppen. Ahol a jarvany miatt egesz varosok allnak le, a teljes tartomanyi iparral egyutt. Kozben energia es vizellatasi gondokkal kuzdenek mindenutt a meglevo gyarak is. Ez egy reszben elore tervezett, reszben sztohasztikus (lancolt kovetkezmenyes) globalis ellatasi rendszer osszeomlas, aminek a vegen mar a mezogazdasagi gepekbe sem jut alkatresz es az elobb-utobb elelmiszerhianyt is okoz.
Persze ki lehet maszni belole, de ahhoz kooperacio kellene, ami most egy csomo folyamatban levo proxy haboru kozepen nem igazan aktualis. A kooperaciora persze vannak tervek, de a hivatalos elkepzeles szerint egyetlen globalis kormany iranyitasa alatt lehetne helyreallitani a vilaggazdasagot. Az otlet a kinai kommunista partnak is tetszik, viszont szeretnek ok adni ezt a kormanyt, amibol ujabb vitak es konfliktusok varhatoak. -
Cat #4 Nem az okostelefon chipekkel van baj, a gyárakba nem a legmodernebb 5 nanométeres cuccok kellenek, hanem az ipari átállással (szenzorok, robotok, automatizáció) és hogy ma már minden "okos", még a fogkefe is wifire kapcsolódik. -
#3 Ezen már meg sem lepődöm. Sőt, számítottam is rá, hogy ez nem csak úgy lesz, hogy felhúzunk pár gyárat, azt hadszóljon. Oda is kell az alkatrész, a gépek. Az emberekről nem is beszélve.
Aki sokat játszott stratégiai és menedzselős játékkal, az kb. tudja, hogy mi is lesz a menete.
Szerintem még 2030-ban is küzdeni fogunk a problémával, de talán már kevésbé.
Az igazi megoldás az lenne, ha már most a gyárakba szánt gyártóberendezések gyártására koncentrálnának, hogy mire kész az épület, legyen mit betenni. A fogyasztók meg majd hátrébb kerülnek a sorban. Pár évig lehet, hogy nem lesz mindenkinek vadiúj telója, de mindenki jobban vigyázna a meglévőre és elfogynának a régebbi készülékek is.
Környezetkímélés kell? Itt van.
De úgysem ez fog megvalósulni, ahhoz túl kapzsi az ember. -
Sir Cryalot #2 Szinte az EGÉSZ gpu-sdit nem ártana kibaszni a p***ba >14nm designokat meg lentebb szállítani ~7-re ahol a tápfesz engedi és meg van oldva.
GPU-s hazudozók https://www.extremetech.com/computing/335166-nvidia-fined-5-5-million-by-sec-for-allegedly-obscuring-mining-sales?mid=1 meg majd visszakéredzkednek ha lesz unified memorys normális* chip (SoC) diszkrét faszság helyett.
*ekkora nevetséges beégéseket elkerülendő:
https://youtu.be/WTkllZkisDA?t=197
Utoljára szerkesztette: Sir Cryalot, 2022.05.10. 13:02:02 -
Kissssss0 #1 "hogy a szituáció rendeződése akár 2024-ig vagy még tovább is tarthat."
lesz ebből még 2025 vagy még távolabb is.