16
-
Sequoyah #16 Nem ketlem hogy szamtalan pelda van az altalad irtakra is. De az a bizonyos kollegium nem tartozik kozejuk. O szocialis okokbol akarta igy epiteni, nem hatekonysag miatt. Ezt igy explicit nyilatkozta is.
Annyi hogy pont rossz peldat hoztal erre, pedig minden mas amit irtal az tljesen racionalis. -
kvp #15 "Annak az ablaktalan kollegiumnak nem az energiahatekonysag volt a lenyege. Hanem hogy a kozossegi eletet erositse azzal, hogy a diakok nem a szobaban toltik az idejuket, hanem a kozossegi terekben."
Hat nem eppen. Egyszeruen az alapterulet es az epitesi koltsegek csokkentese a cel. Tehat minel kisebb terfogatba minel tobb embert. Erre matematikailag az idealis a gomb forma, ha hazat epitunk, akkor pedig a kocka. Ilyen logikak menten epultek a korfolyosos, sok belso udvaros hazak anno vagy a mai modern lakotelepek (emeletes lakoparkok). Ha a vilagitoudvarokat is ki lehet hagyni, akkor lehet a maximalis hatekonysagot elerni. Ilyen megaepuletre jo pelda volt a hong kong-i Kowloon, ami minimalis alapteruleten kepes volt kozel maximalis embersuruseget elerni.
https://en.wikipedia.org/wiki/Kowloon_Walled_City
Ennek ellentete a szocialista lakotelep elv, ahol ket haz kotott a hazak magassaganak megfelelo helyet kellett kihagyni, az idalis benapozottsag miatt. A maximalishoz kepest sokkal kisebb nepsuruseget eredmenyez, ezert tokes szemmel nem gazdasagos ilyet epiteni. Nem veletlen, hogy az uj varosi lakoparkoknal szinte csak sikatorokat hagynak ki az emeletes hazak kozott. De meg egy 20. szazadi magyar falu is szellos egy mai kerteshazas lakoparkhoz kepest, ahol a kert egyre kisebb, mig a vegen eljutunk a japan stilusu, csak egy macska fer el a ket haz kozott meretu 'kertekig'. Papiron kerteshaz, de legfeljebb csak fel labbal lehet kikepni a kertbe es az ereszek majdnem osszeernek minden iranyban. Ennek a folyamatnak logikus tovabbfejlesztese a tobb kilomter x tobb kilometeres alapteruletu, vilagitoudvarok nelkuli magas tombhaz. Elni ugyanugy lehet benne, mint ahogy egy banyarendszerben is lehet.
A fenti problemak ellenere az ENSZ tovabbra is azt tamogatja, hogy a bolygo lakossaganak nagyreszet a leheto legkevesebb helyet elfoglalo nagyvarosokba gyujtsek ossze. Ez azt jelenti, hogy elofordulhat, hogy kilometerekre lenne a legkozelebbi kulso fal egy lakas ajtajatol. Hatekony, de nem tul emberi. Hong Kongban, Japanban es Londonban mar vannak ilyen ablaktalan lakasok es a 20. szazadi szabalyozas bevezetese elott New York-ban is voltak ilyenek. Csak akkor meg a politikusoknak volt jozan eszuk, hogy betiltsak oket.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tenement#New_York
"Prior to 1867, tenements often covered more than 90 percent of the lot, were five or six stories high, and had 18 rooms per floor, of which only two received direct sunlight. Yards were a few feet wide and often filled with privies. Interior rooms were unventilated."
Szoval ez a stilus ismert mar korabbrol, de tudjuk, hogy nem biztosit emberi korulmenyeket, meg modern technika alkalmazasa eseten sem.
"És akkor a nyersanyaghiányba még bele se kezdtem. A hélium nemesgáz készletünk vészesen fogy. A ritkaföldfém hiány is okozhat itt még világválságot.
Vagy ott van az energiaválság. A kereslet rá folyamatosan nő, miközben az erőművekkel és építésükkel csak gondok vannak, nem fenntartható az igény növekedése."
Valojaban azt tortent, hogy a nagytokesek rajottek, hogy a munkasok nagyresze kivalthato gepekkel. A haszontalan embereknek meg nem akarnak termelni a limitalt nyersanyagokbol es energiabol. Ahogy egyre tobb ember valik feleslegesse, ugy csokken az emberiseg eletszinvonala. Nem azert mert nem tudnank sokkal tobb energiat termelni (lasd pl. thoriumos reaktorok) es azzal egyre tobb elelmiszert eloallitani (ha kell ipari korulmenyek kozott), hanem mert a nagytokeseknek ebbol semmi szemelyes hasznuk nincs. A 4. ipari forradalom elott azert kellett a munkasokat jol tartani, hogy tobbet termeljenek. De ha mar nincs rajuk szukseg, de nem lehet oket ugy levagni mint az igaslovakat amikor megjelentek az elso gozgepek, akkor minimalizaljak az eletszinvonalukat es csokkentik a termekenyseget. Ez egy termeszetes nepessegfogyast okoz, amivel szepen lassan leviheto a szamuk a nagytokesek altal toleralt ertekre. A lovak sem haltak ki, de igaslovak helyett ma mar szinte csak hobbi lovak vannak a gazdagoknal. Most a munkasokon a sor. A muveszeket persze meg fogjak tartani, szorakozaskeppen, de nem annyit mint amennyi ma el. Egyelore meg a mernokokre es a technikusokra van szukseg nagy mennyisegben, igy kvazi ok lehetnek az uj ipari korszak also munkasosztalya. Nekik akar meg valodi kereshazra is futhatja, mig a tobbiek orulhetnek ha kapnak segelykent egy ablaktalan szobat egy nagy lakotombben. Ez utobbi lakossagnak (a tobbsegnek) max. ingyen net es egy VR headset jarhat a bogar burger melle. Es ahogy nezem a legtobb nyugati fiatalnak ez a jovo tokelesen meg is felel.
A fentieket ismerte fel a vilag nagytokeseinek tobbsege es erre az iranyra ugrott ra most a legtobb tokeeros techceg, mert tudjak hogy ha a lakossag tobbsegenek a teljes tarsadalmi eletet ez a technika fogja jelenteni, akkor nagyon nagy hatalmat kap az aki a rendszert birtokolja es iranyitja. -
Sequoyah #14 A fejlett orszagokban nagysagrendileg 5% alatti a mezogazdasag aranya a GDP-ben. Szoval az emberek 5%-a megtermeli a kajat 100%-nak.
Fejlettlen orszagok is kepesek lennenek erre ha lenne tobb kombajnjuk, es kevesebb haborujuk.
Chiphiany? Azt ugye erted, hogy ez egy teljesen egyedi piaci zavar. Boven tudunk 2x annyi chipet gyartani, ha hosszutavu kereslet lenne ra. 100x ennyit is. De senki nem fog hirtelen gyarakat felhuzni ha aztan ez az extra kereslet eltunik 2 even belul. Majd beall az uj egyensuly, es lesz eleg chip barmennyi is legyen a kereslet.
Kereslet az energiara? Energiavalsag? Nem nagyon no a kereslet. 80-as, 90-es evekig exponencialisan nott, de azota egyre inkabb stagnalasba megy at, mert az uj iparagak nem igazan energiaigenyesek. A valsag csak amiatt van, mert probalunk atallni kevesbe szennyezo termelesi modokra. -
nlght #12 "Jelenleg az emberiség 50%-a képes megtermelni mindent, ami a 100% létfenntartásához szükséges: étel, lakhatás, közlekedés, stb."
Ez szimpla bullshit!
Azért nőnek az élelmiszerárak mert nincs elég gabona, takarmány és ezért nincs elég haszonállat amit húsként feldolgozva eladhatnak a 8 milliárd embernek.
Az 1-2 éve tartó chiphiányról hallottál már?
Szerinted lenne chiphiány ha kétszer annyit megtudnánk termelni mint amennyi a 8 milliárd embernek kéne.
Ehhez hozzá se vettem hogy a világ kb. harmada mélyszegénységben él sár- és bádogkunyhóban. Ha nekik is lenne pénzük akkor a kereslet is megnőne más termékekre, tehát még nagyobb hiány lenne és még jobban drágulna minden.
És akkor a nyersanyaghiányba még bele se kezdtem. A hélium nemesgáz készletünk vészesen fogy. A ritkaföldfém hiány is okozhat itt még világválságot.
Vagy ott van az energiaválság. A kereslet rá folyamatosan nő, miközben az erőművekkel és építésükkel csak gondok vannak, nem fenntartható az igény növekedése.
Nem tudom honnan vetted ezt a hülye statisztikád de gyorsan felejtsd el inkább, belelóg a bilibe a kezed. -
Sequoyah #11 Annak az ablaktalan kollegiumnak nem az energiahatekonysag volt a lenyege (semmivel sem energiahatekonyabb kaliforniaban…). Hanem hogy a kozossegi eletet erositse azzal, hogy a diakok nem a szobaban toltik az idejuket, hanem a kozossegi terekben.
A kollegium sem ablaktalan lett volna, hanem a kulso, ablakos oldalra kerultek volna a kozossegi terek, es az ablaktalan belsobe a szobak, nem pedig forditva ahogy szoktak.
Hasonlo otlet, mint ami az open office-okkal tortenik. MIndkettoben van racionalitas, csak sokan nem szeretik egyiket sem.
Es o legalabb a sajat penzebol akart egy ilyet epiteni, hogy tesztelje az otletet, nem mas penzevel szorakozik. -
#10 Tehát VR chat 2/sword art online. -
asgh #9 Jelenleg az emberiség 50%-a képes megtermelni mindent, ami a 100% létfenntartásához szükséges: étel, lakhatás, közlekedés, stb.
A másik 50% már most is azzal foglalkozik, hogy "legyen miért" élni. Azaz művészetek, szórakoztatás, tudományos alapkutatás, stb.
Mondjuk ha egy író kiad egy regényt, akkor N bevétel X százalékát költi létfenntartásra, az N-X-et viszont valami másra, ami jó eséllyel ugyanolyan szellemi termék, mint amiből a saját bevétele származik.
A metaverzum koncepció ezeket a tranzakciókat akarja egy keretrendszerbe foglalni, azaz hogy a virtuális javak előállítói ugyanazon a piactéren szerezzék be az általuk fogyasztott virtuális javakat, ahol a sajátjaikat értékesítik.
Az egésznek tehát alapvetően lenne értelme, az már egy másik kérdés, hogy az utolsó két cég, amikre egy ilyen mindent átfogó keretrendszert rábíznék az a Facebook és a Microsoft. -
#8 A trükk az, hogy nem (csak) VR hanem AR az amiről szó van. Lásd a „Black mirror” kapcsolódó részeit. (A teljes történeted, Csótányírtók, Arkangyal)
Ettől függetlenül engem kicsit meglepett, hogy van egy olyan hogy „metaverzum-őrület”. Lehet hogy öregszem? -
Pityu83 #7 Jól mutat az amit leírsz a filmekben de a valóságban enni is kell ám szóval nem tudnának állandóan a virtualitásba lenni.Pont ez a része ami a filmekben nincs na meg egyéb más dolog. -
Pityu83 #6 Még a tanulásban látnék rációt pl nem kéne úgy bejárni de elmondanák az embernek a dolgokat meg meg is mutatnák vagy akár a gyakorlati dolgokat is ellehetne sajátítani.De a többi nem kéne.A társkeresés meg így is meg úgy is szar ha virtuális ha élő. -
kvp #5 Alapvetoen ha a valos vilagbeli fogyasztast vissza kell fogni, mert pl. tobb tizezer kozeposztalybeli csalad eves co2 kibocsatasat kell csokkenteni egyetlen milliardos eletszinvonalanak megtartasahoz, akkor az atagos embernek nem nagyon marad mas lehetosege, mint a munkan kivul a virtualis terben elni.
Egy amerikai milliardos talalta ki az ablaknelkuli kollegiumokat, ahol sokkal jobb epulet hatekonysag erheto el, ha minden bentlako ablakok nelkuli szobakat kap csak. Na most ha valakinek nem kell a szabadban tartozkodnia a munkajahoz, akkor az egyetlen lehetosege az eget latni ha VR-ban teszi ezt. Sokan azt mondjak, hogy ez egy magas biztonsagi szintu bortonnek megfelelo elet. Pontosan az, de ennek ellenere egymas utan epitik az ilyen kollegiumokat az USA-ban. Akik ezekben nonek fel, mar nem nagyon akarnak soha kimenni a szabad levegore, igy a Fold felszinenek nagyresze visszaadhato a termeszetnek (es a milliardosok kastelyparkjainak). Ez a szupersuru varosi modell egyebkent az ENSZ fenntarthatosagi terveben is szerepel mint kivanatos cel. (a bolygo lakossaganak 99%-at berakni a felszin max. 1%-ara)
Egy ilyen vilagban a VR-beli "elet" a termeszetes, mert ha leveszed, akkor csak a 4 falat es a plafont latod meg a led-es lampakat, esetleg ha kilepsz a szobadbol a lerobbant kozos folyosot amin a szallitorobotok jarnak. A facebook es a microsoft erre gyur most ra, mert sok nagytokes szerint ebben van a jovo es a nagy penz.
Aztan meglatjuk, hogy az emberiseg nagyresze ezt mennyire fogja toleralni vagy eppen megkedvelni. A jarvany miatti bezartsag (ami nyugaton erosebb mint nallunk) ezt segiti elo, mert amikor mar a jatszoterek is zarva vannak, akkor sok gyerek szuletesetol fogva csak a szobat es a tabletjet ismeri. Ha meg ki tud tartani a jarvany par evig, akkor egy teljes generacio no fel a szulein kivul barmilyen offline emberi kapcsolat nelkul es a maszkok miatt arcokat is csak a neten keresztul lat. (sok helyen meg a jatszoterek is zava vannak)
Ami egyelore hianyzik az a megfelelo technika, ugyanis az emberek tobbsegnek a buvarszemuveg meretu kijelzok nagyok es nehezek, tovabba sokaknak a latott es mozgasszervileg erzett mozgasok elterese fejfajat es szedulest okoz, igy nem tudjak tartosan hasznalni a VR rendszereket. Persze ha egy egesz energacio mar ebbe none bele, akkor oket mar nem fogja zavarni. -
Cat #4 Mint a 2000-es évek elején a Second Life. Egy 3D facebook, ahol vásárolhatsz, hitelt vehetsz fel, tanulhatsz, társat kereshetsz stb. Élhetsz.
William Gibson könyvek (Neuromancer), vagy ha fiatalabb vagy nézd meg a Ready Player One filmet (vagy olvasd el a könyvet). -
#3 Számomra nem annyira annyira meglepő, bár gyártanak viszonylag kis méretű OLED kijelzőket és SoC-okat is, úgyhogy egy viszonylag jó VR szemüveg nem álla túl messze tőlük.
zola2000 - Ez egy virtuális valóság lesz, ahol elszórhatják a pénzüket azok, akiknek ebben a valóságban már nincs mire költeni (vannak részvényeik, befektetési ingatlanjaik, sportkocsijaik, ex-modell feleségük, és mindenféle luxus kellékeik, mint a túlárazott karórák, stb), amivel még tovább növeletik az e-penis-üket (mert a real-world penis már maxra ki van pumpálva). Na meg persze ott lesz mellettük a sok álmodozó csóró és középosztálybeli, akik szeretnének a győztesek közt lógni, próbálni felkapaszkodni (hátha itt sikerül, ha a másik valóságban nem).
Ez két félnek jó: akik szeretnék, ha a crypto pénzekbe vándorolna a fiat pénz (NFT piac ETH alapon), illetve azoknak, akik a metaverzumot üzemeltetik (mint pl. Zukker).
Utoljára szerkesztette: janos666, 2022.01.24. 22:42:00 -
#2 Én még mindig nem tudom hova tenni ezt a metaverzumot, olyan lesz mint a VR chat? -
Sequoyah #1 A Microsoft most szorta el a befektetok penzet erre (60+ milliard $), szoval a Samsung jobban jart:D