62
  • HTH
    #22
    Ja hát egy milliméter pontosan rakétára illeszthető alagútfúró gépben semmi különleges nincs, mindenki így csinálja... :D
  • molnibalage83
    #21
    Az, hogy musk mit és miért csinál...
    A BC semmi különlegeset nem csinál...
  • HTH
    #20
    Érdekes módon azok a legjobbak nem a huszonévesek közül kerülnek ki, a legtöbb aktív űrhajós 50 körüli. Persze a karrierjüket nagyjából 40 évesen kezdik.

    Nem az introvertáltakat szűrik, hanem a depresszióra hajlamosakat, a kettő egyáltalán nem ugyanaz. Sőt az erősen extrovertáltak gyakorlatilag alkalmatlanok űrhajósnak, pontosan a bezártság miatt.

    Igazából pont a legextrémebb személyiségtípusok amiket kerülnek. Tehát egy alapvetően introvertált személyiségű, de megfelelően kommunikatív személy egyáltalán nem lesz alkalmatlan a személyisége miatt, sőt az olyan küldetésekre ahol várhatóan sok időt kell egyedül töltenie sokkal alkalmasabb mint az extrovertált egyének.
    Utoljára szerkesztette: HTH, 2020.09.08. 23:30:48
  • Tetsuo
    #19
    60 évesen senki nem engedne téged a rakéta közelébe sem. ;-)
    Milliókból választják ki a legjobbakat.

    #13
    Pszichológiai tesztek szűrik a befordulós embereket.
    Utoljára szerkesztette: Tetsuo, 2020.09.08. 23:12:23
  • HTH
    #18
    "1 GeV proton szabad úthossza szilárd anyagban kb. ennyi" - Mágneses mezővel nem rendelkező anyag esetén. Na és mi az acél egyik jó tulajdonsága? :)
  • Caro
    #17
    Igen, a Holdról sem tudták visszahozni őket a holdi űrközpont nélkül...
    A Starship pont azért lett metánra átállítva, mert azt ott helyben elő tudják állítani, és fognak visszajönni űrhajók, mert anélkül az egész kolonizációból nem lenne semmi.
  • Caro
    #16
    Ezért írtam, hogy a felszínen.
    A föld alá itt is költözhetnének, azért nincs sok értelme a Marsra menni.
    Energia honnan lesz? Nyilván napelemekből, amiket majd karban kell tartani. Étel honnan lesz? Hát lehet esetleg a föld alatt termelni, de azt is célszerűbb a felszínen, amivel szintén lesz meló.
    Ezen kívül az út során is bőven szednek össze dózist.
    A starship anyaga kb. semennyire nem véd az ottani sugárzás ellen. Ahhoz könnyű elemek kellenek, mint a hidrogén, és abból is sok, több méter ideális esetben, de minimum egy méter. Egy 1 GeV proton szabad úthossza szilárd anyagban kb. ennyi, és ennél bőven van ott durvább is.
    Mennyi üzemanyagot visznek magukkal a Marsra? Már nem sokat, így az sem véd.
    Ezek közül semmi nem olyan, aminek a megoldása fizikai akadályokba ütközne, de egyelőre nincs megoldva.
  • HTH
    #15
    Haha, nekem inkább a Földből van elegem, szívesebben mennék máshová. Sose voltam nagy bulizós, így nem fog hiányozni a diszkó. De bizonyára elég hamar lesznek ott is szórakozóhelyek, sőt fagyi is. A fagylaltpor pont olyan amit nem túl nehéz oda eljuttatni a Földről, sőt akár helyben is előállítható lesz egy idő után. Pláza? Ugyan már, pont egy Mars-kolonista fogja ezt hiányolni? Ne nevettess, nem plázacicák mennek majd oda első körben, hanem inkább 50-60 év körüli sokat megélt veteránok :D

    A sugárzástól való rettegés meg mint mondtam marhaság, a SpaceX és a Boring Company igazából már meg is oldotta azt a problémát. Legfeljebb azok lesznek kitéve nagyobb sugárzásnak akik túl sokat végeznek felszíni terepmunkát, de gondolom nekik limitálva lesz az évente a felszínen eltölthető idő, akárcsak más magas sugárterheléssel járó munkakörökben szokás.
  • HTH
    #14
    Starlink ott is lesz. Már az előtt hogy odaérnek az első telepesek. Az már más kérdés hogy nem lesz alkalmas a videókonferenciákra a Földön élő rokonokkal, barátokkal :D
  • Lapajka
    #13
    Dehogy abba őrül bele, hogy unatkozik, ugyan már... :)
    Pont a cikkben írják, hogy meló bőven lesz vagy lenne... nem nem.... a kozmikus magány a baj. Tehát annak tudata, hogy nem a Földön vagy, nem mehetsz ki a sarokra egy fagyit venni vagy a közeli sportpályára, plázába, moziba tök mindegy hová... nem mehetsz bulizni nagy koncertre diszkóba stb stb stb... egy sor dolog van, amit nem tehetsz meg, amihez szokva voltál a Földön. Hiába vannak 10-20-30 vagy akár már százak a kolóniába, akkor sem olyan... eleve az első 100 évben a felszínre ugyebár csak szkafanderben lehet kimenni (bár később is, csak akkor - már ha így lesz - elég nagy lesz az űrváros, hogy ott őgyelegjen az ember nagyobb tereken...), nem lesz soha többé olyan társaság, legalábbis amíg a Marson van az ember. Megismétlem én így látom, NEM LESZ EGYHAMAR ONNAN VISSZAÚT, ha egyáltalán lesz... Évtizedek vagy akár 40 év is eltelhet mire alkalmas lesz a marsi űrváros, ha minden simán megy és egyáltalán létrejön, hogy elindítson egy űrhajót a Földre, több százak összehangolt munkája kell egy fellövéshez,.. igen komplex infrastruktúra stb stb... Abszolút biztos hogy az első 50-100 ember, az első 20-40 évben nem fog tudni visszajönni, és sokan közülük ott halnak meg, ha minden más gikszert meg is úsznak... (hiszen nyilván rengetegen fognak meghalni, megsérülni, mire kijárjuk ezt az ösvényt... már említve is volt ugyebár a sugárzás pl)
  • HTH
    #12
    Felszínen élni? Ugyan, szerinted a Boring Companyt miért csinálta Elon, dísznek?
    Az alagút fúrógépük, már akár most azonnal tökéletesen ráilleszthető lenne egy Falcon Heavyre, még a Starship se kell hozzá. Mondom, jelen pillanatban is képes lenne a SpaceX azt eljuttatni a Marsra. De minden bizonnyal hamarabb fognak abból pár darabot letenni a kijelölt kolónia helyszínén, mint ahogy az első telepesek megérkeznek. A Starshipnél meg eleve azért kukázták a hagyományos anyagokat és váltottak acélra, mert az elég jól véd a sugárzás ellen. Nem a sugárzás lesz a legnagyobb gondjuk, vannak más veszélyek is :)
  • Montanosz
    #11
    ha nem lesz szélessáv nem megyek :-D
  • HTH
    #10
    A legtöbb űrhajós alapból sem mondható fiatalnak, inkább egészséges 50-60 év körülieket szoktak amúgy is felküldeni. Gondolom ez a Mars-kolonizálás első szakaszában fokozottabban igaz lesz. Én legalábbis nem lepődnék meg ha az első évtizedekben 60 év körül lenne az átlagéletkor a Mars-kolónián. Egy 60 év körüli ember azért már el tudja fogadni a közelgő végzetet, nincs is igazán más választása eljön az magától amúgy is hamarosan. Kisebb a kockázata hogy egy ilyen idős ember beleőrüljön, főleg ha már korábban is pl katona, tűzoltó, rendőr vagy egyéb veszélyes szakmát űző ember volt.
  • Caro
    #9
    Én soha nem értettem ezt a megőrül dolgot. Én le tudom magam foglalni, és szerintem még vagyunk így páran. Nem mindenkinek rossz a bezártság. https://xkcd.com/2276/ :)
    Visszaút pedig lesz, és pont az lesz az olcsóbb. Az űrhajókat vissza kell hozni, és annak a nehézsége nem a marsi gravitáció leküzdése lesz (a légkörbe belépés komolyabb probléma lehet a nagy sebesség miatt).
  • Caro
    #8
    Igen, csak éppen a telepesek jelentős része krónikus sugárbetegségben fog meghalni, ágyban, kínok közt, rákban. Legalábbis ha nem találnak a sugárvédelemre valami nagyon jó megoldást, de a felszínen kb. semmi nem fogja őket megvédeni.

    Ettől függetlenül menni kell, mindig az vitte előre az emberiséget, ha olyan dolgokba vágott, amit korábban nem lehetett megcsinálni.
  • Lapajka
    #7
    Bajom nekem sincs vele, de sokan nem biztos, hogy felfogják ezt... Ergo, amit leírtam ugyebár, aszerint, ha nem tévedtem, MINDENKÉPPEN MEGHAL GYAKORLATILAG az utazó a kolonizálás (már ha lesz egyáltalán) első kb 30-50 évében... Nyilván luxus lenne vissza is utazgatni, max valami extra góré, ha már kiforrt az egész, akkor visszajöhet, pl USA elnöke... Mindenki, azaz pardon nem mindenki, hanem sokan, főleg egyedülálló férfiak ugyebár, elsőre bátran vállalják, azaz vállalnák, hiszen akárki eleve meg sem felel erre a feladatra, sem mentálisan, sem fizikailag... Nem gondolják végig... Sok sci-fi szól erről (persze oké, csak sci-fik), hogy idővel megőrül az illető és vagy öngyilkos lesz stb stb (legutóbb pont Brad Pitt-nek volt egy vegyes élményt nyújtó űrodüsszeiája ugyebár hasonló témában)...
  • HTH
    #6
    Nincs ezzel semmi baj, kimondottan szép végzet, nekem jobban tetszik mint értelmetlenül ágyban szenvedve meghalni :)
  • Lapajka
    #5
    Az űrhajós mindig "halálra kész", ahogy a katona is, sőt a tűzoltó és a rendőr is... A halál kockázata a szakmájukban folyamatosan jelen van, akár balesetszerű, akár egy kimondott cél érdekében tudatos... Tehát ez baromi hangzatos cím ill megfogalmazás, de nesze semmi fogd meg jól... A másik kérdés, ami régi dilemma, hogy az első évtizedekben a kolonizáló Mars utazások egyirányú utak lesznek, nincs retúrjegy... ezzel gyakorlatilag mégha el is ér a Marsra zűr nélkül, túlél és leéli ott az életét.. a Földi lét számára meghal a fellövés pillanatában...
  • HTH
    #4
    Közel se. Az Antarktiszon pl tilos bányászni. Ha a Marson nem bányásznak akkor kb lehetetlen ott megmaradni. Ahol bányászat és ipari tevékenység zajlik az meg már minden csak nem egy kutatóállomás.
  • HTH
    #3
    Ja, el lehet költeni pl háborúzásra is ahogy az elmúlt évtizedekben történt. Ennek viszont valahogy több értelmét látom...
    Egyébként 60 éves korom után már nem sokat veszítek vele ha bevállalok egy ilyen utat, akkor már úgyis meg kell barátkozni a halál gondolatával. Ha meg kell halni akkor legalább legyen valami haszna belőle a következő generációknak :)
  • Gabbbbbbbbbbbb
    #2
    Ez nem igazi kolonizáció. Olyasmi lesz ez, mint a kutatóállomások az Antarktiszon. (ha lesz belőle vmi)