36
  • Elmin
    #36
    "A repulogepek robotpilotajanak, uzembiztos mukodeset 30-40 evvel ezelott megoldottak. "
    Csak sajnos olyan bonyolultak a rendszerek, hogy mégis zuhannak le repülők.

    "Biztos lehetsz benne, hogy az autok szamitogepet minimum ilyen szigoru feltetelek kozott fogjak megtervezni."
    Hát ne vegyél rá mérget, mert akkor nem lesz olcsó, és senki sem fogja megvenni.

    "Ez meg mar tenyleg az ovodas szintu naivitas. Egy robotjamuben tobb tucatnyi erzekelo van. 8-10 kamera figyeli az utat, lezerradarok es hagyomanyos foldi radarok pasztaznak minden iranyban.Es meg egy rakas ultra,infra tartomanyban mero erzeklo van, amik tomeget, suruseget, tavolsagot, mernek, es atlatnak a tomor targyakon.
    Ezenkivul minden erzekelo minimum duplazva van, de inkabb haromszorozva van. Es kivetel nelkul mindegyik vizallo, utes allo, es elektronikusan vedett."
    Ezt te mind elhiszed? Még az autón sem tud átlátni. Link
  • NEXUS6
    #35
    Őöööö, amiben te gondolkodsz hogy egyszercsak jön egy a szituk 100%-ban autonom működésre képes kocsi és akkor eljön a Kánaán, és mindenki ilyet használ és kötelező lesz és senki nem hal meg az utakon, na ez pont nem így lesz.
    Például, ha már felhoztad:
    Parkolás? Ez gond? Gyakorlat teszi a mestert, de ha gyökér vagy, akkor már vagy 5 éve tudsz parkoló asszisztenst rendelni a nem is túl drága kocsidba:Ford Focus 2012

    Az önvezérlő kocsiknak az amcsi közlekedési hatóság (asszem) 5 kategóriáját különbözteti meg és az 5. az, amit te annak tartasz, miközben már ma is úgy 3-4 szinten vagyunk. És megváltoztatott akármit is, pl megjelenik ez a közlekedési statisztikában? Gondolom nem annyira, mert pl. kényelmesebbé de ezzel együtt felelőtlenebbé is tette a sofőrt a sok asszisztens.

    Majd valamikor elérünk az 5. szintre lehet, hogy 2, vagy 5, vagy 20 vagy 40 év múlva, ma még nem tudjuk hogy mekkorák lesznek a valódi nehézségek, mert még nem vagyunkott. De nem egyszerre fogja az autózást megváltoztatni és nem egy ilyen hipszter irányba, mint ahogy te képzeled. Ny Európába már mondjuk bevezetik, de át akarsz menni Montenegróba, ahol tök mások a szabályok és a kocsid a szar viszonyok miatt 2 percenként szirénázik, hogy vedd már vissza a vezetést. Kápes leszel rá? Legalább olyan szinten, mint most, csak mert a gyakorlatod szépen zéróra kopik!? Nagyobb valózínűséggel fogsz balesetet szenvedni, mint a helyihülyék, azt lefogadom! ;)
    Utoljára szerkesztette: NEXUS6, 2017.07.12. 09:17:04
  • duke
    #34
    ". George Hotz, kalifornai hacker, 1000 dollárból épített egy, a Tesla autopilotjához hasonló rendszert."

    Egyik nap majd olvasuk a hirekbe, hogy George Hotz autobaleset aldozata lett, egy vezeto nelkuli Tesla elgazolta.
    Elon Musk bocsanatot kert a szoftver hibaert
    Utoljára szerkesztette: duke, 2017.07.10. 23:47:41
  • paragic
    #33
    Te becsülöd alá a technológiai deflációt. George Hotz, kalifornai hacker, 1000 dollárból épített egy, a Tesla autopilotjához hasonló rendszert.
    http://www.thedrive.com/tech/5246/how-george-hotzs-999-autonomous-driving-tech-actually-works
  • dyra
    #32
    Nevetségesen alábecsüld egy ilyen szerkezetnek és a hozzá kapcsolódó munkának a költségeit. A szerviz költségekről már nem is szólva. Ha filléres tétel lenne akkor már az olcsó kocsik is tele lennének velük. De valahogy még mindig nem ez a helyzet.
  • paragic
    #31
    Te hihetetlenül tájékozatlan vagy. A szenzorok filléres holmik, egy Lidar 90 dollár, egy kamera se kerül ma már sokba, még a mobilodban is van kettő vagy három.
    A számokat meg belinkeltem az autopilotról, ha hülyeséget kérsz, az meg téged minősít.
    Utoljára szerkesztette: paragic, 2017.07.10. 00:15:51
  • duke
    #30
    Pont hogy az egyszeru biztonsagos hasznalat fogja nagyon hamar elterjeszteni az onvezeto autokat. Az emberek nagyon hamar megszeretik a kenyelmes, gondtalan autozast. Nem kell elvinni a gyereket iskolaba, nem kell edzesre vinni, a nagymamat elhozza a korhazbol. Es SOHA TOBBE nem kell a parkolassal egy masodpercet sem szarakodni, csak megerkezni kiszallni, es elfelejteni az autot.
    Persze kezdetben draga lesz, aztan az egeszet beleintegraljak egy 10 dollaros ic-ben, es 20 ev mulva senkinek eszebe sem jut, hogy volt olyan vilag, amikor az autok nem maguktol mentek.
    Ezenkivul amikor az elso evek utan latjak az emberek es torvenyalkotok, hogy 100-szor biztonsagosabbak, akkor torvenyben fogjak korlatozni az ember vezette jarmuveket, majd vegul betiltjak. Es persze a hagyomanyos jarmuvek biztositasi dijai is drasztikussan magasabbak lesznek a robotjarmuvekhez kepest. Szoval aki 15-20 ev mulva autozni akar, annak nem lesz mas valasztasa mint a robotauto.
  • Terawatt
    #29
    Nézz meg egy ladát és egy ma 10 éves autót, mert nem kell a legújabb elektronikával rendelkezőket nézni akkora fejlődés van a kettő között. Ez is egy ekkora lépés, ladát vezetve szintén bukásra itéltél volna egy mai autót.
  • dyra
    #28
    A föld lakosságának a túlnyomó részének olcsó biztonságos egyszerű jármű kell. Az önvezető autókban olyan mennyiségű elektronikát kell belepakolni, hogy nem fogják tudni akkor sem olcsón gyártani ha felfut a termelés. Ellenben az emberek szeretnének menni és helyzetet változtatni. Norvégia, Svácj, a gazdag arab országok meg még pár gazdag ország ok. A világ nagy része viszont soha nem fog tudni egy jó része meg ha megtudná akkor se fizetné meg. Teherautóknál, flotta kocsiknál még csak csak eltudom képzelni de városi közlekedésre, munkabajaros kocsinak, hétvégi bevásárlós autónak teljesen feleslegesek. Akkorat fog bukni mint az olajtó. Indulj csak ki kis hazánkból. 11 éves az autóink átlagéletkora és 1 milla környéken vesszük őket bármilyen fura mi viszonylag egy tehetősebb ország vagyunk nekem a budos életbe nem fognak eladni 4 - 5 milláért autót. Használtan meg nem veszem meg, hogy utána én szívjak a sok elektronikával amit belepakoltak. Hol látsz te piacot az önvezető autóknak? Oké van egy tehetős réteg aki minden országban megtudja majd venni de amíg a világ ilyen anyagi helyzetben van még az is egy kisebb fajta csoda lesz, hogy a jól bejáratott benzines autóinkat elektromosra cseréljük. Ezek a realitások.
  • duke
    #27
    "dik. Az autó alkatrészeket iszonyat terhelés éri egy szobapécéhez képest, és bizony el is romlanak. A szoba pc is."

    Mar bocs de ez rendkivul naiv amator hozzaallas. Tobb evtizeddel ezelott kidolgoztak kritikus hibaturo rendszerek elmeletet es gyakorlatat.
    A repulogepek robotpilotajanak, uzembiztos mukodeset 30-40 evvel ezelott megoldottak.
    A repulogepekben ket egymastol hardveresen es szoftveresen 100%-ban kulonbozo szamitogep parhuzamossan vegzi a gep iranyitasat, es egymas ellenorzeset..
    Kulonbozo proceszorokon, mas mukodesu elvu operacios rendszerek futnak, es ezeket eltero programozasi nyelveken fejlesztik.
    Meg arra is vigyaznak, hogy soha egy masodpercig sem dolgozhatott a ket operacios rendszer programozasan ugyan az az ember, nehogy egy programozo a ket operacios rendszerbe ugyanazt a programozasi hibat kovesse el.
    Biztos lehetsz benne, hogy az autok szamitogepet minimum ilyen szigoru feltetelek kozott fogjak megtervezni.

    " Nem ijeszti meg ,csak szétkenődik a szenzorán és rosszul látja az utat."

    Ez meg mar tenyleg az ovodas szintu naivitas. Egy robotjamuben tobb tucatnyi erzekelo van. 8-10 kamera figyeli az utat, lezerradarok es hagyomanyos foldi radarok pasztaznak minden iranyban.Es meg egy rakas ultra,infra tartomanyban mero erzeklo van, amik tomeget, suruseget, tavolsagot, mernek, es atlatnak a tomor targyakon.
    Ezenkivul minden erzekelo minimum duplazva van, de inkabb haromszorozva van. Es kivetel nelkul mindegyik vizallo, utes allo, es elektronikusan vedett. Barmelyik hiba nelkul tulel,egy becsapodo faagat, jegesot.
    Teljesen kizarhato, hogy a tobb tucatnyi erzekelo egyszerre meghibasodjon.
  • duke
    #26
    Az 1950-es evekben az IBM mernokei azt a joslatot tettek, hogy a vilagon osszesen 5 szamitogepre lesz szukseg, semmi masra.
    Nem nagyon kell ecsetelni, mekkorat tevedtek, amikor mostansag a kutyak is 100 millioszor nagyobb teljesitmenyu szamitogepekkel szaladgalnak a nyakukban mint az akkori szuperszamitogepek. A lenti joslatod ezzel egyenerteku.
    Utoljára szerkesztette: duke, 2017.07.08. 16:59:44
  • dyra
    #25
    fenéket, egyszerű dolgokat kértem. Méghozzá azt, hogy számokkal támaszd alá biztonságosabb az autópilóta mint a nem autópilóta. Nincsenek ilyen számaid, és nem is lesz soha, mert a közlekedés egyre olcsóbb lesz abba meg nem fog beleférni a mindenféle szenzorral és elektronikával telepakolt gépjármű. Réteg cucc lesz a lakosság 10%-nak. Egyes szerencsés országokban lehet nagyon elterjedt lesz de a csoringer lakosság bevásárlokocsinak meg hétvégi kiruccanós kocsinak nem fog drága bonyolult kocsikat venni még nyugaton se. Flotta kocsikban meg aki sokat megy talán. De pl a kisvárosk lakosai mit tervezgessenek 4 utcát megy megérkezett a célhoz az útvonalterv mire kész van megtette az út felét. A nagyvárosban meg csak a tömegforgalmat kéne nyomatni. Parasztvakító fejlesztések ezek.
  • NEXUS6
    #24
    Aha!
    "Nem kap szivrohamot..." Csk random HW/SW hibák jelentkeznek, a jelenlegi autók is soxor, egyszerűbb elektronikával egy bughalmazt jelentenek. Ua szitu 100X olyan bonyolult rendszerrel szerinted mit jelent? A kocsi kint van -35/+35 fokban az utakon éveken keresztül, a motortérben 100 fok, az utastérben 20, ha épp működik. Az autó alkatrészeket iszonyat terhelés éri egy szobapécéhez képest, és bizony el is romlanak. A szoba pc is.

    "nem fog szirenazo mentonek utkozni..." Te valami SW mérnök vagy, hogy ilyen jól tudod? Hallanak ezek a jószágok egyáltalán? És pl meg tud különböztetni egy útra libbenő nejlonzacsit egy 20 kilós elé rohanó kutyától, ami 130-nál nem olyan jó élmény? Csak mert az embernek ez nem gond.

    "nem fog epuleteket kamionnal lerombolni, mert egy darazs megijeszti" Nem ijeszti meg ,csak szétkenődik a szenzorán és rosszul látja az utat.

    "...es ha 10 evente baleset tortenik az sem lesz halalos, mert a megengedett sebeseggel nehez halalos baleset okozni"
    Ámen!
    És kolbászból lesz a kerítés, és mindenkinek 5-öse lesz a lottón!
    :)
  • duke
    #23
    Meg nincs onvezeto auto. Ezzel egyutt azt kilehet jelenteni, hogy nagyon igeretessek a kutatasi eredmenyek, es 10 even belul BIZTOS hogy elkeszul, a valoban mukodo teljes erteku onjaro auto.

    Es ha kesz lesz, akkor garantalt, hogy EZERSZER jobban fog vezetni az atlag embernel, mert nem fogja elkovetni azokat a hibakat, ami az embereknel teljessen megszokott.
    Folytatva a korabbi sort.

    Nem kap szivrohamot es ter at a szemkozti savba.
    nem fog szirenazo mentonek utkozni, mert 1000 wattal uvolteti a degeneralt zenet.
    nem fog epuleteket kamionnal lerombolni, mert egy darazs megijeszti

    Csak siman egyenletesen, kiszamithatoan iranyitani fogja az autot, es ha 10 evente baleset tortenik az sem lesz halalos, mert a megengedett sebeseggel nehez halalos baleset okozni.
  • paragic
    #22
    Nincs kereskedelmi forgalomban kapható önvezető autó. Az autopilot egy vezetéstámogató rendszer, ami az autonóm vezetés előszobája. Ezen kívül vannak kísérleti projektek önvezető autókkal. Értelemszerűen nincsennek még erre vonatkozó statisztikák. Az autopilotra van, de az meg neked nem jó, mert nem az általad remélt eredményt mutatják, ezért elkezdesz kötözködni mondvacsinált indokokkal.
    Minden, ismétlem, minden iparági szereplő arról beszél, hogy az önvezető autók csökkenteni fogják a balesetek számát. Ehhez képest a te esetleges ellenvéleményed úgy aránylik, mint lepkef*ng a szélviharhoz.
  • dyra
    #21
    Most akkor önvezető vagy nem? Vagy csak félig? És az most hova számít? Mert az az autópilóta amit felügyelni kell nem önvezető az én véleményem szerint. És hol vannak azok a statisztikai adatok amik azt mutatják, hogy az "önvezető" autót felügyelő sofőrnek köszönhetően mennyi ütközést került el a Tesla?
  • orbano
    #20
    teljesen mindegy, ha 40%-kal csökkenti a balesetek előfordulását, hogy ehhez neked, vagy egy sejemmajomnak, vagy egy bögrének kell jelen lennie a vezetéskor
  • dyra
    #19
    Akkor merjük össze a két rendszer baleseti mutatóit mikor hasonló arányban lesznek az utakon. Addig csak elméletek vannak.
  • dyra
    #18
    A teslában lévő autópilótát felügyelni kell. Innentől nem lehet önvezetésről beszélni.
  • paragic
    #17
    "Vannak olyan számaid amik összevethetők a két rendszert illetően?"
    Vannak, a U.S. National Highway Traffic Safety Administration jelentése szerint az autopilot 40%-kal csökkentette a Teslák baleseti rátáját.
    https://techcrunch.com/2017/01/19/nhtsas-full-final-investigation-into-teslas-autopilot-shows-40-crash-rate-reduction/
  • paragic
    #16
    "legyen 10 000 dollár. Na az innováció lenne és nagy lépés előre. De ilyen a kanyarban nincs"
    Nyugodj meg, már a kanyarban va. Az akksik ára évente 16%-kal csökken, egy fapados, 320 km megtételére képes elektromos autó ára 2022-re 20 ezer, 2026-ra 10 ezer dollár alá fog esni.
    Forrás: https://www.youtube.com/watch?v=Kxryv2XrnqM
  • paragic
    #15
    Ha képes rá, akkor miért balesetezik a sok Nostradamus?
    Utoljára szerkesztette: paragic, 2017.07.07. 14:15:27
  • duke
    #14
    Barmifele meres,statisztika nelkul is teljes biztonsaggal kijelentheto, hogy a legegyszerubb robotjarmu is nagysagrendekkel biztonsagosabban vezet, es fog vezetni, az atlag embernel. Egyszeruen azert, mert a jelenlegi baleseti okok 95 %-a azonnal megszunne, pusztan azert mert szamitogep vezetne az autot.

    Reszeg vezetes,
    aggresziv vezetes,
    gyorshajtas,
    elalvas
    kovetesi tavolsag be nem tartasa
    relativ gyorshajtas(akkor is 70-el megy onos esoben, ha nulla meter a latotavolsag )
    altalanos figyelmetlenseg(beszelget,eszik, telefonal, szemebe sut a nap)
    alapveto forgalmi jelzesek figyelmenkivul hagyasa(piros lampa, zebra, fenysorompo)
    jeges, havas uton valo megcsuszas

    Nem hiszem, hogy kulonosebben bizonyitani kene azt, hogy fenti szituaciok sohasem fordulhatnak elo egy robotnal.
    Es akkor ehhez hozzajon hogy a robot nagysagrendileg jobban lat es nagysagrendileg jobb a reakcio ideje.
    Szoval nem kell ahhoz semmifele szuper jovobeni mesterseges inteligencia, hogy az auto szazszor jobban vezessen az embernel, es szazszor kevesebb balesetet okozon ugyan annyi ido, illetve megtett km alatt.
    Utoljára szerkesztette: duke, 2017.07.06. 23:31:17
  • dyra
    #13
    Vannak olyan számaid amik összevethetők a két rendszert illetően? Mert abból, hogy 1 - 2 automata autó tesztüzemben mászkálgat kint (felügyelettel!!!) ne vonjuk már le azt a következtetést , hogy sokkal jobbak mint az emberek.
  • duke
    #12
    "Amúgy erre egy sofőr is képes. :D ""

    Hat hogyne. Az emberek tipikusan annyira figyelmesek, hogy siman utkoznek egy 1 km hosszu, 1000 tonnas, foldrenges es villamcsapas hangjaval kozlekedo tehervonattal. Aztan nagyokat neznek, mikor 500 meteren at gorgeti az autojukat a sinen.
    Persze ez nem vicc, ezert teljessen megalapozottan kijelentheto, hogy az ember nem alkalmas gepjarmuvek uzemeltetesere.
  • morguldae
    #11
    Az autók nem tanulnak meg előre gondolkodni, hanem max. beléjük programozzák a dolgokat okos emberkék!...
  • dyra
    #10
    Nagyon mondják most a Tesla új modelljét. Na de az még mindig 35 000 dollár. Vegyék ki belőle a sok szenzort a sok automatikát legyen biztonságos és menjen és legyen 10 000 dollár. Na az innováció lenne és nagy lépés előre. De ilyen a kanyarban nincs. Vajon miért?
  • dyra
    #9
    Magában az elektromos kocsimban nem sok minden. De a hozzá adott rahedli szolgáltatás természetesen köhögni fog. Beleértve az automata pilótát.

    Vajon miért nem terveznek egy full egyszerű elektromos autót? Amiben nincs rahedli kiegészítő szolgáltatás. Nyilvánvaló a válasz. Az embereken kívül az senkinek nem érné meg. Mert egy intelligens ember és letudja venni a lábát a gázról ha látja, hogy élesedik a kanyar. De így legalább van marketing szöveg, hogy a gép előbb látja.
  • kvp
    #8
    "Amúgy nem értem ehhez miért kell előre gondolkodni meg tervezni."

    Mert ha eleve nem az emelkedos / lejtos uton hanem a hosszabb de simabb es gyorsabb uton ment volna az auto, akkor lehet hogy meg hamarabb is er oda, nem csak kevesebbet eszik. Raadasul ha van egy eles kanyar, ami szabad szemmel nem latszik, de ott van a szeles ivu kanyar mogott, akkor nem erdemes padlogazd adni, mert ugyis csak sautfek lenne belole.

    Ezt a tervezest egyebkent rallikon a segedvezeto (mitfahrer) szokta vegezni terkep alapjan es szo szerint diktalja elore a palyat a vezetonek, hogy mindenhol idealis sebesseggel es iven tudjanak menni. Ezt a feladatot pont erdemes automatizalni, meg akkor is ha ember vezet es csak a navi mondana, hogy mikor gyorsitsunk vagy lassitunk es jobbos vagy balos kanyar jon eppen.

    Az autozas ararol pedig csak egy megjegyzes: Mi tud elromlani egy villanymotorban, egy aksiban es egy kapcsolotranzisztorban? Az elektromos autok sokkal egyszerubbek es ha a vezerlo elektronika is integralva van egyetlen mikrovezerlobe, akkor a hardver gyakorlatilag nagyon nehezen megy szet, mert alig van benne mozgo (kopo) alkatresz. A mai robbanomotorok mar olyan bonyolultak, hogy az elektromos hajtaslanc uzembiztossag szempontjabol is jobban megeri. (se robbanomotor, se turbo, se sebvalto, se kuplung, egy olcsobb csaladi villanyauto bonyolultsaga kb. mint egy dodzseme, csak van fek is)
  • dyra
    #7
    Amúgy nem értem ehhez miért kell előre gondolkodni meg tervezni. Ez a full idiótaság amikor már túl sok idejük van meg nem tudják, honnan szedjenek még be pár millárd dollárt. Most a sebsebégváltó minek van a kocsikban? Érzem, hogy emelkedő visszaváltok lejtőn meg gurulok, és spórolok egy rahedli benzint. Ellenben ez a sok szoftver és elektronika legalább jó gyakorivá teszi a szervizt és összességében az autózás háromszor annyiba fog kerülni. Vicc már ez a világ. De mind1 ezen is jól keresnek majd páran.
  • dyra
    #6
    Elképesztő! Lehidaltam! Észre vette, hogy baleset történt előtte! Méghozzá azelőtt, hogy az megtörtént. Fantasztikus szerkezet. Amúgy erre egy sofőr is képes. :D
  • duke
    #5
    Es a robot, nem csak hogy jobban lat, gyorsabban reagal, hanem mar az elott folfogja hogy baleset tortenik, mielott az egyaltalan megtortenik, mig az ember jo esetben a baleset utan fel masodperccel kesobb kezd reagalni.


    https://www.youtube.com/watch?v=CaOX9js8oGc

    Nem semmi amit mar a mostani kora rendszerek is tudnak
    Olyan mint valami idoutazas, kap az ember plusz 1 masodpercet.
  • Kara kán
    #4
    Nem ez a lényeg!!!
    A lényeget megmondom én – most!
    Az én szemem nem lát előre kilométereket, de a robotszem előre látja az akadályokat, a karambolokat, az útra kiömlött árut, olajat, az útra esett sziklagörgeteget, a jeget, ködben is többet tud stb. stb. és jobban elkormányozza a járművet, mint te vagy én.
    Most már ugye minden világos?!
    Utoljára szerkesztette: Kara kán, 2017.07.05. 20:32:28
  • kvp
    #3
    Nagyon butan magyaraz a cikk. Arrol van szo, hogy ha egy utvonaltervezo elore meg tudja tervezni az idealis sebesseg gorbet a terep es a forgalom figyelembevetelevel, akkor sokkal energiahatekonyabb lesz a jarmu. Vagy eppen gyorsabb. ha a sporolas helyett a kanyariv optimalizaciot es a maximalis biztonsagos sebesseget allitjuk be mint celparametereket. A jarmu ugyanugy optimalizal es az ismert adatok alapjan elore tervez mint egy jobb autoversenyzo vagy kereskedelmi sofor. Hogy mondjak egy masik peldat, ha mar nagyon fogy a szufla a kocsibol, de tankolas/toltes nelkul szeretnenk hazaerni, akkor kiszamolhatja, hogy az emelkedon erdemesebb lassan felmenni, majd visszataplalassal lejonni, hogy a legellenallasbol fakado veszteseget minimalizalja. Az, hogy mennyire lassan pedig attol fugg, hogy mennyi energia van meg raktaron es ebbol mennyit pazarolhat el arra, hogy gyorsan menjen.
  • duke
    #2
    Eloszor is a jovoben ugyis csak elektromos autok lesznek, tehat ezen nem kell filoznia az autonak, hogy hogyan megy fol.
    Ezenkivul az emelkedesre hasznalt energia legalabb 70 % visszanyerheto, ami azert nem toredek. De szerintem a 80-85%-os hatasfok sem elerhetetlen.
  • barret
    #1
    "Ha tudja egy autó, hogy az emelkedő után lejtő jön, felmehet elektromos meghajtással is, mert legurulva visszatöltődik az energia."
    Ehhez a hülye elképzeléshez csak gratulálni tudok! Ezek símán feltalálták az örökmozgót...
    Az elhasznált energia töredéke töltődik csak vissza!