22
-
dartois83 #22 Ez mondjuk igaz, hogy a "piacgazdaság" inkább azokban a főként angolszász országokban működhet, ahol alacsony, vagy reális az adóztatás és nem csak az állami megrendelésekből lehet megélni. Itthon annyira el vannak torzítva a feltételek és az esélyek, hogy ez lehetetlen. Meg sem lepődöm a tapasztalatodon.
Az alapproblémára visszatérve: már Berlinben és Stockholmban nagy gondot jelent a bérlakások hiánya, illetve a Airbnb térnyerése, de szerintem ezt sem szerencsés bekorlátozni. Idő kell, még rájönnek a lakáskiadók, hogy hosszabb távon nem fog mindenki Airbnb-zni. Amúgy sajnálom a bérlőket most, mert tényleg nehéz helyzetük van, de a bérbeadóktól sem lehet elvárni, hogy a piaci ár alatt adják ki a lakásokat. Az lenne a jó, ha a piac megnyugodna és reális áron működne. -
gforce9 #21 Hát igen. Voltam már külsős szakértő sok informatikai pályázatnál. Még nem volt olyan, hogy kisebb nagyobb mértékben ne lett volna előre lezsírozva a bolt.... ez amolyan alapvető dolog nálunk. Meg sem fordul a kihirdetők fejében, hogy esetleg tisztességesen is lehetne. És ez a szemlélet mindenhol átjárja a "piacgazdaságunkat". Valószínű ezért nem fogok meggazdagodni soha, mert ezekhez nekem nem volt gyomrom. :)
Utoljára szerkesztette: gforce9, 2016.08.11. 10:49:08 -
#20 Itthon a "piacgazdaság" az, hogy szürke és fekete gazdaság a végén lassan összemérhető - vagy már az - a tisztán üzemelővel. -
dartois83 #19 Na persze 1945 előtt csak a nép érdekeit nézték. Mintha a Horty-kor és előtte a dualizmus nem arról szólt volna, hogy vannak a nemesek, vitézek meg mindenféle uralkodóréteg, aztán ott vannak a parasztok, zsellérek, meg a munkások.
Kár belekeverni a nemzetközi piacgazdaságot, a budapesti ingatlanpiac jól mutatja a jelenlegi helyzetet, hogy akinek van valamit tőkéje, lakása, az most jól tudja fialtatni. Miért kéne bárkinek is szociális alapon úgy gondolkodnia, ha pár éve volt egy lesajnált belvárosi kis lakása, akkor most nem adhatja ki a leghatékonyabb módon? Ok, az adózás más kérdés, azt lehetne szigorítani. Viszont kár az egyéneket hibáztatni a piacon, hogy nem albérletbe adják, vagy nem olcsón. Ez a piacgazdaság. -
#18 Az igazi baj, hogy 1945 óta nincs magyar érdekű kormány.
Ugyanis a lakáspiacon is az történik, mint minden más gazdasági területen.
Ha egy gazdag területet egy szegény területtel összeengedünk úgy, hogy azt mondjuk, kapitalizmus van, akkor a gazdag területen élők a saját áraikhoz képest olcsón felvásárolnak minden tulajdont a szegény területen, és a szegény területen élők szolgasorba esnek, teljesen kiszolgáltatottak lesznek a gazdag területen élőknek, hozzátéve hogy az úgynevezett szegény terület árai a folyamat végére nagyban emelkednek, míg a gazdag terület árai valószínűleg csak minimálisan, de csökkennek, legalábbis ennek a folyamatnak eredményeként.
Ez történik a "rendszerváltás" óta Magyarországon az ipar, a mezőgazdaság, a kereskedelem, az ingatlanpiac, a hitelpiac, a devizapiac stb. területeken és erre megy ki a játék pl. a TTIP esetében is.
Ha különböző, részben autonóm gazdasági rendszereket versenyeztetünk egymással, a gyengébbek összeomolhatnak és magával ránthatnak egész nemzeteket, akár társadalmakat.
Csak aljas, haszonleső, kollaboráns hazaárulók köthetnek ilyen szerződéseket. -
Ferrer #17 "ami pedig irreálisan felnyomja az árakat és az albérleti díjakat."
Hát, ha olyan árakért sikerül kiadni vagy eladni, akkor pont, hogy az az ár a reális, és ami előtte volt, az irreálisan alacsony, nem? :)) -
#16 Nem az egészet, csak sokat súlyosbítja a helyzetet. Pont annyira, hogy már az elviselhetetlenség határán van.
Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2016.08.10. 18:25:10 -
Cat #15 "És van akinek kényszerből el kell vinnie, mert az utcán nem élhet"
Figyelj, ha elkel, akkor ennyi az ára. Teljesen mindegy hogy miért veszik ki.
"A probléma az, hogy már nem belvárosról van szó."
Szögezzük le, hogy az AirBnB csak a szűken vett belvárost érinti. Az egyéb áremelkedések oka csak részben a kiszorító hatás, jóval nagyobb rész, hogy
1. a kamatok a béka segge alatt vannak. A magyar jegybanki alapkamat kevesebb, mint egy százalék. Most olcsóbb hitelt felvenni, mint 2008-ban!
2. Ebből következően akinek pénze van, nem tudja hova rakni. A bankban elolvad, a tranzakciós díj, és egyéb költségekkel kevesebbet vehet ki egy év után, mint amennyit berakott. Magyar tőzsde ugye nem létezik (van négy likvid cég és kész), még leginkább az állampapír az alternatíva.
3. Budapesten van munka, vidéken nincs, ezért vidékről rengeteg ember áramlik fel a fővárosba. Hiába csökken az ország lakossága, hiába megy ki sok ember külföldre, még mindig sokkal több jön fel vidékről.
4. 2008 óta gyakorlatilag nem épültek új lakások.
Szóval ezt az egész ingatlanpiaci árrobbanást egy lakáskiadást segítő szolgáltatásra fogni balgaság. -
Garfield #14 Azt kéne megérteni, hogy nem önmagában azzal van baj, hogy az albérleti díjak vagy a lakásárak magasak, hanem azzal, hogy az Airbnb miatt befektetési céllal vesznek, illetve adnak ki lakásokat egyre nagyobb mértékben, ami pedig irreálisan felnyomja az árakat és az albérleti díjakat. Ennek a drágulásnak csak másodlagosan van köze a belvároshoz. A legjobban ez az albérletnél látszik: egyáltalán nem ugyanaz az árszínvonal, amikor pár napra kiveszek egy szobát/lakást valahol és az, hogy X évig ott szeretnék lakni, mert az a megélhetés helye. -
#13 Mi értesz alacsonyabb alatt? -
#12 Akkor személyes tapasztaaltok.
A probléma az, hogy már nem belvárosról van szó. A peremkerületekben tesznek fel lepukkant, Kádár óta nem fejlődést nem látott 40 m2-es 1 szobás lakásokat néha 80-90k-ért. És van akinek kényszerből el kell vinnie, mert az utcán nem élhet, de felmondták a szerződését és van 30 napja lakást találni. Én ennyi idő nem tudtam lakást találni, de nekem 60 napos felmondási határidőm volt.
Én 1 év alatt 2-szer költöztem amiatt az őrület miatt, ami zajlik...
Az első költözés a tulaj hazajötte miatt volt, a másodiknál meg eladták a lakást alólam, de az előttem levő bérlővel anno felmondták a szerződést. Az előttem levő bérlő asszem 4 évig élt ott havi 75k + rezsivel. Nekem 90k + rezsiért adtak ki a Fehérvári útra néző lakást, amiben légkondi sem volt. Nyáron elviselhetetlen volt. A fal repedt volt, nem javították ki, a hűtő kicsi volt, az ágy elment. Szólval olyan "ok" volt. Mikor leléptem, akkor 110k-ért hirdették a lakást. És nagyon nem belváros már, majdnem a Építész utcánál volt, ami majdnem a Savoya park.
Csepel is 90k-ért lehet garzont kivenni lassan. Az aggomeráció sem olcsóbb, viszont cserébe kurvasokat lehet ingázni.
Ha barátom sógorától nem tudtam volna kivenni a kecót baráti áron (8-ker kulturált része, 2 szoba, erkéllyel, 2005-ös építésű lakópark belső kerttel, stb.) 110k-ért,. akkor ennyi pénzből legfeljebb Csepelen kaptam volna lakást vagy ennyiért nem ~55nm + erkély és két szoba, légkondi, zsír új állapotú lakás full bútorozva és berendezve kivéve franciaágy, hanem sokkal szarbb lett volna.
(Ebből a laksából én egy ideig nem fogok elmenni, de azért egyedül ez már kurvadrága, bár mérnökként azért alul vagyok fizetve. Két fiatal már ki tudja venni vizsonylag kényelmesen 2x170 nettóval.)
Mik zúgtak ki?
Az Allétól 5 perce egy régi bérházban egy egész jól kinéző 40 nm-es lakás, de nem valódi 2. szobával bútorozatlanul légkondi nélkül 100k-ér volt hirdetve, amit 120k-ra emelt a nő. Elhajtottam a faszba, nevetséges volt. Ja, pincelakás volt. Igen, csendes volt, egy gazos belső kerte nézett, de szinte egészn nap sötét lett volna.
Volt olyan albérlet, ahol a megbeszélt (!) találkozót basztak lemondani - még jó, hogy nem kellett szabadságot kivennem - és 2 albérletnél odáig sem jutottam el, hogy egyáltalán megnézhessem, mert elvitték előttem.
Kelenföldnél kínáltak egy olyan lakást olyan drágán a pályaudvarral szemben a villamos megállónál 90-100k-ért, hogy elröhögtem magam... Ősérgi + szinte semmi bútor, ami volt az is szar és 20+ éves, kurvasötét, zajos, totál lepukkant. Szigetelés semmi egy ősrégi házban.
Egyesekkel teljesen elszállt a ló... Olyanokat látok, hogy szobát (!) adnak ki 75-90k-ért. És nem V. ker, 8. ket, Józsefváros és hasonlók. Vicc... Lényegében ott tartnuk ma, hogy a magasabb bp-i átlagkeresettel egy fiatal pályakezdő 30 nm-es lyukat tud kivenni vagy szobát, ha kicsit is félre szeretne tenni valamit. Na,szerinted miért húznak el a faszba a fiatalok ebből az országból...? Mert a faszuk teli van azzal, hogy az ügyeskedők és feketézők élnek, mint hal a vízben, és 25+ év alatt oda jutottunk, hogy olyan szinte propaganda ömlik a csapól is, hogy göbbels kalapot emelne. Mert kint is lehet szobában élni, csak többet teszel úgy félre és közben nem hallod azt, hogy "felszámoltuk a korrupciót", meg a többi balfaszságot és nem vívnak szabadságharcot, ahol nem is kell...
-
#11 Belvarosban lakni luxus. Akinek erre nem futja annak ott a kulvaros alacsonyabb arakon. Lassan ideje lesz ehhez hozzaszokni. -
Garfield #10 "A belvárosban élés nem alapvető állampolgári jog."
Persze, ezt meg lehet közelíteni így is.
A belváros átváltozik egy féllegális hostellé a (buli)turisták kiszolgálása érdekében, míg a belvárosi irodaházakban dolgozók egyre kijebb szorulnak az elérhető lakások (albérlet, tulajdon) miatt, ami pedig a napi szintű ingázó forgalmat fogja növelni, legyen az akár autó, akár tömegközlekedés.
Az albérlet drasztikus drágulása pedig tovább rontja a helyzetet, ha a magyar bérszínvonalat nézzük, illetve azt, hogy az Airbnb-n keresztül a bérbeadók nem az itt élőkhöz, hanem az alkalmilag itt turistáskodó, magasabb bérszínvonalon élő külföldiekhez igazítják az árakat. Oké, hogy ne legyen mindenkinek lakástulajdona, de az sem megoldás, hogy a gyors nyerészkedés érdekében az albérletek helyett szállóvendég-szolgáltatássá alakulnak át a belvárosi lakások.
És akkor még azt nem is néztük, hogy vajon egy társasház mennyire díjazza azt, hogy hétről-hétre újabb és újabb vadidegenek lófrálnak a házban, akik vagy betartják a házirendet, vagy magasról tesznek rá, esetleges károkozásról nem is beszélve. -
gforce9 #9 "A belvárosban élés nem alapvető állampolgári jog."
Nem mondtam olyat, hogy az lenne.
"A magyarországi lakásárak irreálisan alacsonyak....."
Ettől a megállapítástól nem fognak megfelelő jövedelmek keletkezni, ahhoz, hogy egy átlagember lakáshoz vagy albérlethez jusson értelmezhető áron a fizetéséhez viszonyítva. Ha egyéb piaci folyamatok, mint pl. az Airbnb ezt a helyzetet még rontja is, nem tudom hová fogunk jutni. -
Cat #8 A belvárosban élés nem alapvető állampolgári jog.
A magyarországi lakásárak irreálisan alacsonyak akárcsak Pozsonyhoz vagy Prágához mérten is, nemhogy Bécshez. Az albérlet pedig az ár néhány százaléka, azért emelkedik, mert majdnem 8 évig alulteljesített. Statisztikák szerint kb. most vannak a 2007-es szinten (nyilván átlagban, tehát a nagyon szűk belváros felette, vidéki kistelepülés pedig még mindig alatta). -
gforce9 #7 És ez a jelenség egyébként is megy. Nem kellene így engedni ezt. Vagy ha igen, akkor jól megadóztatni és azt a befolyt összeget a könnyebb lakáshoz jutáshoz felhasználni. Mert ezt én is látom, hogy egy fiatal párnak vagy egyedülállónak főképp, ha nincs háttértámogatás a szülők részéről, az albérletárak elszállása ellehetetleníti az életét. -
Garfield #6 Pedig de, igenis baj. -
who am I 7 #5 ez is olyan mint az uber. adoelkerüles szimplan (vagyis, nem.muszaj nem adozni, csak a useren mulik, h adozik-e, tehat megfelelo taptalaj a csalasra),a nav a legtobb airbnb-snél talalt problemat. aztan meg hisztizunk,h xar az orszag....de a kozosbe senki nem akar semmit tenni, ha lehet.....ha meg tesznek, abbol szamolatlanul nyuljak a nepből kiszakadt eppen aktualis kormanyok,holdudvar tagjai. nice
Utoljára szerkesztette: who am I 7, 2016.08.10. 12:08:20 -
dartois83 #4 Gondolom egy belvárosi házban laksz. Szerintem nem baj, ha sokan kiadják így a lakásukat, egy a fontos: a ház után kiszabott közös költséget rendszeresen fizessék. Korábbi munkám során tapasztaltam, hogy Budapest legfelkapottabb belvárosi utcáiban található társasházaiban sokszor prosperáló cégek nem fizettek a tulajdonukban álló ingatlan után közös költségeket, lakásonként akár milliós tartozást felhalmozva, amit persze a rendesen fizető, szerény keresetű magánszemélyeknek kellett pótolni. Plusz persze a kiadás ne zavarjon másokat. Viszont társasházban felnyomni a szomszédot, hogy adózik-e, szerintem nem tisztességes, mert a feljelentők maguk sem tudják biztosan, tényleg nem fizet-e. Akkor inkább az irigység vezérli őket. -
dartois83 #3 Egyszerű: a brand. Ez egy bejáratott név, ugyanúgy, mint sok minden más termék/szolgáltatás esetében, valamikor úttörő volt, kiváló minőségű és erre sokat lehet alapozni. Alapvetően a szolgáltatást igénybe vevők (kiadók/bérbevevők) rugalmatlansága, bizalmatlansága nem teszi lehetővé hasonló, de akár jobban működő szolgáltatás térnyerését a piacon, ezért nagy zsákmány a befektetői piacon. -
#2 Nem értem, hogy egy weboldal értéke hogyan lehet ilyen magas, mikor kis túlzással egy szervező oldal, ahol max. reklám jelenhet meg, de abblocker meg manapság alap... -
#1 A mi hazunkban van 15-30 airbnb lakas , nyaron nemhallani magyar szot... van egy sanda gyanum, hogy nem adoznanak utana ;) Havonta becsonget vki , hogy adjam el a lakasomat... biztos iszonyuan megy az airbnb -nek, viszont nemertem miert vesz fel kolcsonoket, az infrastrukturajuk fenntartasara kizart hogy 100 millio dollarok kellenenek ;)