19
-
Sequoyah #19 Megrangatja a vilagot? Mindenkepp, mert oriasi a meretuk mar most is. Megrangathatja mindket iranyban, ha elbuknak lefele, ha sikerre viszik amit csinalnak, akkor felfele.
Es tisztelem Kinat, amiert mindezt nem imperialista, es nem eroszakos, elnyomo modon teszi, hanem nagy hangsulyt fektet a technologiara, hogy ne csak a masolasrol legyen hirhedt, illetve lassan ott is eszbekapnak a kornyezetvedelmet es fenntarthatosagot illetoen. Ahogy nyilik ki es liberalizalodik a gazdasag, ugy egyre tobbre lesznek kepesek.
En elsosorban a hatekonysag lemaradottsaga mellett erveltem, amit a merettel es tokecentralizalassal kompenzalnak.
Egy hosszu fejlodesi ut kozepe-fele jarnak. Ahogy kozelednek a nyugathoz fejlettsegben, ugy lesznek egyre szembetunobbek a kiegyensulyozatlansagok, es ugy tunik el a nyugati, fejlett allamok huzoereje (leegyszerusitve nem lesz kitol lopni:)).
btw a mongolok is globalisan igencsak meghatarozo ero volt, de senki sem allitotta roluk, hogy fejlettek voltak-e:)
Nade a lenyeg az a hatekonysagrol szolt, nem arrol hogy globalis hatalom-e vagy nem. A hatekonysag pedig nem hogy fuggetlen a befektetett penz mennyisegetol, de meg kifejezetten kontraproduktiv is tud lenni. Minel tobb penzt ontenek egy vallalatra/iparagra annal kevesbe lesz hatekony. Jellemzoen ezek addig erosek csak, amig nyitva a penzcsap, de elobb-utobb az mindig elzarodik. Utana jon egy valsag, es akkor derul ki, hogy mit kepesek megtartani a multbeli tokebol. -
#18 Kína nem egy tökéletes jelenség, nem is tudhatjuk mi folyik a háttérben, milyen nemzetközi alkuk és rendszerdöntő szándékok, opportunista érdekek egyszer csak átbillennek máshova és bumm... összedőlhet; én is így gondolom - de ezek feltételezések.
Jelenleg az a helyzet, hogy valószínű, megrángatja Ámerikát és az egész világot már csak a nagysága és a globalitás miatt is.
Már most azt teszi. Hol van az európai ruhaipar, fejlődő könnyű- és nehézipar a százezres létszámú gyártelepekkel, 2-3 %-os munkanélküliséggel? Kínában.
Jelenleg ez a helyzet és ezzel számol mindenki, nem szép jövőt vetítve az öreg kontinens gazdaságára.
Az elit korrumpálódhat (minden értelemben) ez igaz, de erre is vannak pontosabban voltak társadalmi "megoldások", de ez egy nagyon hosszú történet.
-
Sequoyah #17 Sajnos csak addig igaz, amig az altalad emlitett elitet az orszag fejlodese erdekelte. Sajnos a tortenelemben eddig mindig eleg hamar jott egy olyan elit, akit mar csak a sajat hatalma erdekelte, es nem az orszaga fejlodese. Egy ilyen elit pedig nagyon gyorsan semmisse tudja tenni a korabbi fejlodest.
Es egy diktatorikus rendszer nem ved az ellen, hogy egy alkalmatlan elit keruljon hatalomra.
Kina jelenleg egy pozitiv szakaszban van, mivel az elitnek lathatoan ertelmes celjai vannak. De valami kontroll kell folejuk, hogy ez igy is maradjon. A kozponti kormanyzas hatranyai pedig nyilvanvaloan latszanak, kerdes, hogy ellensulyozzak-e az elonyok. Lassan kiderul... -
Sequoyah #16 Nem a fejlodes sebesseget vitattam, abban egyetertek. De aki melyrol jott, az mindig is gyors fejlodest tudott felmutatni, foleg ha a kornyezete huzta is (lasd nyugati tokebefektetesek).
Hogy a globalis jatszmaban fontosak, azt sem vitattam. Nem az elso eset lenne, hogy sok fejlettlen terseg osszeall, es egyutt, a meretuknel fogva tenyezove tud valni.
.
En a gazdasag fejlettseget (nem pedig az abszolut erejet) kritizaltam, aminek az altalad emlitettek nem meroszamai. -
gforce9 #15 Nem nekem tetsző dolgokat fogadok el. Csak látom amit látok és megközelítőleg sem produkált egy ország sem akkora fejlődést akár a technológiát, akár a birtokolt materiális vagy immateriális javakat nézzük, mint Kína. Arról nem is beszélve, hogy a Szovjetúnió árnyékában felnövő ország mára globális kérdésekbe beleszóló nagyhatalom lett. Persze mindig lehet hozni nekünk tetsző statisztikákat csak épp ellentétes statisztikákat is lehet hozni. Amik pont az ellenkező hangsúllyal csapnak oda. Pl at hogy bruttó gdp-ben a másodikak és le fogják hagyni az USA-t is belátható időn belül. Nem nagy teljesítmény egy majd 10x népességű országtól? Hát/főre valóban nem. De a globális játszmákban kevéssé játszik a /főre vetített statisztika. Amiben még el van nagyon maradva az a hi-tech részleg, ezt tudom én is. De ennek a fejlesztésére annyi erőforrást áldoznak, amennyit még az USA sem tudtommal. -
#14 Azzal senki nem vitatkozik - szerintem -, hogy Kína, ahogy egyre "nyugatosodik" vagyis "fejlődik", egyre pazarlóbb; ezenfelül rengeteg ember nyomorog ott és egy csomó mutatóban jóval rosszabb, mint a "fejlett" nyugati társadalmak.
Viszont a gazdasági úthenger szerepét nem lehet elvitatni, ami magával hoz egy sor változást minden téren és mélységben.
Leírtad a lényeget: a nagysága miatt ilyen fontos. Az (egypártrendszerű) állam kohéziója által kialakult (kifelé) homogén egység (némi belső feszültségekkel) egy hatalmas, folyamatosan bővülő és lényegében új piaci területen aduász a világgazdaságban.
Ennyi.
A pártoskodás alapból egy megosztás, pedig az országnak egy irányba kellene mennie, egységes szándékkal, hosszútávú tervek alapján.
Ha minden párt a nemzet érdekeit nézné, akkor egyek lennének. A kérdés az lenne, ki van a nemzettel és ki ellene.
A 'divide et impera' elve a történelem kezdete óta átszövi a politikát, leginkább mégis a humanizmus korától erősödik fel olyannyira, hogy a hitet, kiindulást vesztett, de individualizmust, önkifejezést kereső emberek a kaotikus helyzetekben birkaként vezethetőek.
Tehát a valamilyen szemszögből - mégha korrupt is - elit vezet egy országot, és ha ez az elit nem az ország ellen van, akkor az jobban fejlődik vagy talponmarad, mint az, amelyik a demokrácia rózsaszín ködébe burkolva meg van osztva pártok tömkelegével és hazaárulókkal. -
Sequoyah #13 Minden ezt igazolja, de ha mazsolazgatsz, es csak a neked tetszo dolgokat fogadod el, mint igazolas, akkor ugy nyilvan nem lehet meggyozni.
Tudom hol tartott 30 eve, gyakorlatilag egy 3. vilagbeli orszag szintjen voltak, most mar nemzetileg feltornaztak magukat kozepszintre. A tenyek ellen nehez lesz ervelned, mert minden adat ezt tamasztja ala.
Az egyetlen dolog ami miatt nagyok, h ... nagyok. -
gforce9 #12 Erre én is csak annyit tudok mondani, hogy lol. Azért nézz már utána, hogy hol tartott Kína 30 éve meg hol tart most. Semmi nem igazolja azt amit leírtál. Ja hogy statisztikában bármit ki lehet hozni? Hát ott igen. -
#11 LOL -
Sequoyah #10 A valutatartalekot te ugy kepzeled el, mint egy penzeszsak, amit barmire elkolthetnek? Hat a makrookonomia nem igy mukodik. A valutatartalek csupan kenyszerbol van, hogy vedjek magukat a kulso hatasok miatt, masreszt az export/import kiegyensulyozatlansagabol adodik.
Nincs befektetve, mert akkor nem lenne valutatartalek... Ez kvazi halott penz, ami all a bankszamlajukon. Szeretnek ok ezt befektetni, de nem tehetik meg, mert kell a tartalek. Bevetelt nem termel, csak amit a kibocsajto orszag kamatot ad ra, ami nem sok. Viszont az arfolyamvaltozasok miatt eleg nagy a kockazatuk.
.
Ezzel szemben USA-nak nincs szuksege valutatartalekra, ezert ok ezt a penzt szepen be tudjak fektetni a gazdasagba (vagy eleve be sem szedik adokent).
A valutatartalek egy szukseges rossz, ami a gazdasag es a kereskedelem vedelmehez szukseges.
Kevés hatékonyabb országot lehet látni mint Kína, amely az erőforrásait úgy tudta felhasználni, hogy pár évtized alatt a világ meghatározó nagyhatalma lett.
A GDP rangsorban perpill kb 80 hatekonyabb orszagot latok, mint Kina. Az altalad emlitett nagy ugras az annyi, hogy a beka segge alol, a gazdasag reszleges liberalizalasa kovetkezteben a brutalis kulfoldi tokebearamlas hathatos segitsegevel felzarkozott egy kozepes szintre. De mar most is szaporodnak a novekedesuk fenntarthatosaga miatti aggodalmak, pedig meg messze jarnak a celtol.
Ha olyan hatekonyan mukodne az a gazdasaguk mint az EU vagy USA gazdasaga, akkor a meretuknel fogva 5x akkora gazdasaguk lenne mint pl USA-e.
Ezek mind szintiszta tenyek, a velemenyes dolgokat szandekosan le sem irtam. -
gforce9 #9 "egyetlen kiragadott makrookonomiai adat mit bizonyit magaban"
Pusztán ez az adat annyit mond, amiért a legtöbb ország összetenné a kezét. :) Másodszor pedig a pénzüket nyersanyaglelőhelyekbe és földterületekbe ölik elég jó arányban. Pontosan tudják, hogy a valutatartalék önmagában nem jelent semmit. Csakhogy ők ezt befektetik, nem ülnek rajta. Legyen az technológia vagy épp föld. Megtehetik, mert van miből, így olyan boostot tudnak a gazdaságuknak adni, amiről a világ nagyrésze max álmodozik.
Szóval reagálva a "Az allami beruhazasok eredendoen sokkal kevesbe hatekonyak es kiegyensulyozatlanok" hát nem tudom. Kevés hatékonyabb országot lehet látni mint Kína, amely az erőforrásait úgy tudta felhasználni, hogy pár évtized alatt a világ meghatározó nagyhatalma lett. -
Sequoyah #8 Eloszoris a devizatartalekrol:
Nem tudom hogy egyetlen kiragadott makrookonomiai adat mit bizonyit magaban, de a kormanyzat minosegerol nem sokat. Elsosorban annak a jele, hogy rengeteget exportalnak, ezert osszegyulik. Masodsorban azt, hogy a sajat penzuk nem stabil, ezert szukseguk van az ilyen tartalekokra.
A nagy devizatartalek veszelyes, mert erosen fuggenek ennek a devizanak az arfolyamatol. USA-nak "csak" le kell ertekelnie a dollart, es maris nagyban valtozik a helyzet.
Egyebkent varhato, hogy Kinae a legnagyobb devizatartalek, mert ki mase lenne? USAnak nincs szuksege ra, hiszen ove a dollar maga. Kina pedig az utanuk kovetkezo messze legnagyobb gazdasaggal rendelkezik. Az ot koveto Japan pedig aranyainak megfeleloen kevesebb devizatartalekkal rendelkezik.
Masodszor is a kormanyzat minosege:
Nincs olyan zseni kormany, aki kezzel vezerelve hatekonyan tudna mukodtetni egy iparagat. Sose volt. Az ilyen mindig csak addig mukodik, amig ontik bele a penzt, es igy is sokkal kevesbe hatekonyabban, mint a piaci alapu.
Egesz egyszeruen egy gazdasagi rendszer olyan bonyolult, hogy nem lehet egyszemelyben attekinteni, megerteni, plane elorejelezni egy-egy beavatkozas kovetkezmenyeit.
DE! Ez nem jelenti azt, hogy hulyeseget csinalnak. Lehet, hogy meg mindig hamarabb lesz igy mukodokepes szilicium-volgy, mint ha megvarnak hogy magatol alakuljon ki. De idoben el kell engedni a kezuket, miutan hozzajukvagtak egy valag penzt. Es nem kell elvarni, hogy egybol mukodni fog. Ha ezt a modszert valasztod, el kell fogadni, hogy az elso verzio szar lesz, sok csoddel, sok helyi kis valsaggal, amig aztan a piac torvenyei helyre nem rakjak a dolgot.
A vegen lehet, hogy jol fog mukodni, de biztosan nehezebb lesz annal, minthogy egy kormanyrendelettel es egy vaskos csekkel 1-2 even belul lenyomnak Kaliforniat.
UI.: A kinai gazdasag recseg-ropog, es a kovetkezo evek legnagyobb kockazati tenyezojet ok jelentik. Ha sikerul tovabb novekedniuk akkor fasza, de igencsak benne van a pakliban egy jokora valsag a reszukrol.
Utoljára szerkesztette: Sequoyah, 2016.04.18. 22:29:44 -
gforce9 #7 Biztosan azért van ott a világ valutatartalékának harmada és azért vásárolnak bármit meg amit akarnak, mert olyan rosszul csinálják és hülyék, nem értenek hozzá :) -
Sir Cryalot #6 #4 , ügyeletes menedzser-kultusz szakértőnket hallhatták, taps
csak
tudnám minek toporognak ezek a derék kólfórnyiai meg wösöngtön szötlői cégek a kínaiak nyakán , mikor ott már népesedés sincs , mert megszüntették államhatóságilag, mondjuk ha belegondolok elég "komoly" hagyomány arrafelé a gold-digging és a különböző utólag hamisnak bizonyuló délibábok köré szerveződő szektásodás...
Utoljára szerkesztette: Sir Cryalot, 2016.04.18. 20:09:01 -
#5 A kapitalizmus alapjaiban hordozza a társadalmi összeomlást vagy a totalitárius diktatúrát, a kommunizmus hasonlóképp, nem véletlenül ugyan az a kettő forrása. ;-) -
Sequoyah #4 Allami penzbol epul a helyi silicium-volgy? Csak nehogy ez is olyan lufi legyen, mint a maig ures kinai varosok, bevasarlokozpontos es lakoparkok.
Az allami beruhazasok eredendoen sokkal kevesbe hatekonyak es kiegyensulyozatlanok. Ezzel szemben a kaliforniai szilicium-volgy sajat magatol alakult ki, minden egyes teglaja piackepes es valodi igenyeket szolgal ki. Ha valaki ott eletkeptelenne valik, akkor az menthetetlenul csodbe megy. -
#3 Fejleszteni aztán tudnak (legalábbis "kezdenek" megtanulni) ... az uc böngésző mobilon és a memu android emulátor windowsra (tableten használom) megelőzi a nyugati megoldásokat.
-ha már kínai fejlesztések