18
  • sárkánylovag
    #18
    Intelnek szólt valaki hogy valaki már fényévekkel előttük jár ?:)
    Neutronhálós processzorok :))))
    Ültessenek bele minden drónba egy krumplibogár agyát ...
    Igaz akkor leszállna minden krumpli földön de legalább nem menne neki semminek :D
  • kvp
    #17
    Eloszor is a memrisztorokat ugyanaz a Leon Chua professzor talalta fel, aki a magyar Roska Tamassal egyutt dolgozott anno amerikaban a CCNA chipek kifejesztesen, tehat a ket technologia eleg kozel all egymashoz.

    A cikkben leirt megoldas egy CNNA chipet keresztez a memrisztorokkal, ami megoldja a CNNA chipek egyik nagy problemajat, a viszonylag gyorsan kisulo, ezert folyamatos frissitesre szorulo kapacititv memoria cellakat es jobban hasonlit az embernel is meglevo neuralis mukodesre.

    Miert nem latunk ilyen chipeket a hetkoznapi targyakban? Mert bizonyos bonyolultsag alatt egy megfeleloen eros sokmagos digitalis rendszer is kepes azonos vagy jobb teljesitmenyt nyujtani, gyakorlatilag az analog hardvert emulalva. Ilyen megoldas volt anno a nyertes Palo Alto-i csapat Stanley-jeben es ezt kapta meg a Google autoja is. Tehat a CNNA chipeknel megszokott es az emberi retina es latoideg modelljebol szarmazo optical flow technologival allitjak elo a melysegi es a mozgasi terkepeket is, amiket korrelalnak a lezeres tavolsagmero adataival, majd egy 3D-s mintaillesztessel pozicionalva frissitik a jarmuvet korulvevo teljes ter 3D-s modelljet.

    Az erdekes az, hogy a digitalis emulaciot ugyanugy becsapja a legtobb optikai csalodas ahogy az analog implementaciot vagy az embert. Sok evvel ezelott az en kis robotom is mindig at akart menni az asztal szelen levo ablakuvegen, mint a butabb madarak, mert nem latta. A megoldas is az volt, hogy egy felismerheto alakzatot kell ragasztani az uvegre, hogy eszrevegye. Az en esetemben ez egy kis szigszallag csik volt es maris nem akart kiugrani az ablakon. Ugyanazt az algoritmust futtattam egy cluster-en c-ben megirva, egy nagyobb gepen futo CNNA emulatorban es valos hardveren CNNA kapcsolasi matrixkent megirva. (kesobb derult ki hogy nem sok ember ir neuralis matrixokat soklepcsos tanitas helyett kezzel begepelve)

    Szoval a CNNA es CNND rendszereken futtathato algoritmusok jelentos resze mar ma is hasznalatban van, csak jellemzoen shader kodkent futnak sokmagos videokartyakon vagy azokbol kialakitott szuperszamitogepeken. Ezek a rendszerek ma mar annyira aproak, hogy egy jobb mobiltelefonban is van annyi cpu/gpu mag, hogy lokalisan futtassak a 12 eve meg szervertermeket igenylo feladatokat. Igy lesz ma egy gyerekek altal osszerakott, Lego jarmu elejere gumizott mobiltelefonbol neuralis algoritmusokat futtato es kozben egy globalis halozaton kommunikalo robot.

    ps: Az algoritmusok altalaban hardver fuggetlenek, szinte barmilyen algoritmust meg lehet irni barmilyen hardverre. Csak a hatekonysag valtozik, mert mindegyikhez van egy elonyos hardver, de nem kotelezo azt hasznalni. Ma mar a digitalis rendszerek eleg fejlettek ahhoz, hogy az egyelore kevesbe fejlett analog technikat nyers erovel nyomjak le.
  • gybfefe
    #16
    A memória és gondolatok a rengeteg elektrokémiai folyamat során képzik a szoftvert.
    Amit írsz számítógépre fordítva így hangzik:
    Az Office nem szoftver mert a kódja bitek halmaza és a bináris egyenletek fixek.
    Másik fele a hozzászólásnak pedig csak ismétli a már említett dolgokat. Nem vitatott, hogy két külön fogalom, de van olyan dimenzió ahonnan nézve ugyan az.
  • fszrtkvltzttni
    #15
    A szoftver többé kevésbé szabadon változtatható dolog, ami a hardver működését szabályozza.
    Az elektrokémia egyenletei fixek, az nem szoftver.
    Egy hardver tervrajza szoftver a kivitelező számára, ami alapján elkészíti azt, de ettől a hardver és a tervrajza még két különböző dolog.
  • gybfefe
    #14
    Már megint nem értem, a szoftver informálja a hardvert arról mit kell csinálnia, vagy nem?
  • Irasidus
    #13
    "ehát ha van egy papírlapod amire leírod, hogy milyen kapcsolási rajzzal működik egy hardver, akkor az a papír a szoftver, illetve a mátrix felől nézve nem sok különbség van a papír és a hardver között, ha még nem kaptad meg a gyógyszered mikor papírra vetetted a tervrajzod. :)"

    Nekem úgy tűnik az információt kevered a szoftver fogalmával.
  • gybfefe
    #12
    Na akkor elmondom hogy van ez me' látom nem értem.
    Kezdjük alulról meg felülről megközelíteni a dolgot. Az egyszerűség kedvéért tekintsük
    szinonimáknak a program, kód, szoftver szavakat.
    Alulról -menjünk vissza a második világháborúhoz. Amikor feltörték az Enigma kódot az angolok, azt egy hardverrel tették, mégis az ország legjobb rejtvényfejtőit keresték, hogy segítsenek beprogramozni.
    Felülről -minden amit hardvernek vélsz, valójában szoftver a Mátrix című film virtuális világában.
    Tehát ha van egy papírlapod amire leírod, hogy milyen kapcsolási rajzzal működik egy hardver, akkor az a papír a szoftver, illetve a mátrix felől nézve nem sok különbség van a papír és a hardver között, ha még nem kaptad meg a gyógyszered mikor papírra vetetted a tervrajzod. :)
    Az agynál ugyan így le lehet írni az elektrokémiai egyenleteket, amit lehet szoftvernek venni és hardvernek meg a tekervényeket, amiket szintén le lehetne írni atomi szinten és akkor megint belátható, hogy sok különbség nincs hardver és szoftver között, de ha már szétválasztjuk őket, akkor szerény véleményem szerint nem létezik egyik a másik nélkül, amennyiben funkcióját tekintve vizsgáljuk.
  • torreadorz
    #11
    Valahol ezt is kell kezdeni. Edison a körtéivel megvan? :)
  • NEXUS6
    #10
    Hát mondjuk Roska Tamás, aki talán a világon a legtöbbett tette a CNN technológia létrehozására eléggé vallásos ember volt, ahogy meg tudom ítélni! ;)
  • fonak
    #9
    "Kevesen tudják, hogy egy Google-autó ott tud elmenni önjáróan, ahol előtte már kétszer elhaladt sofőrrel. Elsőre feltérképezi a környezetét 3D-ben, másodszor pedig megnézi, hogy mi került arrébb. Arról feltételezi, hogy állandó tárgy, a terep része, ami nem mozdult el" (forrás)
    Az sem közismert, hogy a google autókban bizony mindig ott ült valaki a kormánynál, és bizony sok helyzetben be kellett avatkoznia. Pl. már a vizes aszfalt is teljesen meghülyítette a "robotpilótát", nem tudta értelmezni mit lát a kamera. Nem beszélve előre nem látható szokatlan forgalmi helyzetekről. Persze ezt nem hirdetik nagyon.
  • fonak
    #8
    "Szoftver nem funkcionál hardver nélkül és vica versa"

    A szoftver szűk értelemben csak a tárolt programú digitális eszközök esetében értelmezhető fogalom.
    Egy analóg áramkörökből vagy hardwired logikából felépített valaminél nincs értelme "szoftverről" beszélni, esetleg a hw fizikai átrendezésével lehet módosítani annak a viselkedését.
  • gybfefe
    #7
    Elég gyenge hozzászólások, a Google rég lefutotta már kilométereit Jolánka nénit kerülgetve.
    Az informatikai oktatás se virágzik kis hazánkban...
    Szoftver nem funkcionál hardver nélkül és vica versa. De lehet hogy csak én nem értem ;-)
  • NEXUS6
    #6
    Egy digitális, szekvenciális feldolgozás elvén működő számítógéphez képest azért ezek a hw-ek sokkal inkább másolják, ha nem is az agyat, de az idegszövetet. Pl a CNN csipekel végzet képfeldolgozás során jelentkeznek azok az érzéki csalódások, amelyekre vonatkozó vicces ábrákból rahedlit láthatsz a neten. Tiszta digitális feldolgozásnál meg valszeg nincs ilyen jelenség. Plusz ezek a csipek ilyen feladatokat energia szempontjából kb 1/10 000 nagyságrendben hatékonyabban végeznek a tisztán digitális megoldásnál, magyarána a fogyasztása adott spec számítás szempontjából töredéke.

    Az idegszövet alapvetően egy hibrid, digitális-analog rendszer, ezt jól modellezik ezek a csipek. A memrisztor pluszban esetleg jól tudja leképezni azt a fizikai strukturaváltozást is, ami az agyban fellép a működése során és ami nincs meg egy sima szilikon csipnél.

    Az emberi agyra meg nem mondanám, hogy nincs rajta szoftver sokkal inkább, hogy nem ismerjük ezt. Az egyedfejlődés során pl. nagyon fontosak az un kulcsingerek, azt, hogy ezek úgy működnek, hogy be van szinte "hardwired" módon építve a HW-ba, az agyba a kapcsolódó viselkedési minta , vagy tényleg szoftveresen megy a rendszer "felprogramozása" ezt egyelőre nem tudjuk.
    Az emberi agyban is van szoftver, sőt igazság szerint egyszerre több szoftver is fut. A nyelvre épülő tudatfolyam egy szoftver, az emócionális egy másik, a test alacsonyabb szintű működését szabályozó/hormon rendszerrel összefüggő meg egy harmadik. Értem szoftver alatt azt a strukturált jelfolyamot, ami az emberi agyban adott időbnen fut. Az tény, hogy mivel a működés megváltoztatja a hw-t is ezért akettő nehezen elkülöníthető, pláne amiatt mert, hogy egy ilyen rendszert hogy kell felprogramozni arról jelenleg még tényleg keveset tudunk.

    De ez nem PR, nem porhintés, legfeljebb csak te nem ismered a témát.
    Utoljára szerkesztette: NEXUS6, 2015.04.17. 09:23:04
  • Tetsuo
    #5
    Pontosan.
  • Katalizátor
    #4
    "Amúgy az agyban nincs szoftver, hardveresen működik"

    Vigyázz! Ezzel teológiai vitákat robbanthatsz ki! :)
  • Irasidus
    #3
    Ez a rendszer nem hasonlít az agyra, mármint nem csak kívülről, hanem működését tekintve sem. Ez propaganda. Amúgy az agyban nincs szoftver, hardveresen működik, úgy ahogy egy számítógép nem tud. Az agyműködés modellezése, meg nem az agyműködés lemásolása, nem fog úgy működni, és nem is lesz arra képes - de itt még erről sincs szó, csupán a csoportműködésről, szerveződésről.
  • SupraMKIII
    #2
    Röviden mondva, a hardver már létezik, de egy ilyen rendszer "software"-ről, behangolásáról vajmi kevés tudásunk van...

    Már csak azért is gondolom ezt, mert ha átlépünk a neurális HW problémáin, a meglévő processzorok és rendszerek nem igaz, hogy nem tudnának leszimulálni egy muslincát...
  • NEXUS6
    #1
    Ebből a neurális technológiából lehetne már valami. Több évtizede létezik, de valahogy soha nem tudtak neki megfelelő alkalmazást találni, hogy lábra kapjon. Pedig aztán okosautóba beférne, hogy ezzel ismertessék föl a pirosban az Audi Q7 elé lépő Jolánkanénit.