66
  • Vol Jin
    #66
    Ennek a cikknek nagyjából annyi értelme lenne, mintha valaki azt írta volna, hogy az univerzumot UFO-k teremtett, mert nem lehet véletlen, hogy a grvaitáció a távolság négyzetével fordítottan arányos, ami bizonyosaa kódolásbann arra utal, hogy az UFO-k egy feje tetejére állított kocka formájú lények.

    A DNS tiszta kémia, és ha bármiféle szabályszerűséget észrevesznek a kódolásban, annak kábé olyan tudatossága van, mint az oxigén oxidáló hatásának. Épp két vegyértékelektronja van, és azok energiaszintje pont akkora, hogy mindenhez hozzákapcsolódnának, még akkor is, ha ehhez az adott atom már létező kötéseit kell felbontania.
  • Vol Jin
    #65
    Rég röhögtem ilyen jót, mint az első hozzászólásokon, ahol kifiguráztátok ezt a számmisztikai baromságot. :-)
  • wraithLord
    #64
    "Ez így nem érv." De, és le is írtad, hogy miért. :D Szerintem félreértetted.
  • wraithLord
    #63
    Mert a kreacionizmusnak nincs egy olyan irányzata, ami elismeri, hogy van evolúció, viszont a kiindulási állapotot Isten teremtette (teisztikus evolucionizmus, evolúciós kreacionizmus).

    Mindenféle baromság van mindenféle kombinációban, ahogy írtam. (Ezek amúgy abban közösek az intelligens pánspermiával, hogy mindegyik "magyarázatban" van legalább egy tök felesleges elem...)

    De ha már az IP-ről van szó... A pánspermia még oké, mert tudjuk, hogy élőlényeket alkotó szerves vegyületek bizonyos körülmények között kialakulhatnak/utazhatnak az űrben, illetve bizonyos egysejtűek kitartóképletekben át tudnak vészelni egy űrutazást.
    De intelligens? Minek? És ha úgy van, akkor mi van? Üzenetet rejtettek el a DNS-ben? Mégis mi a francnak?

    (Innen már csak egy lépés a kreacionizmus - aminek nem isten, hanem egy földönkívüli faj a főszereplője.)
    Utoljára szerkesztette: wraithLord, 2014.12.29. 14:49:09
  • Irasidus
    #62
    Valóban azonkívül, hogy nincs evolúció, nincs koncepciója. De hát áltudománytól ilyet elvárni nem lehet.
  • Irasidus
    #61
    Ok, megtervezték a DNS, és a szerkezetébe beleírták a 32, meg ennek hatványait, vagyis ez lett a mi közös ősünk, ezután evolúció ment a maga útján, ha jól értem azért kerestek olyan részt ami kevésbé van kitéve evolúciós változásnak. Szerintem itt fordítási, vagy értelmezési hiba lehet, mert abból, hogy egy üzenet van a DNS szerkezetébe kódolva nem következik, hogy az egész (atomról-atomra?) rakták össze. Vagy igen? De tegyük fel így van ahogy mondod. De ez még így sem ID, az ID még mindig evolúció tagadás vallási okokból, és nem tudományos tézis arról, hogy lehet, hogy a DNS mesterséges eredetű, vagy mesterséges eredetű üzenetet rejt! A cikk az evolúciót elismeri, ami éles határ.

    Off.: Nem kell az idegeneknek DNS-alapúnak lenni, a számítógépem sem szerves - persze nem is élő, de jó analógia arra, hogy lemásoljunk egy tulajdonságunkat (intelligencia) egy másfajta működésű rendszerbe (és ki tudja, a jövőben akár az élet minden tulajdonságával is bírhatnak, és voálá egy tőlünk független, nem DNS alapú életet alkotunk). Szóval ha az élet törvényszerű, és ennek a tudásnak a birtokában vagyok, akkor tervezhetek más fajta életet is (pl.: szilícium alapút). Ez így nem érv.
  • wraithLord
    #60
    "A kettő között(...)" IP és ID...

    Amúgy pedig szerintem nem beszélhetünk egységes ID koncepcióról, egy csomó baromságot kitaláltak már.
    Utoljára szerkesztette: wraithLord, 2014.12.29. 12:56:47
  • wraithLord
    #59
    De itt nem "egy" DNS-t terveztek meg, hanem "A" DNS-t. Mi is össze tudunk ollózni tetszőlegesen egy DNS szálat úgy, hogy az működjön is (kódoljon egy életképes élőlényt), de itt a DNS alapvető szerkezetéről van szó, tehát elemibb közreműködésről. A cikk nem a DNS tartalmának manipulálásáról szól, hanem magának a DNS-nek a manipulálásáról (már csak azért sem, mert nincs szó konkrét élőlényről, csak a DNS felépítéséről - tehát kódolási módjával kapcsolatos törvényszerűségekről). Ha egy egész önálló élővilágról van szó, amiben minden élőlény egyazon elv alapján van kódolva, akkor nem "beleirkálásról" kell beszélnünk, hanem magának az örökítőanyagnak a megtervezéséről.

    Más részről meg attól, hogy a sci-fi-kben DNS van, nem valószínű, hogy a galaxis minden élőlényét dezoxiribonukleinsav kódolja :D, szóval a DNS eleve új fejlesztés. Jó, mondjuk ez feltételezés, de az is, hogy az idegeneket is DNS kódolja (és melyiknek kisebb a valószínűsége vajon...).

    A kettő között szerintem nem igazán van éles határ, viszont van egy nagyon széles grádiens... Nem az értetlenségemről van itt szó, hanem hogy szerintem ez az egész téma tök értelmetlen. Érted? Tudományos igényességgel nem hiszem, hogy van értelme foglalkozni vele.
  • Irasidus
    #58
    Nem, megtervezni egy DNS-t, vagy beleírni mi is tudunk, ez nem ID, nem evolúció tagadás, ez egy létező technológia, amit kiterjeszt az Irányított Pánspermiára. Az ID nem azt mondja, hogy valaki megtervezett minket és csókolom, hanem egész konkrétan tagadja az evolúció, mert nem mondjuk ki, de Isten teremtette! Nyilván a kettő nem ugyanaz, az Intelligens Tervezettség neve esetleg megtévesztő lehet, de egész másról van szó, mint a neve sugallhatja vagy IP-ben. Most már érted?
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2014.12.29. 10:22:51
  • wraithLord
    #57
    Szerintem az, hogy miért van élet, nem különbözik attól a kérdéstől, hogy miért létezik bármi... Minden azért van, mert létrejöhet - pl. a fizikai és kémiai feltételek megfelelőek ahhoz, hogy valami kialakuljon (másképp: a fizika és kémia nem akadályozza meg, hogy a létező dolgok kialakuljanak).
    Életből azért van kevesebb*, mert a létrejöttéhez sokkal több (környezeti) tényezőnek kell megfelelőnek lennie.

    Valszeg univerzum is azért van, mert van rá lehetőség, hogy legyen. Semmi sem akadályozza meg, vagy minden szükséges körülmény adott ahhoz, hogy legyen. És ha ezek "feltételek" fennállnak, akkor egyszercsak lesz.

    A léttel kapcsolatban két kérdést tehetünk fel: miért és hogyan. De míg a miért egyértelmű (azért, mert semmi sem akadályozza meg, hogy legyen, legyünk), addig a hogyant lehet kutatni - mi teszi lehetővé, mi szükséges ahhoz, hogy kialakuljon az élet. Ezért végül is a "miért" és a "hogyan" ugyanaz.

    (Persze a miértet a hogyanhoz hasonlóan bele lehet paszírozni az intelligens tervezettségbe, hogy idegenek xy módszerrel, zw céllal terveztek minket... De az ugyanúgy nem válasz a miértre, mint a hogyanra sem. Mert az oké, hogy minket xy módon zw célra terveztek, de attól még marad a kérdés, hogy az idegeneket miért vannak és hogyan jöttek létre... :D)




    * kevesebb van, mert pl. bolygót sokat ismerünk, életet viszont egyelőre csak a saját bolygónkon lévőt.
  • Nemzsidó
    #56
    Az élet annak hiánya okán alakult ki. Az intelligencia szintén. Ez egyféle rezgés, hullám. Hol van, hol nincs.
    De kezdjük az elején: Legyen világosság! - és lőn. >>> stb, stb...
    Megteremté az állatokat, majd az embert. Az eszik a tudás fájáról, borzasztó intelligens lesz, már nem csak egy állat (birka) a sok közöt a kertben, megtanulja megölni testvéreit, elorozni mások javait, élőhelyeit, majd piramisokat épít, űrhajót, meg atombombát, s újra elveszi mások földjeit. S most teremteni is képes már. Azt mondja: Legyen... ööö tánc és legyen zárcsökkentés. (Visszafejlődés? Visszatérhetünk lassan a paradicsomba? Vagy megyünk a lecsóba...)
  • SirBubu
    #55
    "http://konteo.blogrepublik.eu/2014/11/28/ufo-emberrablasok/"

    ezt sajnos már olvastam. azóta nem tudok aludni, meg köszönni se :DD
  • wraithLord
    #54
    Miért keverem bele? A cikk foglalkozik azzal, hogy a DNS-nek nem véletlenül ilyen a szerkezete. Az pedig már nem IP, hanem ID. IP-nek lehetnevezni, ha mondjuk fogunk egy rakétát, teletöltjük szerves dzsuvával, és kilőjük az űrbe.
  • NEXUS6
    #53
    Én amikor nyissa a száját ráköszönök, hogy Góranga! Ezzel megakasztom, mert azt hiszi, hogy én is törzsbéli vagyok és akkor nem akar le lejmolni. De amíg beazonosítja, hogy a másodlagos jegyek: kopaszság, lófarok, narancs ruci nem stimmelnek (bár az első kettő megvan) addig én ellépek.

    XD
  • Nabateus
    #52
    http://konteo.blogrepublik.eu/2014/11/28/ufo-emberrablasok/
    Es a koszones tenlyeg fontos. Anya is mondta. Azota szamomra ebbol adodoan kiderult, hogy az emberek fele rossz. :)
  • Nabateus
    #51
    Nagyon jo latni, hogy ez a kerdes masban is felmerult!
  • SirBubu
    #50
    hát én így messziről asszem vetek rájuk egy Ankh-keresztet
  • Irasidus
    #49
    Amerikai protestáns izé, de más egyházak (nálunk a krisnások leginkább) is átvették, szóval mondhatni ökumenikus lett.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2014.12.28. 15:13:11
  • SirBubu
    #48
    az ID ilyen szcientológia-izé?
  • Irasidus
    #47
    Biztos? Mert a pánspermiának semmi köze az Intelligens Tervezettséghez (ID), az ID. vallási okokból nem fogadja el az evolúciót, és ilyet az Irányított Pánspermia (IP.) nem mond. Miért kevered bele?

    A másik, hogy ha csupán pánspermiáról beszélsz, az természetes módon - intelligens beavatkozás nélkül - is idejöhet (meteorok, üstökösök, stb.), erről már eredményes űr kísérlet is vannak, pl.: Biom! Vagyis, kísérleti tény, hogy bizonyos élőlények az űr szélsőségeit kibírják, hogy egyik bolygóról a másikra anyag áramlik (marsi és egyéb meteorit) sőt 1% a Naprendszert is elhagyja, és ezek a metorok igencsak jó védelmet nyújtanak, amit megint csak kísérletileg igazoltak. Szóval én nagyon úgy látom, hogy a pánspermia-hipotézis igen komolyan alá van támasztva (vagy inkább pánspóra, a kettő nem teljesen ugyanazt jelenti). Ennek egy alternatívája az Irányított Pánspermia, és ennek tarthatatlanságáról beszéltem, nem úgy általában a pánsperimáról nem tudom átjött-e? Nem szeretnék elbeszélni egymás mellet...
  • SirBubu
    #46
    akiket az ufók elraboltak*****, LÁTTAK "intelligens*** idegen életformá"-kat

    legföljebb törölték a mocskos ufók az agyukat, és csak regressziós hipnózissal lehet előhozni ezeket az emlékeiket

    (szerk.) *** bár sokak szerint az intelligencia mérőfoka az is, hogy valaki köszön-e vagy sem. ilyen alapon viszont az ufók nem lehetnek túl intelligensek, hisz egyik beszámolóban sincs szó olyasmiről, hogy köszöntek volna. ők csak bementek, oszt vitték, amit értek

    (szerk.2) ***** "abduktáltak"
    Utoljára szerkesztette: SirBubu, 2014.12.28. 14:41:54
  • wraithLord
    #45
    Pont ide akartam kilyukadni. :)
    Amíg az intelligens idegen életforma, "ami létrehozott minket", akármi lehet, mert a büdös életben nem láttunk még intelligens idegen életformát, addig inkább marad filozófia az egész. A tudományos kutatások tudományos eredményeken alapulnak. Az intelligens idegen életforma mibenléte mintha hiányozna az intelligens tervezettség kérdésköréből. Antropomorfizálni lehet, de nem tudom, ez mennyire tudományos.
    Az meg szerintem teljesen mindegy, ha a pánspermia elmélete igaz, hogy spontán került az élet a Földre, vagy egy idegen faj kilőtt minket...
  • Irasidus
    #44
    Én arra gondoltam, hogy ha 20 éven belül megismerjük az élet keletkezésének (természetes) mechanizmusát, a felismerés és az abból következő ismeretek kizárják a IP. Racionális módon viszont ki lehet zárni, a tudomány legalábbis úgy működik, a soha semmit nem zárhattuk ki, vagyis relativizálás nem igazán hoz eredmény, és nem tudományos módszer része, inkább a filozófiáé.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2014.12.28. 14:03:19
  • wraithLord
    #43
    Pont ez a bajom vele, hogy szerintem nem egyelőre nem zárható ki, hanem sosem. Nem lehet cáfolni (vagyis elvileg lehet cáfolni, de gyakorlatilag nem, mert az univerzum elég nagy és elég régóta létezik). Tehát nincs értelme. De ki tudja. :D

    Ha meg kiderül, hogyan keletkezett az élet, az nem zárja ki, hogy valaki csinálta. Aki csinálta, annak is ki kellett derítenie, hogy hogyan lehet életet létrehozni, mielőtt létrehozta. :D Szóval érted... :D Nincs értelme. Bármire rá lehet húzni, hogy a zufókvótak.

    Ha találkoznánk ufókkal, és azt mondanák, hogy minket nem tervezett senki, hanem spontán jöttünk létre, akkor is ott marad a kétely, hogy mi van, ha hazudnak? :D
    Utoljára szerkesztette: wraithLord, 2014.12.28. 13:42:31
  • Irasidus
    #42
    Off.: szerintem annyi, hogy amit jelenleg tudunk, az alapján ez sem zárható ki, akármennyire vad ötlet is, hozzátenném: egyenlőre nem zárható ki. A jelenlegi kutatásokat nézve, szerintem húsz éven belül kiderül, hogyan keletkezett az élet, és akkor erősen valószínű, hogy megy majd a kukába az irányított pánspermia hipotézise. Addig meg lehet rágini a gittet (már aki akarja :).
  • NEXUS6
    #41
    37. HSZ mi!?
    Áááá nem direkt vót!
    Na itt a bizonyíték, akármit mondsz!
    XD
  • wraithLord
    #40
    Köszi, igen, elnéztem.

    Nem félreértem, csak nem értem, mi értelme van földönkívülieket belekeverni.
  • wraithLord
    #39
    A pánspermia elmélete nem válasz, és nem is akar válasz lenni az élet eredetének kérdésére (és földönkívüliekről sem szól).

    ----
    Körülbelül annyi értelme lenne pánspermiával magyarázni az élet eredetét, mint ha a haverod kérdésére, hogy pl. "hogyan lehet ilyen multimétert" csinálni, azt válaszolnád, hogy "Gyuri bácsi hozta"... :D Kb. így van ez azzal is, hogy "a zufók csináltak minket". És a zufók hogy jöttek létre? (Jó'van, akkor Gyuri bácsi hogy csinálta...) Az ufókat is csinálta valaki (Nem Gyuri bácsi csinálta, hanem vette a boltban...) stb-stb... és még mindig nem arra kaptuk meg a választ, hogy hogy lehet multimétert csinálni.... :D
  • Irasidus
    #38
    Off: 13,7 milliárd fényéves sugarú gömbben látunk.

    Egyébként ez a pánspermia hipotézist félre értetted. Nem azért feltételezik az élet Földön kívüli eredetét, mert nem lehet az életet reprodukálni (ha mesterséges, akkor nyilván lehet, ha természetes, hát akkor is...), hanem mert vannak olyan egyenlőre kérdéses dolgok, amik nem zárják ki ennek a lehetőségét sem. Például, hogy túlságosan korán megjelent az élet a Földön, akkor amikor a körülmények még eléggé alkalmatlanok voltak erre, és még sorolhatnám. A cikkben szereplő Irányított Pánspermia valójában csak egy vad elképzelés, semmi több (a pánspermia alapvetően természetes módokon próbálja meg magyarázni). Amúgy a cikk másfél éves, hogy miért most szedték elő, nem tudom...
  • wraithLord
    #37
    Mi az, hogy ki mondta, hogy beavatkozás nélkül alakult ki?
    Te már ott tartasz, hogy mindegy, hogyan, de biztos nem spontán?

    Ez majd kiderül. Ha azzal, amink van (Föld, élőlények, ilyesmi...), nem lehet (nem nem tudjuk, nem lehet) reprodukálni az élet kialakulását, akkor elkezdhetjük keresgélni a tervezőink maradványait, hátha megtaláljuk abban a 93 milliárd fényév sugarú gömbben, amit ma is belátunk az univerzumból... Vagy hátha találunk egy szubatomikus bejegyzést valamelyik moszat DNS-ében, pl. hogy "E.T". Feltéve, hogy tudnak angolul, szoktak rövidíteni, és hasonló jellegű életformák, mint mi...
    Utoljára szerkesztette: wraithLord, 2014.12.28. 12:29:16
  • SirBubu
    #36
    egyébként annak a kérdésnek a megválaszolása hol tart -- akár vallási, akár tudományos szemszögből nézve --, hogy az élet MINEK alakult ki?

    kellett/hiányzott ez valakinek? és ha igen, kinek? miért?

    nem volt az úgy jó, ahogy volt, élet nélkül? szerintem az égitestek zömét marhára nem érdekli (meg úgy általában a világegyetemet), hogy van-e élet avagy nincs
  • Irasidus
    #35
    A vallás nem természettudomány, míg a pánspóra/pánspermia elméletek igen. Ha ezek a hipotézisek igazak, az annyit jelent csupán, hogy a probléma bonyolultabb mint előzőleg gondoltuk, mint ahogy a megismeréseben haladunk előre, a világ annál bonyolultabb. Ez nem elodázás, hanem megismerésnek hívják.
  • Jrex
    #34
    Az a baj az ilyen elméletekkel, mint a pánspermia, vagy akár a vallással is, hogy csak elodázza a problémát. Mármint oké, h próbálja megmagyarázni, h a Földi élet honnan származik, de azt nem, hogy az hol alakult ki, ami ide küldte....
    Másrészt a számokba mindent bele lehet látni, amit akarunk...
  • SirBubu
    #33
    "Be is avatkoztunk, meg nem is. "

    akkor ez ilyen srődingermacskás dolog lesz? akkor ebbe már nem folyok bele
    Utoljára szerkesztette: SirBubu, 2014.12.28. 11:27:30
  • DontKillMe
    #32
    "Viszont továbbra is az a legfontosabb (és a végső) kérdés a témakörben, hogy hogyan alakulhat ki élet mindenféle intelligens beavatkozás nélkül"
    -Ki mondta, hogy beavatkozás nélkül alakult ki. Az is beavatkozás, ha úgy tervezzük meg, hogy nem kell beavatkozni. A jól megírt program hibátlanul lefut. Be is avatkoztunk, meg nem is.
  • SirBubu
    #31
    tulajdonképp nem is lehetetlen, hogy a 37 meg a 42 EGYSZERRE megoldás:

    ikszegykettőegyenlőmínuszbépluszmínusznégyzetgyökalattbénégyzetmínusznégyácéperkétá

    (szerk.) ezzel culas25hc #26-os hsz-éhez csatlakoztam volna

    (szerk.) tetszik, hogy a fórummotor automatice linket csinált a fentebbi 26-osból
    Utoljára szerkesztette: SirBubu, 2014.12.28. 11:08:09
  • wraithLord
    #30
    Minden lehetséges. A fantázia végtelen, Ockham borotvája pedig sosem csorbul ki. :D
    Viszont továbbra is az a legfontosabb (és a végső) kérdés a témakörben, hogy hogyan alakulhat ki élet mindenféle intelligens beavatkozás nélkül. És talán az egyetlen ésszerű is, mert erre előbb-utóbb biztos, de a másikra valószínűleg soha nem kapunk választ, ha úgy volt, ha nem. (Illetve ha már tudunk életet létrehozni, mert tudjuk, hogy jöhet létre élet, akkor tudni fogjuk, hogyan lehet életet létrehozni.)

    Viszont előbbi túl racionális és materialista (-> unalmas), utóbbi köré rengeteg misztikumot meg baromságot lehet építeni, ezért az sokkal érdekesebb. Még szerencse, hogy van, aki veszi a fáradtságot az élet kialakulásának a kutatására, és nem fantáziál, annak legalább van valami kézzelfogható haszna is.
  • TokraFan
    #29
    Es mi van ha ez olyan, mint egy brute force attack? Nem tudtak pontosan, hogy milyenek a Földi körülmények, ezért beküldtek egy intelligens kódot, ami végig próbálgatta egy adatbázisból a működő verziót.
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2014.12.28. 02:26:12
  • TokraFan
    #28
    A kérdés ott eldőlt, hogy az egészséges embernek 5 ujja van! Az ugye prím szám, ráadásul az emberi testen 4-szer jelenik meg az üzenet. Ez nem lehet véletlen! Világos a DNS Kódolás. A megoldás végig ott volt az orrunk elott.
  • wraithLord
    #27
    Tök mindegy, mert ez az egész azon alapul, hogy mennyi az esélye annak, hogy véletlenül így alakul ki a DNS...

    A természet, az evolúció nem véletlen. Ugyanúgy, ahogy a természet "végignyomott" mindenféle variációt, amit egy gerinchúrosból ki lehet hozni, és a végeredménye jelenleg a halak, kétéltűek, madarak, emlősök, úgy az örökítőanyaggal is valószínűleg végigjátszódott egy ilyen kiválogatódás, amelynek során az a verzió maradt meg, amit ma is ismerünk, és minden élőlény alapja.

    Ki mondta, hogy az örökítőanyag felépítése véletlen. Mi van, ha, nem véletlen, hanem pl. ez az optimális földi körülmények között? [irony] Biztosak lehetünk benne, hogy volt más alternatíva is, de az vagy már "csírájában elhalt", vagy kicsit később pottyant ki a kiválasztódás során.

    A természetes szelekció feltehetően a biokémia/biológia minden szintjén jelen volt/van, és nem "véletlenül" van az, ami van.
    Ha ennek a kutatásnak van valami értelme, abból normális ember szerintem elsőnek nem azt vonja le, hogy idegenek küldtek minket ide, hanem azt, hogy valamilyen okból kifolyólag ez az örökítőanyag-struktúra volt a legoptimálisabb az élővilág számára, és ez maradt fent.

    Miért, mennyi az esélye annak, hogy kialakul a Tejútrendszer nevű galaxis Naprendszer nevű csillagrendszerének Föld nevű bolygóján egy macska nevű élőlény.....? Mégis van..... (És a magyarázat rá nem az idegenek, hanem az evolúció. Igaz, ezt megelőzi az élet létrejötte, amiről még keveset tudunk.) Már ebből lehetne arra következtetni, hogy idegenek hoztak minket létre. Miért nem vonjuk le kapásból ebből, hogy "biztos az idegenek, biztos az idegenek", miért kell a DNS-sel bűvészkedni hozzá? :D