14
-
Banderas1990 #14 Nyugodj meg, nem sértettél vérig és örülök, hogy szereztem neked egy kis örömöt az életben azzal, hogy megmosolyogtattalak. :)
Egyszerűen csak nem igazán szeretem, ha valaki ilyen módon közli a véleményét.
Természetesen nincs harag ;) . Ezzel én is zárom a mondandómat. -
#13 Ne haragudj, de ezen csak mosolyogni tudok. Mármint, hogy ennyire magadra veszed. :)
Azt meg külön szőrszálhasogatásnak érzem, hogy nem írtam oda, hogy "szerintem"... :D Természetesen amikor azt írom, hogy nincs igazad, akkor nem a szomszéd bácsika nevében írom, hanem a sajátoméban. Illetve igen, ha azt írom, hogy nincs igazad akkor az magában foglalja azt, hogy nekem viszont igazam van. (szerintem) Mi ezen a meglepő egy "vitában"??
Az, hogy számodra sértő, hogy a BSG-t nem tartom igazi sci-fi-nek..... hááát.... :) Egyrészt megtisztelsz, hogy ilyen sokat adsz a szavamra másrészt megmosolyogtatsz. Ismét csak ne hari, de téged elég könnyű lehet megsérteni.
A BSG szerintem nem sci-fi, legalábbis nem "igazi" sci-fi. (értsd: sokkal, sokkal kevesebb sci-fi elem van benne mint más műfajokra jellemző vonásokból)
Részemről lezárom a "vitát". Tartom magam a már leírt véleményeimhez. -
Banderas1990 #12 Még annyival kiegészíteném, hogy természetesen nem ellenségeskedésnek szántam a posztot és nem is a balhézás kedvéért írtam ilyen formában.
Azonban szerintem sértő volt a sorozat kedvelői felé, hogy a BSG-t """""sci-fi""""""-nak, a legvontatottab sorozatnak és politikai/vallási maszlagnak tituláltad .
Ezután szerintem kulturált formában megpróbáltam rávilágítani az írásod gyenge pontjaira, és elmondani, hogy amit te a BSG-re vetítesz ki, mindaz elmondható a Falling Skies esetén is.
Egyébként a BSG-ben számos olyan elem volt, mely nem a vallással és a politikával foglalkozott. Maga a főtörténeti szál is ilyen volt (bár a vallást ott is belekeverték, de nem csak arról szólt).
Végezetül még egyszer leírom, hogy mindezen véleményem ellenére tetszett a sorozat. Érdekes volt és kellemes kikapcsolódást nyújtott. -
Banderas1990 #11 Elég érdekes, hogy kiválasztod, hogy számodra mi az, ami az emberi kapcsolatok és viszonyrendszerek kihagyhatatlan része és mi nem az, sőt tovább menve még azt is eldöntöd mi a sci-fi. Természetesen mindezt azzal a ténymegállapítással, hogy nincs igazam. (nem azt írod, hogy "én nem így látom", vagy "szerintem nem így van", egyszerűen megmondod, hogy nincs igazam, de neked igen).
Ennyi erővel én is mondhatnám, hogy a Falling Skies nem sci-fi, mert részeken át nem derítenek ki semmi érdemlegeset, csak az egy helyben toporgás és a drámázás (a szó negatív értelmében) megy, az egész inkább egy háborús film és egy családi sorozat keveréke.
Hadd összegezzem az én véleményemet a témával kapcsolatban:
Én egy szóval sem mondtam, hogy egy sorozat elképzelhető emberi kapcsolatok nélkül. Mivel embereket mutat be az egyszerűen lehetetlen is lenne. Azonban ezen kapcsolatok mikéntje és minősége már más kérdés. A Falling Skies-ban úgy éreztem, hogy az ábrázolás nagyon hullámzó minőségben sikeredett. Volt, ahol beleborzongtam egy-egy jelenetbe, olyan jól sikerült, de sajnos sokkal több esetben fordult elő, hogy egyszerűen nem tudott megfogni, teljesen hidegen hagyott (volt, ahol maga a szöveg volt erőltetett, volt ahol a színészi játék hagyott maga után kívánni valót).
A BSG-ben is bőven előfordult hasonló, de összképben szerintem még így is kenterbe verte párbeszédek és dramaturgia terén az FS-t.
Természetesen a BSG kevert műfaj.....ahogy a Falling Skies is. Te azt mondod, hogy a BSG politikai-doku, szappanopera stb. Ez utóbbiban szerintem tévedsz, ugyanis a szappanopera már kezdettől fogva a könnyen emészthető -gyakran művi- formában dolgozza fel a fent említett témát, mondhatni naponta-hetente megjelenő "agykikapcsoló" műfaj. A BSG-t ezekkel összehasonlítani..... Számodra akkor a 2001:Űrödüsszeia és a 2010 sem sci-fi?
A BSG-ben melyik rész emlékeztetett téged családi kirándulásra?
A Dawson és a haverok esetében azonban beismerem , hogy tévedtem, visszavonom. -
#10 Megint csak nincs igazad. Amiket Te említesz, azok emberi kapcsolatok. Úgy gondolom, hogy legyen bármilyen műfajú a film, sorozat - ami(k) emberek, emberek csoportjairól szónak - szükség van az emberek közötti kommunikációra, kapcsolatokra. Elképzelhetetlennek tartok egy olyan sorozatot amiben emberek vannak, viszont a filmben - valamilyen úton-módon - kihagyják az emberek közötti kapcsolatokat.
A politika illetve a vallás már egy teljesen más kérdés. És még csak ezzel a kettővel sem lenne egyébként gond, ezek is hozzátartoznak az élethez, de amikor egy sci-fi-nek tartott sorozat szinte semmi másról nem szól csak erről a kettőről, akkor az már nem sci-fi. Én mindig csak annyit mondtam a BSG-re, hogy egy Elnök emberei űrbe helyezve. Sok műfajt fel tudnék sorolni amivel jellemezni tudná, a BSG-t; szappanopera, politikai-doku, politikai-fantasy.... de nekem semmiképpen nem a SCi-fi jut eszembe róla.
A Babylon5 egy nagyon jó példa arra, hogy mikor van a vallás-politika-sci-fi egyensúlyban a egy sorozatban.
(egyébként a példáid a BSG-re szintén ráillenek (családi kirándulás+Dawson és a haverok) csak én még kiegészíteném egy Barátok közttel is...) -
Banderas1990 #9 Ha a BSG politikai/vallási maszlag volt az űrbe helyezve, akkor a Falling Skies családi kirándulás + Dawson és a haverok egy idegen invázió kellős közepébe helyezve. Nem értem, mi a különbség.
Többször belefutottam mostanában hasonló eszmefuttatásokba, hogy mi nevezhető sci-fi-nek és mi nem. Tudtommal az eredeti sci-fi műfaj, általában komoly társadalmi/vallási/tudományos kérdésekkel és dilemmákkal foglalkozott. ebből a tekintetből a BSG sokkal közelebb áll a műfaj eredeti értelmezéséhez.
De mint mondtam én is szerettem ezt a sorozatot, még a hibái ellenére is (hisz minden sorozatnak vannak hibái). -
Banderas1990 #8 Igaz, ami igaz kell türelem hozzá és, mint minden sorozatban vannak lagymatag részek, de összességében, így is az elmúlt néhány év egyik legjobb sorozatának tartom (nem csak sci-fi).
Ügyesen vegyítették az akciót (itt külön kiemelném a jól elkészített és megkoreografált űrjeleneteket), a drámát (és itt nem "szappanoperásdira" gondolok), valamint a központi történetszál végigvezetését.
Mindeközben olyan komoly kérdéseket vetettek fel, minthogy: milyen a társadalomban a vezető- és a munkás osztály viszonya, ki tekinthető embernek, meddig mehet el a katonaság egy háborúban, lehet-e egy vallás/hit nevében embereket ölni és még sorolhatnám.
Természetesen nem mindenki szereti ezt a műfajt, de ez semmikép sem von le a sorozat értékéből.
UI: Megsúgom a központi történeti szál nagyon jóra sikerült és a végén minden értelmet nyer (vagyis majdnem minden :D ). Ajánlom, hogy ha esetleg van egy kis szabadidőd ülj neki újra, hátha átjutsz a hullámvölgyön. Ha esetleg mégsem, az sem baj, mint mondtam nem mindenki szereti ezt a műfajt. :) -
#7 Egyáltalán nem értek veled egyet. Ráadásul ahogy előttem is írták, a BSG-nél vontatottabb """"sci-fi-t"""" nem láttam se előtte, se azóta (szerencsére). Az nem is sci-fi volt, hanem egy politikai/vallási maszlag az űrbe helyezve. -
lammaer #6 BSG eh... ann'l vontatottabb, unalmasabb scifit rég láttam....
Közelébe kerültek már a célállomásnak egyáltalán? (ugye az első évad arról szólt hogy elindulnak vhová....) -
Banderas1990 #5 Ettől sajnos még ugyanúgy fennáll a tény, hogy hamar unalomba tud fulladni. A drámával nem lenne semmi baj, de személy szerint én gyakran erőltetettnek éreztem (pl. a BSG-vel összehasonlítva nagyon gyenge).
A másik dolog, hogy sok helyen egyszerűen röhejes. Többször előfordult, hogy nagyon gagyi módon oldottak meg helyzeteket és a következetlenségekből sem volt hiány.
Én összeségében élveztem a sorozatot (bár bevallom több jelenetnél egyszerűen tovább tekertem), de ezek a fent említett tényezők nagyon sokat rontottak az élményen és megértem miért állítják le a sorozatot. Sajnálom, de megértem. -
#4 Épp ez a lényege...
De úgy látom egyeseknek nehéz felfogni....
Az egész sorozatnak az a koncepciója, hogy a túlélők szemszögéből mutassa be a történéseket. Ha egy ilyen, a valóságban is megtörténne, még annyit sem tudnánk az egészről mint amit a sorozatban tudnak. Jobban belegondolva inkább pont az a mese benne, hogy ilyen sok mindent tudnak az idegenekről. -
dchard #3 "azonban az elmúlt két évad során erősen csökkent iránta a 18-49 évesek érdeklődése"
Na vajon miért. Mert megint azt hitték hogy pusztán drámából (abból is igen gyengécskéből) fel lehet építeni egy Sci-Fi-t. Nem először derül ki, hogy ez tévedés. Nem trtént ebben az egészben semmi: nem tudtunk meg négy évad alatt semmi lényegeset az idegen fajról, sem a velük régóta szembenállókról, csak a baktatás megy két évad óta. És most kaszálják.
Kérem vissza a 4 évadnyi időmet... -
Pares #2 Semmi értelme tovább folytatni, a 4. évadnak is a béka segge alatt a színvonala, bele se merek gondolni, hogy az 5.-ben mi lesz... -
#1 Első évadot megnéztem az még úgy oké volt, de a másodiknál kasza lett belőle. Kihagyott ziccernek éreztem.