106
  • knightbali
    #1
    És mondjuk egy ilyen 8K-s tévét milyen távolról kell nézni? 20cm? Nevetséges, jobb lenne maradni egy standard felbontásnál nem ugrálni felfele, az hiábavaló.
  • Nonix
    #2
    8Knak semmi ertelme
  • noland
    #3
    Arra talán mégis jó, amit a képen mutatnak, lassú mozgású természetfilmekhez, állóképekhez. Bár ez egy apró szelete a tv-zésnek. Másrészről pedig megtehetik,
    minden technika adott hozzá. Kísérletnek jó. Reklám.
  • Szefmester
    #4
    "A technológia egy sárga pixellel egészíti ki a hagyományos piros-zöld-kék alpixel-struktúrát, és a következő generációban lehetséges lesz ezeknek a színeknek az önálló vezérlése és használata, így egyetlen pixelben dupla felbontás érhető el."

    Ezt a mondatot neheze tudom értelmezni. Hogy lehet egy natív pixelben ahol van 3 szubpixel egy negyedik bevezetésével két pixelt előállítani?
  • kvp
    #5
    "Hogy lehet egy natív pixelben ahol van 3 szubpixel egy negyedik bevezetésével két pixelt előállítani?"

    Ahogy a samsung csinalta: fogtak egy 2x2-es nativ pixelt, amiben oramutato szerint van zold, kek, zold, piros pixel. Ez elvileg nagyobb szinmelyseget tenne lehetove, mert az ember altal legjobban latott zold nagyobb felbontassal jelenitheto meg. E helyett a samsuung inkabb ket pixelt jelenit meg az egy pixelnyi helyen, tehat minden paros pixel csak piros es zold, minden paratlan pixel meg csak zold es kek pixelekbol all. Ha veletlenul a ket egymas mellett levo pixel szine nagyon elter, akkor meg szepen szincsuszasos lesz a kep. Olcsobb fenykepezogepeknek is ez a baja, hogy az fekete-feher valtasnak az egyik oldalon piros szele van a masikon meg kek. Ugyanez a tulterheles okozza.

    A megoldas a kisebb felbontas megjelenitese lenne, tehat fele akkora kepet raknak ki es akkor torzitas mentes lesz. Szoval a full hd tv-k jo resze meg a hd ready-t sem hozza, csak kinyomjak a kisebb panelra a nagyobb felbontast, amitol torzit a kep. Ez persze csak mpeg tomorites nelkuli kepeken jon elo (az mpeg a szineket eleve csak fele felbontassal tarolja), pl. ha valaki szamitogepet dug a tv-re. Ilyenkor lesz mosott es eletlen az osszes szoveg. Ez sajnos a samsung olcsobb telefonjain is elojon es ezert az android gyari fontjai iszonyatosan rondanak tunnek. Pedig csak tulvezereltek a kijelzot, hogy ketszer nagyobb felbontasunak lehessen eladni. De ugyanez a baja sok cmos kameranak is, hogy a valodi felbontas 2,3 sot 4-szereset is rairjak, aztan szoftverbol felkonvertalja a kepet, ami igy nem csak rondabb lesz, de meg tobb helyet is foglal. Ezek a kijelzok ugyanezt csinaljak lefele, tehat pl. full hd kep vga felbontasu kijelzon. Regen az analog tv-k meg szo szerint gerjedtek a tulvezerlestol, a mai digitalis kijelzokon csak ronda a kep.

    A tanulsag az, hogy a 8K-s tv-rol konnyen kiderulhet, hogy fizikailag csak 2K-s minoseget tud torzitas nelkul. A full hd-srol meg hogy epp csak tudja a vga-t rendes minosegben. Persze vannak kivetelek, pl. a sony braviak tenyleg annyit tudnak ami rajuk van irva, csak e miatt az aruk is olyan. A legtobb ember meg nem latja a kulonbseget, csak kozelrol. (monitoroknal es a telfonoknal azert konnyu kiszurni)

    http://www.digitalversus.com/tv-television/screen-technology-sub-pixels-up-close-a1547.html

    Mindbol a legrosszak kepe jelenleg a samsung amoled-eknek van. Persze sokat javithatnanak rajta, ha fele akkora felbontasban jaratnak, amitol ugyan pixelesebb lenne a kep (es kisebb felbontasu), de szebbek lennenek a szinek es eltunne az elekrol a torzulas. Meg jobb lenne, ha fele akkorara keszitenek a pixeleket, tehat megduplaznak a felbontast, majd ezt jaratnak fele akkoraban. Egy negyszer annyiba kerulo, de sokkal szebb kijelzot kapnank. Egyebkent a legszebb kepe jelenleg a sharp kijelzoknek van, ezeket a japan allam altal letrehozott es tamogatott uj kozos lcd gyar kesziti majd a jovoben. Arban kb. 10x-es a szorozo a samsung es e kozott, mig minosegben csak 2x-es. Nem veletlen, hogy az olcsobb braviak is samsung panelt kapnak. (a high end sorozat szerencsere sharp, azoknak jo a kepe)
  • csimmasz
    #6
    De van!
    Ugyan azon a felbontáson minél nagyobb a tv annál messzebbről kell nézni így kb a látótérből ugyan akkorát foglal el, ha nagyobb vászonméretet akarsz akkor közelebb ülsz de akkor előjöhet a pixelesedés, ha a felbontást növeled akkor közelebbről lehet nézni ugy, hogy nem zavar a pixelesedés, tehát a relatív képernyőméret megnőtt.

    Arról nem beszélve akinek 50+ colos tv kell, az nem akarja a szoba másik feléből nézni, mert onnan olyan mintha egy 32 colost nézne közelebbről, akkor minek a 60 col?
  • Sir Quno Jedi
    #7
    Aki szerint nem kell a 8k, annak javaslom a dagerotípiákat, azt nézzék TV helyett... Mer az is jó, minek jobb?!!
  • Komolytalan
    #8
    Felbontástól nem lesz jobb a TV. 4K tartalom sincs, 8K pláne nincs, HD már van. A 8K tv az 1 pixelt 16 pixelből rak ki jelenleg, vagyis közelről nézve tök ugyanolyan pixeles egy 120 colos 8K, mint egy 120 colos HD volna.

    Egyszerűen arról van szó, hogy a marketingnek kell 1 műszaki paraméter, és jelenleg a felbontás az, amit legkönnyebben tudják növelni. Tehetnének bele egy játékkonzolt, rakhatnának mögé egy játékboltot, megtölthetnék tartalommal a jelenleg ürességtől kongó "okos" tv-ket - de ehhez többet kell dolgozni, mint ugyanabból a panelből legyártani egy 2x akkorát.
  • Sir Quno Jedi
    #9
    Van már kísérleti 4k adás japánban (alig 35mbites). De ugye a TV-t nem ám csak TV-zésre lehet használni, hanem konzolokhoz és PC-khez is. Oda meg bármekkora ultranagy felbontás igen jól jön. Vagy ott a kép a képben funkció, mikor bezony a kis képek is tökéletes minőségűek maradnak. A felbontásból sosem elég.

    Most is 2560x1440-es felbontású monitort használok és amint lehet emberi áron 4k/8k-t kapni, az jön.

    Akinek meg nem tetszik, annak fognak még gyártani elavult izéket évtizedekig, ki lesznek ők is elégítve.
  • Komolytalan
    #10
    Azért azt ugye átérzed, hogy ez amit így felsoroltál, nagyon sovány? 4K-s japán kísérleti adás? Hmm, nice. 8K esetleg? Japánon kívül valahol, esetleg? Konzolhoz 8K? Még PChez se. Meg kép a képben? Ott aztán k.rvára számít a tökéletes minőség, mikor azért van felrakva a bélyegkép, hogy még a reklám megy-e, vagy már a film.
  • IMYke2.0.0.0
    #11
    Egyetértek.
    Már most keveslem a FullHD-t. (S gondolom, neked meg a 2560 a kevés).
    Ideje lenne már egy igazi, komoly technológiai előrelépésnek a témában.
    Ja, és 30-40"-s megjelenítőkön elfelejteni az 1920*1080-at...
  • adam first
    #12
    Konzolokhoz 8k ezen most jót röhögtem, természetesen bekövetkezhet nincs is ezzel semmi probléma. DE ez egyelőre annak fényében vicces, hogy sok játék még a rettegett 1920X1080 felbontást sem tudja, valamint mindenhol a gagyi 16:9-es képarányt erőltetik. Sőt tovább megyek még az 1920X1080-as felbontások között is órási különbségek vannak, gondolok itt egy ugyanazon monitor/TV-kre melyek ugyanolyan felbontást tudnak, de más más gyártóktól vannak. Lásd pl. az LG, Samsung, AOC, BenQ gagyijait. Még el kell telni jó pár évnek mire valóban egy kiforrót 4K-s monitort/TV-t használsz otthon is.
  • narumon
    #13
    Már miért ne lenne 4K tartalom? Az egy dolog, hogy kevés van de az nem egyenlő azzal, hogy nincs.
  • flashpointer
    #14
    Konzolokhoz tényleg jólenne a 8k, mert lehetne 4player osztott képernyőn és úgyis a normál felbontás jutna 1-1-re : )
    Csak mire el lenne terjedve, konzolok már nem lesznek!
    flém on!
  • IMYke2.0.0.0
    #15
    Ezek szerint, te valami katonai prototípus boldog tulajdonosa vagy, és már régóta élvezed a minőségi megjelenítő nyújtotta határtalan élvezeteket, és kajánul nevetsz a pórnépen, akik csak "gagyi" LG, Samsung, AOC, BenQ" 1920*1080-as megjelenítőkön tudnak élvezkedni...

    [Segítek: irónia.]
  • narumon
    #16
    Mi baj a 16:9-el?
  • asgh
    #17
    Aki szerint van létjogosultsága a 8K TV-nek (nem keverendő a 8K monitorral), annak jelezném, hogy jelenleg a mozi szabvány 2K, az IMAX 4K.
    A Hobbitot, amit minden szempontból igyekeztek technikailag maximalizálni, 5K-ban forgatták és 2K-ban illetve 4K-ban forgalmazzák. Nem 50"-os, hanem 50 méteres vásznakhoz.
    A másik, amit kevesen tudnak, hogy a 8K képfelbontás egy dolog, a 8K tartalom meg egy másik. Egy játékengine pl. felpöckölhető 8K felbontásig, ha van vas, ami bírja, de attól még nem lesz a játék 8K-s, mert ahhoz pl. a textúrákat min. 64K-ban kell megfesteni, hogy ha egy modelt közelről nézünk, akkor is maradjon 8K felbontás belőle. Ez pedig már nem csak technikai kérdés, hanem költségvetési is, mert egy 64K-s textúrába nagyságrendileg több részlet kell, mint mondjuk egy átlag 2K-sba, hogy egyáltalán legyen értelme használni. Ugyanez a helyzet a filmmel is: ha az anyag 8K-s, akkor nem csak a hardvert terhelik, hanem a kreatív munkaerőt is, hogy ellássa kellő részlettel az adott képet. Van tehát egy szakasza a tartalom előállításnak, ahol nem lehet az emberi munkát és kreativitást technikával pótolni és ha ezt a munkamennyiséget növeljük, akkor vele együtt ugrásszerűen nő a tartalom előállítási költsége.
  • Komolytalan
    #18
    Van Gaál Noémi 4K-ban? Nincs. Akkor meg?
    Tudod ki akar saját tökét nyalogató jegesmedvét nézni, nagy felbontásban.
  • asgh
    #19
    OFF:
    A 16:9 képarány egy szerencsétlen kompromisszum eredménye: a HD-ra átálláskor figyelembe vették, hogy a 4:3-as SD anyagok is élvezhetőek maradjanak az új szabványú TV-ken, így lett a 16:9. Az operatőr szövetségek által ajánlott 1:2 arány, vagy a mozis cinemascope (1:2.35) sokkal jobban komponálható, "mozisabb" élményt ad.
  • IMYke2.0.0.0
    #20
    10 év múlva visszatérhetünk erre a hozzászólásra :)
  • adam first
    #21
    A te szemed nem az enyém. Persze azt veszel amit akarsz, ezen nem kell megsértődni.
  • IMYke2.0.0.0
    #22
    Próbálj meg jobbat venni manapság 1920*1080-nál többet tudó, de nem egy jól (vagy túl) fizetett műszaki eladó/informatikus/bankár fizetéséből, hanem egy átlagos (és nem a statisztikailag meghatározott 215.000 Ft-os átlag) keresetből élő fizetéséből...

    Az ember azzal és abból kell főzzön, amire jut.

    Nyilván, ha nekem havi 1 milliós nettó jövedelmem lenne, nem sírna a szám és venném a 30"-es Dell-eket, Eyefinity-be kötve, hatosával, és a szobám fala belőlük állna, mert miért ne...
    De, még az sem 4000-es felbontás, darabonként, hanem "csak" 2560-as...
  • csimmasz
    #23
    Hogy a fenébe lenne elegendő tartalom, amíg nincs megjelenítő amin lehet élvezni, először kell egy réteg akik rendelkeznek a megjelenítőkkel utána lesz tartalom is!

    Ki fog olyan adást csinálni amit senki sem néz?

  • narumon
    #24
    Bocs én inkább nézem a jegesmedvét 4K-ban mint a Gaál Noémit akárhogy. De nézném a saját tartalmat is szívesen 4K-ban. 4K videó kamerát venni manapság már azért nem ördöngősség.
  • narumon
    #25
    No várjunk már te elszaladsz az olyan apróságok mellett mint pl a fotók.

    Elhiszem hogy sok embernek nincs szüksége 4K meg főleg 8K megjelenítőre otthon de ettől ez még nem lesz baromság és sok embernek szüksége is lehet rá.

    Pont ugyanaz mint ami a másik topicban folyik ha valakinek nem kell tablet akkor az már szerinte baromság.

    Szakadjatok már ki egy kicsit saját magatok igényeiből, neked nem kell, nekem kéne és tudnám is használni. Én sem megyek házimozi forumba beírkálni, hogy ez mekkora baromság csak azért mert nekem nem kell.
  • Sir Quno Jedi
    #26
    Mosmá biztos nem fogok tudni elaludni. Még hányat kell aludni ahhoz, hogy 8k-s megjelenítőm legyen vaze! Idegőrlő a várakozás.
  • Co1e
    #27
    ez épp olyan mikor régen azt mondták h minek 1 gb-os vinyó huuuuh olyan nagy tárhelyre soha nem lesz szükség...-.-

    Ugyan ezt a hülyeséget szajkózzátok... a technika fejlődik...kell az egyre nagyobb felbontás.
  • Co1e
    #28
    Amúgy meg a 4 meg 8k csak a kezdet... úgy mint annó a ramokban...jön majd szépen a 32 64 218 stb stb....
  • Co1e
    #29
    128***
  • Sir Quno Jedi
    #30
    Igen, ezt mindig újra és újra el kell játszani a gépromboló, primitív ősemberekkel. Megküzdöttem velük már a 100Hz-nél, utána az LCD-knél is, majd a HD-nél, most a 4k-8k, mi jön még. Mikor fogják be a pofájukat és élvezik a fejlődést... áhhhh... erősen dézsávű érzésem van mindig, max. a nick-ek cserélődnek és úgyis nekem lesz MINDIG igazam.

    DE akinek most pl. LCD-je van és anno tépte a száját és lehülyézett mindenkit, hogy de az hülyeség és csakacéerté, az most miért nem jön ide és KÉR ELNÉZÉST nyilvánosan, he?!?! Tudjukmiért...

    Szomorú ez. Vonat sem lenne, mert 40m/h felett kifolyik a fülünkön az agyunk, ugye?! Meg sima fémsínen nem indul el a sima fémkerék... Ja hogy DE??! Aztaaa!
  • adam first
    #31
    De már megint ki beszélt erről, hogy ennyiért meg annyiért vegyél monitort. Csupán megjegyeztem egy pár gyártó "csúcstermékét" amit kb. az emberek 70%-a használ, örül neki, de sajnos tisztában sincs azzal, hogy 10-20k-val többért már egy normális TV/Monitort is kaphat. Itt nem kell százezrekre gondolni, csak induljunk ki az általad említett Dell-ből 47e Ft-ért már kapsz egy jó minőségű Dell monitort. Én egy ugyanazon felbontásról beszéltem, csak nézd meg élőben egy LG egy Eizo vagy egy NEC 1920X1080 felbontását, persze ugyanolyan paneleset keress. Érted már a különbséget? Persze, mint tudjuk ez nem csak a felbontástól függ. Csak sajnos az emberek nagy része, így vásárol tudjon Full HD-t(felbontás, csak az a lényeg, másban nem gondolkodik), legyen LED-es ja meg legyen rajta HDMI csatlakozó... Persze addig már nem jut el, hogy ugyanabba az árkategóriába vagy, egy kicsivel többért már kap valami értelmeset is. "Az ember azzal és abból kell főzzön, amire jut." Ezzel teljes mértékig egyetértek, nem is a milliós monitorokról, volt szó. És az átlag, pont hogy a több pénzt a gagyira költi. És mire mindenki otthonában 4k minőségű Tv/Monitor lesz, addig még el kell telni jó pár évnek. Hiszen még a Plazma TV-k és az IPS panelű monitorok is, melyek átlag "otthoni" felhasználásban jelenleg ma a csúcsot képviselik, még azok is rengeteg gyermek betegségtől szenvednek.
  • Sir Quno Jedi
    #32
    Az IPS????? Milyen gyermekbetegségről beszélsz?!?!? Itt ülök a Dell U2711h előtt és ebben nincs különösebb hiba! Majdnem tökéletes.
  • Komolytalan
    #33
    "Bocs én inkább nézem a jegesmedvét 4K-ban mint a Gaál Noémit akárhogy."
    Azért erre ne legyél büszke. Bár tudjuk, hogy az iPhone tulajok "mások", de reklámozni ezt elég kevés szokta.
  • adam first
    #34
    Igen az IPS, nagyon jó panel én is olyat használok ne izgulj. De ez tény, hogy nem tökéletes "változó mértékű bevilágítás, kevésbé jól leszabályozható háttérvilágítás (gondolok itt PVM-re, nem mindenki szeme bírja), illetve a panelre jellemző IPS-glow minden monitornál jelentkezik fekete képernyőnél rézsútos szögből nézve!" Valamint ugye a LED, minden LED dióda egy idő után veszít a fényerejéből.
  • Sir Quno Jedi
    #35
    Jók a csöcsei Noéminak ez tény, de a jegesmedve meg piszkosfehér és harap?! (neméti) :D


  • narumon
    #36
    He? Nem semmi ember lehetsz ha te a tévé előtt egy tök átlagos nőt stírőlve rángatod a farkadat? Hát igen ezzel szemben én valóban más vagyok.
  • Sir Quno Jedi
    #37
    Ezé nem kell fisemfos ledes szarokat venni. Vegyél u2711h-t és abban egy fia led sincs (max. a kezelőszervben).
  • narumon
    #38
    Én hibám hogy fingom sem volt ki az a Gaál Noémi és google kellett hozzá, de ott kiderült, hogy valami TV2 bemondó vagy időjós vagy nem tudom, de nyilván az is az én hibám, hogy fingom sincs, hogy TV2-n kik és miért és hogyan vannak, mert 1 év alatt szerintem összesen nem ment 5 percet a tévémen ez a csatorna (meg a másik "nagyágyú" sem). Az, hogy ez hogyan jön a 2K vs. 4K vitához már nem is értem. Persze komolytalan most megvilágította, hogy ő csak a Gaál Noémi miatt vesz meg bármit így ha a jövőben csak 480p-ben lesz elérhető akkor olyan tévét vesz mert 16K-n nincs noémi, nincs farokverés. :)
  • csimmasz
    #39
    A SCi-Fi filmekből ismert tv fal sem lenne rossz és ahoz kell a felbontás.
    Simán elbírnám ha a falon lenne egy 3x2 méteres megjelenítő, ahol mehetne a tv mellette egy bejövő skype hívást is lehetne fogadni, megjelenítené a video kaputelefont, a biztonségi kamerák képét, stb.
    Arról nem beszélve milyen marha jó lenne dolgozni egy óriási monitor előtt 8k felbontással, nem kéne 2 monitor és a dokmentumok meg mindent el lehetne helyezni az asztalon ugy hogy nem takarnák ki egymást mégis olvashatóak maradnának.
  • Sir Quno Jedi
    #40
    Jah, én sem értem a TV-ben jócsajt nézőket. Arra ott van a tekitélyes mennyiségű HD poresz, nem kell ahhoz időjós?!?!?