57
  • lapaleves
    #17
    most az a legfontosabb tanulság, hogy nappal fel kell kapcsolni a villanyt, mert egyébként elállítódik a bioritmus? mennyi pénzbe került ez a cucc? komolyan, készen vagyok az ilyen baromságoktól. mármint, hogy nem tartották eleve magától értetődőnek, hogy nappal nappali fény, éjszaka sötét.
  • noland
    #16
    próbálkoznának kutyákkal, majmokkal
  • Sir Quno Jedi
    #15
    Hát egen. Az emberek képesek összezárva lenni akár évtizedekig is ha muszáj, csak éppen faxán meghalnak útközben, ha nem képesek maximálisan teljesíteni a legvégéig és kooperatívnak maradni 1000%-ig. Evvan. Mai versenyközpontú, mindenkináttaposós világunkban, az erre kondicionált, "önmegvalósításra" hangolt emberek közül nem is olyan könnyű kiválogatni az alkalmasakat, akik túlélnék és rájuk lehet bízni sokcsilliárdnyi berendezést és az emberiség reménységét.

    Maxiríszpekta azoknak akiket majd egyszer végül felküldenek! Kicsit olyan ez mint a StarFleet a Star Trek-ben, tulajdonképpen válogatott szuperemberek kellenek az űr meghódításához, akik teljesen másképpen gondolkoznak már alapjaiban is. Milliárdok közül válogatják ki őket és aztán az a akadémián belőlük is maréknyi marad csupán. Ők az emberiség új evolúciója... Hmmm...
  • xyl
    #14
    Az ember kibír sokmindent, az összezártságot is. (Lásd katonaság, börtönök, stb.) A kérdés az, hogy tudnak-e egy idő után együttműködni, vagy sem. Ebben az esetben a nagy ego határozottan hátrány, az erős versenyszellem is. Inkább küldenék hat szerzetest, mint hat autóversenyzőt.
  • Irasidus
    #13
    Ez nem igaz. Rengeteg pszichológiai vizsgálat és tanulmány volt ezzel kapcsolatban. Az űrben a sex iránti vágy drasztikusan lecsökken, szóval a probléma nem igazán égető. Egyébként NASA támogatással kifejlesztettek egy segédeszközt is, amivel az űrben is lehet azt csinálni. És még számtalan terv létezik ennek leküzdésére: házaspárok, gyógyszerek, vagy mentálisan erős jellemeket válogatnak. Nem mindenkit a nemiszerve irányít, van aki képes legyőzni ezen vágyát egy magasabb cél érdekében. ;)
  • joghurt3
    #12
    A szexhiányra adott megoldásukról mélyen hallgatnak. Nem biztos, hogy szex nélkül bírták ki azt a másfél évet.
  • willcox
    #11
    "A hatfős legénység plusz egy tartalék" - melyik a tartalék? Kétféle MARS 500 jelvény van rajtuk. Az egyik fajta 5 emberen van, a másik fajta kettőn.
    4 orosz van a képen, 1 kínai, a maradék kettő nem látszik jól. Talán olasz az egyik, a másik meg francia?
  • noland
    #10
    ez a csapat egy retaldált brancsnak néz ki. Ha börtönből hozták volna az személyzetet, nem lett volna ilyen probléma, mondván már megszokták.:P
  • ostoros
    #9
    A mars 500 nem csak az oda és vissza utat szimulálta.
  • gombabácsi
    #8
    ebből is látszik hogy űrfajjá kell nemesednünk (höhöhö) csak így hodiccshatjuk meg a zűrt

    az űrfaj képes az űrben repülni, felsőbbrendű lény! XD
  • ntom
    #7
    arról, hogy a marson 25 órás egy nap + ott milyen tágas a tér
  • ostoros
    #6
    Érdekes kis cikk. Köszi.
  • kvp
    #5
    A nasa is vegzett ilyen kiserleteket. Egyreszt ok az ursiklokon is hasznalt nappal/ejszaka ciklust hasznaltak, masreszt az eredeti otlet szerint egymassal barati viszonyban levo hazasparok mentek volna, hogy minimalizaljak a feszultsegeket. (anno a nasa eleg belterjes volt, sok urhajosnak volt urhajos a hazastarsa es munkaidon kivul is osszejartak) A jpl rover-es mernokei pedig most is marsi ido szerint elnek, tehat szepen lassan csuszik a munkaidejuk a foldi napokhoz kepest. Europa kisse le van maradva, de ennek a fo oka az, hogy se sajat ursiklo, se urallomas nem volt idaig, ahol ezeket tesztelhettek volna.

    Egyebkent az eddigi egyik leghosszabb idot az urben az utolso szovjet urhajos toltotte, aki vegul visszateresekor az utolso szovjet allampolgarkent lepett ki a kapszulabol.
    http://foreignpolicyblogs.com/2012/01/13/the-last-soviet-citizen/
  • ostoros
    #4
    Miért én miről beszéltem?
  • ntom
    #3
    nem a marson való életet szimulálták, hanem az oda+vissza vezető utat
  • ostoros
    #2
    Ami azt illeti, a Marson vagy negyven perccel hosszabb egy nap, vagyis az a fickó, aki átállt a 25 órás napi ritmusra, az alkalmazkodott sikeresen, és a többi öt volt a "kudarc".
    Ami pedig ezeket a pszichológiai problémákat illeti, az akár annak is betudható, össze voltak zárva. A Mars azért nagyobb, mint egy kísérleti telep. Ott azért feltehetőleg kimehetnek a szabad ég alá, máskülönben az egész küldetés értelmetlen. Az hogy hatból egy alkalmazkodott, nem is rossz arány, lehetne sokkal rosszabb is. Persze lehet hogy a válogatásnál szerencséjük volt (vagy épp balszerencséjük).

    Azt viszont még mindig nem értem, hogy miért nem tesznek be nőket a küldetésekbe. Én például személy szerint hónapokig elvagyok szex nélkül, ha van nőtársaság a közelemben. Ha viszont csak férfiakkal vagyok körülvéve, akkor feszült leszek.
    A nőtársaság ugyanis nem csak testi, hanem lelki, pszichológiai szükséglet is. Ezt nem tudom miért nem lehet észrevenni a XXI. században.
  • gombabácsi
    #1
    affenébe, csak alváshiány? úúú, akkor majdnem megvan az ürmeghodiccsa!