57
  • gombabácsi
    #1
    affenébe, csak alváshiány? úúú, akkor majdnem megvan az ürmeghodiccsa!
  • ostoros
    #2
    Ami azt illeti, a Marson vagy negyven perccel hosszabb egy nap, vagyis az a fickó, aki átállt a 25 órás napi ritmusra, az alkalmazkodott sikeresen, és a többi öt volt a "kudarc".
    Ami pedig ezeket a pszichológiai problémákat illeti, az akár annak is betudható, össze voltak zárva. A Mars azért nagyobb, mint egy kísérleti telep. Ott azért feltehetőleg kimehetnek a szabad ég alá, máskülönben az egész küldetés értelmetlen. Az hogy hatból egy alkalmazkodott, nem is rossz arány, lehetne sokkal rosszabb is. Persze lehet hogy a válogatásnál szerencséjük volt (vagy épp balszerencséjük).

    Azt viszont még mindig nem értem, hogy miért nem tesznek be nőket a küldetésekbe. Én például személy szerint hónapokig elvagyok szex nélkül, ha van nőtársaság a közelemben. Ha viszont csak férfiakkal vagyok körülvéve, akkor feszült leszek.
    A nőtársaság ugyanis nem csak testi, hanem lelki, pszichológiai szükséglet is. Ezt nem tudom miért nem lehet észrevenni a XXI. században.
  • ntom
    #3
    nem a marson való életet szimulálták, hanem az oda+vissza vezető utat
  • ostoros
    #4
    Miért én miről beszéltem?
  • kvp
    #5
    A nasa is vegzett ilyen kiserleteket. Egyreszt ok az ursiklokon is hasznalt nappal/ejszaka ciklust hasznaltak, masreszt az eredeti otlet szerint egymassal barati viszonyban levo hazasparok mentek volna, hogy minimalizaljak a feszultsegeket. (anno a nasa eleg belterjes volt, sok urhajosnak volt urhajos a hazastarsa es munkaidon kivul is osszejartak) A jpl rover-es mernokei pedig most is marsi ido szerint elnek, tehat szepen lassan csuszik a munkaidejuk a foldi napokhoz kepest. Europa kisse le van maradva, de ennek a fo oka az, hogy se sajat ursiklo, se urallomas nem volt idaig, ahol ezeket tesztelhettek volna.

    Egyebkent az eddigi egyik leghosszabb idot az urben az utolso szovjet urhajos toltotte, aki vegul visszateresekor az utolso szovjet allampolgarkent lepett ki a kapszulabol.
    http://foreignpolicyblogs.com/2012/01/13/the-last-soviet-citizen/
  • ostoros
    #6
    Érdekes kis cikk. Köszi.
  • ntom
    #7
    arról, hogy a marson 25 órás egy nap + ott milyen tágas a tér
  • gombabácsi
    #8
    ebből is látszik hogy űrfajjá kell nemesednünk (höhöhö) csak így hodiccshatjuk meg a zűrt

    az űrfaj képes az űrben repülni, felsőbbrendű lény! XD
  • ostoros
    #9
    A mars 500 nem csak az oda és vissza utat szimulálta.
  • noland
    #10
    ez a csapat egy retaldált brancsnak néz ki. Ha börtönből hozták volna az személyzetet, nem lett volna ilyen probléma, mondván már megszokták.:P
  • willcox
    #11
    "A hatfős legénység plusz egy tartalék" - melyik a tartalék? Kétféle MARS 500 jelvény van rajtuk. Az egyik fajta 5 emberen van, a másik fajta kettőn.
    4 orosz van a képen, 1 kínai, a maradék kettő nem látszik jól. Talán olasz az egyik, a másik meg francia?
  • joghurt3
    #12
    A szexhiányra adott megoldásukról mélyen hallgatnak. Nem biztos, hogy szex nélkül bírták ki azt a másfél évet.
  • Irasidus
    #13
    Ez nem igaz. Rengeteg pszichológiai vizsgálat és tanulmány volt ezzel kapcsolatban. Az űrben a sex iránti vágy drasztikusan lecsökken, szóval a probléma nem igazán égető. Egyébként NASA támogatással kifejlesztettek egy segédeszközt is, amivel az űrben is lehet azt csinálni. És még számtalan terv létezik ennek leküzdésére: házaspárok, gyógyszerek, vagy mentálisan erős jellemeket válogatnak. Nem mindenkit a nemiszerve irányít, van aki képes legyőzni ezen vágyát egy magasabb cél érdekében. ;)
  • xyl
    #14
    Az ember kibír sokmindent, az összezártságot is. (Lásd katonaság, börtönök, stb.) A kérdés az, hogy tudnak-e egy idő után együttműködni, vagy sem. Ebben az esetben a nagy ego határozottan hátrány, az erős versenyszellem is. Inkább küldenék hat szerzetest, mint hat autóversenyzőt.
  • Sir Quno Jedi
    #15
    Hát egen. Az emberek képesek összezárva lenni akár évtizedekig is ha muszáj, csak éppen faxán meghalnak útközben, ha nem képesek maximálisan teljesíteni a legvégéig és kooperatívnak maradni 1000%-ig. Evvan. Mai versenyközpontú, mindenkináttaposós világunkban, az erre kondicionált, "önmegvalósításra" hangolt emberek közül nem is olyan könnyű kiválogatni az alkalmasakat, akik túlélnék és rájuk lehet bízni sokcsilliárdnyi berendezést és az emberiség reménységét.

    Maxiríszpekta azoknak akiket majd egyszer végül felküldenek! Kicsit olyan ez mint a StarFleet a Star Trek-ben, tulajdonképpen válogatott szuperemberek kellenek az űr meghódításához, akik teljesen másképpen gondolkoznak már alapjaiban is. Milliárdok közül válogatják ki őket és aztán az a akadémián belőlük is maréknyi marad csupán. Ők az emberiség új evolúciója... Hmmm...
  • noland
    #16
    próbálkoznának kutyákkal, majmokkal
  • lapaleves
    #17
    most az a legfontosabb tanulság, hogy nappal fel kell kapcsolni a villanyt, mert egyébként elállítódik a bioritmus? mennyi pénzbe került ez a cucc? komolyan, készen vagyok az ilyen baromságoktól. mármint, hogy nem tartották eleve magától értetődőnek, hogy nappal nappali fény, éjszaka sötét.
  • NEXUS6
    #18
    Az egyik fazon biztos becserkészte vóna a kis puncist. Aztán a többiek is bepróbálkoztak volna. A csajoknak meg jó szokása, hogy ilyen szitukban egymásnak küldik a bikákat, hogy gyözzön a jobbik, az aranyosabb, vagy majd ő megmondja melyik.

    Ha a csajnak a brancson kívül van faszija, aki naponta ápolja, és a luvnya a csoport tagjait meg barátként kezeli, akkor lehet egyensúly, visszafogottság, meg inspiráló a csáje, csak ez ugye az adott szituban elképzelhetetlen.

    Szerintem
  • Sir Quno Jedi
    #19
    Jah, küldeni kéne négy faszit, akik aránylag jóban vannak, meg egy nőt, aki midegyikkel szívesen lefexik (vagy már meg is tette), aztán osszák be.
  • wednes
    #20
    Először nem akartam elhinni, hogy "csak" 500 nap kompletten az egész küldetés . De rákerestem és tényleg annyi (pontosabban 520), 250 nap odaút, 240 nap visszaút és amin meglepődtem "mindössze" 30 nap ott tartózkodás. Ezt egy kicsit keveslem, ha már odautaznak úgy gondolnám 4-6 hónapot eltöltenének a vörös bolygón. Jó lehet nem könnyű kivitelezni még ennyi extra létfenntartást...
  • Archenemy
    #21
    "Jó lehet nem könnyű kivitelezni még ennyi extra létfenntartást..."

    utánuk küldik két másik űrhajón a fogyóeszközt, vagy már akár előttük, oszt egymás mellé szállnak le, ha bármi miatt nem sikerül (megsemmisül a rakomány, a bolygó másik részén kötnek ki, stb), akkor nem maradnak 6 hónapot, csak az eredeti 30 napot
  • Sir Quno Jedi
    #22
    gondolom az együttállások ideje miatt vagy 30 napot maradnak, vagy egy évet még, az meg nem fér bele?!
  • Sir Quno Jedi
    #23
    mármint marsévet
  • Vol Jin
    #24
    Az nem úgy van, hogy akkor jössz meg mész oda, amikor akarsz, mert közben a Mars meg a Föld kering a Nap körül. Tehát, ha vár még pár hónapot, akkor sokszor messzebb lesznek egymástól, és kivitelezhetetlen az utazás.
  • Vol Jin
    #25
    Nem. Nem érted az utazás problémáját. Lásd a #24-et vagy más 22-ét.
  • Archenemy
    #26
    mindkettőt utánam írták, szóval nem tudhattam előre elolvasni őket, de köszi, hogy felhívtad rá a figyelmemet
  • Tau Tang Wou
    #27
    Tehát négy űrhajós meg egy prosti.
  • csimmasz
    #28
    Ez egy remek ötlet, simán nyerő project!
  • Sir Quno Jedi
    #29
    neeem, nem prosti, hanem egy magasan képzett asztronauta és marskutató nő, aki mindemellett elég szabadelvű és preferálja a csoportos free szexet, meg elég nagy a libidója, meg a gyakorlata... :DDD
  • NEXUS6
    #30
    De akkor már lehet nyomni a valóvilágot is, minden hétvégén kiszavazó só!
  • Sir Quno Jedi
    #31
    nyilván, úgyis közvetítenek mindent az űrhajóról menet közben...
  • csimmasz
    #32
    Jó de mi lessz a kiesettekkel fehérjeforrásként végzik a többiek etetésére? :)
  • fszrtkvltzttni
    #33
    Mindenki annyit ért belőle amennyire képességéből telik.
  • Vol Jin
    #34
    "mindkettőt utánam írták, szóval nem tudhattam előre elolvasni őket, de köszi, hogy felhívtad rá a figyelmemet"

    Mivel mindkettő a te reagodra született, így érthetetlen a problémád.
  • Archenemy
    #35
    minden tiszteletem mellett az altalad emlitett 22. es 24. sz. hozzaszolasok nem az enyemre reagalnak. de igen, valoban azt a problemat erintik.

    pont ezert is erthetetlen, hogy ha mar ketszer is elmondjak ugyanazt, akkor vajh' mi okod van meg harmadszor is elmondani, kulon nekem. na persze jol esik, hogy jot akarsz, csak hat ez szuksegtelen szerintem ;)
  • Archenemy
    #36
    jolesik. egyben.
  • Molnibalage
    #37
    Az indítási ablakok miatt nem lehet tetszőleges az ottartozkodási idő, vagy sokkal nagyobb űrhajó kell több hajtóanyaggal a nem ideális pálya miatt.
  • Archenemy
    #38
    jo kesz feladom ;)
  • Magyar Betyár
    #39
    Idézet a cikkből:A szimulációban hat fő vett részt, három orosz, két európai és egy kínai férfi.
    Én a képen 7 embert látok. Vajon az egyik utolsó simításokat végző takarítóra is rázárták a dobozt? Szerintem a hátsó sor bal szélső ember lesz az mert annak nem őszinte a mosolya :) Tök ciki.
    Azért arra majd vigyázzanak, nehogy az igazi mars expedícióra is véletlen elröptessenek egy ártatlan technikust.
  • Magyar Betyár
    #40
    tudom, hogy volt egy tartalék mielőtt beleköt valaki. Csak poénkodtam