112
Ubuntu operációs rendszer okostelefonra
  • precision
    #72
    hát ez valami gyönyörű :) bár tudom, hogy csak render :)

    minőségi cuccnak tűnik, és amiket elmond az ember azokat is jogosnak érzem... tényleg a nagyobb/több = jobb ideológiára mentek rá a mostani telefon gyártók és eszetlenül dobálóznak a számokkal... hirtelen a HTC One ultrapixel kamerája jutott eszembe :)

    nyilván nem én vagyok a célközönség mert nem engedhetek meg magamnak egy ilyen cuccot, de szerintem nem sok érte a 830 USD, tekintve hogy két oprendszer lesz rajta, tényleg a legújabb technológia (olyan is amit jelenleg nem is nagyon használnak, pl. az akkunál) és dockolva ott az asztali gép... ezek simán megérik azt a plusz pénzt a mostani csúcstelefonokhoz képest

    zafírkristályt pl használ valaki? :) nekem nem nagyon rémlik... az tényleg egy brutál karcálló és kemény anyag

    remélem összejön nekik a kitűzött összeg, csak hogy létrejöjjön és lássuk, hogy milyen lesz :)
  • skinnyman
    #71
    600-ert meg ugyanannyi, mint az aktualis csucskategoria. Csak most kifezeted, és legalabb egy evig nem kapod meg gondolom, ugy mar nem biztos h annyira poen.
  • GregSB
    #70
    Annak aki nem ért angolul nem kell megijedni. 2014-ben jönnek alsó és középkategóriás Ubuntu telefonok is. Ez csak amolyan kísérlet. Ha bejön nekik akkor minden évben fognak csinálni hasonló kampányt.

    Nem tudom eldönteni hogy ez a $830 sok e vagy sem. 128 GB-os a telefon, és ha rákötsz monitort, egért és billt, akkor gyakorlatilag egy teljesértékű számítógépként funkcionál Ubuntu desktop OS-el. Ja és dualbootolni tud Androidra is.

    De akkor is, majdnem $200-al drágább mint egy Galaxy S4 / HTC One / iPhone 5
  • skinnyman
    #69
    Eleg meresz dolognak nez ki, magasan alazna mindent ami ma letezik (vagy akar a kovetkezo 1-2 evben fog letezni), tenyleg kivancsi vagyok mi sul ki belole, igy elsore valahogy nem tartom realisnak a kituzott celt, ketlem h ennyien befizetnenek ra. De jo lenne ha megis osszejonne.
  • GregSB
    #68
    Ez az eddigi legmagasabb összeg amit crowfundingnál kiírtak tech kütyüre... Az eddigi csúcstartó a Pebble volt $10 millióval. Kíváncsi vagyok összejön e nekik.
  • GregSB
    #67
    A hardver elég komoy, de $830... Nem kicsit drága.

    Az első nap $600-ért is meg lehet venni.
  • GregSB
    #66
    Ubuntu Edge



    Elég merész. Crowfunded telefon, amit nem fognak sorozatban gyártani, csak a támogatók fogják megkapni. 32 millió dollárt akarnak összeszedni 1 hónap alatt...
  • skinnyman
    #65
  • benőmenő
    #64
    Igen...az
  • GregSB
    #63
    Tegnap próbáltam, és számomra lehetetlen volt elérni a hüvelykujjammal a balról behúzható app-switcherben a felső 3-4 ikont. Szerintem teljesen átlagos kezem van... Két app között váltogatni (jobbról swipeal) meg nem mindig elég, egyáltalán.

    Ez a problémám, és ezért valószínűleg soha nem használnék ubuntut 4,3"-nál nagyobb kijelzőjű telefonon. Nem mondom hogy ez a probléma mindenkit érint, külön kiemeltem hogy ez SZÁMOMRA probléma, meg szerintem nekem átlagos kézméretem van, szóval ha valakinek szintén ez egy fontos szempont akkor nekik sem lehet jó választás.

    Ennyi meg egy bambi,
  • skinnyman
    #62
    Lehetetlen? Nincs olyan pontja a kijelzonek amit ne tudnek 1 kezzel elerni, pedig nincsenek azert brutal nagy kezeim. Bal felso sarokhoz kis nyujtozkodas lehet h kell, ami surun talan nem kenyelmes, de tipikusan nincs is ra surun szukseg, siman hasznalhato egykezes telefonnak is, kenyelmesen.
    Raadasul Ubuntu-n legutobbi appra egy jobbrol swype-al valtasz, aminel kozelebb nem is lehetne a kezedhez, es ennel tobbre a legtobb esetben valszeg nem is lesz szukseged a rovid ideig amig csak 1 kezzel tudod hasznalni. De ha tobb kell, a balrol swype-olas sem olyan hu de elerhetetlen. Nem ertem a problemat.
  • GregSB
    #61
    * ubuntuval
  • GregSB
    #60
    Ki mondta hogy nem használnám két kézzel? Nyilván ez nem akkor fontos amikor tudod két kézzel használni, hanem akkor amikor csak 1 kézzel tudod. Én nagyon sok szituációban használom egy kézzel a telefont, legalább olyan arányban mint amikor ülök valahol és tudnám két kézzel kezelni, és ezért amikor kipróbálok egy új készüléket, nálam mindig fontos kipróbálni hogy tudom 1 kézzel is használni. A Galaxy Nexuson pedig az egyik legfontosabb gesturet, az appok közötti váltogatást lehetetlen 1 kézzel használni.
  • precision
    #59
    first world problem...

  • benőmenő
    #58
    pl. bármilyen tömegközlekedési eszközön kapaszkodva elég rossz, ha nem tudod biztosan markolni a cuccot 1 kézzel, ha pl. sms-t írsz, vagy megeteted a pou-dat (tamagochi szerűség, buszmegállókba kiváló).
  • precision
    #57
    amúgy én sem értem ezt az egykezes mizériát
  • skinnyman
    #56
    Magyarul nem az Ubuntu-ban csalodtal (amiben egyebkent inkabb csalodott a legtobb naiv ember akitol hallottam h kiprobalta, meg elegge felkesz a dolog), hanem az eroltetett egykezes hasznalatban egy nagy kijelzonel - surprise.
    Nem ertem amugy a problemat. Amikor ut kozben ir egy sms-t az ember, stb, amikor az egyik keze foglalt, akkor nyilvan 1 kezzel tudja csak hasznalni, azert minden dolgot meg lehet igy is csinalni altalaban, max egy kicsit kenyelmetlenebb modon. De amikor leul az ember, es hosszabban hasznalja a telefont, 90%-ban szabad mindket kez, igy egyszeruen fel nem fogom hogy miert ne hasznalnad ket kezzel ha az ugy kenyelmesebb es gyorsabb. Kicsit abszurd elkepzelni a helyzetet, hogy az ember mondjuk kenyelmesen ul egy fotelben es azon mergelodik hogy milyen nehez egy kezzel hasznalni, mikozben ott a masik keze is, ami valszeg semmit nem csinal.
    Ez kb olyan, mintha egy kezzel akarnal gepelni egy teljes meretu billentyuzeten. Persze, meg lehet csinalni, es neha kell is ha epp tenyleg csak 1 szabad kezed van, de hogy miert ragaszkodnal minden helyzetben az egy kezes hasznalathoz, arra nem latok racionalis ervet.
    Mellesleg direkt beleneztem 3 lenti videoba ahol demozzak, es mindegyiken nagyreszt 2 kezzel hasznaljak (illetve egy kezzel fogjak, a masikkal hasznaljak).

    Mas: appok
  • precision
    #55
    vannak 3,5 -es kijelzős dualcore -os androidos telefonok... az már elég egy ubuntunak bőven

    az egy magos telefonok már régen kihaltak amúgy is... és nyilván nem az az ubuntu célja, hogy 4-5 évvel ezelőtti androidos telefonra rakják fel a userek... ezzel együtt a jómunkásemberek biztos meg fogják csinálni ilyen Galaxy S szintű telefonokra is a portolást/optimalizálást, hogy ott is jól fusson majd
  • benőmenő
    #54
    Ez azért elég gáz, mert ezek szerint a kis telókon tudna jól működni a gui, viszont ehhez képest meg elég nagy hw kell alá.
  • GregSB
    #53
    Ma kipróbáltam az oprendszert ismerős Galaxy Nexusán.

    Óriási csalódás volt számomra, hogy átlagos méretű kézzel (nekem az van) borzalmas egy kézzel használni a rendszert ezen a méreten, pedig ugye pont az 1 kezes gestureökre van kihegyezve, az összes videóban így demózzák. Ehhez képest ha behozom 1 kézben tartva a bal oldali ikonokat a hüvelykujjammal, akkor a listának csak kb a feléig érek fel kényemlesen vele, a felső 3-4 ikont egyáltalán nem érem el, ha próbálkozok akkor ki akar esni a telefon a kezemből... A fentről lehúzós és jobbra-balra váltogatós menü gesture is baromi kényelmetlen.

    Maga a rendszer egyébként gyors volt és jól működött, tetszik, azonban ha valakinek nincs lapát keze, akkor 4" - 4.3" nagyobb telefonon használhatatlan egy kézzel.
  • skinnyman
    #52
    Kijott a preview valtozat: Link
  • precision
    #51
  • skinnyman
    #50
    Felig off, de azert ide is: Ubuntu for tablets
  • precision
    #49
    szerintem lesz tablet UI is, de szerintem lesz ubuntus tablet is valamelyik gyártóval közreműködve
  • skinnyman
    #48
    Ubuntu fooldalan visszaszamlalas kb 1 nap mulvara, tick, tock, tablet time szoveggel. Kivancsi leszek, en arra tippelek h tablara is csinalnak egy ui-t, igy lesz egy desktopra, tablara, telora is.
  • skinnyman
    #47
    Nekem GN-em van, de az a masik amire kijon :)
    Egy ismerosnek is ilyen van es mar nagyon ra van izgulva, neki majd tuti felrakom aztan h magamnak is-e, azt majd meglatjuk, en azert inkabb csak valami dual bootos megoldassal vallalnam most be hosszabb tavra sztem, mert az Androidot tuti nem fogja tudni meg kivaltani, probalgatni persze lehet, en is kivancsi vagyok ra. :)
  • precision
    #46
    ha jól rémlik neked Nexus 4 -ed van
    majd feldobhatnád tesztelésre :)
  • skinnyman
    #45
    Developer Preview februar 21-en, Galaxy Nexus-ra es Nexus 4-re
  • precision
    #44
    oké, akkor nekem szerencsésebb hardvereim voltak, mert nekem mindent felismert (Toshiba Satellite L40-14F)
    sajnos betörtek a lakásba kb. 1,5 éve és vitték a laptopot is :( azóta nem használok ubuntut, mert az asztalira kell a pc több pc-only program miatt... dualbootolni meg nem akarok
  • High end PC #43
    Őőő, evvel azért vitatkoznék!
    Sem az Dell D830-as laptopomon nem ismerik fel az Ubuntuk a Wifit (hiába szedte le a szerinte megfelelő drivert, hardveresen meg sem nyikkant), az Acer Aspire One netbookomról nem is beszélve, ott még nagyobb küzdés volt felkutatni és beüzemelni a megfelelő drivert. A terminal ismerete nélkül mindez kivitelezhetetlen lett volna.

    Ubuntut használtunk az egyetemen is, Debiannal együtt, utána pedig a munkámhoz is értelemszerűen ez maradt, Ubunutuból megmaradtam a 10-es verziónál.

    Mellesleg telefonon nagyon várom az OS-t, az Android hullám valahogy nálam elmaradt, de nem is bánom, amint kijön az Ubuntu Phone, nálam egyből vevős lesz.
  • precision
    #42
    drivert? minek az?:)
    mindent felismert az ubuntu magától, még a vgat is, hangot, wifit, hotkeyeket... mindent
    néha egy-egy ppa tárolót konzolban adtam hozzá, de arra is van már guival ellátott program

    elfogadom, hogy neked nem jön be az irány... de azt nem értem, hogy akkor miért ubuntut használsz? hozzád sokkal jobban illene egy slackware vagy egy arch
  • High end PC #41
    Ugye tudod, hogy a Windowsos LaTeX fordító azért nem teljesen ugyanaz, ha egy dokumentumot lefordítasz mindkettő rendszeren, ez látható, eddig nem is nagyon láttam senkit, aki Windows alatt pötyögné a tex dokumentumokat.
  • High end PC #40
    Ezért is írtam, hogy nem tetszik nekem már az új Ubuntuk felülete, túlságosan megy el a felhasználói élmény irányába az is. Bár az, hogy: nem használtad eddig egyszer sem a terminalt? Mire használtad egyáltalán a rendszert akkor? Böngésző ablak megnyitásra, és netezésre? Mert úgy érthető. De amint egy normálisabb drivert fel akarsz húzni egy laptopra, megkerülhetetlen az ismerete.
  • SzirmosSzisza
    #39
    Ubuntu pont arra hajt, hogy könnyen fel tudd rakni és könnyen használd. Parancssor se kell legtöbb esetben (Ubuntu Software Center vagy mi a fenével tudsz telepíteni).

    LaTeX-nek meg semmi köze nincs se Ubuntuhoz, se Linuxhoz, ugyanúgy tudod használni Windows alatt is.
  • precision
    #38
    "Ez azért kicsit komolyabb rendszer, nem csak végigmegy egy csík telepítésnél mindenféle grafikai effekttel, hanem ténylegesen látod mi történik a gépeden, és te határozod meg parancssorosan, mi települjön, és hogyan."

    Ahogyan Greg is írja, az Ubuntu pont ez ellen harcol... én sokáig használtam Ubuntut a laptopomon és egyszer sem láttam konzol ablakot, csak akkor ha akartam :) a Canonical szerintem (ügyesen) arra hajt, hogy kinézetben és felhasználói élményben teljesen Windows és OSX azonos oprendszert csináljon

    aki pedig a linux életérzésre vágyik az rakjon fel egy Arch -ot, Slackware -t vagy esetleg egy Gentoo -t :) azzal lehet szöszölni rendesen :)

    az Ubuntu már nagyon régóta a next-next-finish -ről szól és nem a hagyományos konzolos, nano -s config file szerkesztésekről :)
  • GregSB
    #37
    Külön partícióra telepítettem.

    És javíts ki ha tévedek, de én úgy tudtam hogy az Ubuntu mindig is a "felhasználóbarát Linux" volt, nem a HC parancssoros embereket célozzák meg vele. Ez jól látszik azon is, hogy most a telefonokra is kifognak terjedni, ráadásul egy meglehetősen felhasználóbarát UI-val.

    Szóval ilyen értelemben a Windowsal és Mac OS-el versenyeznek.
  • High end PC #36
    Egy linux nem igazán arra való, hogy a felhasználói élmény legyen mindenek előtt, mint egy átlag otthoni Windows vagy OSX felhasználó igényei esetében. Bár az új Ubuntu felülete nekem sem tetszett. Ezt az egér kurzor dolgot nem igazán értem, natív telepítést csináltál, vagy csak egy sima Windows alól települő tesztverziót tettél fel?

    Ez azért kicsit komolyabb rendszer, nem csak végigmegy egy csík telepítésnél mindenféle grafikai effekttel, hanem ténylegesen látod mi történik a gépeden, és te határozod meg parancssorosan, mi települjön, és hogyan.

    Vagy egy dokumentumszerkesztésnél a Latex szövegformázó kezelése és funkcionalitása össze sem hasonlítható egy buta MS Office vagy iLife programéval. Sokkal inkább igényel felhasználói tudást, a tudományos publikációkat és komolyabb dolgokat nem hiába egytől-egyig Latexben írják.

    Otthoni gépemen a szokásos dolgaimhoz én is Windowst használok, de a természettudományos munkámhoz az Ubuntun/Debianon kívül máshoz nem is nagyon nyúlnék (Ubuntu is Debian alapú, csak felhasználóbarátabb).
  • precision
    #35
    próbálj majd meg egyszer egy Kubuntu -t (KDE felületes ubuntu)
    azt a windows és mac userek is szokták szeretni, kinézetre nagyon meg van csinálva
    egy virtualbox -ba rakd fel és nézegesd meg, hátha megtetszik :)

    amúgy maga a full ubuntu rendszer dokkolós megoldásban már régóta létezik, androidos telefonra: LiNK
  • GregSB
    #34
    Már csak jó app tamogatottság kell (mobil UI-ra), és ez így nagyon tuti lesz. Eljátszadoztam a gondolattal, hogy a következő telefonom egy Nexus legyen Ubuntuval :)

    Mondjuk azért vannak fenntartásaim. Egy ideig használtam Ubuntut a régi notimon, de aztán visszatértem Win7-re inkább. Nem akarom fikázni, mert ahhoz képest hogy ingyenes rendszer nagyon szuper, de a Windows és Os X mellett nagyon polírozatlan. Pl a kurzor kezelését nem tudtam megszokni, bárhogy is állítgattam, valahogy mindig fura volt a mozgása, meg rengeteg helyen ronda megoldások voltak az UI-ban, ami engem zavart, rossz volt ránézni.

    Ezt a telefonos UI-t viszont nagyon profin megcsinálták, alig várom hogy ki tudjam próbálni.
  • skinnyman
    #33
    Jaja. Es a koncepcio szerint ha dokkolod, ugyanazok a programok futva maradnanak, mint telefonon, csak ott mar a desktop felulettel jelennenek meg, es forditva, ez igy eleg brutal lenne.