116
Mit talált a Curiosity ?
  • Büdös Bohóc
    #116
    a Mars még csak nem is évente megközelíthető gazdaságosan a mostani technológiákkal (ha nem számítjuk azt, hogy pár éven belül az ionmeghajtást már használni lehet, ami lerövidíti bőven az utat még a hosszabb esetben is).

    És kihagytad még azt is, hogy színezzük a dolgokat, hogy a Holdig szinte elenyésző hatásokkal kell számolni, a pontatlanabb irányítás is megfelelő, a Mars felé sokkal precízebbnek kell lenni.
  • Zero 7th
    #115
    Tényleg ennyire nem érzed a nagyságrendi különbséget? A Hold maximum négyszázezer kilométerre van, és körülöttünk kering, a tömege meg lófasz. Oda lehet menni néhány napra és visszajönni probléma nélkül. Felszállni sem tétel, mert a gravitáció kicsi.

    A Mars viszont a Nap körül kering, évente egyszer van elérhető közelségben, viszont amíg odaérnek, a Föld elhúz a francba, aztán legközelebb majd jövőre lesz olyan helyzetben, hogy vissza lehessen menni.
    Nem tudom, kiszámoltad-e, hogy egy embernek mondjuk két évnyi kaja az hány tonna... És egy ember megőrül magában, úgyhogy az nem opció, legalább kettő, de inkább három-négy fős legénységgel érdemes számolni.
    Aztán ugye a visszaútra az üzemanyagot is magaddal kell vinni, meg a felszálláshoz valót is, és ugye a Mars nem egy Hold, elég komoly szökési sebességet kell elérni.

    Ez úgy nagyjából két nagyságrenddel nagyobb tömeg, mint egy rover. Értsd: több, mint százszorosa.

    És akkor még a balesetekről nem beszéltünk, vagy arról, hogy az embert a küldetés végén mindenképp el kell indítani haza, míg a roverek akár a tervezett élettartamuk többszöröséig is kihúzhatják.

    Szép dolog a Mars-utazás, de amíg nem állandó bázis felépítése és kolonizáció a cél, addig totálisan felesleges pazarlása az erőforrásoknak.
  • Dzsini
    #114
    Komoly korlát például az autó méretű rovernél, hogy egy közepes doboznyi áramforrással minimum 2, de valószínűleg közel 10 évet elmegy alvás nélkül, míg egy ember pihenést, ételt, italt igényel elég komoly mennyiségben, és elég nehéz rajta pl. szoftverfrissítést elvégezni röptében. Az űrkutatás topicban beszéltünk már többször az emberes kutatásról, jelenleg tudományosan tökéletesen felesleges és drága szórakozás lenne.

    Az ásáshoz komolyabb eszközök kellenek az embernél is (még plusz teher), a gyaloglási távolsága egy embernek szintén nem túl sok, és lehet, hogy rosszul venné ki magát, ha közölnék szegény kutatóval, hogy "na ott a láthatáron van egy hegy - két hét múlva ott folytatjuk a munkát, jó utat". A Curiositynek ez sem probléma.
  • precision
    #113
    a Holdról is visszajöttek
    lehetne vinni egy rakás egyéb műszert, gépeket... leásni mélyebbre, jobban bejárni a bolygót...stb.
    ez a kis "matchbox" valóban egy állat kis masina, de a lehetőségei erősen korlátoltak, főleg egy emberhez viszonyítva
  • Zero 7th
    #112
    Mer' mondjuk az embert vissza is illik hozni. Meg sok értelme annak nincs, hogy egy ember helyben nyomkodja a gombokat a roveren. Mert gyakorlatilag azt csinálná.
  • tutituti
    #111
    előbb kérdeztem majd néztem.
    sorry
    miután elküldtem meg is találtam..
  • precision
    #110
    #101 ? :)
  • tutituti
    #109
    végül is aztán bejelentettek valamit?
  • Micsu
    #108
    ez a téma annál jóval bonyolultabb hogy paraszti ésszel próbálja meg az ember felfogni
  • Pares
    #107
    Tudod itt igazából csak egy komoly visszatartó erő van: a pénz.
  • zoliii
    #106
    A Mars elég messze van! :( Térhajtómű, vonósugár, vagy atom meghajtás kéne! Vagy Ionhajtómű ez Szondák meg azért kutatják a Marsot, hogy az asztronauták milyen környezetre számíthatnak, ha Marsra mennek, meg van e olyan anyag, amiből energiát tudnak nyerni, vagy vizet!
  • precision
    #105
    és ez miért is nagy szám? :) találtak klórt, hűha :) meg szenet amit nem tudják hogy a roverről került e oda vagy már ott volt :D gg :)

    nem értem miért nem embert küldenek a Marsra és miért ilyen robotokat...
    ha a Holdra el tudtak menni és onnan visszajönni... nem értem a Marsra miért lenne ennyivel bonyolultabb a dolog... távolabb van és annyi, több üzemanyag kell és több kaja az asztronautáknak :D
  • zoliii
    #104

  • zoliii
    #103
    Nekem erről a robot szondáról a Wall-e, 51-es bolygó felfedező robotja ugrik be (Rover)! :D
  • MaRee
    #102
    Ajvé
  • K Ace
    #101
    http://index.hu/tudomany/2012/12/03/a_nasa_szerves_anyagot_talalt_a_marson/
  • Palinko
    #100
    nem az szállította ez a gyógyulásos volt szerintem
  • MitsuMishi
    #99
    Véráram?
  • Palinko
    #98
    ezt akkor rosszul tudtam, de volt már akinek a fejében mászkált :s
  • Fehercsoki
    #97
    A golyó azért mászik el mert ahogy gyógyul be a seb úgy nyomja arrébb a golyót és rosszabb esetben nem kifelé.
  • Caliph
    #96
    nem beszélve a rá rakodó egyéb rétegekre:D
  • Frosty01
    #95
    nem kifejezetten süllyed, hanem a talaj évek/évtizedek/évszázadok alatt a rá ható különböző erők miatt épül mélyre. a gravitáció egyébként tömegvonzást jelent.
  • Palinko
    #94
    az süllyeszti a dolgokat nem? mint pl ha valakit combonlőnek és bent marad a lövedék, a gravitáció képes elmásztatni azt le a lábon.... évek alatt mm és szép lassan egész máshol van. gondolom fosszíliáknál is így működik.
  • Frosty01
    #93
    őőőőő. hogy függ össze a gravitáció és a csontdarab süllyedése? :D
  • Palinko
    #92
    nem tudom marsi gravitáció mellett egy akármilyen csontdarab mennyit süllyed egy évben. sajna földit se tudom most hirtelen, de az biztos hogy a 3 cm semmire se elég.
  • Palinko
    #91
    az apjuk f*szát!
  • Pares
    #90
    Én csak azt nem értem, hogy miért nem tettek rá valami komoly fúró eszközt?! Ahogy olvasom, 2.5cm-re túr bele a homokba, szerintem ez nagyon gyenge. Szerintem több mint valószínű, hogy ha van a Marson élet, akkor az nem a felszíni homok felső 3cm-jében él, hanem valahol a földben, akár fél vagy több méterre is a felszín alatt. Küldhetnének már igazán egy ilyen bányászrobotot, ami jó mélyre lefúr a földbe, és onnan vesz mintákat, bár nem tudom, ez mennyire kivitelezhető dolog a jelenlegi robottechnikával.
  • Pares
    #89
    Á, meg is van: Nem lesz történelmi bejelentés.
  • Pares
    #88
    De van a Holdon jég: Vízjeget identifikáltak a Shackleton-kráter mélyén.

    Mellesleg most mondták be a tévében, hogy a Curiosity NEM talált szerves anyagot, bár neten még nem láttam a hírt.
  • tutituti
    #87
    Azért nem tény,csak valószínű!
  • precision
    #86
    már "elfogadott" tény, hogy a Hold a Földből vált ki anno
    az is, hogy egyre távolodik, évenként pár centiméterrel, míg majd végül teljesen kikerül a Föld gravitációs vonzásából

    nem hiszem, hogy van rajta víz
  • Pluskast
    #85
    Azért annyiban pontosítsunk, hogy ez nem folyékony víz, hanem vízjég. Ez a cikk meg úgy írja, hogy ice azaz jég. A space.com-on említenek vízjeget. Ergo ez nem olyan víz mint ami itt a Földön van.
  • COOLancs
    #84
    A 90-es években is észlelték rádióteleszkóppal, de most meg lett erősítve. Úgylátszik a víz sokkal gyakoribb elem mint eddig gondolták.

  • SirAlo
    #83
    Es a holdon nincs viz? igy ranezesre nagyon hasonlit a Merkurhoz es szerintem idealisabbak a korulmenyek a holdon:)
  • tutituti
    #82
    épp most olvastam,hihetetlen!
  • Kmarha
    #81
  • Büdös Bohóc
    #80
    csatolok ide linket, ha érdekel valakit, érdekes, hogy nem is került szóba eddig sehol.
  • edios
    #79
    nem tudom mennyire témábavágó, de van víz a merkúron.
  • zoliii
    #78
    Szerintem az Energon kockát találták meg (Transformers)! Amúgy valamelyik részben, Optimus, és Űrdongó járt a Marson! :D Talán a 3.részben van!
  • Andr0
    #77
    az ötödik?:O