4237
mea.jpg
  • Voltan
    #4077
    Nem csak te.Én a megjelenés előtti trial alapján vettem meg, mondván, jó lesz ez. Őszintén mondom, hogy nem zavart a mimika, nem zavart a fura karakteralkotás, még a pofátlanul arcomba tolt - és ettől érdektelenné vált - pc sem érdekelt.
    Egyszerűen eluntam. Az első bolygó végén vagyok, de semmi nem vesz rá arra, hogy folytassam, 2 hónapja nem indítottam el a játékot.
    Mindenféle egyéb címekkel játszok inkább, és most kezdtem el a Witcher 3 első kiegjét, aztán ott vár a második, A GTA5-öt sem fejeztem még be, és közben vagy tucat órát beleraktam sok más játékba. A lényeg, hogy ott van, egy kattintás lenne, de annyira érdektelen számomra, hogy borzalom.
    Utoljára szerkesztette: Voltan, 2017.07.21. 01:30:55
  • MerlinW
    #4076
    Pont olyan lett, hogy [objektív:] a kiadó úgy döntsön, nem kell neki folytatás, szélnek eressze a csapatot, [szubjektív:] hogy ne játsszam végig.

    Alapvetően nem lett olyan vészes a játék, vannak benne jó pillanatok, de csak egy erős OK játék. Számomra DA:I szindróma van. Semmi sem késztet, hogy folytassam. Nem érdekel a sztori, nem érdekelnek a karakterek, nem érdekel az aktuális világ. Persze ez én vagyok.
  • Lyaranie #4075
    Nem volt negatív kampány?! Ezt most komolyan gondolod?
    Nem volt interneted fél évig?
    Az egész net tele volt gyűlölködéssel a MEA-val kapcsolatban, még mielőtt kiadták volna a játékot.
    Egyszerűen egy gyűlöletkampány volt az egész ellen, és minden kis sz.rba belekötöttek az emberek.
    A megjelenés utáni állapotról meg ne is beszéljünk.
    A csapból is az arcmimika folyt (ami tényleg sz*r) és már az is lehúzta a játékot, aki azt sem tudta, hogy micsoda.
    Nem akarom védeni őket, mert ennél tényleg sokkal többet tudtak volna csinálni, de közel sem annyira rossz, mint amilyennek egyesek beállítják.
    A legtöbb embernek nem tetszett az első 5 óra, (vagy esetleg ki sem próbálta, csak nézett róla videót, ami röhejes) már ment a pocskondiázás és a 0-ás értékelés (pl. nézd meg, hogy metacriticen mit műveltek az emberek.)

  • lwb
    #4074
    Nyilván volt ilyen is, de a lehetőséget megadta, hogy más szemszögből tapasztald meg a játékot. Itt nincs ilyen lehetőség. Lényegében minden végigjátszás egyforma. Egy nagy választás van csak a játékban, de annak sincs feleakkora súlya se, mint a Kaiden-Ash választásnak az 1-ben.

    Második végigjátszással szenvedek és semmi értelmét nem látom már ennek sem. Ugyanazt csinálom mégegyszer, szó szerint. Minden ugyanaz, semmi eltérés a két végigjátszás között. A bármikor cserélhető "kasztok" is azt erősítik, hogy sok értelme a több végigjátszásnak nincs.
    Utoljára szerkesztette: lwb, 2017.07.20. 20:31:06
  • MrAndree
    #4073
    Nézőpont kérdése, én például egyszer nem azért játszottam újra az eredeti ME-t mert paragon vagy renegade. Hanem mert tetszett. Persze egyszer megnéztem milyen egy renegade karakter de a többi végigjátszásom mind totál egyforma, paragon női vagy férfi Shep.
  • lwb
    #4072
    Még valami: mindenki ömleng, hogy milyen jó, hogy kidobták a Paragon-Renegade dialógust. Hát a lószart jó! A paragon-renegade kettősség egy valamire nagyon jó volt: legalább +1 újrajátszási lehetőséget adott a játéknak. Ár-érték arányt növelte. Most, hogy kidobták és NEM RAKTAK BE A HELYÉRE SEMMIT (!!!), semmi értelme újra játszani mégegyszer. Minek? Most majd több vicces választ választunk? Vagy több szenvedélyest? Esetleg komolyat? Egyiknek sincs semmi értelme, semmi következménye, nem befolyásolja a történet alakulását, a karakterünk személyiségét, semmit.
  • lwb
    #4071
    Nem hiszem, hogy "negatív kampány" folyt volna a játék ellen. Igazából inkább nagy kuss volt a megjelenés előtt, főleg a kiadó részéről, mert lényegében nyáron még semmit nem mutattak E3-on belőle, az első rövid bemutató N7-en volt, és márciusban már kint is volt a kész játék. Sunnyogás volt a kiadó részéről, ami gyanús és most már értjük is, hogy miért volt ez a nagy csend. De negatív kampány csak a megjelenés után volt, akkor is megérdemelten, mert egy csomó vicces hiba maradt a játékban.

    De ilyenekkel tele volt annak idején a Skyrim vagy a F3 és főleg a FNV megjelenése is. New Vegasból máig emlékszem a felrobbanó fejre meg a lebegő karakterekre. És guess what, ezek a játékok nagy sikerek lettek és sokan még ma is tolják őket. A Skyrimet 6 évvel később még ma is újra kiadják teljes áron és meg is veszik. Én is megvettem megint PS4 Prora és megveszem majd a VR verziót is. A MEA hibája nem a vicces animációk, meg a béna arcmimika volt. Ezek jól mutatnak egy-egy yt videóban, de nem ez ölte meg a játékot. Hanem hogy annyira, de annyira kurva unalmas és fantáziátlan volt.

    Adott lett volna egy teljesen új galaxis, csomó felfedezni valóval és újdonsággal. Ehhez képest mit csináltak? Az adnromédában mindjárt a tutorial bolygón találkozunk egy ősi faj romjaival, akik olyan berendezést hagytak ott, ami egy csapásra megváltoztatja az egész galaxist. Az első valódi küldetésünkön felveszünk egy excentrikus asari tudóst, aki pont ezt a fajt kutatja. A többit nem írom, mert spoiler, de van itt Ilos hasonlattól kezdve egész a Conduit-Meridianig minden. Nem mondom, hogy 100% ME1 remake lett, de hogy egy darab eredeti ötlet nincs benne, az hótziher. Még az első bolygó is szinte teljesen Eden Prime, csak itt ugye nem egy turian spectre hal meg, de lényegében akárcsak ott Saren beavatkozása miatt, itt meg az első bolygón történtek miatt leszünk hirtelen spectre/pathfinder. Az ME1-ben az első ember spectre leszünk, mindenki bizalmatlan velünk, itt meg túl fiatal pathfinderek vagyunk és ezért bizalmatlanok velünk. De a végén mindenkit meggyőzünk és még councillort is tudunk választani. Nem Andersont vagy Udinát, legalább ennyi megmaradt "eredetinek".

    Sajnálom, de erre a játékra, a sztorira, a karakterekre egy szó igaz: lazy. Azaz kurvára lusta munka. Igénytelen. Nem tettek bele 10 perc erőfeszítést sem. Ha csak feleannyit törődtek volna a jó történettel, mint amennyit a kurva lövöldözés finomhangolására szántak, már viselhetőbb lenne a játék. De ez így édeskevés a 10 évvel ezelőtt előzményhez képest is. És leszarom Shepardot, lehetett volna mást hozni, csak nem ezt a színtelen, szagtalan semmit.
  • lwb
    #4070
    A pénz beszél. Shepard = nullából felépített franchise, új IP, év játéka cím, rakás pénz. Ryder = csomó vicces meme, óriási csalódás, vitriolos fogadtatás.

    A döntéseket emberek hozzák, akik pedig pénzt akarnak keresni. A franchise neve (Mass Effect) egy darabig persze elviszi a hátán a sorozatot, de nem lehet sokáig hülyének nézni az embereket és egy idő után szépen elfogynak majd a vásárlók, ha nem alakítanak valami meggyőzőt.
  • Lyaranie #4069
    Én személy szerint nem örülnék egy Shepard előzménynek.
    Minek? Kapott 3 részt, kerek története van, le van zárva. Persze az előzmény más, de egy ilyen rész számomra csak azt jelentené, hogy mégegy réteg bőrt próbálnának lehúzni róla, amire semmi szükség.
    Rengetegen Shepardöt keresek a szériában, ez is befolyásoló tényező volt a MEA bukásában. Sokan már eleve utálták, mert nem Shepard. Páran egyéni bosszúhadjáratnak élték meg a lejáratását a ME3 vége miatt.
    Egy ekkore negatív reklám mellett egy Witcher 3 is elhasalna, hiába jó amúgy.
    Szerintem a MEA nem lett rossz. Vannak hibái, de közel sem olyan vészesek, mint amilyennek állítják ezeket.
    Mindenesetre én remélem, hogy a MEA-t folytatják, és nem egy előzményt vetnek oda nekünk.
  • FartingSquirrel
    #4068
    Szerintem meg mind a kettőben kereshetik az emberek a főszereplőt is, meg a világ hangulatát is. :) Teljesen egyéni szempont, hogy mi fogott meg bennük...
  • Voltan
    #4067
    Szerintem a kettőt nem lehet összehasonlítani. Geralt pillanatnyilag maga a brand, vele azonosítják a Witcher univerzumot, ő a címszereplő.
    Az ME univerzumban az emberek sztem nem feltétlenül Shepardot keresik, hanem a hangulatot, a karaktereket, és a jó történetet.

    Ha hajlandóak lesznek újra tisztességes írókat és szinkronszínészeket szerződtetni a következő ME részhez, akkor megint sínen lesz a brand.
  • lwb
    #4066
    Biztos a fenét, én is csak agyalok. Arra gondolok, hogy egy-egy pofon után a legtöbb stúdió szalad vissza biztos pénzhez és a cash cow franchise-hoz. És Shepard neve az olyan, mint Geralt a Witcherben. Ha a Cyberpunk bukta lesz a CDP-nek, akkor bármibe lefogadom, hogy Geralt így vagy úgy, de előkerül elég hamar. :)

    A játékfejlesztés mindenek előtt üzlet és a pénzt mindenki szereti.
  • lwb
    #4065
    A kotaku cikk szerint elvileg sokáig ez volt a terv a ME4-re, amiből aztán MEA lett. A Reaperek nem szerepelnek majd benne, de Shepard előélete igen. Nem rossz ötlet szerintem.
    Utoljára szerkesztette: lwb, 2017.07.20. 17:57:55
  • Zegi Norbi HUN
    #4064
    Szóval akkor ismét Shepard karakterével lehetne a Kaszások előtti időszakra építeni egy egész játékot? Érdekesen hangzik. Talán értelmet nyerhetne így az is, mikor választunk Shepard háttértörténetéről. Igaz 3 fajta sztori nem kis munka lenne, de ütne az tuti. Remélem ezt valamilyen formában tető alá hozzák majd a távoli jövőben :)
    Utoljára szerkesztette: Zegi Norbi HUN, 2017.07.20. 16:16:23
  • PiszkosFred
    #4063
    Nem tudom, biztos ugy van, ahogy irod.
    Szerintem jot fog tenni a sorozatnak, hogy mire megjelenik az uj resz, addigra felno a kovetkezo generacio, akiknek Shepard csak egy kosza emlek, nem Isten. Mi nyuggerek meg jatszunk addig a meglevo 4 (vagy 3, izles kerdese) resszel.
    Utoljára szerkesztette: PiszkosFred, 2017.07.20. 16:11:50
  • lwb
    #4062
    A név adta el a játékot és nem a játék maga. Ezt kétszer nem lehet eljátszani. Folytatás szerintem is lesz, de nagyon meglepődnék, ha Ryderékkel és az Andromeda rendszerben folytatódna a sorozat. Ennél sokkal valószínűbb, amit korábban is írtam: vagy kikaparják Shepardot vagy csinálnak neki egy előzményjátékot. Ez utóbbi volt egyébként az egyik koncepció az ME3 után, aztán az MEA mellett döntöttek.

    Hogy miért megint Shepard? Mert Shepard építette fel a brandet, az ME2 év játéka volt, az ME1 meg system seller és az ME3 sem volt rossz, csak a végét cseszték el. A pénzt Shepard kereste, Ryder csak meglovagolta a hullámokat.
  • PiszkosFred
    #4061
    Nyilvan lesz, hiszen az altalanos rossz kritika es hiszti ellenere is rekord bevetelt termelt (mar ami a Mass Effect sorozatot illeti), de az is szinte biztos, hogy csak sok ev mulva, mert az EA beragott a produkcio minosege miatt.
  • Fpocok
    #4060
    Remélem az andromeda nem olte meg a sorozatot es lesz folytatas.
  • lwb
    #4059
    Éppen ezért meg sem kellett volna próbálni. Világos volt, hogy a legjobb esetben egy szar randomgenerált No Man's Sky-t kapnak még akkor is, ha sikerül valami működőképest csinálniuk. A korábbi ME módszer és még inkább a Witcher 3 megoldása, hogy veszik a fáradságot és minden egyes mellékküldetést kézzel megcsinálnak, érdekesre (vagy legalábbis erre törekednek) lett volna az, amit a vásárlók vártak. Egy rpg-ben nincs helye a random generált történeteknek. Diablo-féle akció rpg-kben lehet random generálni lootot meg dungeon-öket, de ott ugye senki nem vár sztorit meg karaktereket.
  • lwb
    #4058
    Hát, jöhetett volna pár évvel korábban is, hátha akkor az Andromeda sem így sikerül.
  • TBTPumpa
    #4057
    17 év után a BioWare-től lelép Aaryn Flynn, visszatér Casey Hudson (Mass Effect sorozat atyja).
  • Prof William
    #4056
    Azért a Witcher 3 egész jól -legalábbis a Me:A -nál sokkal jobban- megoldotta ezt a problémát. :)
  • Ainz
    #4055
    Majd 30-40 év múlva, mikor az MI elég fejlett lesz ahhoz, hogy ilyen dolgokat leprogramozzon, akkor eljönnek az ilyen játékok is.. addig a VGA-k és CPU-k is olyan erősek lesznek, ami képes lesz város méretű szimulációkat futtatni.. ahol minden házba bemehetsz és mind különböző lesz.. különböző lakossal stb.. De a mostani technológia erre nem alkalmas..vagyis inkább nem kifizetődő.. arról nem is beszélve, hogy jó grafika mellett nem is lenne olyan gép ami futtatna egy ilyen játékot.
  • BreakDown89
    #4054
    Jönnek a batariánok.

  • lwb
    #4053
    Arra gondoltam inkább, amit a cikk is írt, hogy meg sem kellett volna próbálni ezt a 100+ random generált bolygós hülyeséget, kár volt egy ilyen lehetetlen feladatra erőforrásokat áldozni évekig (!).
    A végeredmény nem ez lett, alig van pár bolygó végül (a cikk hetet ír, de én 5-re emlékszem, mindegy) és eléggé lineáris lett a játék, de addigra már megvolt a baj és össze lett csapva az egész writing, dramaturgia, történet, minden.
  • FartingSquirrel
    #4052
    Szerintem ezzel a stílussal nem volt gond, legalábbis nekem tetszett. Itt tényleg az írással volt gond elsősorban, hiszen leginkább a jó dialógusok, érdekes, izgalmas jelenetek és érdekes karakterek töltik meg élettel. Egy kicsit tényleg lehetett volna változatosabb a világ, a küldetések, nameg az "idegenek", de szerintem ezek másodlagosak egy jó rendezéshez képest. (Mármint dramaturgiai rendezéshez.)
  • lwb
    #4051
    Igen, a ME1-ben is az volt a legnagyobb baj a földi küldetésekkel, hogy unalmasak voltak, kihalt, kopár bolygókon makoztunk körbe-körbe a questekért. Én ezt az ötletet kukáztam volna eleve. Nem reális koherens, jó sztorit, érdekes karaktereket, szép grafikát és többszáz érdekes bolygót mind egy játékba belepakolni. Erre soha nem lesz elég erőforrás (itt most lenne egy Star Citizenes megjegyzésem, de inkább nem mondok semmmit).

    Inkább vinni kellett volna tovább a trilógia stílusát, úgyis azt várta mindenki.
  • Bandras DaSilva #4050
    Azért nem azt csinálták, mert ott is volt egy-két nagy vezér, aki hallott már olyanról, hogy ez máshol működött éls beleszeretett az ötletbe és ilyenkor az van amit ők akarnak. Ezt tapasztalatból tudom, mert volt szerencsém már pár hasonló projecthez.

    Amúgy az az ötlet nem feltétlen lett volna rossz és azt sem értem, hogy miért nem sikerült, de nem jött össze. Igazából, ha kb. ennyi tartalom lett volna rengeteg világon, akkor az is nagy bukta lett volna.
  • lwb
    #4049
    Ja, DLC sem lesz, nagyon úgy tűnik. Ebbe a projektbe pénzt nagyon nem fog már senki sem tenni szerintem. Kár érte. Azért remélem valahogy még visszahozzák majd a ME világát, esetleg azzal az előzménnyel, amiről írtak vagy akár egy ME4-et, Sheparddal. MEA2-t én most kizárnám.
  • FartingSquirrel
    #4048
    Azért azon is csiszolhattak volna, legalábbis a jelenetek rendezésén, a dramaturgon. Mert a sztori lehet relatíve lapos, de legalább a karaktereket kellett volna jobban megírni, meg egy kis feszültséget vinni a jelenetekbe. Mert sokszor egyszerűen nevetségesen érdektelenek a történések; nincs felvezetés, nincs feszültségkeltés, nincs dráma – nincs hangulata. Sokszor in medias res, bele a beszélgetés közepébe, én meg csak pislogok, hogy "most lemaradtam valamiről?".

    Ezeken még mindig lehetne finomítani, de természetesen sok munka és pénz lenne...
  • lwb
    #4047
    Az az igazság, hogy ehelyett a random generált bolygó-ötlet helyett (amiből ugye nem is lett végül semmi, de arra jó volt, hogy félrevigye a fejlesztést), miért nem inkább azt csinálták, amiben a Bio mindig is jó volt: jobbára lineáris, hosszú, itt-ott elágazó, érdekes karakterekkel teli jó történetű játék fejlesztése. Miért akart 2011 után mindenki Skyrimet csinálni? Van akinek összejött (pl. Witcher 3), de a többségnek nem (Amalur, DAI és MEA). A Bio ne akarjon Bethesda lenni. Csinálja, amihez ért, amiben jó.

    Remélem az új DA játékból nem akarnak most éppen Witcher-klónt csinálni. Nem másokra kéne nézni, hanem a régi játékaikra: egy DAO vagy egy ME2 kategóriás játék, mai grafikával fogyna mint a cukor és az emberek is örülnének neki. Erre kéne koncentrálni.
  • lwb
    #4046
    Azt írják, hogy kb az utolsó 18 hónapban lett összerakva a játék nagyja. Ez nagyjából összevág azzal, hogy a tavalyi E3-on még semmit nem tudtak mutatni és N7-re is csak rövid videók maradtak, főként harcból.

    Igazából az sem segített volna, ha eltolják a játékot, vagy legalábbis nem sokat. Az animációt meg tudták volna csinálni jobbra, talán a meme-ek is elmaradnak, de a sztori a writing az addigra már változtathatatlan volt. És az öli meg a MEA-t igazán. Hogy egyszerűen nem elég érdekes.
  • gebali
    #4045
  • Papa01 #4044
    Mondjuk, amilyen árakon adják a korábbi részekhez a DLC-ket az is pofátlanság...
  • Daermon
    #4043
    Kitudja, mit és mikor találnak ki.
  • DrokOne
    #4042
    Ohh ez jo cikk volt, thx! Bar leromboltad az almaim vele... A regi leak videot se lattam, szep kis downgrade volt mar akkor :/ All in all talan 10 ev mulva kapunk uj Mass Effect-et, ha egyaltalan meg lesz belole vmi.
  • silverchain
    #4041
    Ajánlom a Kotaku cikkét, hogy mi történt, és miért nem lesz dlc:
    http://kotaku.com/the-story-behind-mass-effect-andromedas-troubled-five-1795886428
  • lwb
    #4040
    Úgy tűnik az andromeda dlc annyira nem érdekli még a Bioware-t sem, hogy 1 percet sem szántak rá az amúgy dögunalom E3 konferenciájukon. Nem jó jel.
  • Daermon
    #4039
    Az nem rossz :D Nekem csak PC-n van meg.
  • Fenrir
    #4038
    Tabomon most is játszok a BG2:EE-vel :)