10049
Europa Universalis IV
  • pretorius07
    #9809
    Még jó,hogy ez csak egy játék,és ezt ki is lehet (kell) használni :)

    Hjajj,mindig jó érzés a törököt 3 év alatt földbe döngölni :D

    Byz vs Otto
  • Madlion
    #9808
    Köszi a segítséget. Erre én is gondoltam, hogy visszaveszek minden területet és leverem a lázadásokat, de mivel új vagyok a játékban, nem tudtam, hogy ennek a drasztikus lépésnek milyen következményei lehetnek. Szerintem a valóságban ez egy igen komoly polgárháborút robbantott volna ki, vagy Hunyadit megmérgezték volna :)
  • pretorius07
    #9807
    még sosem játszottam a magyarokkal,de most megnéztem. Nem nehéz őket rendbetenni. Hunyadival szépen sorban végigjárod a birtokolt provinciákat 1445 novembere után. Mindenhol védőként legyél,vedd vissza szép sorban az ÖSSZESET. Csatánként 500-1000 ember a veszteség 21K embered a 6-7K ellen. A fortokon (kettő is van) lehet úgy is visszavenni,hogy nem állsz a provincián,ráér odaérni. Namármost így nulla lesz a loyality,de 40% az inflience. Hunyadi János eventnél kapsz 10 vagy 15% nobility loyalityt,úgyis azt választod. Nekem még jött pluszban egy 10% loyality,cserébe a burghersnek esett 10-el. Call diet,és máris 45% a loyality... Eventeket addig ne fogadd el,míg minden területet vissza nem vonsz. Persze így ha kérsz military point-ot,akkor megint 40% alá megy a loyality,de az hamar visszamegy normál tickkel. Plusz vesztesz vagy 3500 manpowert...
    Vagy hagyod 85%-on,és így kérsz pontot,esetleg call diettel,akkor is csak 95% lesz az influence. Ilyenkor mindig jön event,amivel lejjebb viheted,persze felcseszve másik estate-et. a 95% még nem disaster.
    Javallom Likában visszavonni először,mert az a legnagyobb,az egyből 50% alá viszi a birtokolt területeket.
    A taktikámmal 1446 júli-aug környékére fixáltad is véglegesen a szitut. Ha két 15K sereggel csinálod,úgy még gyorsabban végezhetsz. Rajtad áll:)
    Utoljára szerkesztette: pretorius07, 2020.02.09. 18:31:02
  • Xsillione #9806
    Valóban trükkös, alapesetben 57%-ot birtokolnak, mivel a terület 50% feletti része már nem számít, így az első visszavett tartomány szinte semmivel nem fogja csökkenteni a befolyásukat. A második talán, feltéve, hogy két nagyobb tartományt veszel vissza, persze ekkor a hűségük szépen lezuhan, így vagy szerencsés esemény kell, ami növeli a hűséget befolyás nélkül, vagy kivárod, amíg a hűségük visszanő második, harmadik, sokadik elvételhez. Vagy békén hagyod őket. Szépen elmész szerezni új tartományákoat, és idővel a befolyások leesik magától, mert nem kapnak új területeket.
  • Lysandus
    #9805
    85 százalék az még nem vészes. Emlékeim szerint nem oszt nem szoroz. Ne piszkáld inkább.
  • Madlion
    #9804
    Nem csökken, mert azt írja, hogy amíg az ország területének több mint 40%-át birtokolják, addig a területek elkobzása nem csökkenti az influence-t, csak a loyalty-t. Semmit nem kértem tőlük, Magyarokkal kezdésnek alapból 85% influence van nobilitynek. Az durván magas. Base: 20%, eastern tech group:5%, monarchy:5%, Fedual nobility: 5%.Ez az alapjuk. Bár ha belegondolok az akkori történelmi időszakba, talán jogos, mert iszonyatos hatalmuk volt a főuraknak. Amit hiányolok, hogy miután a Hunyadiak kerülnek trónra, jópár területnek át kellene váltania királyi birtokra, pl Hunyad, mert onnantól az már nem a nemesség influence. Így lenne korrekt szerintem, ha már a készítők ennyire megnehezítették a magyar királyság gameplay-t.
    Utoljára szerkesztette: Madlion, 2020.02.09. 15:39:25
  • pretorius07
    #9803
    Pedig csak azzal lehet csökkenteni. Nagyon sokkal nem csökken,de muszáj lejjebb mennie. Minél fejlettebb a terület,annál több influence-et ad,ergo annál jobban csökken,minél nagyobb területet veszel el. ha ellenben kérsz tőlük bármit (general,minister) ugye az visszanöveli a befolyást.
  • Madlion
    #9802
    Újrakezdtem az egész játékot, gondolván, hogy akkor már az elején elkezdem megnyírbálni a nemesek területeit, de hiába veszek el tőlük területet, nem cskken a befolyásuk. Ugyanúgy 85%, ahogy a játék elején. Próbálltam utánnaolvasni, hogy mi a megoldás, de mindenhol azt írják, vegyek el tőlük területet. Hát ez nem működik.
  • Madlion
    #9801
    Az a probléma, hogy hiába vettem el tőlük két területet is, semmivel nem csökkent a befolyásuk, csak a lojalitás ment le.
  • pretorius07
    #9800
    Mindig csak annyit adj neki,amennyi kell. Sosem többet. Így lehet velül stratégiázni később. Igen,van pár nemzet,akiknél az elején kicsit fel kell bosszantani őket,visszavonni területeket,majd a loyality visszakúszik lassan. Érdemes mindig 50 fele tartani,mikor épp pontoat akarsz kérni,mert akkor hítelen könnyen feltornázhatod 75%-ra,és akkor 150 pontot adnak. 95 azért nem jó (80 felett),mert akkor jönnek a rossz eventek,amik sosem jó választást adnak...

    Más,újabb achivement a kalapban:) Ráfüggtem megint:P

    Empire of mann
  • Madlion
    #9799
    Kezdem szép lassan megismerni a játékot, de a birtokokkal nem tudok mit kezdeni. Nem tudom pl, hogy azok a birtokok, amik a játék elején egyetlen csoporthoz sem tartoznak, azokat ki kell osztanom, vagy az a király birtoka és jobb ha megtartom?

    A másik kérdés az, hogy mit lehet kezdeni a nemesekkel? A magyarokkal már a játék elején 85% az influence és ha területet veszek el tőlük, iszonyat kevéssel csökken nekik, a loyalty viszont brutálisan. Ráadásul már volt egy event, amivel 95% ra nőtt az influence. Valahogy nincs arányban a dolog.
  • hitman1028
    #9798
    nem ,havasalfőld csak az ürügy lesz
    igazából csak bizáncig kell eljutni,ha az megvan onnét kb magától szétesnek
    Utoljára szerkesztette: hitman1028, 2020.02.04. 21:38:37
  • Madlion
    #9797
    Akkor asszem nekikugrok. Most még pont jó, keleten nem szereztek még meg minden területet és Velencével éppen háborúznak. Csak az a baj, egyenlőre nincs claim török területre, csak Havasalföldre. Azt is csak vazallussá akartam tenni.
    Ahhoz, hogy a törököktől követeljek, nekik kell hadat üzennem? Gondolok itt ilyenre, mint "release nation". Ha itt van ez? Viktoriában volt, ott az egész Balkánról kitoltam az Oszmánokat és felszabadítottam minden nemzetet. Igazából ez lenne itt a stratégiám.
  • Lysandus
    #9796
    Szövetségeseidnél nem csökken annyira a híred, sőt csak alig. Az AE növekedés nagy többsége annál fog bekövetkezni, akit megtámadsz, és legyőzöl. Tehát nem mindeni egyformán "kap" belőle.
  • Malarki
    #9795
    A törökökkel előbb vagy utóbb háborúznod kell és inkább előbb mint utóbb. Addig kell őket szétverni amíg nem túl erősek mert utána nem sok esélyed lesz. Ha területet nem foglalsz, csak felszabadítasz országokat vagy core-t adatsz vissza akkor nem kapsz AE-t. És ha eléggé legyengíted őket a mamelukok és Velence is rájuk szokott ugrani.
  • Madlion
    #9794
    Hát akkor ez egyenlőre nem opció. Megnéztem 49AE-t kapok és már amúgy is van 8. És évente csak 2,5-el csökken.
    Nem kockáztatom meg, hogy rosszabb legyen a viszonyom az erős szövetségesekkel, főleg Ausztriával, akik amúgy is egy kicsit zokon vették, hogy Mátyás lett a király.
  • Malarki
    #9793
    Igen, lehet. Minden békében amikor területet szerzel a közeli országok kapnak aggressive expansion(AE) pontokat. Amikor a békére alkudozol akkor ott bal oldalt láthatod hogy melyik ország mennyi ilyen AE pontot kap. Ez gyakorlatilag egy opinion modifier, ami idővel csökken. Viszont ha egy országra 50-nél több ilyen AE pontot kapsz akkor az koalíciót tud indítani ellened, amibe be tudnak lépni mások is. Ilyenkor ha bárki ellen háborút indítasz akkor ezek a koalíciós tagok is belépnek ellened. Meg persze ők is meg tudnak támadni bármikor. Szóval a lényeg annyi hogy az AE-t 50 alatt kell tartani a közeli országokkal és akkor nem lesz baj.
  • Madlion
    #9792
    Sziasztok!

    Az lenne a kérdésem, hogy ha háborút indítok a magyar királysággal Havasföld ellen, amivel a törököknek is hadat üzenek, mert garantálják havasföld függetlenségét, eljátszom-e a szövetségeseim szíveségét? Segítenek a háborúban, ezt megnéztem, de egy ilyen agresszív terjeszkedés lehet-e negatív hatással a későbbiekben rám nézve. Azaz segíteni fognak majd később, ha esetleg a törökök megtámadnak? Ennél a háborúnál elég jók az esélyek a törökök ellen, még bőven van ellenségük keleten, nekem meg Ausztria, Lengyelország, Litván fejedelemség szövetséges és segit + Bosznia, Szerbia, Albánia mint vazallus velem van. Még új vagyok EU4-ben, ezért nem tudom ezt. Előre is köszönöm a segítséget.
  • pretorius07
    #9791
    Na játszik még valaki a játékkal? Én egy időre letettem,de megjöt a kedvem egy achivementhez. Hát jópár restart volt,az egyiket 1550 fele kellett feladni :D
    De ez a kampány szerencsés volt,egy nyugis kebabbal,akit 1530 után simán le lehetett gyűrni (mondjuk 1460 fele épp felsorakoztak a határon,de pont sikerült csatlakozni a HRE-be). Persze jó szövikkel végig :) Na meg jó ideig császár is voltam...
    Az uccsó 100 évben már nem nagyon bővítettem a területeket,bár sima ügy lett volna. De itt csak az achi volt a cél.

    Albania or iberia


    Utoljára szerkesztette: pretorius07, 2020.01.27. 10:56:24
  • LSSAHPAUL
    #9790
    Meg is vettem, ezeket lehet 1 dolcsiért megkapni:
    Europa Universalis IV (alapjáték)
    Europa Universalis IV: Art of War
    Europa Universalis IV: Res Publica
    Europa Universalis IV: Wealth of Nations
    Europa Universalis IV: American Dream
    Europa Universalis IV: Pre-Order Pack
    Europa Universalis IV: Digital Extreme Edition Upgrade Pack
    Viszont rég nem játszottam ez az új küldetésfa nem jött be, vissza patcheltem 1.25.elé, speciel 1.22.2.-re.
    Én csak magyarokkal játszok és szükségem van arra az alamizsnára amit a régi küldik adtak, ez az új nagyon nehéz, gyakorlatilag nincs :) ti hogy látjátok?
  • Serpa
    #9789
    HUMBLE EUROPA UNIVERSALIS IV BUNDLE
  • pretorius07
    #9788
    Az hagyján,de nézted esetleg Florry Oirat próbáját? Kb sima WC most velük,annyi perma claimet kap,meg egyéb bónuszokat (core cost,warscore cost,stb).
    A ming meg sztem jobb volt egyben,ezért is peccselték meg szerintem. Őket kb mindenki utálta,nulla koalíciós veszély. Plusz elég volt csak melléérni,a mandate seperc alatt lement nullára,onnan meg esélyük nincs,hiába vannak sokan... Így a sok kicsit nehezebb legyűrni,plusz azok nem is szeretik a foglalásokat.
  • Timakrisz
    #9787
    Néztékek az új patchet (Manchu, 1.29)? Kb Mandate of heaven ota nem esett szét ming magától, most meg kapásból mint régen 1500 körül :))
  • Lysandus
    #9786
    És az is látszik, hogy tudom követelni az osztrák trónt:



    A képeket 1.24.1-es verzióval lőttem.
  • Lysandus
    #9785
    Tessék:



    Semmi mást nem csináltam, csak hagytam pörögni az időt, és 1445-ös országgyűlésen Hunyadi Jánost választottam régensnek. És az is látszik, hogy ugyanaz az uralkodóházam, mint az osztrákoknak, Habsburg. Tehát megvan a Habsburg uralkodó ÉS Hunyadi mint régens egyszerre.

    BÓNUSZ: Egy olyan játékot sikerült indítani találomra, nincs Ausztriában nincs örökös. Ritka látvány.
    Utoljára szerkesztette: Lysandus, 2019.09.17. 20:26:11
  • Lysandus
    #9784
    Hunyadi János a játékban sem király, hanem régens. (Most már hadat is lehet üzenni vele.) De Magyarországon ettől még hivatalosan a Habsburg-ház uralkodik, mivel László a király, csak még kiskorú. Tehát megvan a PU feltétele az osztrákokkal. Legalábbis abban a verzióban amiben én megcsináltam azt amit az előbb leírtam, még ez volt a helyzet. Ezért lehet, lehetett megcsinálni, amit korábban írtam.

    De még egyszer mondom: nem az a lényeg, hogy Magyarországon mi történik, hanem az, hogy Ausztriában lesz-e gyenge örökös, vagy éppen örökös nélküliség.
  • Oltred
    #9783
    "A lényeg az, hogy Posztumusz Lászlót kell választani Hunyadival mint kormányzóval."

    1445 jön az event: Jani vagy Laci
    Már Jánossal sem Habsburg ül a trónon csak ugye Habsburg Laci a trón várományosa aki egyben az osztrákoké is.
    Ha nem Janit választom akkor sima régenség lesz Habsburg Laci javára s NEM JÖN A MÁTYÁS EVENT, mert már eldöntetett, hogy Laci lesz a király. Még akkor sem találkoztam a Mátyás eventtel mikor még Jani élt és virult és Laci már felnőtt és uralkodott. ( volt ilyen is )

    Kipróbáltam!!! 1445 Jani vagy Laci

    1. variáns:
    Jani a régens, Laci fogja követni miután felnőtt. Laci az osztrákok örököse is egyben.
    Laci felnő ( 15 lesz ) jön az event, Matyi vagy Laci:
    ha Matyi, akkor régenség, 12 évesen közepes clammel várja a trónt.
    ha Laci, akkor PU az osztrákok vezetésével.
    Itt jegyezném meg újra, hogy ebben a pillanatban még ha tovább gördítem az időt is, Jani a király, ergo Hunyadi dinasztia van, itt minimum azzal bukik a claim, hogy a dinasztia nem azonos. Az event pillanatában sajnos nem helyezi át a rendszer Lacit királynak, hanem Janit tartja még, tehát a Hunyadik uralkodnak.

    2. variáns:
    Sima régenség, Laci még kicsi.
    Laci nagykorú lesz ( 15 ) éljen, ő uralkodik.
    Ami itt a furcsa, hogy így 2 Posztumusz Laci lesz, egy aki nálam uralkodik, egy meg aki várja, hogy a jelenlegi osztrák uralkodó elpatkoljon. Mikor meghal az osztrák uralkodó ( akivel indul a játék ) akkor 2 külön személyként van jelen Laci, nálam és az osztrákoknál.
    Ilyenkor persze minden feltétel adott, egyező dinasztia, ráadásul addigra nagyobb a prestige-em s örökös sincs, szóval claim aztán hajrá, ha nyerek akkor PU.

    Azért írtam le így, hogy ha felmerült benned mekkora marha és értetlen vagyok, tévedsz, a PU részt már értem, azt pár hozzászólással előbb lerendeztük, amint újfent köszönök. :)

    Jah és a Matyis event észrevételem szerint max akkor jön mikor Laci 15 lesz, de jöhet előbb is ha Jani meghal útközbe márha Jani elfoglalta a kormányzó pozíciót.

    Nem kötözködés volt, nagyon köszönöm az eddigi segítséget is!

    Oltred
  • Lysandus
    #9782
    Az üzenetváltásunk elején még úgy tűnt, hogy világos, amit írtam. :-) Szóval, összefoglalva: nem kell piszkálni a Hunyadi vonalat, azon kell végigmenni. A dolog nem itt dől el, hanem azon, hogy Ausztriában mi történik. Erre viszont lényegében semmi befolyásunk, szóval nagy szerencse kell hozzá. A sógorok úgy kezdenek, hogy Habsburg van a trónon és az örökösének erős claimje van. Ennek kell valahogy megváltoznia, például meghal az uralkodójuk valahogy és olyan új örököst dob nekik a gép, akinek gyenge jogai vannak, vagy az örökös hal meg, és lesz helyette egy másik, gyenge claimmel. (Azt hogy nincs örökös le se írom, mert az nagyon ritka az osztrákoknál, talán csak egyszer láttam ilyet.) Nyilván mindennek addig kell megtörténnie, amíg a magyar trónon Posztumusz László nem tölti be a 15-öt, mert nekünk Mátyás kell, és Mátyással már nem Habsburg fog ülni a magyar trónon.

    A lényeg az, hogy Posztumusz Lászlót kell választani Hunyadival mint kormányzóval. László barátunk Habsburg. Tehát az osztrák és a magyar trónon is Habsburg fog ülni. És ha véletlenül észrevesszük abban a rövid időszakban, amíg László fel nem nő, hogy Ausztriában valamilyen oknál fogva nincs vagy gyenge az örökös, akkor claimeljük az osztrák trónt. Ezzel lesz egy PU casus belink az osztrákok ellen. De ezt nem lőjjük el azonnal, mert Mátyás is kell. Várunk. Hamarosan Posztumusz László nagykorúvá válik, és felugrik az ablak, hogy válasszuk-e Mátyást. Ekkor a következőt érdemes tenni: leállítjuk az időt a játékban, és nem törődünk a felugró ablakkal egyelőre. Ehelyett gyorsan hadat üzenünk Ausztriának a PU CB alapján. Majd csak miután ez megtörtént, akkor foglalkozunk a felugró ablakkal, de még mindig nem indítjuk el az időt. Hanem Mátyást megválasztjuk királynak. Így amikor újra elindítjuk az idő múlását, akkor már Hunyadi Mátyás lesz a magyar király, és háborúban állunk a sógorokkal, amelynek tétje a perszonálunió a mi vezetésünkkel.

    Már csak a háborút kell megnyerni, mert ha sikerül, akkor PU alá rakjuk Ausztriát, úgy hogy egy Hunyadi ül a magyar trónon. Nekem legalábbis így sikerült anno.
    Utoljára szerkesztette: Lysandus, 2019.09.16. 19:02:48
  • Timakrisz
    #9781
    120 eve :D első még a vallásháborúk előtt lett, elég jó statokkal, na mondom szuper, mire vege lesz ugy is protestans vagyok majd lesz férfi ruler :) zsinórban 5 női.. pedig hogy örültem a statjainak amikor megláttam... még a 2.nál is.... aztán amikor jött a 3. akkor kb mint Sid a Jégkorszakban a bobozás előtt: O-Ó :/
    Utoljára szerkesztette: Timakrisz, 2019.09.16. 12:49:48
  • Lysandus
    #9780
    Túl sok a csaj az udvarban :-D
  • Timakrisz
    #9779
    Nem jött át mi? :D
  • Xsillione #9778
    Hány választód van? Ha a többség melletted áll, akkor a mostani császár halálával megkapod, ate uralkodód teljesen mindegy, a császár halálakor kell jól állnod, ami persze terjeszkedő franciával nem valószínű (főleg ha a vallásod nem stimmel:)
  • Timakrisz
    #9777
    Kb 120 éve várok az emperori címre... vajon miért nem jött össze ? :D

    Utoljára szerkesztette: Timakrisz, 2019.09.15. 10:53:11
  • Xsillione #9776
    A koalíciót nem elkerülik hanem kezelik WC esetében, akivel békéd van nem lehet benne, aki más valláscsoportban van az külön koalíciót alkot és hasonlók, aztán amikor már van de nem túl nagy a koalíció, simán megtámadod, menet közben nem csatlakozhatnak, és utána meg békéd van velük, így az új koalícióba nem léphetnek be. miközben persze érvényes a vetésforgó a vallási csoportokj közt, egy keresztáőny harc után egy muszlim majd egy következő, így kevesebb a büntipont, mert megoszlik a vallások közt.
  • Oltred
    #9775
    Viszont akkor ehhez az kell, hogy a jelenlegi osztrák uralkodó halott, Posztumusz a király és egy gyenge örökös követi, legalábbis így tudom elképzelni. Ám még mindig nem értem, ha ez adott is, mert 2 éven belül meghal mielőtt jön a "választom Hunyadit régensnek" miként tudom a trónt követelni, mert ugye ajáték ilyenkor úgy veszi, hogy a Hunyadi dinasztia uralkodik az országban. Na meg ha nem Hunyadit választom akkor a Mátyás már nem is jön, mert eldöntetett, hogy Posztumusz lesz a király.

    Oltred
  • Timakrisz
    #9774
    2 gyerek, sok meló, amikor van idő wc tryolok, 1600 ig siman megvan akar a 3000 development is , de mindig kifutok az időből,nem tudom mit szúrok el, nézem a videókat, mindenki terjeszkedik mint atom, de hogy bírják koalíció nélkül vagy, low-n tartani a corruptiont nem vágom (mondjuk muszlimmal nem nehez)... majdnem összejött egy timur->mughallal, de basszus baromira nem vágom ezt az institution temat, hogy jöjjek ki belőle jól reformáció után. Ugye pl global trade: legnagyobb power stb stb... namármost Konstantinapoly 100+ 1. vagyok trade bevetelben is es mégis pl Benjinben következik be 10 ből 6x... nálam meg max 2x...
  • Lysandus
    #9773
    Ott van benne ez is. "Vagy ha növeled egy provinciád development szintjét." Tény, hogy kicsit el van dugva,
  • Lysandus
    #9772
    Előtte kell követelni a trónt! Nem akkor, amikor a Mátyás event felugrik! A claim throne-t jóval az előtt küldtem, hogy Posztumusz László nagykorú lett volna. Amikor észrevettem, hogy az osztrák örökös van, de gyenge. Utána azért izgultam, hogy nehogy időközben legyen egy erős örökös, mert akkor ugrik a CB.
  • pocoksari
    #9771
    Na, azt hittem, hogy eltűnt innen mindenki...hónapok óta nincs itt mozgás. Pedig szívesen megnézném, hogy ki mivel próbálkozik :)
  • Oltred
    #9770
    Bocsánat, Posztumusz nagykorú, akkor jön az event, de nem tudom követelni a trónt, mert abban a pillanatban még Hunyadi János a király.
    Viszont Mátyást választva régenség lesz, János halott. Ha meg a német akkor PU alá kerülök.
    Nem értem miként csinálod. 1.28.3

    Oltred