10049
Europa Universalis IV
  • militavia
    #9929
    A játék békekötési rendszer az, amit még ennyi játék után sem értek.
    Hogy egy háborúban ki és mikor köthet különbékét a legfelső szinten felsorolthoz képest.
    Amikor pl. engem hív valaki háborúba igen irritáló, hogy pénzen és pár apróságon kívül semmit nem kapok, ha csak hagyom, hogy menjen. A megindító / szenvedő szövetséges meg kiléphez és befejezheti, amikor akarja. Nekem meg területi nyereség semmi akkor is, ha én war score arányom az egekben van.

    Az tiszta sor, hogy amikor több szereplő van egy nagy háborúban az összesített war score mellett mindenkinek van egy adott nemzet ellen is.
    Pl. Ottománt szétcsaphatom és vele tárgyalhatok, de Yemen, akinek semmi seregét nem csaptam szét, ellene semmiféle alkudozási képességem nincs. De az összessített war score az a teljes háborúban az összes résztvevő által összehozott dolgok összessége.
    Tehát 60% WS lehet Ott ellen, aminek nagy részét én értem el, de ettől Yemen ellen kb. semmi, ha az mondjuk a Mamelukok ütötték szét.

    De az, hogy egy háborúból pl. Ottománok szövijei ugranak ki éppen de én nem pöckölhetem ki őket, nem egészen világos, hogy mitől van.
  • militavia
    #9928
    Igen, ezt én is nem egyszer csináltam már.
  • wednes
    #9927
    Mondjuk nem egy god mod a szerencse se. Amit hitman linkelt annyi jár vele. De sok szerencsés nemzet egymást is üti.

    Amit a gép sokszor nem tudott kezelni az az adósság. Sokszor kifizettem a szövetségeseim tartozását, hogy be tudjanak szállni a háborúkba.
  • hitman1028
    #9926
    lehet ironmanbe is kikapcsolni csak akkor nem lehet achit elérni
  • hitman1028
    #9925
    Bonuses

    Lucky nation rulers have a bonus of +1[1] to their administrative, diplomatic and military skills. Additionally the following bonuses[2]:

    .
    Missionary strength +1% Missionary strength
    Stability cost modifier −10% Stability cost modifier
    Institution spread +10% Institution spread
    Monthly splendor +1 Monthly splendor
    Mercenary cost −20% Mercenary cost
    Institution embracement cost −20% Embracement cost
    Interest per annum −1 Interest per annum
    Missionary maintenance cost −10% Missionary maintenance cost
    Manpower recovery speed +25% Manpower recovery speed
    Fort defense +10% Fort defense
    Siege ability +5% Siege ability
    Spy network construction +10% Spy network construction
    Improve relations +25% Improve relations
    National unrest −1 National unrest
    Yearly republican tradition +0.5 Yearly republican tradition
    Yearly legitimacy +1 Yearly legitimacy
    Aggressive expansion impact −25% Aggressive expansion impact
    Governing capacity modifier +25% Governing capacity modifier
    Utoljára szerkesztette: hitman1028, 2023.03.13. 21:32:50
  • militavia
    #9924
    Ezen nemzetek kb. felénél semmit nem láttam a szerencséből. :)
    Az oroszok minden egyes játékomban eddig kis senkik voltak.
    A COMWH mindig világbirodalom volt.
  • wednes
    #9923
    Uh igazad van. Asszem az csak kikapcsolt ironmannél lehet állítgatni a lucky-t.

    Valami ilyesmi:


    Az újvilág generátort én se használtam. Volt, hogy gyak. kis méretű kontinens nem is létezett, hanem egy szigetcsoport, szigetcsoportok egymás hegyén hátán.
  • militavia
    #9922
    A lucky factort ismerem, ami érdekes módon ironman játéknál nem lehet random.
    De, hogy ez be és kikapcsolódik, az nem is tudtam. Azt hittem egy fix dolog végig a játék során.

    A randomságról, egyszer kipróbáltam a random Újvilágot. Atomszar volt. A teljes újvilág szárazföldi akkora sem volt, mint kb. Európa az Urálig...
    Kb. játszhatatlan volt.
  • wednes
    #9921
    A 2013-as megjelenés óta rá sem lehet ismerni a játékban, annyi minden változott szép lassan. Én már várom az EU5-öt. : )

    Van benne törtélelmi fék ez a "Historical Lucky". Ilyenkor instant plusz bónuszokat kapnak. Egyes nemzeteknél kikapcsol, oszmánoknál, aztán másoknál meg bekapcsol pl: poroszok. Mondjuk ezek indításnál be- kikacsolhatóak. Arra már nem emlékszem, hogy indítottam -e olyan játékot, hogy nem volt belőve, hogy megnézzem "mivé fejlődik" a világ.
  • militavia
    #9920
    Amúgy a mostani játékomban is van erre ellenpélda.

    A csehekből kivált kis 2 zónás királyság most már, ha jól emlékszem 4-es méretű.
    Nem tudom hogyan bulizta ezt ki. És jóban voltam vele, nem zargattam, talán szövetségesem volt rövid ideig, mert volt olyan, hogy én vertem ki a lázadókat a birodalmából seregemmel, mert azzal sem bírt olyan gyenge volt.

    Ebből lett az, hogy a szomszédjától már területeket vette el.

    De Bravaria is ilyen volt. Most egy középkategóriás hasznos szövetséges.
    Mamelukot rommá verte a török, ahogy szokásos, de a velem való szövetség előnye, hogy azóta területeket szerzett vissza.
    Marokkót általában szarrá szokta alázni a spanyol-portugál és Tunisz volt a meghatározó erő ott egy ideig.
    Most meg valahogy Marokkó lett.

    Szóval nem ritka ez, csak a mértéke és körülményektől függ.

    Tavaly áprilisban játszottam vele először és most megint előszedtem.
    Utoljára szerkesztette: militavia, 2023.03.13. 10:09:43
  • militavia
    #9919
    Az oszmán nem, mert történelmi fékek vannak nekikl. 1444-től 1600-as évek elejéig brutálerősek, aztán elgyengülnek.

    A Ming is ilyen. Egy powerhouse az elején, aztán szétszopatja mindenki, mert nem fejlődik sehova, belső disasterek, stb.

    Most hiába van az oszmán azonos tech szinten velem más téren véreznek el.
  • wednes
    #9918
    A gép nem tud visszajönni vert helyzetből. Tehát olyan nem lesz, hogy mondjuk kiszorítod az oszmánokat a Balkánról, de mondjuk 150 év múlva valahogy összekapják magukat.

    "Ha az elején képes vagy szövetségesekkel ellenállni nekik, akkor idővel nekik reszeltek."

    Igen, a törökre ez tökéletesen igaz. Egyrészt nem akkora elánnal támadja a Magyar Királyságot az oszmán a játékban, sokszor keleten is eléggé lekötni magát. Én mindig lestem, hogy mikor esik le a manpower-je és akkor estem neki. Másrészt az osztrák vagy cseh szövetség mindig sokat segít.

    A jelenlegi játékban könnyebb is neki ellenállni. Ha van pénz akkor a tech is megoldható, meg ha picit le vagy maradva az nem akkora szívás.

    Ezt nem tom ismerted -e:
    Amikor még nem vezették be a játékba ezt a technológiák és eszmék felbukkanását és terjedését, hanem instant volt egy kőbe vésett szám, akkor nehezebb volt.

    nyugati kultúra tech költsége 100%, a keletinek (a magyarokat oda sorolta a játék, katonai egységekben most is) 125% és így tovább. A törzseknek 200% volt talán, de lehet több. Kódolva volt a lemaradás. A játék végére ezért tényleg nagyobb szakadékok voltak népek között, volt, hogy 10 szint is.

    Ezt ki lehetett védeni "nyugatiasodás" útját választva. Ennek voltak feltételei, meg időt vett igénybe és csak zúdultak be a negatív eventek, lázadások, tiltakozások, költségek stb Nagyon nem volt szerencsés ilyenkor konfliktusba keveredni egy erős ellenféllel.
    Utoljára szerkesztette: wednes, 2023.03.12. 22:12:00
  • militavia
    #9917
    A játékom pont erre ellenpélda.
    Az oszmán az országom 1/3-át elvette anno, és most én fogom kirugdalni őt Európából. Immáron egyedül.
    6 feletti morál és 127% discp. vs 4 alatti és 110% disc. Elég egyoldalú lesz...

    A történelmi háttér az, ami képes erősen befolyásolni a dolgokat. Pl. Kína hanyatlaik, mert az ideák messze elkerülik és belassul a fejlesztés. Lehet akármekkora.
    Az oszmán hanyatlás is benne van. Ha az elején képes vagy szövetségesekkel ellenállni nekik, akkor idővel nekik reszeltek.

    Még mindig egy rakás területem van nála, csak a legutolsó háborúban minden szövetségesét leválasztottam róla. A következőben már csak velem küzd majd, igen hamar, igen magyar warscore lesz...

    Utoljára szerkesztette: militavia, 2023.03.12. 18:23:27
  • wednes
    #9916
    Ha az elején kedvezőek a dolgok, akkor a többi már szinte megy magától. Olyasmi, mit az elején összeszedni valahogy az első 1 millió dollárt, aztán beindul a biznisz.

    EUIV játékmenetét "nyerési kényszernek" tudnám leírni. Viszont, ha valakit rendesen megvernek, az többet nem áll fel a padlóról, kb reszeltek neki még hosszabb távon is. Hiába telhetnek el évszázadok.
  • militavia
    #9915
    Nah, sikerült pápát választanom, de nem enged keresztes hadjáratot hirdetni.
    Mondjuk már nem is kell. Ottomán ellen nagykoalícióval leválasztottam minden szövetségesét.
    A következő háborúban kirugdalom végre a Balkánról. Még 50+ éve elfogalta az ország dél felét, de ott ki is fulladtak. Én meg közben megsemmisítettem kb. Ausztriát és NY-E is elég érdekesen néz ki.

    A CMWH csak megalakult szokás szerint...
    Viztont 1670 táján vagyunk és ENG még mindig a kontinensen van, és FRA nem annyira szuperhatalom.
    De Dánia valamit nagyon jól csinált. A teljes észak kb. az övé, svédek is.
  • militavia
    #9914
    Amúgy érdekes tapasztalat. Minden korábbi játékban a CMWLT megalakult és OP lett és a franciák is kisöpörtek mindenkit.
    Most 1555 táján vagyok és egyik sem történt meg. Nem tudom, hogy tavaly óta eltelt frissítések hatása vagy véletlen, de kellemes változatosság.
  • militavia
    #9913
    Amúgy érdekesen állok. Olyan erős vagyok, hogy európai nagyhatalomnak 1:1-ben esélye se lenne ellenem.
    A török eszementen erős még, semmit se lehet vele kezdeni, de elfoglalni ő se tudna, mert vannak keresztény szövik.

    De hódítani én se tudok semmit.
    A cseheket dipolmáciával levittem annyira, hogy 6 helyett már csak 2 szövi jött volna. Már készítem elő a támadást, erre megint jönne vagy 6-8 vele. Pedig 4 diplomata + sok diplo repuval dolgozott évekig...

    A pénz úgy dől, hogy gyak nem tudok kezdeni vele lassan semmit. Már mindenhol van templom, workshop és a 400-ba kerülő estate is szinte minden tartományban. Seregeim 100-as max drillen...
  • militavia
    #9912
    Az első két játékomat még nem ironmanban toltam, mert egész egyszerűen trial and error alapon tanultam meg dolgokat.

    Pl. képtelen voltam belőni, hogy a morale + tactics + discp. hármasa mennyire erős sereget ad ki, hogy kiálljak.

    Vagy az, hogy egyes fejlesztés / fejlődés hosszútávon mennyit pénzt hoz stb. Kipróbáltam, ha nem volt jó, akkor reload.

    Most már bőven megy annyira, hogy ne kellejen ez. Ha meg elbaszom, akkor IJ. A Magyar Királyságnak, akkor ott volt egy ostoba uralkodója, aki nem értette meg a helyzetet. XD
    Utoljára szerkesztette: militavia, 2023.03.07. 12:28:17
  • militavia
    #9911
    Minden DLC és ironman.
  • militavia
    #9909
    Ez lészen
  • pajer_csaba
    #9909
    Ironman módban játszol, vagy csak alap játékot?
  • militavia
    #9908
    Nah, ez a játék eddig elég sikeres a magyarokkal.

    * Velencét elfoglaltam, hogy a humilitate meglegyen és ezzel golden age megvolt az age of discovery alatt.

    * Az adóbevételem akkora, hogy csak az ottománé nagyobb, az összes nyugati nagyhatalmat is lenyomom. Szinte mindenhol van már templom és workshop és a legnagyobb városokban a 400 zsé tájába kerüli termelés növelő is.

    * A discipline 115% úgy, hogy az army morale 5 felett van. Minőségileg no.1 vagyok, ha jól látom. Ideje pár segget szétrúgni, eddig nem túl sokat hódítottam. Csehektől vettem el két területet úgy, hogy a bosnyákok bekebelezésekor ők szövik voltak. Erőlködés nélkül vertem orrba őket még a régmúltban is, nemhogy majd most.

    * A manpower 50k táján van. A sereg meg 50 ezer főből áll, van miből háborúzni.

    * Az ottomán ellen volt egy háború, ahol sajnos kb. semmit sem értem el. A mamelukokkal egy allience-t hoztam összes és rá kb. fél évre egyből háborúba rángattak be. A török seregének 2/3-a nálam akciózott, de a béne memeluk így sem bírt velük. A felém küldött sereg felét vagy legyaktam, de egy döntő csatában kb. 1-2 nappal a győzelem előtt érkezett meg az erősítése a töröknek. Mázlija volt. De lényegében veszteség nélkül kihátráltam ebből, békét kötöttem az oszmánnal azért cserébe, hogy felbontottuk a szövetségest a mamelukkal. Cserébe az army tradition elég szépen nőtt a csaták és ostromok miatt.
  • Serpa
    #9907
    Holnap este lesz valami nagy bejelentés.
    Paradox announcement
  • militavia
    #9906
    Az espionage sajnos szinte semmire sem jó a játékban. A fabricate claim-en túl én semmire sem tudtam még használni.
    Nem értem, hogy egy ennyire kiváló játékban, miért későn jön be az, hogy a fog of war-t el lehet vele tüntetni vagy bármi mást...
  • militavia
    #9905
    Igen, azzal értem el.
  • geo91
    #9904
    van egy "curry favors" opció is és akkor még gyorsabb
  • militavia
    #9903
    10 favort pikk pakk összegyűjt az ember. Van olyan, hogy havonta jön 0.2-ed.
  • hitman1028
    #9901
    az ugy tul egyszerű lenne,10 favort kell gyűjteni akkor 100százalék h jön,az kb 10 év . Vannak eseteek mikor a fő riválisát támadod akkor kevesebb is elég,akkor a háborű lapon megjelenik egy kis kéz,azt jelenti h kér valamit cserébe,ált terűletet
  • pajer_csaba
    #9901
    Én úgy játszom, hogy megvan az összes dlc, így nem tudom, hogy azok nélkül megoldható-e, de elvileg, ha van egy csomó favor pontod (azaz a szövik tartoznak szívességgel, mert adtál nekik pénzt, fegyvert, paripát amikor kértek), akkor elvileg nagyobb a hajlandóságuk joinolni. Kivéve, ha szövetségesei az ellenfelednek is, mert akkor azt nézi (az AI), hogy kinek nagyobb az esélye nyerni (függetlenül az aktuális warscore-tól), és 99,9%-os valószínűséggel baxik segíteni, bárhogy könyörögsz (ja, a +200/+200 viszony alap).
  • militavia
    #9900
    És aki menet közben lesz szövetséges vagy nem is az? Senkit nem lehet sehogy rávenni, hogy becsatlakozzon?
  • hitman1028
    #9899
    ha az elején nem hivtad be a szövetségeseket,asszem max 3 éven belűl lehet még behivni őket
  • militavia
    #9898
    Lehetséges amúgy valahogy háborúba bevonni valakit menet közben? Az istennek se jöttem rá ennek mikéntjére, ha lehet ilyet.
  • militavia
    #9897
    Amúgy egészen fura.

    A legeslegelső tanuló időszakban, 0 DLC-vel azonnal kikaptam a magyarokkal.
    A második tanulójátékot végigtoltam, akkor NO2.ként fejeztem be asszem a játékot, de még akkor sem értettem sokmindent.
    A török gyak. soha nem volt probléma, egyszerűen békénhagyott. Mintha távoli háborúk kötötték le volna mindig, aztán már az 1500-as évek végétől elkezdtem kirugdalni a Balkánról.

    Most a napokban indítottam kettőt. Az elsőt ingen hamar elbuktam az oszmánok ellen.
    A másodikban mindenkit bevontam szövinek, (Bosznia, szerbek, AUT) és egy kereszteshadjárat is indult az oszmán ellen, le is vertük, mint vak a poharat. De minden erőfeszítés ellenére a POL + LIT duó hadat üzent úgy, hogy be sem avatkoztam ügyeikbe és max. diplomáciai erőfeszítést tettem. Egy ideig tudtam húzni halasztani, de hát elvertek. AUT, mint szövetséges baszott segíteni, pedig vele túlerőben lettünk volna. Mert a szerbek és bosnyákok és a moldávok, akiket megtámadtak mind ellenálltak.

    Tavaly több hosszút is letoltam és ami nem tetszett, hogy FRA és a Commonwealth mindig világhatalom lett. Mindig ugyanoda konvergált a játék. Kivéve, amikor angolokkal jól orrbavertem a franciákat és nemhogy elvesztettem kontinentális területeimet, de növeltem azokat.
    Utoljára szerkesztette: militavia, 2023.03.01. 09:22:33
  • hitman1028
    #9896
    igen ez a legjobb ,és nincs két ugyanolyan játék
  • militavia
    #9895
    Az kell hogy mondjam ez a legjobb startégiai játék, amivel valaha játszottam.

    * Az MI és a diplomácia működik. A CIV után elképesztő felüdülés, hogy nem fullkreténség az egész.
    * Az MI képes felfogni mi az, ami fontos és együtt mozogni seregemmel. Pl. az ottománok ostromálják egy váramat, 30 ezres sereggel. Mellette levő tartományban 13 ezres sereggel áll boszniai vagy horvát sereg, aki a szövetségesem. Nekem 26k-s sereg a közelben, ami osttomolta Nándorfehérvárt, amit az oszmán a szövetséges szerbektől elvet. Amint megtámadtam a törököt, azonnal beszállt a szövi is. Levertük, mint vak a poharat.

    A korábbi magyar játékkal megpróbáltam erőből megoldani. A szerbek maradékát lenyeltem és kevés szövetségesemmel megfogni az oszmánt. Csúfos kudarc.

    Újrakezdés, akkor minden déli szomszédot behúztam a szövetségbe ÉS Ausztriát is. Meg keresztesháború is lett hirdetve a török ellen, na ebbe szálltunk be mi. A teljes Balkán el lett foglalva 45% war score mellett az oszmán könyörgött a békéért. Egészen hamar más irányt vett a történelem kereke... :)
  • LSSAHPAUL
    #9894
    Nem érted :D :D ez azért kérdéseket vet fel.. ha nem érted miről van szó akkor hogy hogy ezzel a játékkal játszol amihez azért kell egy kis értelem.
  • Xsillione #9893
    melyik névet érzed annyira ritkának, hogy ne legyen rajta a magyar névlistán?
  • Kissssss0 #9892
    ja hogy ez valami gazdag emberke lenne akiről tudnom kellene valamit? én már nagyon régóta nem kísérem figyelemmel hogy ki kicsoda a hazai politika/sztár színpadon.
  • LSSAHPAUL
    #9891
    Egyébként mikor "felfogadtam" nem vettem észre.. csak mikor feldobta a talpát :)
    Ez amúgy egy elég érdekes game, ugyanis a játék elején mikor Hunyadi János a régens, a Habsburgok által "avandzsált" fickó feldobta a talpát, és azonnal Hunyadi János lett a király, szóval nincs Mátyás. Született egy fia, de nem Matyi :) nincs olyan jó.. de a fekete sereg eventet meg feldobta :) szóval elég poénos az egész. Amúgy mostanában arra törekszem hogy a törökökkel szövi és ... itt nem biztos hogy sikerülni fog, viszont a lengyelek háborúba keveredtek, kicsit vártam és én is megindultam ;) egyébként most a cél sorrendben:
    Szerbia (core-os területekért, a szövi hercegovinát átvallásozni :), egy kis pénz beszedés.
    Wallachia , Bosznia core-os területekért egy kis pénz beszedés.
    Amint szomszédos leszek Velencével go nekik.
    És újra a lengyelek.. majd újra szerbia, majd újra wallachia.. ;)
  • Serpa
    #9890
    A tanácsadó nevét.