10049
Europa Universalis IV
  • militavia
    #9969
    Pedig nagyon fasza lenne modellezni ez.

    Mert a kolonizáció során a huszadrangú katonai minőség is elég.
    Ezzel szemben mondjuk egy 18. századi európai nagyhatalmi ütközeben egy elavult haderővel neked annyi.

    A stack wipe éppenhogy a mostani rendszer miatt van. Ha csak pár év előnyöd van, akkor a fejlettebb haderő és egy mákos uralkodó és tanácsadó annyi bónuszt tud adni, hogy rövid időre kegyetlen erős leszel. Mert AZONNAL átfegyverződik a szárazföldi haderő. Viszont, ha pénzbe kerülne ezt alkalmazni egy hatalmas katonai erőre, akkor mindjárt más a helyzet.

    Mert egy nagyhatalmas is szét lehet lokáisan szoptani azzal, hogy egy szövetséges háborúban nem lenne ereje mindenhova krémet küldeni, amikor mondjuk egy svéd haderő kicsi, de iszonyatosan minőségi.

    Ehelyett most anglollal kb. így taroltam le a franciákat. Egy kis szövetségesi segítség is elég volt, mert hirtelen lett disc. bónusz és rövid időre 2-es tech előny. Azonnal átfegyverződött minden és támadtam. Ha lett volna költsége az átfegyverzésnek, akkor ilyen nem történhetne meg. Sokkal komplexebb lenne menedzsment.

    A flottánál piszkosul kijön ez. Az ottomán flotta is mindig hatalmas az 1700-as évek elején is. csak hozzám képes full elavult, mert nincs forrása fejleszteni a hajókat. Én mindig max fejlettségen tartom. Még beltengeren is szanaszéjjel lövik a hajóim a szutyok cog és gályáit a bónuszuk ellenére. Ezért leverhető számszerűleg nevetségesen kis flottával is.



    Lesz EU5? :)
    Utoljára szerkesztette: militavia, 2023.03.31. 12:42:46
  • Kissssss0 #9968
    akkor ne add el, nem kötelező, mint mondtam ez egy örökölt fogyatékosság, valószínűleg EU5-ben így lesz.
  • militavia
    #9967
    Eladást most sem kultiválom, soha nem is csináltam. Miért adnám el, ha már van. De ott tervezett az upgrade.
    A stack wipe elkerülésére pontosan egy szotyadék upgarde gomb kéne, mint a hajóknál. Akkora és annyi sereget fejlesztesz fel, amivé karsz.

    Ja, és ezzel megoldhato lenne az is, hogy akár TÖBBFÉLE szárazföldi egységed is legyen.
    Mert fasza lenne, ha nem kéne globálisan választani. Lehessen ilyen és olyan is. Egy flottában is lehet régi és újabb hajó is azonos kategóriából.
    Akkor mission impossible, hogy legyen kétféle ágyúd vagy gyalogosod? Nehogymá....
  • Kissssss0 #9966
    ez már az EU3-ban is így volt, ott még szarabb is volt mert közel nullára esett a hadsereg morálja a fejlesztés után, és ha valaki hadüzenetet küldött neked az fejlesztéskor, akkor gyors "stack wipe" lett a vége.

    hajók terén még ennél is szarabb volt a helyzet, nem volt opció arra hogy eladd a hajóidat, vagy át add a gyengébb szövetségeseidnek a régebbi hajóidat.
  • militavia
    #9965
    Mert reális lenne.
    Azt teljesen jól bemutatják, hogy egy flottának vannak anyagi eszközei.
    Kis flottát kis pénze, nagy flottát nagy pénz átfegyverezni.

    Ehhez képest egy 20k és 600k sereggel rendelkező ország is AZONNAL és NULLA költséggel fegyverzi át magát? Aránytalanság.
    Semmilyen szinten nem jelenik meg az, hogy ne legyen elég kifejleszteni a jobb technikát, de annak implementálási költsége 0, és az átfutása is 0.

    Ezzel pl. megjelenne az, hogy lenne szárazföldi seregnél is a krém és mindenki más, akire már nem telt ennyi pénz.
    Utoljára szerkesztette: militavia, 2023.03.30. 21:32:14
  • hitman1028
    #9964
    miért jobb lenne ha a katonaság is pénzbe kerűlne?
  • militavia
    #9963
    Hát, ha ölni akarják egymást, akkor tegyék.
    Ebből inkább kimaradtam. Átláthatatlan.
  • militavia
    #9962
    Valamit nem értek, hogy miért nem reklamált érte senki.

    Új szárazföldi katonai tech. érthető ell Kiválasztod, némi morál esés után ingyen át van fegyverezve a teljes haderőd.
    Újfajta hajó érhető el? Építheted át a flottát, nem két perc és nincs ingyen.

    Nem értem, hogy ezt hogyan gondolták a játékot készítők....
  • militavia
    #9961
    Nah, hát franciákból végül junior partnert csináltam örökösödési háborúban.
    Ilyen se volt még. A legerősebb vagyok morale és disp. terén is..
    Kolnizáció megy szépen, Szent-Ilona, Jóreménység foka és Madagaszkár melletti két sziget enyém.
    Van észak-amerikai kolónia, lassan 5 tartománnyal, és egy kicsi Dél-Amerika felső részén.

    Nem szakadtam le pontgyűjtésben soha így már most 3-4 helyen vagyok és megyek fefele.
  • militavia
    #9960
    Igen, ismerem a listát. A magyar Corvina Biblotheca pl. a feleslegesség csúcsa.
    Amennyibe került az összes szint, abból embracelsz 2-3 institutiont teljesen nagyon alacsony alappal is.
    Teljesen felesleges erre pénzt tolni.

    A Tower of London is táposnak tűnik...
    ... csak mire fehúzod, akkor a háborúk miatt kb. régen max. közelében lesz az army tradition.
    Én most vagyok 1498 vagy 1500-ban és asszem 60 táján van és alig csökken. És jön a következő háború a sarkon.

    Francia Versailles? Elköltesz rá vagy 7000 aranyat. Ha base adód lenne mondjuk 300 havonta, akkor a +10% átlagos léte alatt +30. Akkor az is 12 év alatt visszajön. Ez logiusnak tűnik, csak ha nem költsz rá zsét, 40 évig a fővárosban blokkol minden építkezést. Hááááááááááát.
  • winterpeti
    #9959
    Én mindegyiket megépítem, mert bár nem mindegyik éri meg, de a többsége igen.

    https://eu4.paradoxwikis.com/Great_project
  • militavia
    #9958
    A Great Porjecteket meg szoktátok építeni? Gyakorlatilag alig látok olyat, ami megérné. Csak azért húztam fel szinte minden játékban, mert hátha pontot érnek...
    Azt is akkor, amikor kb. már nem tudtam mit kezdeni a sok pénzemmel.
    Utoljára szerkesztette: militavia, 2023.03.22. 09:29:49
  • militavia
    #9957
    Hát, FRA-ból nem lesz világhatalom, már kiesett a TOP10-ből.
    A Burgundy elleni egyesítési háborúja akkora zakó volt, mint ide Lacháza. Skótok védelmét sem garantálták már, az írek szigetén meg mindenki megosztott, szépen egymás után megettem őket és végül csak a skótokat és két szövit. Minden az enyéb. A vazallsust meg majd annektálom és csá.

    Grönlandon kolónia épül, irány Amerika. Ja, és aranykor most indult. Szóval az Aragorn-Castile egyesülést is meg köll akadályozni és kell Gibraltar, de gyorsan. :)

    Most, hogy értem jól (?) diplo rendszert, nagyon ment a történet.

  • militavia
    #9955
    A tervezhetőség és meglepetés miatt tetszik a játék.
    Skócia ellen mentem tegnap. Burgundy, Brtion és AUT számára favorok és csatlakoznak a háborúba, mert FRA garantálta a skótok függetlenségét.

    Minden szépen előkészítek...
    ... majd Skócia ostroma között befigyelt egy nemesi felkelés, mint random event...

    LOL

    Így a majdnem elfoglalt vár ostromát fel kellett adni, és a skótnak lett egy 3* -os tábornoka valahonnan. Számszerű túlerőben vagyok, csak így néhány területet elfoglaltak és most azt kell visszavenni és a nyúlfarknyi háború elhúzódik, miközben egy kisebb gazdasági rogyás lett emiatt.

    A Civ nyomkban sem volt képes ilyen környezetre. Soha. Egy full hülye behazudott MI ellen bohóckodát mindig is.
  • pajer_csaba
    #9955
    Ahhoz, hogy nyerj a függetlenségi háborúban, meg kell védened a fővárosod addig, amíg a warscore el nem éri a függetlenség kérésének költségét a békeopcióknál. Nem szükséges epfoglalnod a seniort, de sokat dob rajta. Ami oda van írva, az azt jelenti, hogy ha a senior partnert egy harmadik ország annektálja, akkor te automatikusan megszabadulsz tőle.
  • militavia
    #9954
    Sokszor semmit sem ér. Pl. most sem.

    "Should the senior partner be fully annexed in a war, the junior partner will become independent."

    Nem kellett elfoglalni a senior partnert. Vagy csak én nem értek valamit jól...?
  • hitman1028
    #9952
    tessék
    az eu4 annyira sokrétű h saját wikije van
  • pajer_csaba
    #9952
    "A függetlenséghez őt nehéz lett volna." Ja, nem azért írtam, az két külön gondolat volt a részemről.

    "Igazából amit nem értek, hogy a franciákkal betervezett háborús eventből hogyan lett örökösödési háború, ahol egyből JP-e lettem Kasztíliának." - valszeg ez csúszott be előbb, mint az event. Az eventekhez még az AI részéről is kell a feltételek együttállása, ma már nem automatikusan választja a gép az első opciókat. Valszeg az történt, hogy elnéztél vmit, meghalt a királyod, és Kasztília és Franciaország harcoltak az angol trónért, te meg annak az oldalán kerültél be jp-ként, akinek odadobott a játék. Pech. Én is jártam már így.

    "A függetlenséghez, meg ha jól láttam csak egy (?) támogatót lehet kérni." - akármennyit kérhetsz, azokat tudod legkönnyebben megnyerni, akikkel krva jóban vagy és ők meg rosszban a hűbéruraddal.
  • militavia
    #9951
    A függetlenséghez őt nehéz lett volna.

    Igazából amit nem értek, hogy a franciákkal betervezett háborús eventből hogyan lett örökösödési háború, ahol egyből JP-e lettem Kasztíliának.
    Egész egyszerűen nem vágom, hogy ez hogyan történt, mert ezt cseszett közölni a rendszer.
    Itt az FRA ellen alakult nagykoalíció, ahol jól orrba lettek verve.
    Aztán nézegettem utána, hogy mi az a liberty desire zászló ottan fent? Hogy JP vagyok? WTF?

    Aztán Kaszítlia ellen simán segített az Aragorn, hiszen nehéz lenne felébe kerekedni a szomszédjának, ha annak TOP10 JP-je van.
    Azzal a háborúval a baj az lett, hogy nem értem, hogy a war score miért esett állandóan vissza. Kirugdaltam mindenhonnan a Castile-t és a portugál szövetségesét, felszabadítottam az Aragonban elfoglalt területet is, de akkor is kevés volt a war score. Majd egy utolsó elfoglalt várnál lett hirtelen 14%-ról 29%.

    Az a háború is azért húzódott el, mert az egyik 16-os seregem egy terület lootolása után egy éppen elkészült (?) vár miatt nem tudott elmozogni. Semerre. Ezt a helyzetet a spanyol lázadók oldották meg, akik elfoglalták a várat. Miután a zsoldosaim mellé kimozgott a 16k-s nagy seregem két ** -os vezérrel egyből rend lett... :)
    Szóval nagyon izgalmas játék volt.

    A függetlenséghez, meg ha jól láttam csak egy (?) támogatót lehet kérni. Aragon egyből 100%-ra lökte a liberty desire-t. Pénz is volt, sereg is volt, szóval mentem is neki.
    Én sokkal hamrabb felépültem manpowerből az első háború után.

    De azt is videóból tudtam meg múlt héten véletlenül, hogy a rózsák háborújának az is megoldása, hogy nem állsz ellen és akkor uralkodóház csere lesz. Most is erre mentem. Egy foshuzatos szar király helyett kapok egy erőset. Megéri érte a kis káosz.

    Egyre vadabb és vadabb próbálkozásaim beválnak.
    Most is az első háborúban szerzett pénz, némi hitel és földek eladásából 3 király zsolossereg és némi saját elég faszán tartotta magát.
    Mivel mikrózom a háborút, az attirttion nagyon minimális.

    A flottám elvesztése fájt, azt építgetem most újjá, meg otthon a gazdaságot. Ha nagyon drága a tech. fejlesztés, ahead of time miatt, akkor szépen lassan tolom fel az adott mon. pontokat a tart. fejlesztésre és mellé templom. Lassan dől a lé.

    Az viszont nagyon irritáló, amikor mindig pont az utolsó pillanatban ér oda egy felszabadító erő egy giga csatában és ezzel bukni tudsz, de hatalmasat. Pedig nagyon durván mikrózom a háborúkat...


    Utoljára szerkesztette: militavia, 2023.03.20. 11:14:47
  • pajer_csaba
    #9950
    Legközelebb keress kicsit többtámogatót a függetlenséghez. Franciaország gyengének tűnik, de teli van hűbéresekkel és/vagy önálló, de apró hercegecskékkel: előbbi esetében komoly gondokat tud okozni a sok kis sereg ellened, utóbbinál se perc alatt benyeli őket és owerpowa lesz a gall kakas.
  • militavia
    #9949
    Nah, hát volt egy örökösödési háború, a franciák elleni ott győztünk, csak nem értem, hogy közbe hogyan lett az, hogy junior partnere lettem Kasztíliának. Annyi baj legyen. Őket lefárasztotta a háború, engem annyira nem. Aragónia támogatott az elszakadásba, szóval go.

    A függetlenségi háborút viszont nem értettem, hogy megint mi a f*szt csinált a gép. Esélye nem volt Londonba jöttni, de a ticking war score mindig visszaesett, persze minek is közölni, hogy miért.

    A végé lementem spanyolba, oda vissza hódítottuk egymást, zsoldosokkal és sok hitellel a POR + CAST elfogyott és visszafoglaltam mindent is, így végre 25% felett lett a war score.

    Ja, és mindeközben ment a Rózsák háborúja otthon. :)
    A szigeteken a végén parta tette kevés katonát, de én és a pretender lázadók eltaposták őket.

    Most vége. Területilg bővűltem, FRA elvileg gyenge.
    A flottámat ette meg a háború végül.

    Ez a játék valami kurvanagy. Civ? Ugyanmár... Az mi? :)


    Utoljára szerkesztette: militavia, 2023.03.19. 20:44:28
  • pajer_csaba
    #9948
    Annyira azért nem kell meglepődni a Mogulokon. Eleve Transzoxániaként kezdtek, ami relative erős a környezetéhez képest a Timuridák után, akik ugye konstans összeomlásban vannak, a kis perzsa államok benyelésével gazdag területekhez jutott, majd letarolta a 3-4 deves Közép-Ázsiát és Szibériát, onnantól meg már sima cucc volt neki az összeomló Kína, meg a seggén ülő Kazany. Tudod, nem az számít, melyik nationt formébölöd, hanem az, hogy melyik másik államból... ;-)
    Utoljára szerkesztette: pajer_csaba, 2023.03.19. 13:47:21
  • pajer_csaba
    #9947
    Jól mondja az előttem szóló. Lehet változtatni, asszem talán 20 évenként, jó sok diplo pontért. A megszűnés két okból lehetséges: 1., a riválisod elhúz melletted gazdaságilag; 2., te hagyod le a riválisodat gazdaságilag.
  • militavia
    #9946
    Változtatni lehet, de diplo pontba kerül.
    Néha meg is szűnik, de lövésem sincs mitől.
  • ShipNgo
    #9945
    Sziasztok!

    Kis segítséget kérnék. A rivális jelölést vissza tudom vonni,vagy egyszer csak megszűnik,amikor bizonyos feltételek teljesültek?
    A választ előre is köszönöm!
  • militavia
    #9943
    Ez lett a vége.
    Nagyon érdekes, hogy a semmiből a lovagok az ottománból mit nyestek le.
    Velence és AUT egyszerre haldoklott, de előbbi mégis túlélt. Bravaria és a Westfalia senkikt voltak és végül európai kisebb urai lettek. FRA az egyik junior partnere (!) lett a végén.

    A Munghal hódítás és ami távol-keleten volt. Whoa...











  • pajer_csaba
    #9943
    Tudtommal sehol. Vazallusokat tudsz machinálni, hogy a saját fejük után menjenek, vagy árnyékként kövessék a te egységeidet, vagy ostromoljanak, stb, ezt a vazallusok fül (utolsó előtti) alján tudod collektive, vagy uganott egyesével rájuk kattintva beállítani. Amit a szövikkel lehet tenni, hogy ha va terület és te foglaltad el, akkor átadhatod a controlt úgy, ha a terület lapján a címerpajzsodra kattintva kiválasztod a szövetségest. Ezután visszavenni már nem tudod tőle és békénél, ha kéred ezt a területet, ő fogja vinni.
  • militavia
    #9942
    A szövetséges MI-nek hol adhatok meg a prioritási területek / célok? Valahol lehet tudtommal, csak nem találom.
  • militavia
    #9941
    Nah, hát ha valaki turistaként meg akarja nézni a Gízai piramisokat...
    ... akkor nálam most nem kell hozzá útlevél se... XD
  • militavia
    #9940
    Egyébként jópofa, hogy a játék mennyi mindent nem magyaráz el. Amikor pl. rájössz, hogy a goverment reform nem kőbve vésett és lehet változtatni...

    Vagy, hogy egy terület supply limitjétől függ, hogy mennyire gyorsan tölti fel a sereged erejét.
    Ezzel úgy szét lehet kenni az ellenfelet, hogy ehaj. Lehet, hogy sok csatát elvesztettem és néhány várat, csak mivel félelmetesen nagy veszteséget okoztam a támadónak mindig és nekem pikk-pakk visszatöltötte a sereget emberrel, a végén ledaráltam, mint szecska a répát...
  • militavia
    #9938
    Csak ez azért mókás, mert akkor ez lényegében immúnissá teszi ellenséges támadással szemben is a sereget? Vagy az attacker pozícióban nincs csak harc?

    De tényleg az volt, hogy hazaküldtem őket, majd próbaképpen vissza és utána ment a történet.

    A hódítások után pislogtam, voltak olyan területeim, ahol mindenféle bónusszal 10-12-es költségen fejlesztettem provinciákat, volt hogy 2-3 szint után nőtt csak a költség.

    De így is legfeljebb alán 5-6 lehetek, még ha szembeszállok más országgal is.
    Mondjuk nevetséges, hogy az 1600-as fejlesztésű franciának kb. harmadakkora adóbevetéele van, mint nekem 1200 táján.
    Utoljára szerkesztette: militavia, 2023.03.17. 14:49:06
  • pajer_csaba
    #9938
    Nekem is csak véletlenül tűnt fel... 25k ember áll az erődön mint fax a lakodalomban és nem történik semmi... Felcseréltem egy másik sereggel, ezt meg hazaküldtekm visszafoglalgatni területeket, és elfelejtekztem róluk egy-két hónapra - akkor vettem észre, hogy eltűnik a fekete téglalap.
  • militavia
    #9936
    Whoa, eddig azt se tudtam, hogy létezik ilyen.
    Sanszosan bekapcsolva maradt az erőltetett menet.
  • pajer_csaba
    #9936
    Kimerültek a csapataid? (Fekete téglalap az egység mellett.) Vidd vissza őket saját területre egy hónapra, utána küldheted őket megint.
  • militavia
    #9935
    Nem értek valamit. Háborúban vagyok az ottománnal, de egyes seregei, tartományaival nem történik csata és nem lehet ostromolni egy rakás várost. Odamegy a sereg és nem keződidk el a csata.
    Ez bug lenne? Korábban is volt már ilyen. (1 éve)
  • militavia
    #9933
    Na, hiába játszom már sokkal nagyobb megértéssel, mint eddig, akkora pontelőnye lett a nagyhatalmaknak, hogy lehetetlennek látszik beérni őket. Egy tiszta 6-8-dik hely esetleg sikerülhet.

    Tavaly ez jött össze.
    Ennek most a közelében se leszek pontszámban.

  • pajer_csaba
    #9933
    Persze, értem, csak vicc volt. :-)
  • militavia
    #9931
    Nem megadták, csak nem jönnek. Állandó adósságban úsznak.
    Az első játékom, ahol FRA nem foglalta el egész területét a kontinensen. Az angolok még mindig FRA egy részét birtokolják.
    Persze ettől még superpower...
  • pajer_csaba
    #9931
    Ugh, franciák már a hadüzenet előtt megadták magukat? Meglepő... XD
  • militavia
    #9930