10049
Europa Universalis IV
  • pretorius07
    #10009
    Mivel az AI teljesen más (csaló),így erre kb nulla az esély. Akkor tudsz,ha feléd van 50 pontnyi AE. Amivel én még sosem találkoztam. Egyébként jobb klikk az országra,és ott tudod az első részben kiválasztani (join coalition against) az alliance,vasallation offer körnéykén.
  • hitman1028
    #10008
    lehet
    akkor lehet ,ha a célországnak -50 a háborűs terjeszkedése veled szembe
    https://eu4.paradoxwikis.com/Alliance#Coalition
  • pajer_csaba
    #10007
    Kérdés: tudok-e playerként koalíciót létrehozni valaki ellen? Illetve, hogy lehet csatlakozni egy koalícióhoz?
  • pretorius07
    #10006
    hát nekem baromi sok achi hiányzik,de majd lassan faragom őket :) Meg régen sosem szerettem eun kívül játszani,de minden DLC adott élvezetes játékmenetet más régiókra. Pl afrikában soha nem kezdtem még,de majd behúzom hozzá az originset is...
    Most nézem,2016-ban vettem meg a játékot,durva...


  • militavia
    #10005
    Elég fura mázlim lett. A dánok mindenféle erőlködés nélkül JP-k lettek PU-ban. Volt velük házzasság, meghalt az uralkodós és simán hozzám lett csapva. Durva.
  • Lysandus
    #10004
    Megkapja. Ez nagyon jó így! Korábbi verziókban, amikor magyarokkal beléptem, előbb-utóbb mindig duchy lett az országból. Most viszont tényleg megkaptam a birodalmi rangot császárként. És a +400 pontot. (Bár azt hittem, hogy a 400 az eredeti 200-hoz jön majd hozzá, tehát összesen 600 lesz. :))

    Ez a havi akció jól hangzik, de inkább megvárom a következő akciót, a többi DLC-t is úgy vettem meg.
  • hitman1028
    #10003
    nem nagy cucc,már 7 éve megvan xd
  • pretorius07
    #10001


    Ardabil to persia achivement done. (szövetségesek nélkül,csak hogy szenvedős legyen :))
    Csak 4 restart kellett...
    Már csak az török-mamluk kell,This is Persia a további cél.
    Utoljára szerkesztette: pretorius07, 2023.04.09. 08:43:09
  • pretorius07
    #10001
    Wiki szerint igen. Hre emperor automatikusa empire lesz,es kap 400 gov capet.
    Én is valahol 1.25 fele hagytam el,és kb 3-4 hónapja újra beleszeretttem. Szerintem könnyebb lett a játék. Pl régen el nem tudtam képzelni a big blue blobot (bár akkor még nagyon kezdő voltam a pár 100 óra ellenére), de 1.34en nagyon kényelmesen,truce break nélkül,burgundia nélkül,teljesen stabil economyval,semmi koalícióval is meglett 1490 fele. Mondjuk pl írországban eleve sokkal több provincia lett...
    Szóval ugorj neki. Van pár nagyon jó küldetésfa,bár néhány dlc mögé rejtve. De fizess elő egy hónapra az összesre,5 euró. Aztán meglátod :). Svédek,teutonok,livónia pl extrajók lettek az utolsó dlcvel. Ja,es szerintem a mercenary rendszer kifejezetten jó lett a régihez képest...

    Wiki idézet: "Government Rank: Princes cannot rise above duchy rank unless they are electors, the emperor or have a reform with a fixed rank. The emperor is always Empire-tier. Princes which have a fixed rank always keep the rank unless they are emperor. Electors may become kingdoms but not empires. The HRE electors Bohemia, Trier, Cologne and Mainz are the only kingdoms in the HRE in 1444.
    On becoming Emperor one's government rank changes to empire (adding +400 Governing capacity). However, on losing the emperorship one reverts to being a duchy (if an HRE prince) or at most a kingdom (if an HRE elector) based on one's development."
  • Lysandus
    #10000
    Hm, most néztem rá komolyabban a játékra jó régóta. Leragadtam az 1.25-ös verziónál anno, talán azért, mert a konverter akkor még azt a változatot tudta átalakítani Victoria 2 kezdéshez. (Meg már untam hogy a Paradox minden fél évben lehúzza a népet egy új kieggel :D).

    Több tartomány, épület, a hülye state limit helyett governing capacity, shadow kingdom hamarabb jön. És állítólag most már a Német-Római Császár automatikusan megkapja a birodalmi státuszt. Ez igaz? És ha igen, akkor ez meglátszódik a governing capacitiben is?
  • hitman1028
    #9999
    https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=297339191
    https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=253263609
    https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=310638421
    https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=2051853390
    https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=2762058852
  • militavia
    #9998
    Workshopból tehető fel? Mi a neve?
  • hitman1028
    #9997
    azok,már évek óta igy használom a játékot,mert az alap beállitások nekem tul halványak
  • militavia
    #9996
    Grafikai mod, hogy ilyen szép a térkép?
  • pretorius07
    #9995
    Riga,Anhalt,Stettin? Nem lesz hosszú életű Lengyelország :D
    Utoljára szerkesztette: pretorius07, 2023.04.07. 07:19:38
  • hitman1028
    #9994
    egy érdekesség,ebből már biztos nem lesz commonwealth,még csak nem is szövetségesek
  • pretorius07
    #9993
    Köszönöm :) Ráment egy bő hónapom,volt pár visszapörgetés is benne,főleg az elején :)

    Igen,mindig ironmanben tolom. Egyrészt úgy érdemes,másrészt achivement csak úgy szerezhető... Persze fontos pillanatokban csinálok egy mentést,amit külön mappába teszek,hogy visszamehessek az időben. De ezt csak akkor,ha nem akarok emiatt 1444-et újra. Egy csatát,királyt,stb sosem töltök vissza. Ha visszapörgetés,akkor az legalább 5-6 év,és újratervezés.
  • Lysandus
    #9992
    Gratulálok! Szép volt! Minden elismerésem!
  • militavia
    #9989
    Amúgy Ironmanban tolod?
  • pretorius07
    #9990
    Második angol kampányra mare nostrum achi,ma nekikezdenék,akkor WC.

    Ha tudsz angolul,keress rá Florryworryra twitchen. Na az a srác egy gép. Bármit megcsinál very hardon. Rengeteget lehet tanulni tőle. Ha van pár 10 órád,akkor nemrég Ulmmal 1600ig egy provinciás maradt,aztán WC lett belőle.

    Ez a játék egy kincs. Nem lehet megunni,mindig más,mindig tud újat mutatni. Rengeteg achivementet lehet csinálni,amik tök jó célokat adnak.

    Szóval csak fejlődni kell,aztán mar keresed a hard és very hard módokat,hogy még többet szenvedj
  • pretorius07
    #9989
    Na erre valók a megfelelő ide groupok és policy-k. -12 unrest esetén nem gond az overextension sem. A lázadókat nem szeretem,mert nem csak manpowert eszik,hanem addig inkább lehet háborúzni.
    A governing capacity nem gond. Megfelelő monumentek (Madrid és Pegu) meg town hall mindenhova. Ha van több ezer arany bevétel (márpedig van),akkor tömegesen lejet építeni.
    Egy world conquest esetén nagyon max 50 évet lehet békében élni a 380 évnyi in game time alatt. De normál módban nincs olyan ország,akivel ne lehetne mehcsinálni. Más országot formálni,stack-elni a módosítókat mint unrest,warscore cost reducrion,core creation cost,agressive ext impact,improve relations,stb. Csak sokat kell előre gondolkodni,mindig máshol terjeszkedni,hogy sehol se lehessen koalíció. Plusz figyelni a tűzszüneteket,mikor járnak le,meg truce break a nagy országokra,hogy ne erősödjön vissza.
    1600 órám van eddig a játékban. De még mindig tanulom. De normál módban már nem sok kihívás van,max az első 50-100 évben. Igazából ha eljutsz 1630ig,megcsinálod a court and countryt,lesz 110+ abszolutizmusod. Ha akkor van kb 50 provinciád,akkor a maradék 200 évben kényelmesen el lehet foglalni a világot.

    De ez fejlődés kérdése. Emlékszem első kampányom angolok voltak nekem is. Kb lett pár francia területem 1821ig,azt sem tudtam,mit csinálok
  • militavia
    #9988
    Hogyan nem esik szét a birodalom? Honnan van governing power? Bár a lázadók senkit nem zavarnak, ha nincs ellenség, nem tud elfoglalni más. Gondolom én.

    Nem hittem volna, hogy a játék rendszere ennyire szélsőséges terjeszkedést is enged.
    Az angolokkal kezdőként nyertem túl annyira magam, hogy nem figyeltem az overextensionre amikor békét kötöttem.
    Levertem minden belső felkelést, csak a manpower közben 0-ra esett. Na, a korábbi vesztesek a háborúkban egyből nekem estek...

    Most az angolokkal kb. annyit lőttem be, hogy legyek majd a scoreboard első helyén.
    A kérdés az, hogy mikor vezet ez majd háborúhoz a spanyolokkal, mert kolonizációban egész egyszerűen félelmetesen gyorsak voltak és nagyobbak. A terv az, hogy bivalyerős flottával blokkolok mindent és akkor a kolóniáikat kiütöm vagy a Földközön csinálok majd valamit. Csak túl sok szövetségese van. Még.
    Utoljára szerkesztette: militavia, 2023.04.05. 14:41:18
  • pretorius07
    #9987
    Fordítsuk meg a kérdést. Miért dobnék el egy groupot,mikor van egy egyszerűbb megoldás? :)
    Plusz egy world conquuest esetén mindenre szükséged van. Minden idea groupnak szerepe van,és a hozzá jövő policy-knak is. Főleg mikor még hátravan egy 700K sereggel bíró Ausztria. Mikor 250% overextensionön ülsz,akkor nem dobsz el semmit :)
    De itt egy korábbi kép. Itt már dobtam az explot,mert kellett fontosabb (admin group). Csak a steal maps az egyetlen,amivel felfedezed amerikát,hogy támadhass. És akkor még nem beszélek Ázsia,Afrika,Európa szegleteiről,amik később jöttek:



    Nem tudom,hány órád van a játékban,milyen kampányokat toltál le,de ha nagyban gondolkodsz,akkor muzsáj használni a spy network covert actionöket. Ha másra nem is,akkor a claim szerzésre,mert nem mindegy,hogy a prrovinciát mondjuk 24,vagy 18 hónap alatt core-olsz. Vagy mi a wargoal,stb,stb. És lehet gyorsítani a Spy network constructiont. Havi 3-ra is akár,amivel pikkpakk megvan a 100%. Szerintem túlbeszéltük :)
  • militavia
    #9986
    Ha már az egész világ elesett, akkor nem tökmindegy melyik ideat felejted el és teszed be helyére az explorationt? ;)
  • pretorius07
    #9985
    Ahhoz,hogy felderítsek egy szigetet,exploration idea group kell,conquistardor tud csak menni terra incognita földre. Vagy háburúban lehet rejtett provinciára menni,de izland nekem nem volt látható,így nem tudtam neki hadat üzenni,nem volt szövetségese sem...
    A világot meghódítani meg nem nehéz,csak kitartás és tervezés kell hozzá. Mondjuk egy 3 developmentes Ryukyu esetén kell némi mázli is :)
  • militavia
    #9984
    Nem értem, ha elfoglaltad az egész világot (hogyan...?), akkor hova kellett a map? Elmész és felderíted magad és kész.
  • militavia
    #9983
    A magyarokkal folyamatosan drilleztem a seregeimet és talán egysze használtam el bármire is. 40% táján, ha volt az az érték. Pedig azért elég sokat háborúztam is.
  • pretorius07
    #9982
    Steal maps akkor jó,ha nem angolokkal játszol,hanem más régióban,kis állammal. Lenti példámban start ryukyu. Év 1770,és még mindig nem láttam Izlandot. És a tengereken is sok terra incognita volt...
    Minden,ami spy network elem,az előre gondolkodást igényel. Ha majd 10 év múlva meg akarom támadni a törököt,akkor időben elkezdem építeni. ha kell,van rá advisor,vagy idea group is akár,úgy gyorsabb.
    Azért mert te nem használtad még,azért nem olyan rosszak azok.

    Még reagálnék az army professionalismra. Azért az is igen erős bónuszt ad magas szinten,nem csak manpowerre jó... Persze arra úgyis ellövi az ember,mert muszáj,de ha te azt mondod,hogy a 20% siege ability,a 10% fire is shock damage nem ér semmit,amit ad 100%-on,akkor biztos igazad van :)

    A favor rendszer meg teljesen más,nem venném ide :)

    Előbb nem csatolta be a képem,próba megint... :



    Utoljára szerkesztette: pretorius07, 2023.04.04. 17:40:42
  • militavia
    #9981
    Az angolokkal a 85% csatorna trade powerhez a slender mechantet is próbáltam, hatása kb. 0 volt.
    Még erre sem volt jó. Három államnál kellett feltolni 75%-ra. Egy időben használva sem ért semmit.

    Lényegében csak úgy lehet elérni, ha elfoglalsz mindenkit a Csatorna mentén.
    Minden alap terület az enyém, ami 1444-ben is volt. Mindenhol III level word port van. Mindenhol marketplace volt és 70+ hajó a csatornán és 82% fölé soha nem ment, ami mindig gyorsan visszaesett 75-77%-ra. Trade steering vagy más módon trade befolyásolást nem tudtam elérni sehogy, még szövetségesként sem (Brabant).
  • militavia
    #9980
    A steal map mire jó? Angolokkal most kb. 1590 tájára az egész világot feltérképeztem a tengeren és szárazföldön is majdnem. Ahol számít kolonizálásban, ott ismerem a szárazföldet is, bőven túl a kolonizációs távolságon túl. A többi hatalommal, ha meg nem kolonizálsz, akkor térkép sem kell. Ráadásul a presitge ára is az egekben van. Soha nem volt rá szükségem. Magyarokkal kb. marhára nem érdekelt mi zajlik a kontinensen kívül, de ez igaz mindenkire, aki nem ENG, POR/SPA és FRA vagy, ha csodát teszel, akkor Dánia akinek még van esélye kolonizálni. A többiek lényegében Európába vannak bezárva. Ázsiai országokkal meg nem te fog kolonizálni, hanem valahogy ellen kéne állni az európai szuperhatalmaknak úgy, hogy folyamatos tech. lemaradásban leszel és a nyugat meg még a trade-del szépen le is rabol...

    A sabotage reput használtam talán 1-2-szer, amikor sikerült pont annyira levinni a reput, hogy háborúba már nem lépett be így két korábbi potenciális szövetséges sem. Vagy az a reduce opinion volt és curry favorral. Kettő közül valamelyik. Meg a 10 trust gyűjtése, hogy biztosan jöjjön a szövetséges.

    A sabotage recruitment-et se használtam eddig. Ha egy sokkal erősebb ellen támad meg, akkor úgysem nálam van a kezdeményezés, fel sem épül a spy network, mire kéne. Ha meg nálam van, akkor eleve olyan háborúba megyek csak bele, ami nem kétesélyes, hanem ránézek a számokra és leverem az ellent még akkor is, ha az nagyhatalom és papíron erősebb nálam. Vagy, ha nagyon benéztem, akkor döntetlen, csak közben megszállással lerabolom az országát és békét kötök akkor egy idő után vele.

    Az ostrom meggyorsítására tényleg hasznos lenne a 100%, de mire az felépül, egy örökkévalóság. És nagyon sokszor bukik a kém és akkor évekig nem fejlődik a network %. Hamarabb megoldom erőből az egész háborút, mint kivárjam előtte a spy network felépülést... Arty barrage és kész. Meg egyszerre kevés ostromot tolok, de az max. erővel.


    Mikrózva a háborút elég brutálisan /el lehet verni az MI-t úgy, hogy papíron ő az erősebb. Vigyázni kell, hogy soha nem támadj folyón átkelve első körben. Ha meg győztél csatában akkor sem feltétlen nyomulj tovább. Ha nincs olyan advisor, aki + disc. vagy morale-t adni, akkor a recovery speed elég durva bónusz ad. Szétszeded a sereged és a közeli nagy supply limites területeken olyan sereg visszatöltési sebességem van, amivel az MI nem tud mit kezdeni. Hiába van nagy manpowere, ha én feltöltöm gyorsan a seregem és mindig erősebben jövök vissza. Akár több vesztes csata után is. Ha elfogy a manpower, akkor égetek developmentet és army prof-ot, mert kb. a supply depoton túl semmire sem jó annak szintje. Ami ugye meg arra jó, hogy fronthoz közel magas supply limit lesz. Mindig nagyon rövid háborút igyekszem vívni legalább 1-2-3 szövetségessel. Amíg azokat üti az ellen, addig gyorsan elérek legalbb 20-30% warscore-t. Ha még nyer pár csatát is az ellen és visszavágok, akkor is legalább 2-3 szövit le lehet választani róla és egy idő után egyedül marad. A következő háborúban meg elesik. Magyarokkal a végén már egyedül mentem az ottománok ellen...

  • pretorius07
    #9979


    Rákattantam megint az EU4-re. Volt mostanában egy Oirat WC,egy Svéd achivement run,és most meglett a TTM is. Visszatérve 1.32 patchre nauhatl horde kampánnyal. Ez lett az első true one tag is egyben. 1600-ig volt pár szívós háború,mert a portugál-spanyol-angol hármas szövetségesként egyszerre támadott mexikó miatt. Azután eléggé normál run lett. Ming vazallus lett,reconquest volt így egész kína. A mughalok voltak még brutál nagyok,de pár truce break elvette a kedvüket :). A törököket az osztrákokkal könnyen legyűrtük. A végére európa maradt,de ott már csak nyugiban le kellett ölni őket. Egész gyors lett összességében.
    Utoljára szerkesztette: pretorius07, 2023.04.04. 10:11:45
  • pretorius07
    #9978
    Azért van pár normális kémkedési akció. Saw discontent,sabotage reputation,és recruitment,steal maps szerintem baromi hasznos,és a study tech is. Sőt,a liberty desire dolog is,ha nem akarod,hogy az ellenfél vazallusa részt vegyen a háborúban...
    Pl a stal mapsre. Most fejeztem be végre a TTM kampányom. A végére hagytam ausztriát,és volt még izland,akit nem láttam. De az osztrákok elleni spy networkkel elloptam a térképet skandináviáról,így tudtam megcsinálni. Vagy várhattam volna 1800 utánig,mikor magától eltűnik a terra incognita,holott az egész világ az enyém...

  • militavia
    #9977
  • wednes
    #9976
    Egy előnye van, ha magas a kémhálózat százaléka, akkor gyorsabban vonulnak át ellenséges területeken a saját csapatok és gyorsabban haladhat az ostrom.

    De, hogy önmagában "fedett akciókat" csináljak más országok területén, annyit nem ad. A support rebel még egy instabil államnál sem, éri meg...amennyi pénzt az elvisz.
  • militavia
    #9975
    Ez is a másik nagy hiányossága a játéknak. Bakker, a kémkedésnek szinte SEMMI értelme nincs. Fabricate calim-en kívül soha nem használtam semmire. Jelentéktelen dolgokra képes. Countersep? Soha nem használtam semmire. Fel nem fogom, hogy ennyi fejlesztés után sincs benne a játékban.

    Na, az ettől függene, hogy mit tud rólad az ellen és csapatmozgásokat felfedné nem csak late tech levelen. Na, akkor hirtelen NAGYON fontos lenne. Főleg, hogy nagyon kevés diplomatád van. Hirtelen lenne is értelme az ide vágó idea fának. Soha, rá sem nézek. 0 értelme van. Az vallásos résznek is.

    Nekem a játék vallási vonulata eddig kettőben merült ki. Angolokkal anglikán, többivel maradjak katolikus. Amikor évi 11-13 pappal inf. pontot kapok, akkor a stabilitás és minden más kb. whatever. Mindig van rá pont.
    Utoljára szerkesztette: militavia, 2023.03.31. 19:58:06
  • hitman1028
    #9974
    multiplayerbe ezért szokták kikapcsolni,egyjátékosba nem tudom h ki lehet e
  • wednes
    #9973
    Ez nem egy rossz gondolat egyébként. Működhetne így is, bár az AI és a pénzügyek kezelése... :)
    Lehet, jobban lemaradna a gép.

    Nekem ami kicsit fura volt a játékban, hogy belenézek a könyvbe és mindent tudok, darabra pontosan. Az ellenfeleink aktuális erejét, a manpowerét (ez a legfontosabb) a pénzügyi helyzetét, hogy mennyi a stabilitás, mennyi adóssága van stb. Csak az alkalmat kell lesni, hogy mikor lehet egy erősebb ellenfélnek is nekiesni gyorsan.
    Utoljára szerkesztette: wednes, 2023.03.31. 19:31:27
  • Kissssss0 #9972
    "Lesz EU5? :)"

    előbb utóbb lesz, CK3 is elkészült, pedig a második rész mind a mai napig népszerű( szerintem paradox rá is baszott pénzügyileg).
  • militavia
    #9971
    Főleg, hogy bérelhető a DLC-, rövidtávon is lehet attól pénzt nyerni, aki nem venné meg mindet 200 USD vagy mennyiért.
    Én is csak a tavalyi humble akción vettem meg fillérekért.
  • hitman1028
    #9970
    nem valoszinű,paradoxnak jobban megéri félévenként kiadni egy uj dlct egy meglévő játékhoz,mint egy teljesen ujat csinálni