10049
Europa Universalis IV
  • cesar22
    #9169
    Wow ilyet se láttam még az AI-tól, gg Otto

  • universalis
    #9168
    A vazallus államoknak miként tudom csökkenteni a szabadságvágyát?
  • universalis
    #9167
    Köszönöm a segítséget, jogos.
  • gebali
    #9166
    Csak ha összekötöd gyarmatokkal a te területedet az övékkel.
  • universalis
    #9165
    Köszi Neked is.
    Segítsetek nekem ebben, mert nem értem az okát.
    Creek-el vagyok és van két vazallusom. Akiről szó van most, az Wichita. 200 az opinion, lojális, 171 felém az attitűdje, ez mellett a szabadságvágya is már csak 49% és kapok is egy kis pénzt már tőle. A 10 éves vazallusi idő lejárt, gondoltam már tudom majd annektálni, de nem, mert a következő szöveg adja magát vörösen:
    'They must have at least one core province that is close enough for us to core.'
    Magyarán ne is reméljem, hogy valaha is az enéym lesz?
  • Lysandus
    #9164
    Igen, úgy ahogy Gebali mondta. :-)
  • universalis
    #9163
    Azt látom, hogy egy-egy terület fejleszthető a monarch pontok segítségével. nyilván, értelme van, de inkább úgy kérdezem, hogy megéri? Vagy előbb jobban járok, ha az adott szinten megépíthető épületeket előbb felhúzom?
  • universalis
    #9162
    Igy tiszta koszonom. Neztem is nagyot :)
  • gebali
    #9161
    Szerintem úgy értette, hogy a Diplo tech-ben érd el a 3-as szintet, mert akkor évente fixen 15-tel többet nő a gyarmatod. Nem az actually kiküldhető gyarmatosítókról van szó.
  • universalis
    #9160
    Odaig tiszta, hogy military csak a szukseges szintig, max 4.
    Admint hagyjuk.
    A torzsi ideakat kifejlesztem fullra a goverment reform miatt ez is tiszta.
    A 4. korben megkapom az elso colonist-emet a torzsi ideakon belul.
    Eddig OK. De mire gondolsz amikor azt irod, hogy a trade tech-et toljam fel a 3. szintre, mert akkor kapok 15 colonist-et pluszban evente.
    1. Melyik techre gondolsz. Arra, amelyikhez a diplo pontok kellenek?
    2. Mikent ad az 15!!! Colonist-et?
  • joki95
    #9159
    Nem, normalon van.
  • cesar22
    #9158
    oké akkor nem very hard
  • joki95
    #9157
    Vegig coptic voltam. Nem lesz game over az oroszok, a hre csaszar csehek, etiopia, a timuridok es a poroszok szovetsegeseim.
  • Muki100
    #9156
    Muszlim-e vagy?
  • cesar22
    #9155
    Ha ez very hard, akkor 10 éven belül game over :)
  • universalis
    #9154
    Hát az biztos, hogy a könnyű lesz és nem ironman :)
    OK, legyen a cseroki, majd jelentkezem. Biztosan lesz még kérdésem :)
  • joki95
    #9153
    Tobb mint 10X ujra kellett kezdenem de megerte.

    Kharabakh ironman
    Utoljára szerkesztette: joki95, 2018.02.02. 16:34:35
  • Lysandus
    #9152
    Cserokí vagy valamelyik szomszédos. Ki kell érned a tengerhez záros határidőn belül. Oda jönnek az európaiak. Irokézekhez az angolok érnek oda és elég későn. De mondjuk nehézségi foktól is függ, az elején ne ironmanon játssz.
  • universalis
    #9151
    Hűha, azt a mindenségit, csak kapkodtam a fejem .... :)
    Melyik nemzetet javasolnád az amerikai Elsők közül?
  • Lysandus
    #9150
    Ööö... Nem tud. Institúciókat spawnolni az indiánok nem tudnak. (Csináltam egy cserokí játékot nemrég.)

    Marha nehéz lesz, ha megjönnek a telepesek. Ugyan a tech szintjük 80 százalékára ugrasz, de töredékére csökken a manpowered és a bevételed. Militaryba nem érdemes tolni addig, legfeljebb 4-es szintig vagy meddig (akkor kapsz vmi új egységet, vagy vmit), illetve azért, hogy a többi szomszéddal pariban maradj egy darabig. Meg a trade-t addig, amikor +20 vagy mennyi colonistot kapsz évente. Azért nem érdemes a techet tolni, mert reform the govermenttel kapsz egy csomót ingyen, minek fizetnél érte mana (monarch) ponttal.

    Tehát a dolog úgy néz ki: admin tech-be ne tolj semmit. Utána unlockold a törzsi ideákat (kellenek a reform the govermenthez). Trade: először unlockold azt a törzsi ideát, ami ad egy telepest. Utána menj fel trade tech 3-ig, ez ad +15/év colonistot. Utána jöhet a többi törzsi idea. Military: váltakozva fejleszd a military techet és unlockod az ideákat, ahogy a helyzet megköveteli. DE: csak addig fejleszd a military techet, amíg a többi törzs meghódításához kell. Ez valahol a 4-es szint. Ez után már olyan nagynak kell lenned, hogy pusztán számbeli fölénnyel, illetve a vazallusokkal bármelyik ellenfelet le tudod nyomni (a vazallusok fejlesztenek tovább, akár 10-es szintig is). Ezek után a monarch pontokat developmentre kell költeni. Másra nem is érdemes. Ez ad majd plussz adót, manpowert, stb, amikor megjönnek az európaiak és megléped a reform the govermentet.

    Az európaiak meg fognak támadni, mielőtt teljesen felzárkóznál. Nem árt, ha a hollandok vagy a portugálok mellé telepszel le, ők sokkal könnyebben verhetők (jóval kisebb a manpowerjük, mint a spanyoloknak vagy az angoloknak, franciáknak). Ha sikerül legyőzni egy európai országot, akkor már nem fognak nagyon csesztetni a többiek.
  • universalis
    #9149
    Köszönöm, nekikezdek és majd tapasztalok :)
  • gebali
    #9148
    Hmm, ez nem teljesen igazi már. Régen, az institúciók előtt úgy volt, hogy maradtál alacsony szintű, megcsináltad a reformokat, majd megvártad, amíg lesz egy területed határos valamelyik európai hatalommal, viharsebességgel nyugatosítottál. Most már alapból nem vagy nagy hátrányban, illetve van olyan institúció, amit tudsz spawnolni developement fejlesztéssel, ha már megjelent Európában (a reneszánsz). Szóval érdemes fejlődni, és ha megjelennek a gyarmatosítók, akkor gyorsabban tudod befogadni a maradék intézményt, és elvileg nem lesz akkora tech különbség.

    Hogy ez a gyakorlatban hogy néz ki, fogalmam sincs. Európaiként azt vettem észre, hogy a világ többi része azért elég jól szinten tud maradni a tech-kel, szóval én azt mondanám, hogy ha nagyon lemaradsz miltech-ben, akkor inkább developementbe öld a monarch pontokat, mert azokkal nem csak hogy gyorsabban jön be sok intézmény, hanem ugye növeli a manpowert/productiont/taxet.
  • universalis
    #9147
    Mára az utolsó :)
    Ha jól gondolom, az európaiak jóval fejlettebbek minden szempontból, csakúgy mint a való életben. Ahhoz , hogy sikeresen felvegyem velük a harcot, gondolom a military pontokat meg toljam a fejlesztésbe.
  • gebali
    #9146
    1. A kolonizálás nem kifejezetten nehéz, mehet agresszívre és álljon negyedannyi egység a területen, mint amennyien ott élnek.
    2. Van hát, mert először is halálra fogod magad unni máskülönben amíg az európaiak megérkeznek, illetve csak úgy van esélyed ellenük, ha mindenkit elfoglalsz akit érsz és közben kolonizálsz.
  • universalis
    #9145
    Köszönöm nektek a válaszokat, így már tiszta, akkor lehet, hogy megpróbálkozom az Irokéz küldetéssel. Igen, azt én is láttam, hogy relatíve tényleg olcsó a stabilitás növelése, 0-ról 1-re 72 admin pont volt.
    Még két kérdést, ha lehet!
    1. Mennyire lesz nehéz majd a telepesekkel, mire érdemes figyelni, rágyúrni.
    2. Van értelme fejleszteni a kolonizálási ideát a plusz területekért?
    Köszi!
  • gebali
    #9144
    Az észak-amerikai törzsekkel tényleg nem egyszerű a terjeszkedés, de vedd hozzá, hogy elképesztően olcsó nekik a stabilitás növelése. Szóval eleinte várnod kell a küldetéseket meg ilyeneket, de pár évtized múlva elkezdhetsz no-CB háborúkat vinni mások ellen. Leesik a stabilitásod, viszont azt olcsón vissza lehet állítani. Legalábbis 10-12 patch-csel ezelőtt én még így toltam a csiroki indiánokkal.
  • Lysandus
    #9143
    Észak-amerikai törzsekkel trükkös az elején terjeszkedni, ilyen a játékmenetük, érvényes rájuk pár megszorítás. Érdemes megfontolni az elején, hogy CB nélkül támadsz, vagy vazallussá teszed, de utóbbit sem engedi mindig. Amikor háborút kezdenél kiírja, hogy mit lehet tenni az adott CB-vel. Kapsz majd terület elhozását engedő CB-t idővel (bizonytalan, hogy mikor) illetve figyelni kell a missionöket.
  • universalis
    #9142
    Sziasztok,
    új vagyok a fórumon és a játékban sem vagyok túl gyakorlott, ezt minden bizonnyal a következő kérdésem is el fogja árulni :).

    Elkezdtem egy mentést az Irokézekkel és bizony arra lettem figyelmes, hogy nem tudok velük core jogot formálni a szomszédos területre és ha van is casus belli-m, akkor is azt látom, hogy ugyan mehetek a hírnevem helyreállítása érdekében háborúba, de ezzel a casus belli-vel el nem foglalhatom a provinciát?

    Milyen megoldás van ha van egyáltalán, hogy plusz területet szerezzek? nyilván 1/1/1-es fejlettségről hosszú idő lenne, mire az Irokézek felfedezők lesznek és majd valamikor kolonizálni kezdhetnének.

    Előre is köszi, üdv:
    U
  • hitman1028
    #9141
    tudnod kell róla xd
  • ChuckYeager
    #9140
    De miért lettem az?és miért nem tudok róla?
  • hitman1028
    #9139
    ha pu alatt vagy akk nem sok mindent tudsz csinálni
  • ChuckYeager
    #9138
    Ja most láttom semmien házasságot semmit nem tudok csinálni a diplomáciában most mi van?
  • ChuckYeager
    #9137
    Üdv.Kóstolgatom a játékot.
    Szeretném Kasztíliával Granadát elfoglalni viszont nem engedi a hadüzenetett(alávetett társak nem indithatnak saját háborút)irja ki.Casus belli van.Most itt ki a az alávetett társ és kinek nem értem.
  • gebali
    #9136
    Anglikán egyház érdekesnek tűnik, gyakorlatilag egy újabb riválisa a kálvinizmusnak és a lutherizmusnak.

    A szén mint nyersanyag is nagyon érdekes, mivel csak late-game jelenik meg (és ha jól értem, olyan értékes lesz, mint az arany), érdekes helyzeteket eredményezhet.
  • cesar22
    #9135
    Nagyon tetszik hogy most végre jön egy nyugati európai újításokra fókuszáló update.
    Dev Diary
  • cesar22
    #9134
    Mazandaran
  • OGMontana
    #9133
    Hordával elég könnyű összehozni, csak 100 helyett 90 abszolutizmusod lesz a végén.
    Ming, aztán valamilyen jobb nemzetre tag switch sem rossz.
    Oszmánoknál most már érdemes meggondolni, kaptak nerfet is nincs oszmán core egész anatóliára.
    A leges-leges legkönyebb world conquest még mindig a katolikus horda, csak sokat kell savescumingolni.
  • gebali
    #9132
    Ausztriával a reformáció megjelenéséig áttolni a reformokat odáig, hogy revoke the privilegia, onnan igazából fáklyásmenet.
  • geo91
    #9131
    az angol wc világszerte népszerű
  • Arsenalll
    #9130
    Sziasztok!

    Jó hosszú kihagyás után visszatérve szeretnék egy wc-t összehozni. :D Van valami nemzet, amivel ebben a rendszerben érdemes neki futni? Töröknek lehet neki futok, bár azzal a régebben is valahogy a vége nem akart összejönni. :(