115
  • Merces
    #74
    más .......Ja különben indulhatok a paralimpián?De mé?
    nem mellesleg szerintem csomó extrém sportoló tartaná jó ötletnek hogy ilyen kajakkal a lábán szaladgáljon,pláne ha beépitenek még egy két rugót, velük kedvére versenyezhetne.......
  • wraithLord
    #73
    A "blade runner" nem kifejezés, hanem egy elnevezés, amit először egy 1974-es regényben használtak. Azokat az embereket hívták bladerunnernek a regényben, akik illegális sebészeti eszközökkel kereskedtek. Ilyen megközelítésben szerintem valami olyasmit jelenthet, hogy pengét/szikét forgalmazó, vagy penge/szikebiznisz futtató... :D De nem akarom túlragozni, szerintem mindenki érti...
    Na, és ebből a regényből készült egy forgatókönyv, amiből végül is nem lett film, viszont írásban kiadták... A Blade Runner film forgatókönyvírója ismerte ezt, és Ridley Scottnak javasolta, hogy legyen ez a film címe. Scottnak nagyon megtetszett a bladerunner elnevezés, és megvette a név használati a jogát.
    Így lett a film címe Blade Runner... És így lett a P. K. Dick novellában még sima bounty hunterekként szereplő különlegesen képzett nyomozók kódneve blade runner...

  • Merces
    #72
    ...ja az igen, egészséges végtagot valószinű nem vágatott volna le Erős sem, de mondok valamit lebetonozzuk a kacsódat a sivatagban, és kapsz egy kést.......
  • Sir Ny
    #71
    fogalmam sincs milyen fájdalmas, tehát nem kicsinylem le más ember fájdalmát
  • okosan gyerekek
    #70
    6. évad utolsó rész.
  • okosan gyerekek
    #69
    House is azt választotta volna...
  • Bannedusermail
    #68
    Az öncsonkítás elmebeteg dolog.
  • Oliwaw
    #67
    Ha már Erőss Zsolt, akkor emlékezzünk meg Szendrő Szabolcs-ról is aki szintén féllábú hegymászó, 8200 méterig jutott el.
  • Tau Tang Wou
    #66
    Mi pátoszos, te elvakult?

    Valaki racionális érvek alapján dönt a szétroncsolódott lába műlábra cseréléséről az orvosával történt konzultáció után.
    Mi ezzel a probléma?
  • Oliwaw
    #65
    Sokan meg szokták kérdőjelezni, hogy ilyen olyan tudósok miért kapnak pénzt szerintük hülye kutatásokra, és az élsportolók ?
  • Bannedusermail
    #64
    "Nekem van hegymászó barátom. És ő mondta nekem, hogy teljesen megtudja Erős Zsoltot érteni. Szerintem ezért vki nem barom. Mellesleg van olyan szintű sérülés amit semmilyen rehabilitációval nem tudnak helyrehozni sajnos :("

    Pont nem hat meg a hegymászós ismerősöd véleménye. Az öncsonkítás elmebeteg dolog.
  • Bannedusermail
    #63
    "Ez azért nem jó példa ide, mert annak a hegymászónak lehetett volna egy lába, ami ki tudja mikor gyógyul meg és állandóan fájt volna, vagy lett egy lába, ami sose fáj, se el nem fagy."

    Nem érdekelnek a lózungos faszságok az életcélokról, meg a heroikus küzdelmekről. Egy a tény. Aki amputáltatja egy végtagját, amikor az nem életmentő, az egy barom. Egy öncsonkító retardált idióta. Egy nem normális fasz. A pátoszos mellébeszélés engem nem téveszt meg.
  • Bannedusermail
    #62
    "Ez az ember példát mutat sok százezer láb nélkül élő embertársának, akik közül sokan a legmélyebb elkeseredésben ülnek a tolószékben. Ezért engedném, hogy induljon, de előkészítenék két érmet, ha nyer, akkor legyen neki egy plussz arany."

    Ez így van és szép meg jó, csak az élsport nem azért van, hogy a tolószékesekbe lelki erőt öntsünk.
  • Bannedusermail
    #61
    "(pl pengeélen táncoló, vagy ilyesmi?)"

    Ha a blade runnerre gondolsz, akkor nem szó szerint kell fordítani. Olyasmi lehet, mint nálunk a vesszőfutás, mint kifejezés. Büntetés volt, talán a végvári vitézeknél, vagy akárhol, de középkori eredetű. Két sorban álltak vesszővel a kezükben a büntetők, és a büntetettnek meztelen felsőtesttel kellett végig futni úgy, hogy a büntetők rácsaptak a vesszővel. Ha sikerült átérni, akkor vége volt a büntetésnek, ha nem, mert elestél vagy elájultál, akkor agyonvertek. Ez a vesszőfutás jelentése. Tehát nem azt jelenti, hogy fut a vessző, vagy vesszőkön fut valaki, hanem ezt a büntetést.

    A blade runnert vesszőfutásnak szokták fordítani. Hogy az angoloknál mit jelent azt nem tudom, de valami hasonló lehet, ha ez a fordítása.
  • Tau Tang Wou
    #60
    Gondolom te se tudod mennyire fájdalmas, meg azt se, hogy egy ripityára törött láb mennyire fájdalmas.
  • Molnibalage
    #59
    Jah, persze. Direkt nem akart kijutni 2008-ban, mert 4 évvel idősebben már biztos fittebb lesz.

    A mai világban már az az alap, hogy minden összeesküvés...?
  • Büdös Bohóc
    #58
    nem lehet egy szinten említeni egy karbonszálas végtagot az emberi lábbal, akármekkora megbecsülés jár neki akkor is azt mondom, hogy nem fair a részvétele

    majd néznek, mikor győzni fog, bár erre kicsi az esély, de az a gyanúm, hogy direkt alulteljesített a kvalifikációnál is, mert ha ne adj isteezn véletlen kurvajót fut, akkor többen felállnának ellenezni az indulását és be sem kerül. Így meg mindenki leszarja a dolgot és nem foglalkoznak vele, aztán a nagy meglepetés lesz mikor megnyeri.
  • Molnibalage
    #57
    Ott azért nem indul, mert nincs ellenfele... 2008-ban azért nem volt olimpián, mert nem futotta meg a szinte. Most igen.
  • Fresh Duke
    #56
    (És a vicc, amit elfelejtettem elsütni 2x is egymás után...)
    Lófaszt, nehogy má'!
  • Molnibalage
    #55
    Az olimpián részt vevők nagy része elve esélytelen az arnyra, de egy részük nem azért megy.

    Csak ma sajnos az elsőt jegyzik, mást nemigen. Pedig gondolj bele, aki opimpián is a "futottak még ketegória" azt azt jelenti, hogy ő mondjuk az adott sportágba a világon perpillanat a top 100 vagy akár top 25 versenyző.

    Hány ember mondhatja el itt magáról, hogy legalább kis hazájában a top 100-ban benne van bármiben...?
  • Fresh Duke
    #54
    Másfelől, némi tisztelet jár a srácnak, hogy ezek ellenére is akar futni, és versenyezni a profikkal, de van egy érzésem, hogy az Olimpiára csak azért akar menni, mert figyelemhiányban szenved.
  • Fresh Duke
    #53
    Mindenféle bunkóság nélkül, szerintem sem kellene az egészséges sportolókkal futnia. Másfelől meg, szerintem (is) jobb lenne, ha a versenyzők ugyanabban futnának. Azaz, ha lenne Standard futóruha, cipő, stb.

    És megint csak bunkóság nélkül, ha valaki annyira akarna sérülten versenyezni a többiekkel, akkor induljon ugyanazzal a felszereléssel, mint ők. (Azaz, művégtagok nélkül.) Lehet így esélytelen lenne, de azt hiszem ennek az egésznek az volt az alapötlete, hogy kinek van jobb fizikuma, és nem az, hogy ki győz, ha különböző felszerelésekkel a képességei meg vannak növelve. (Mert igen, ha valakinek nincs lába, akkor a futás meglehetősen a képességein kívül van.)
  • okosan gyerekek
    #52
    Oh, és igen.. Erős Zsoltot meg tudom érteni, ő nem végez oly módon kompetitív tevékenységet, ami az objektivitás látszatát sugallja, például egy 100 méteres sprint futáson az óra és a távolság különböző módon és mértékben sérült emberek között.
  • okosan gyerekek
    #51
    Durva, hogy mennyi hülye látogatja az oldalt. Az első hozzászóló bunkó, igaz? Hogyan is mondhatnánk olyat, hogy csak az egészségesek sportoljanak?! Nem elég, hogy az élet a sok szerencsétlent a handikeppjeikkel sújtja, de még taszítsuk is őket mintegy alsóbb rendű csoportba, azok közé, akiknek nem szabad versenyszerűen sportolniuk, akiknek nincs saját olimpiájuk.

    Rendben, értem én. Akkor vizsgáljuk meg: paralimpia létezik, hogyan lehetséges ez?

    A sport elvben az emberek adott körülmények között elérendő cél megvalósítására irányuló rátermettségét hivatott mérni, nem csak fizikai és nem is mindig a legpontosabb módon. Az olimpia ilyen játék minden tekintetben.

    Ekkor jött néhány idióta könnybelábadt szemekkel, és kitalálta, hogy "élhessenek teljesebb életet" a mozgásukban, vagy szellemi kvalitásikban hiányosságokkal küzködők és legyen hát nekik is Olimpiájuk -- pardon, innentől kezdve ez már kisbetű...

    Nézzük akkor meg, hogy ez a fajta, kisbetűvel, olimpia, a paralimpia mennyiben felel meg az elsőként röviden és talán nem a legprecízebben, de lényegi elemeiben határolt definíciónak.

    Az első és legfontosabb, magánál a gyalogkakukknál maradva, hogy nem minden sérült bír azonos esélyekkel a gyógyászati segédeszközök használata tekintetében, és itt csöppet sem az anyagikra gondolok. Egy elég ízléstelen példa: függetlenül attól, hogy a cikkben szereplő művégtag előnyt, vagy hátrányt okoz, az kétségtelen, hogy egy paralimpián, ahol egy lényegesen egészségesebb, azaz a testi teljeség tekintetében kevesebb hiányt szenvedő illető, aki csak féllábát vesztette el, gyengébbnek bizonyul, mert a művégtag és a végtag szimultán mozgatása nem dinamikus-ciklikus. Nem ugyanazok a mozgások valósulnak meg, hanem egy darabos széttördelt mozgást kapunk; a művégtag és a végtag két különböző tempóval és fázisokon keresztül tudja megvalósítani a saját ciklusát, ez pedig külön feladatot hárít a versenyezni kívánó félnótásra: a tagok szinkronizálását.

    Ha pedig ilyen elemi különbségek vannak, vajon mennyire beszélhetünk ésszerűen megrendezhető versenyekről a mozgáskorlátozottak körében? Hiszen a számak relatíve alacsony, így gyakori jelenség a tömbösítés: különböző problémákban, így eleve különbözőek az esélyek a rajthoz állás pillanatában.

    Terápiás jelentősége van? Oh! És annak is, hogy a féllábú a biológiai adottságaiból fakadóan, ha a legkiválóbb izomzattal és felkészültséggel is bír egy középszerű, két művégtagos szükségképp lefutja, mert az utóbbinak a sebesség intervalluma mondjuk nincs is átfedésben az előbbivel? Tápláljunk tehát hiú reményeket azokba, akik azt hiszik, hogy így is lehetnek nagyszerűek és élhetnek teljes életet, amikor kilehelve a lelkük sem futhatják le azt, aki még kevésbé teljes testileg?

    Kinek volt ez a beteg ötlete? Nah, fel a kezeket, ki szeretne még sérülteknek szóló olimpiát?
  • Grodt
    #50
    Nekem van hegymászó barátom. És ő mondta nekem, hogy teljesen megtudja Erős Zsoltot érteni. Szerintem ezért vki nem barom. Mellesleg van olyan szintű sérülés amit semmilyen rehabilitációval nem tudnak helyrehozni sajnos :(
  • hangulati
    #49
    http://www.youtube.com/watch?v=q1YYxXEc-Ls
  • Sir Ny
    #48
    Szerintem a csatlakozási pont ( ahol pont = felület ) eléggé fájdalmas lehet.
  • wraithLord
    #47
    Ez egy kódnév, amire nincs magyarázat a filmben. Így csak a találgatás marad... Az angol anyanyelvűeknek is.

    Pistoriust pedig gondolom azért nevezték el Blade Runnernek, mert kis túlzással úgy néz ki, mintha pengéken futna.

  • Tau Tang Wou
    #46
    Egyébként fenti esettel kapcsolatban azok táborát erősítem, akik szerint műlábú ember ne versenyezzen az olimpián az egészségesekkel.

    Ha nem nyer, akkor csak a helyet foglalta, ha meg aranyérmes lesz, akkor meg tisztességtelen előnnyel tette ezt.

    Az egészet csak a cirkusz kedvéért engedélyezték, ami a birka népnek kell, hogy jól érezze magát.
  • Tau Tang Wou
    #45
    Ez azért nem jó példa ide, mert annak a hegymászónak lehetett volna egy lába, ami ki tudja mikor gyógyul meg és állandóan fájt volna, vagy lett egy lába, ami sose fáj, se el nem fagy.
  • halgatyó
    #44
    Szerintem itt nyomós "érv" lesz az üzleti (reklámbevétel, nézettség) szempont.
    Ez a sportember pedig hozza a nézőket, elég jól. (És a többiek, a többi cirkuszosok nem ezt csinálják? Pénz, szponzorok, reklám, cirkusz, addigselázonganak....)
    Szóval engedni fogják valahogy.
    Megjegyzem, hogyha nekem választanom kellene, hogy azt a hermafrodita "nőt" engedjem futni, vagy ezt a sportembert, akkor én inkább Pistoriust engedném futni, a nőnek látszó fickót pedig besoroznám a férfiak közé.
  • halgatyó
    #43
    Komoly dilemmára irányította rá a cikk a figyelmet. Szerencse, hogy nem nekem kell döntenem, mert igencsak vakargatnám a fejem. Asszem, hogy igazán igazságos döntés nem fog itten születni.

    A kérdés vizsgálatát jóval messzebb kellene kezdeni, nem a műlábaknál. Mi az élsport célja és szerepe? Neeeem, nem a 2000 évvel ezelőtti görögöknél, hanem MOST

    Mi az olimpia értelme? Egészséges emberek nagy heroikus küzdelme? Vagy cirkusz a népnek?
    Az élsport mára szerintem elszakadt a hétköznapi élettől és bizony az egészségtől is.

    Kérdés az is, hogy dicsőség-e egyáltalán az olimpián résztvenni és nyerni ennek a sportembernek? Mert szerintem ő leginkább sportember azok között, akik ott versenyeznek. Mert lábak nélkül programmozó vagy sakkozó is lehetett volna. De ő futni akart. Dacolva a fájdalommal, a reménytelenséggel, az ellendrukkerek megjegyzéseivel.

    Vajon miért ragaszkodik ez a sportember ahhoz, hogy az olimpián fusson versenyt a többiekkel? Milyen plusszt jelent neki ez ahhoz képest, mintha az olimpiától függetlenül, a tévécsatornák nyilvánossága előtt lefutná azt a távot, x másodperccel gyorsabban, mint az olimpiai bajnok? A világhírt és az ismertséget úgy is megszerezné. Vagy mégsem? Vagy nem eléggé?

    Bármilyen sportrendezvényt nem lehet attól a társadalmotól függetlenítve vizsgálni, amelyben az létrejön.
    Ez az ember példát mutat sok százezer láb nélkül élő embertársának, akik közül sokan a legmélyebb elkeseredésben ülnek a tolószékben. Ezért engedném, hogy induljon, de előkészítenék két érmet, ha nyer, akkor legyen neki egy plussz arany.
  • galocza
    #42
    ja, tulképp amiért ide jöttem az az, hogy bár kb nagyon sokszor láttam a címben szereplő filmet (és a polcomon csücsül az összes verziót tartalmazó ultimate edition) és nem vagyok teljesen hülye az angol nyelvet illetőleg, még mindig nem tudom, mit is jelenet a kifejezés - még barátom, gúgli se sokat segített.
    ötletek, lehetőleg forrással?
    (pl pengeélen táncoló, vagy ilyesmi?)
  • Bannedusermail
    #41
    Igen, pont azért mondom, hogy egy barom.
  • galocza
    #40
    #1 kb egyetértek

    #2
    "Miért nevelhet minden idióta gyereket?"
    bennem is gyakran felmerült (és ez TÉNYLEG nem személyednek szól, passzív-agresszív stílben). lassan már mindenhez kell papír, de ahhoz hogy kölköd legyen, elég kuki/puni. pedig sok nagyobb felelősség nincs.
    "Neki ez esik jól."
    nekem meg az, hogy én legyek a mu kapusa (valójában nem érdekel a futball). mégsem kapok lehetőséget.
    "Egyébként ennyi erővel akkor azt is lehetne korlátozni, hogy 2 méter feletti körüli futó ne indulhasson, mert az is előny."
    az fizikai, belső tulajdonság. a sport erről (és arról, hogy vki abból mit képes kihozni) szól.

    #28 volt egy fickó, mindkét lábát levágták, s mégis megmászta az andoknak vmi ~7000m csúcsait kb 60 éve. nem a 'sport' miatt volt az amputáció, így nem is sztárolták. bár belejátszhatott az is, hogy 2. vháb tán legjobban feldíszített német pilótája volt (hans-ulrich rudel).

    na mindegy, végére az én kis ámerikánus (ha már könnyezve tapsolunk minden baromságnak, maradjunk ennél a stílusnál) 2 fillérem: olimpia legyen olyan, mint az ókori görögországban. ha nem is mezítelenül, de hivatalos/egységes ruházatban edzzenek/versenyezzenek a t. résztvevők. semmi koksz, semmi 1/2 grammos rizsrost futócipő, semmi hi-tech bicikli (és főleg nem művégtagok), csak az amit anyu/apu adott + a belefeccölt idő + az aktuális forma.
    győzzön a jobbik.
  • Lucy in the Sky
    #39
    A pillanatnyilag jegyzett legjobb idejei (wiki) jó messze elmaradnak a világrekordoktól. Ha az olimpián valahogy mégis "megtáltosodik" és nyer (ilyen időkkel az is gyanús lenne ha érmet szerezne), az azt jelenti hogy sumákolt, nem teljes erőbedobással küzd v. küzdött korábban, tisztességtelen előnnyel indult, ebben az esetben érem nem jár és lehet hazakocogni.

    Hülyén hangzik, de ez kb. azt jelenti, hogy csak abban az esetben lehet tisztességes a verseny, ha eleve esélytelen. Akkor meg sok értelme nincs, nem több mint cirkuszi látványosság, nem jó az egész üzenete.

    Ugyanakkor önmagában az pozitív hogy megteheti, megméretteti magát, sprintelhet egy olimpián - hiszen magához hasonlókkal nemigen tud versenyezni, épp nem állunk jól térd alatt amputált sprinterekből.

    Am. a paralimpia rákfenéje ugyanez, nincs két egyformán sérült sportoló, valaki mindig előnyből indul - az egészségesek sportjában ez ebben a formában eddig nem volt jelen - persze genetikailag, ökletesen előnyös fizikumok szintjén igen, de egyrészt az természetes, másrészt pl. az ázsiaiak sem viselhetnek protéziseket csak azért, mert alacsonyak, nincs is világrekorder sprinterük (jó, egy darab japán, '35-ből, az is hátszéllel :), mégse reklamálnak.
  • Sir Ny
    #38
    sõt, matekolimpiiából is nõi van meg koedukált. Hol vannak itt a nemek egyenlõ esélyei?
  • NEXUS6
    #37
    Amúgy meg a cikk egy tévedés, mert Terminátor ez a gyerek nem Blade Runner!

    Élő szövet a fém vázon!
  • lapaleves
    #36
    nem értem ebben mi a kérdés. a futás alapvető mechanikája itt egyszerűen nincs kivitelezve. innentől meg balra el. valami nagy joghézag lehet a definíciókban, ha eddig ennek nem parancsoltak megálljt.

    nekem semmi bajom vele, de tényleg. ennyi erővel kerekesszékkel is indulhatna.
  • Szefmester
    #35
    Akkor lenne érdekes a verseny ha páran futócipő gyanánt ilyen eszközökkel futnának...

    Szerintem ez még nem technikai sport.. próbál egyenlő lenni technikai segítséggel.. ha most lekorlátozzák akkor kb olyan lenne az olimpia mint az F1. Ha egészséges ember használna technikai segítséget azt tiltanám, de még egy "kicsit rövidebb az egyik lábam" paralimpiás sem indulhatna technikai segítséggel. De egy lábatlan ember had használjon műlábat, úszólábat bizonyos megszorítások mellett!

    Ahogy valaki írta, addig nem lehet pontosan megmondani mennyit segít ez az eszköz amíg egy egészséges olimpikon sprinter nem veszti el a lábát és fut utána is! Nincs összehasonlítási alap... mintha valaki azt mondta volna hogy elméletileg nem képes az ember 10 másodperc alatt lefutni a 100m-t mert nem alkalmas rá a test...