34
  • Irasidus
    #34
    A Marson lévő tudományos kamerákban nem csak három felé szűrő van , mint a földi digitális kamerákban... A cél elsősorban nem képeslap fotó készítése. Persze ha csak kiegészítés volt, akkor ez meg a kiegészítés kiegészítése. :D
  • kvp
    #33
    "A Marson készült képek kivétel nélkül szürkeárnyalatosak. Egy színszűrő segítségével különböző hullámhosszban készülnek a képek, ami nagyjából megfelel egy-egy szín hullámhosszának."

    Ez a foldi fenykepezogepekben is igy tortenik, csak altalban rgb szurot kapnak a szenzorok es nem egymas utan, hanem egyszerre van mindharom szuro a kep elott, egy subpixel-es matrixban. Szerencsere a marsjarok direkt azert vittek magukkal egy rgb szuro keszletet is, hogy kepesek legyenek 'hagyomanyos' szinvilagu kepeket kesziteni.

    Ezek alapjan a mars talaja kb. olyan mint nallunk a balatonfelvideken az a voroses talaj, ami kb. akkor alakult ki, amikor a marson is, csak onnantol a ket bolygo valamelyest eltero utat jart be.
  • Tsol
    #32
    Végülis, a második képesn sem vörös a mars. Piros, zöld, kék...
  • Irasidus
    #31
    A Marson készült képek kivétel nélkül szürkeárnyalatosak. Egy színszűrő segítségével különböző hullámhosszban készülnek a képek, ami nagyjából megfelel egy-egy szín hullámhosszának. Ez a Földön kiszínezik, több kevesebb sikerrel. Aki valaha látott már fényképet az tudja valósághű színeket egy fényképezőgép nem csinál!

    Zöld, kék és egyéb "nem odaillő" színek azért vannak, mert a kamerák nem csak látható fényben készítenek képeket. Ha valakit nem győztem meg, azt néhány linkel orrba tudom vágni.
  • TokraFan
    #30
    "Mondjuk arra azért kiváncsi lennék hogy a Napnak akkor milyen szine van :)"

    Rossz a kérdés. A Nap nem létezik! Azt csak egy galaktikus léptékű összeesküvés részeként vetíti oda egy fejlett "tudatos tervezettségű" civilizáció.
  • Bannedusermail
    #29
    Az ég színe a Földön, nem a gőzok színe miatt kék, hanem a vízpára miatt, ami szétszórja a fényt ezen a hullámhosszon.
  • teddybear
    #28
    Azért találták ki ezt az elszínezést, mert a két marsjáró színszűrős fényképeket készít. Ezek egy kékeszöld színszűrőn át készülnek, mert így jobban láthatók a geológiai szerkezetek a mintákban.
    Amikor nyilvánosságra hozták a képeket, természetesen átszínezték őket a valós árnyalatokra. Ez viszont bőven elég volt a konteósoknak a károgásra..
  • torreadorz
    #27
    Egyébként meg, ha egy fényképen kiemelem 50%-al a zöld árnyalatait és ugyanennyivel elnyomom a vöröset, akkor a keletkező kép nem arra lesz bizonyiték hogy amiről fotoztam az zöld, hanem hogy tudom használni a photoshoppot.

    Ugyyanigy ha valaki vitatja hogy a Holdon készült képeken miért nem látszanak a csillagok, akkor az nem arra bizonyiték hogy a kép nem a Holdon készült (ugyaninnen megközelitve arra is lehetne hogy nincsenek is csillagok...), hanem arra hogy az illetőnek fingja nincs a fotózásról. Az egyébként egy dolog hogy fotózáshoz nem ért, de hogy még életében nem gondolkozott el azon hogy teliholdkor hogyhogy csak a legfényesebb csillagok látszanak az égen, mig holdfogytakor meg milliónyi az is holtbiztos.

    Persze lehet hogy egy mátrixban élünk és a teliholdkor a Földön készült képeimen azért nem látszanak csillagok mert valójában azok nem is a Földön készültek hanem a Holdon (ti.: ott nem látszanak a csillagok lásd feljebb). Ezen megfontolásból viszont akkor én lehet nem is földlakó vagyok hanem holdlakó?
  • torreadorz
    #26
    Mire szerettél volna válaszolni? :)

    Ezt irtam:
    "Azt mondja ha a NASA mars képein a zöld szint kiemeljük 50%-al a vöröset meg lecsökkentjük 50%-al, akkor a Mars nem vöröses lesz hanem zöldes tehát van rajta élet"

    Erre a te válaszod:
    "A felszín jelentős része vöröses, azonban a Földön a gánti bauxitbányában sem vörös az ég"

    :) Mindig is tudtam én hogy térdig érő füben nem lehet lekvárt kaszálni.

    Aztán, irod:
    "A Mars légköre/ege tehát hasonló színű a földihez. 95%-ban CO2-öt tartalmaz ami színtelen. Az 0,1-pár%-os összetevők azonban a N2, Argon, O2 mint a Földi atmoszférában"

    Végülis elég hasonló a földéhez, csak itt a légkör 0,039%-ban tartalmaz CO2-t, 78%-ban nitrogént (mars: 2,7%), 20% oxigént (mars: 0,13%), ezen felül a légköre kb. 100x ritkább mint a földé. Mondjuk argonból tényleg hasonló mennyiség 1%. Szóval az egyik nagy piros kör alakú a másik meg kis fekete négyzet, de végülis hasonlóak mert mindkettőn van egy kék pötty :)
  • NEXUS6
    #25
    "A Mars légköre/ege tehát hasonló színű a földihez. 95%-ban CO2-öt tartalmaz ami színtelen. Az 0,1-pár%-os összetevők azonban a N2, Argon, O2 mint a Földi atmoszférában."

    Helyesebben: a Mars-légkör nagyrészét kitevő CO2-t leszámítva (ami színtelen), hasonló a földihez.
  • NEXUS6
    #24
    A felszín jelentős része vöröses, azonban a Földön a gánti bauxitbányában sem vörös az ég. Márpedig a közzétett Mars-fotókon el van baxva a színegyensúly, talán hogy idegenebbnek tűnjön.

    Itt van ez az oldal.
    Itt is látszik, hogy ha a színeket visszaállítjuk a mars-járón elhelyezett kalibrációs eszköznek megfelelően, akkor az ég kékes, zöldes lesz!

    A Mars légköre/ege tehát hasonló színű a földihez. 95%-ban CO2-öt tartalmaz ami színtelen. Az 0,1-pár%-os összetevők azonban a N2, Argon, O2 mint a Földi atmoszférában.

    Az, hogy milyen a "valódi" színe, valójában szubjektív. Az emberi agy ugyanis automatikus szinkorrekciót csinál, szal ha a Marson lennénk, és nincs éppen porvihar, akkor az eget valszeg kéknek látnánk.

    Ha kinagyítasz egy Mars-fotót ahol már látszik a légkör is, akkor azon is látod a kék gyűrűt a felszín körül.
  • Old PS Fanboy
    #23
    http://www.youtube.com/watch?v=TuaiSW89ZOM
  • Molnibalage
    #22
    És a hülyeséghez milyen színt párosítson az ember...?
  • torreadorz
    #21
    :)

    Mondjuk arra azért kiváncsi lennék hogy a Napnak akkor milyen szine van :)

    Amúgy ránéztem a honlapjára hát vannak érdekes dolgok. Azt mondja ha a NASA mars képein a zöld szint kiemeljük 50%-al a vöröset meg lecsökkentjük 50%-al, akkor a Mars nem vöröses lesz hanem zöldes tehát van rajta élet :)
    Lusta vagyok regisztrálni, de szivesen beirnám nekik hogyha meg még a kéket is kiemeljük 50%-al akkor nemcsak hogy élet van rajta, de ráadásul a hupikék törpikék a lakói. Ugye hogy minden mese alapja a valóság :)
  • WoodrowWilson
    #20
    Ezt azzal intézik el, hogy a légkörünk miatt látszik vörösnek. Meg a Hold szürkének (mert amúgy azt se szürke ám).
  • torreadorz
    #19
    Nem tudom honnan veszitek hogy a Mars nem vörös, már máshol is hallottam ezt a sületlenséget.
    A múltkor egy kollégám kért tőlem egy általam készített képet a Marsról (amatőr csillagász vagyok) mert az egyik ismerőse váltig állította, hogy látott egy megbizható forrásból származó komoly, géppel irt névtelen feljelentést (na jó youtube videót), amiben azt állították hogy a mars nem vörös és akkor az úgy is van. A képet azért kérte mert az ismerőse semmilyen nasa által készített képnek nem hisz meg a google-nek sem...

    Na szóval azért nem értem a jelenséget, mert a Mars szabad szemmel is látszik az égen és az is hogy vörös, egy sima kukkerrel mégjobban látszik hogy vörös és már egy néhány tizezer forintos távcsővel is szépen látszik a vörös felszine, szóval nem nagy ördöngőség saját magunknak megbizonyosodni róla ha már a NASA-nak nem hiszünk...
  • Bannedusermail
    #18
    Igen, kiretusálták a képről a sok fényből szőtt kosarakkal térjárókat ilyesztgető elefántfejű, medvetestű őshonos civilizáció kisnyugdíjasait. Erre pedig a bizonyíték az, hogy nem látszanak a képeken.
  • NEXUS6
    #17
    Ó igen!


  • Irasidus
    #16
    Most vagy poénkodik, vagy nagyon kezdő troll. (?)
  • WoodrowWilson
    #15
    Te vagy az, Aranyi Laci?
  • Novotsik
    #14
    ez hazugság,van folyékony víz a marson,sőt különböző civilizációk kolóniái vannak a marson és a hold sötét oldalán. Marsnak továbbá légköre,páratartalma amiből következik hogy felhők is vannak,növények. Ja és nem vörös a bolygó csak a NASA hamisítja a képeket hogy ne tudd meg valójában mi folyik a naprendszerünkben,ami igen sűrűn lakott terület. ha figyelmesek vagytok lehet látni a hogy a képek manipuláltak. Nemtudom mennyire hihető de utána lehet nézni,vannak bizonyítékok.
  • NEXUS6
    #13
    Szal ottóbontó után itt a műholdbontó!

    "Kiskezítcsókolom Dárpá kedves, tessík megnízni itt ez a zsírújdonságos korai-rakíta-indítás-előrejelzö-műhold, fullextrás. Klíma, hífi, bűrbelső. Bármit kikapunk belűle a kollégákkal és secpec beépíssük! Nem kell az újdonat, az csak pízkidobás, meg végül az is csak hozzánk kerül, nem igaz-e, na!? Azémondom!"



  • NEXUS6
    #12
    Lájtosan kapcsolódik a témához:

    Rözisztansz e fütilé!

  • mizar1
    #11
    Én inkább a lemeztektonika illetve a vulkánosság hiányát tenném meg a víz hiányának okaként a Marson.
    A Vénuszon pár százmillió évenként a teljes kéreg megolvad és újra dermed.
    Ekkor kerül a légkörbe sok gáz.
  • teddybear
    #10
    Már akkor is volt légköre a Földnek, csak más mint most. Pont a Vénusz az élő példa rá. Annak megmaradt, mert nincs holdja, mint a Földnek.

    A másik bolygó becsapódása nem csak a Föld szilárd testéből tépett ki jelentős részt, hanem a légkörének javát is letépte. Iszonyatos kataklizma lehetett.

    Később, a becsapódó üstökösök dúsították fel a felszínt vízzel.
  • mad mind
    #9
    Tényleg, legutóbb még az volt a nézet, hogy a még épp megszilárdult Földbe csapódott egy másik bolygó és úgy alakult ki a Hold. Ekkor még nem volt légköre a Földnek.
  • teddybear
    #8
    Egyrészt a Mars mágneses tere évmilliókkal ezelőtt megszűnt, másrészt a gravitációja a Földének csak harmada. Sokkal könnyebben elvesztette a légkörét, mint ahogy a Föld fogja.

    Különben a Föld is elvesztette a légköre javát, amikor a Hold kialakult. Ha nem így lett volna, a Föld légköre a Vénuszéhoz hasonló lenne.
  • gothmog
    #7
    Az arányokon van a hangsúly. A Föld is veszít légkört a napszél miatt, csak az erős mágneses mező miatt ez a hatás nem olyan drámai mint a Marson.
  • jackoneill90
    #6
    Érdekes mert a légkör most is szivárog kifele a világűrbe. azt mért nem akadályozza meg?
  • teddybear
    #5
    Egy része a talajban van, de ez a kisebb rész. A nagyobbik elpárolgott a légkörrel együtt az űrbe.
    A z egyik elmélet szerint a Földön a bolygó mágneses tere akadályozta meg hogy elpárologjon a légkör és a víz. A Marsnak már régen nincs számottevő mágneses tere, mert nincs folyékony magja.
  • Tsol
    #4
    thx
  • mizar1
    #3
    Ott van a víz most is csak be van fagyva a talajba.
  • Tsol
    #2
    Laikus kérdés: Hova lett a víz?
  • kvp
    #1
    Akkor ezek szerint ha valamelyik nagyobb kanyon oldalfalan vegigmenne egy geologus, akkor megtalalna ennek a vizes retegnek a nyomait, az esetleges uledekbe agyazodott fossziliakkal egyutt. Persze ami kerdeses, hogy ha anno a felszin alatt volt viz es most is van fagyott vizjeg a felszinen a sarkok kozeleben, akkor elofordulhat-e, hogy a mai napig van folyekony viz a felszin alatt es abban esetleg a mikroba szintnel fejlettebb elet?