36
  • Doktor Kotász
    #36
    Nem érted, mert nem tudod mi az, hogy forráskód.

    Épp ez a lényeg, hogy nincs szükség portolásra. Fordításra van szükség. Ha windowsra írt programot akarnak linuxosítani, akkor újból neki kell állni, mert egy ablak nyitása, egy gomb elhejezése a képernyőn, a perifériák lekezelése teljesen más. Win8 és Win RT esetében a teljes program ugyanaz egy adott programnyelven. Az egyetlen különbség, hogy más a processzor utasításkészlete. EIlyenkor egy C++-ban megírt program esetében csak arra van szőkség, hogy a forráskódot egy másik fordítóprogramba töltsék be, mielőtt piacra doobják.

    Ez nem több, mint pár óra plusz munka, amit nem is ember végez, hanem egy számítógép.

    Tömören:

    A portolás egy másik operációs rendszerre történő újraírás, módosítás.

    A fordítás pedig a magasabb nyelven megírt programnak a processzornak értelmezhető formába történő átalakítása. Ha azonos az operációs rendszer, csak processzor utasításkészlete más, akkor semmi másra nincs szőkség, csak másként átalakítani, amit nem is ember végez, a forráskódot gépi nyelvű kódra.

    Már több mint egy évtizede nem programoznak assemblyben vagy gépikódban. Egy automatikus fordítás nem tartana sokkal tovább, mint maga a program telepítése.
  • gforce9
    #35
    A külső toolokban én sem bízok a munkagépemnél, de nekem virtuális gépen fut a win8, ott nagy baj nem történhet :)
  • asgh
    #34
    Ha jól értem, akkor annyi a különbség a más rendszerekhez képest, hogy könnyebb portolni WinRT-re a windows programokat. Ez viszont nem old meg semmit, mert eddig sem a fejlesztőkörnyezeten múlt, hogy egy szoftvercég milyen platformokra fejlesztett, hanem a piacon. A Blizzard pl. Winre és OSX-re is kiadja a játékait (még a powerpc időszakban is így volt), pedig az gyakorlatilag két teljesen különböző fejlesztőkörnyezetet jelent, ugyanakkor Linuxra nem, pedig az OSX-Linux port már biztosan egyszerűbb lenne.
    Azt persze el tudom képzelni, hogy mondjuk egy cég belső fejlesztésénél nem mindegy, hogy a vállalati szoftvert ARMos táblára mennyi szenvedéssel lehet portolni, de a kereskedelmi szoftverek esetén nem látom nagy esélyét, hogy a WinRT jelentős versenyelőnybe kerüljön a droidhoz vagy az iOS-hez képest csak a fejlesztőkörnyezet miatt.
  • A1274815
    #33
    "a forráskód birtokában órák alatt képes lenne újrafordítani a windows x86/64-es proframjait Windows8 RT-re."

    Főleg úgy, hogy a neves WinRT API csak egy réteg valójában a Win32 felett. Ez szembe megy a Microsoft marketingeseinek az állításával, de az adott dll-ek elemzéséből szépen kiderül. Ha valóban önálló lenne akkor az ntdll.dll-t használhatnák csak.
  • A1274815
    #32
    "Fizikálisan a startmenü struktúra megvan benne, a programdata könyvtárban keresd."

    Igen, tudom.

    "A startmenü gombja pedig egy regkey-el visszakapcsolható, de vannak rá toolok is."
    A registry key-es dolog tesztelve és nem működik már. Ez volt az első dolgom.

    Külső tool-ok, hát nem bízok bennük.
  • Doktor Kotász
    #31
    "Ha jól értem, akkor valójában két, egymással nem kompatibilis oprendszer fog kijönni. Az arm verzió pedig nem tudja majd kihasználni a "windows kompatilibilis" kártyát a mobil oprendszer versenyben."

    Rossul érted, illetve félreérted. A Win8 RT-én nem fog futni a régi Intel/AMD-és CPU-ra fordított programod, mert más az ARM CPU-k utasításkészlete.

    De mivel a programokat nem gépikódban írják, hanem mondjuk C++-ban, és a Win8 RT-nek is Windows API-ja van, a szoftvercégek betöltik a C++ forráskódot egy ARM-re szánt C++ compilerbe, és egy óra múlva kész a Win8 RT-és változata a programnak. Ha a compiler nem hibás, akkor elvileg tesztelni sem kellene az új változatot. Mondjuk fogják, ezért pár hónap, míg egy régi program elkészül RT-re is. Az új programokat meg lehet már úgy elkészíteni, hogy mindkét processzorra lefordítják az adott programnyelvből.

    Tehát a tableteden nem csak fingó appok jelennek meg, hanem bármilyen asztali program, ha a gyártó úgy akarja, és van értelme.

    Egy CD-én a kettő változat, és azt rakod fel, amelyiket akarod.

    Ennek aláznia kell az iOS-t és az androidot, mert ez olyan előny, ami a röbbi részére elérhetetlen. A veszély az, ha a szoftvercégek abból indulnak ki, hogy nyolc mag 8 mega cache, 3 Ghz, 64 bites CPU, és nem optimalizálnak, és a sokkal gyengébb ARM CPU összefossa a bokáját, mert olyan szarul és pazarlóan van megírva egy program. Mert az ARM sokkal gyengébb, ezért, ha nincs optimalizálás, tetű lassó lesz. Mondjuk az android eleve egy butított linux, ami java programokat futtat, tehát nem fordítja, hanem értelmezi a programokat, az iOS sem különb, így ez kiegyenlíti ezt az esezleges hátrányt.
  • Doktor Kotász
    #30
    Szerintem technikai akadálya nincs annak, hogy egy programnyelven megírt programot, amit lefordítottak x86-ra, egy óra alatt a forráskódból újrafordítsanak a szofzvercégek ARM-re. Ha a fordító tesztelve van, akkor elvileg nem lehet bugos a más CPU-ra fordított kód.
    Itt nincs arrra szükség, mint a windowsról linuxra átültetett programoknál, hogy átírják a forráskódot, mert az API ugyanaz.

    Tehát mondjuk a régi CD-én az akármilyen program nem lesz telepíthető, de az adott szoftvercég a forráskód birtokában órák alatt képes lenne újrafordítani a windows x86/64-es proframjait Windows8 RT-re.
  • DjDano
    #29
    Látszik, hogy abszolút nem ismered a WP-t, se a készülő Windows 8-at sem. Táblagépeken sokkal jobban használható a Metro felület mint a klasszikus ikonos, mobilon is csak megszokás kérdése. Érv a rendszer mellett továbbá a gyorsaság, itt nem kell félni lagolástól/fagyástól mint az android esetében. Illetve jóval kisebb a program inkompatibilitás veszélye is a viszonylag kötött kritériumokból adódóan. Az ára tuti nem lesz olcsó, de nem is a 40-50 ezres androidos "csodákkal" akar versenyezni.
  • Ferrer
    #28
    Minek 4 változat? Infós cégeken kívül másnak semmi szüksége a sok felesleges sz*rra, az alap csicsás verziót meg max. 10 ezerért kellene árulni.
  • gforce9
    #27
    Fizikálisan a startmenü struktúra megvan benne, a programdata könyvtárban keresd. A startmenü gombja pedig egy regkey-el visszakapcsolható, de vannak rá toolok is. Egyébként úgy tudom a végleges verzióban visszakapcsolható lesz fejből. Szerintem a preview-ből azért szedték ki, hogy rá legyen kényszerítve a nép a használatára a csempének, mert ugye "jó az csak szokatlan", had szokják. Legalábbis ezt hitték. Hát nem jött túl jól össze, mert a userek rögtön toolt dobtak össze a visszakapcsolásra :) Szóval szokatlan is a metro, de mellette még sz*r is desktopon. Ha nem így lenne, nem lett volna fulldugig a net ezzel a problémakörrel, ahogy a széleskörben elérhetővé vált az előzetes.
  • sanyicks
    #26
    Ez a microsoft. Aki azt hiszi sokáig választhat az emlékezzen vissza, hogy ment eddig. Ha valami újat kitaláltak azt használnod kellett, max 1-2 kiadásig lehetett választani aztán megszűnt. Olyan mint a viktor/vagy akár a munkákpityu, megmondja neked mi a jó, és KUSS.
  • asgh
    #25
    Mulatságos, amikor egy terméknél azt is magyarázni kell, hogy melyik verziójában mi van.
  • A1274815
    #24
    "Az Enterprise (=funkcióiban Ultimate, csak vállalati, mennyiségi licencelésben elérhető)"

    Nagyon nem. Ultimate = Home Premium + Enterprise (Vista esetén még extrák is voltak). Az Enterprise-ban és Pro-ban hiányosk a multimédiás képességek a Home Premiumhoz képest.
  • A1274815
    #23
    "Jajj, hagyjuk már ezt a csempét... megcsinálták, h táblagépen/telefonon is legyen egy felület, és ezt belerakták a rendes windowsba is... de ha nem akarod, nem használod, ott van a rendes desktop is."

    Ja csak nincs Start Menűd hanem csak csempéid és a Consumer Preview-ban már nem lehett lekapsolni a metrós startot. Ja és érdekességként a Windows Server "8" Beta-ban is csempézve van a Start Menű. Ha majd az RC-ben választható lesz akkor lehet kijelenteni, hogy opciónaális az asztaligépeken, addig a jelenlegiekből kell kiindulni, már pedig ezek alapján, rád erőszakolják.
  • gothmog
    #22
    „maradhatsz a reguláris felületnél”==maradhatsz a win7-nél.
  • warchief
    #21
    Azt írta Kovász, hogy opcionális a metro felület, ha nem tetszik, akkor maradhatsz a reguláris felületnél is!!!
    Amúgy érdekes, hogy mindenki ezen kattog, engem az érdekelne hogy miért kell még mindig erőltetni az x86 vonalat, elég lenne az x64 pc-re/notebookra.
  • saxus
    #20
    Elég is. W7-ből is a HP verzió otthonra, a prof munkára, oszt' csókolom. Az Enterprise (=funkcióiban Ultimate, csak vállalati, mennyiségi licencelésben elérhető) meg ahol van. Mondjuk nálunk is W7 Proffok vannak végig melóhelyen, (kivéve, ahol XP pro van még).

    Igazából bőven elég a Home/Üzleti kliens+Szerver felállás, felesleges ennyi verzió.
  • gothmog
    #19
    Próbáltad? Egyelőre úgy néz ki, hogy a metro-t letömködi a win8 a torkodon, ha tetszik, ha nem. (a start menü helyét vette át ugyanis) Ugyanakkor tény, hogy lehet maradni a win7-nél is, ha már mindenáron windows kell. Senki nem üti a hátad, hogy vedd meg ugyanazt amit két éve, csak mert „ebben már vannak csempék is”.
    Ja, hogy majd -nyilván az ms reményei szerint- lesz egy csomó népszerű(?) új(?) funkció, meg a megszokott szoftverek új verziói, amik csak a win8-ra lesznek elérhetők? Te meg még mindig w7-et használsz? Ciki. ;)
  • gothmog
    #18
    Állítólag az új officok ribbon interfészét is az un. felhasználók „akarták”.
  • skinnyman
    #17
    Telókon ipari hulladék, desktop-on a minősíthetetlen vicc kategóriát súrolja alulról, a tábla lehet az egyetlen felhasználás ahol minimális létjogosultsága lehet, de szerintem igazából ott is több bajt csinálni mint amennyi hasznot hozna. Teljesen megöli a funkcinalitást, egy buta szar felület óvodásoknak és nyugdíjasoknak tervezve akiknek szép nagy színes ikonok kellenek.
  • tomboy013
    #16
    Táblákon is necces??? :D Telón is sokkal királyabb mint az ikon, táblán meg mágjobb lesz.
  • skinnyman
    #15
    Szerintem mérföldkő lehet a Windows 8 abban a tekintetben, hogy még a Vista-t is alul fogja szárnyalni, amit soha nem gondoltam hogy valaha megtörténhet... Minden jel arra mutat, hogy akkora hasas lesz belőle, amekkora még nem volt.
    Ez a fos csempés felület desktop-ra öngyilkosság, senki nem fog ilyen fost használni asztali gépen. Táblákon is necces, de ott még elmehet, de ott meg esélyük nincs a többi táblával versenyezni a totálisan inkompatibilis programjaikkal, vagy ha x86 táblákról beszélünk (ennek az egy dolognak lehet értelme ebből az egész Windows 8 történetnek) akkor az áruk miatt nem lesznek versenyképesek.
  • passatgt
    #14
    újad?:)
  • Kovász
    #13
    Jajj, hagyjuk már ezt a csempét... megcsinálták, h táblagépen/telefonon is legyen egy felület, és ezt belerakták a rendes windowsba is... de ha nem akarod, nem használod, ott van a rendes desktop is. Ez olyan, mintha azon rugóznánk, h jajj, de minek a zöld/ezüst stb. téma, mikor az alap kék is tökéletes...
  • Narxis
    #12
    Mert az eddigi felület nem vált be és tele voltunk jajveszékelő átlagpolgárokkal. Ugyan már...
  • Narxis
    #11
  • sanyicks
    #10
    ja, pont olyan kurvajól mint a normális felületet... csak a normális felületre 10x annyi tartalom fér, ugyanis az egér pontos eszköz, nem olyan mint a bumszli újad és a pontatlan érintésérzékelő, nem kell akkora terület hogy eltaláld a célt...
  • asgh
    #9
    Ha jól értem, akkor valójában két, egymással nem kompatibilis oprendszer fog kijönni. Az arm verzió pedig nem tudja majd kihasználni a "windows kompatilibilis" kártyát a mobil oprendszer versenyben.
  • VRSDM
    #8
    a mainstream gépezés nem is a tempóról fog szólni.
    az átlagpolgár örül ha képes végrehajtani amit eltervezett (vagy közel hasonlót)

    :) na erre jönnek a csempék.
  • gforce9
    #7
    Hát én próbálgatom elég régóta, de nem hatékonyabb, mint a régi felület. Az hogy animált meg csillogvillog, nekem nem szempont. Egy centivel sem gyorsabb a desktopnál, főleg, ha egy ritkán használt programot kell elővadászni.
  • endrev
    #6
    Semmi baj Zoliz, majd megszöksz. :)
  • tomboy013
    #5
    Kurva jól használhatók a csempék egérrel is csak ki kell próbálni mielőtt baromságokat beszélsz....
  • Zoliz
    #4
    Remelem azert lesz Windows classic felulete is, hogy hasznalhato legyen az OS egyaltalan, ezek a csempek undoritoak, olyan iPadosak.
  • Vanek úr
    #3
    Az RT nevében nem lesz benne a 8 (talán nem véletlenül, hiszen az x86/x64 rendszerek nem lesznek kompatibilisek az ARM-os rendszerekkel; így a programok sem lesznek 'átjárhatóak' (vagyis egy x86-os WinRAR nem fog felmenni az RT-re; sőt, a tervek szerint az RT-re csak a piactérről lehet majd telepíteni cuccokat)).
    Ezen kívül a Media Center sok embernek fog hiányozni (ha felmész a Windows blogra, ahol bejelentették; ott látni is a reakciókon) - főként azoknak, akik HTPC-t építettek, és a Windows platformra alapoztak.
  • Madve
    #2
    Pontosan. Tulajdonképpen errõl szólt a cikk. Amúgy meg kinek fog hiányozni a media player, és a media center. Nyugodtan kigyomlálhatnák az összes verzióból mindkettõt, na meg a metro felületet az arm-re szánt verziót kivéve.
  • gemihu
    #1
    Akkor tehát win8, win8 pro, win8 enterprise és win8 rt lesz?