64
  • gombost
    #24
    Az 6EQUJ5 egy radioadas lekepezese megadott szabalyok szerint. Olvass utana, wikipedian kimerito leiras van a jelenteserol.
  • torreadorz
    #23
    Igen, de kérdezz meg egy delfint hogy szerinte a füstjelek használata kézenfekvő-e?
    Vagy mondok mást, ha jól tudom bizonyos afrikai törzseknél a múlt-jövő értelmezése pont forditva van mint nálunk. Ez azt jelenti hogy ők a multat maguk előtt képzelik el (hisz azt már látják), a jövőt pedig maguk mögött (mert azt meg nem látják). Nyugati ember pedig pont forditva, a multat hagyja a háta mögött. Ezzel arra akarok utalni, hogy hiába logikus valami, az lehet hogy csak a te értelmezési tartományodban logikus. Például egy rádiószennyezett környezetben (pl. egy civilizáció egy kvazár közelében) lehet hogy tök illogikusnak gondolná a rádiójelek sugárzását kapcsolatfelvételre, mert az pont olyan mintha a vénusz felhőtakarója alól akarnál fényjelekkel kommunikálni.
  • csimmasz
    #22
    De itt csak anyiról volt szó, hogy mi lehet a közös dolog bennünk és az idegenekben, nem?
    Én a matekra és a logikára szavazok, minden más eltérő lehet!
  • csimmasz
    #21
    Ez tiszta sor!
    Viszont ha ugyan azokkal az eszközökkel ugyanazon a problémán agyalnak nyilván hasonló eredményre jutnak.
    Természetesen ha a fizika mindenhol egységes akkor hasonló megoldások születnek ott is.
    Én úgygondolom ez a tűzgyujtáshoz hasonlatos, ezer féle képpen lehet előidézni de a használata hasonló lehet akár hol is nézzük.
    Sokat nem értek a logikához de szerintem az is olyasmi mit egy egyszerű megfigyelés ha belóg a kezem, csápom a tűzbe akkor fáj és megsérülök, ergo legközelebb nem nyúlok bele, szerintem ez más civilizációnál is ugyan így működhet, tehát a logika hasonló lehet.
    A problémát a tudásanyak külömbsége okozhatja, ami 100 évvel ezelőtt logikos volt ma már lehet nem az de csak mert a tudásunk gyarapodott.
  • norbre
    #20
    mondjuk az igaz, hoyg ha nem abból indulunk ki ami nekünk a logikus, akkor végtelen számú variációt lehetne vizsgálni
  • torreadorz
    #19
    Én ezzel is vitatkoznék. Az hogy mi a kézenfekvő megoldás, nagyon is függ az adott élőlény környezetétől és a fizikai sajátosságaitól.
  • csimmasz
    #18
    A matematika egy biztos pont lehet, attól függetlenül hogy valószínüleg nem tizes számrendszert használnak, a logika is hasonló lehet náluk, tehát ha egy problémára van egy kézenfekvő megoldás azt valószínüleg mindkét faj hasonlóan előnyben részesíti a többi kevésbé jó megoldással szemben.
  • csimmasz
    #17
    Ez igaz!
    Én azt gyanítom mint sokan mások is, hogy az univerzumban az élet nem olyan ritka mit azt régen gondoltuk.
    Persze ha egy nyüzsgő városnak tekintjük a galaxist, akkor mi még mindíg a periférián lakunk.
    A távolságok óriásiak és mi még csak gyalog járunk, még a kereket sem találtuk föl, tehát még egy bicikli is sokat segíten.
    A kommunkikációnk mintha kiabálnánk és hallgatóznánk.
    Egy nagy technikai ugrásla lenne szükség a továbblépéshez.
    Reméljük ezt elősegíti az LHC, amit sok korlátolt pénzkidobásnak tart.
    Ha jobban megismernénk, mind a gravitációt mind a teret magát, és az abban található anyagot én azt hiszem olyan lehetőségek tárulnak ki előttünk amiről álmodni sem mertünk évtizedekkel ezelőtt.
  • norbre
    #16
    miből gondoljuk hogy pont úgy gondolkoznak mint mi?
    amúgy meg az miért nem lehet egy gondolatmenet hogy a legritkábbat használjuk? akkor nem kellene annyi "zajt" kiszűrni, hanem egyértelműbb lehetne az üzenet..
  • amitakartok
    #15
    "a csillagászok szerint az a legvalószínűbb hogy egy idegen civilizáció az elektron, hidrogén atomban generált frekvenciáján kommunikálna velünk? biztos jól átgondolt elmélet ez, de így laikusként elég mókásan hangzik."

    A hidrogén az univerzum leggyakoribb eleme, miért nem pont azt használnák közös nevezőnek?
  • asgh
    #14
    Ha már idegen civilizáció, akkor inkább hagyatkozom a Seti kutatásokra, mint a "Józsibácsit elrabolták és szexrabszolgának használták az UFO-k, meg egyébként lélekenergiával is gyógyítok és mindenki legyen vegetáriánus" jellegű agyrémekre. Ebből legalább látszik, hogy ha komolyan vesszük a felvetést, akkor mekkora meló utánajárni.
  • johnsmitheger
    #13
    6EQUJ5? Ez Wow? Ez inkább WTF, de semmiképpen sem egy érdekes jel. Ilyen alapon keresek a szőnyegemen egy érdekes eltérést és durván ráadom, hogy egy UFO odapiszkított.
    Lézerrel talán lehetne jelezni, mert az ritkább természetes közegben, ha már a fény felé tolódik a dolog, bár célzóssabb :)
  • norbre
    #12
    "..a jelet, ami pontosan úgy nézett ki, mint amit a csillagászok szerint az idegenek használhatnak a kapcsolatteremtésre, 1977-ben pillantották meg a távcsövek kinyomtatott jelsorozatában. Egy erős, finoman hangolt adás volt a rádiócsillagászok legfontosabb természetes frekvenciáján, amit az elektron generál egy hidrogén atomban"

    mivaan? a csillagászok szerint az a legvalószínűbb hogy egy idegen civilizáció az elektron, hidrogén atomban generált frekvenciáján kommunikálna velünk? biztos jól átgondolt elmélet ez, de így laikusként elég mókásan hangzik..
  • NEXUS6
    #11
    Pár éven belül mi sem fogunk könnyen detektálható rádiójeleket produkálni. Hacsak nem direkt sugárzunk ki ilyeneket.
    A kommunikáció egyra magasabb frekvenciával történik lassan, mind a kábeles, mind a wireles átmegy a fényspektrumba, illetve a rádiósugárzás modulációja, erőssége is változik, egyre inkább bele simul a természetes zajba.
    Mi sem sugárzunk ki direkt kommunikációs jeleket az űrbe, akkor miért várjuk el, hogy más civilizáció ezt megtegye!?

    A 77-es eset során kiválasztott frekvencia logikusnak tűnik, de mi van ha adott civilizációnak más a logikája, pl mert egy nagy hidrogénfelhő közepében csücsülnek és semmit nem látnak ezen a frekvencián csak a közvetlen környezetüket.
  • Pluskast
    #10
    "Mi lenne a vallások 99%-val?"

    Semmi nem lenne vele. Aki egy kicsit is képes értelmesen gondolkodni az tudja, hogy ez az egész többről szól mint a bibliáról. "Én vagyok az élet mondja az Úr". Más fajok és civilizációk létezése nem ezt bizonyítja? Amúgy meg nincs 99% :) A budhizmus eleve nem beszél kiválasztott népről vagy istenről. Márpedig a Földön elég sok a budhista:)

  • torreadorz
    #9
    "Ha itt idegenek mászkálnának, az első dolguk nem a sziriusz lenne hanem az hely ahonnan az a töménytelen rádiósugárzás érkezik, a Föld."

    Nem biztos. Te feltételezed hogy nem tudnak még rólunk vagy érdekeljük őket.
    Kicsit sarkítva, de ha megállsz az út szélén megenni egy szendvicset és a hangok alapján rájössz hogy egy "kisebbségi" telep van a közelben, akkor nem fogsz odamenni megnézni őket meg bekösznönni mert pontosan tudod, hogy mire számithatsz, hanem szépen folytatod tovább az utadat.

    Igazából mi mindig abból indulunk ki hogy az élet ritka az univerzumban és ezért egy másik idegen faj biztosan kiváncsi lenne ránk meg alig várná hogy találkozzunk egymással, de valójában fogalmunk sincs hogy az élet mennyire gyakori vagy nem az univerzumban.
  • Pares
    #8
    Olyan, mintha egy füstjeleket használó indiánt hallanék...
  • HiddenTruth
    #7
    Az idegenek gabonaábrákat használnak, hatásosabb mint bármilyen rádiójel, főleg ha egyenesen a feladónak címzik:
    Arecibo üzenet
    Arecibo üzenet (angol)
  • dyra
    #6
    "Szóval vagy nincs a közelben idegen civilizáció, vagy nem rádiójeleket használnak."

    Csak kíváncsiságból kérdem akkor mit használnak? Tahion impluzust? Vagy hajlítják a teret? Esetleg Magyar Postát (bár őket nem bántanám mert mostanság feljavultak)?

    Nincs baj ezzel a programmal, bár én attól tartok ha találnak is valamit illetve már lehet találtak is akkor is elhallgatják. Mi lenne a vallások 99%-val?

  • gombost
    #5
    Az hagyjan, de ha egy hozzank hasonlo fejlettsegu faj van -relative- a kozelunkben, akkor is evszazadok kellenek, hogy a jelek ideerjenek. http://www.youtube.com/watch?v=17jymDn0W6U&feature=youtube_gdata_player
  • csimmasz
    #4
    Ha itt idegenek mászkálnának, az első dolguk nem a sziriusz lenne hanem az hely ahonnan az a töménytelen rádiósugárzás érkezik, a Föld.
    Ráadásul nem hinném, hogy 2 percig kommunikálnának.
    A gond inkább a rádióhullámok használhatatlansága nagy távolságokon.
    Túl keveset tudunk ahhoz, hogy tudjuk, hogyan és miképpen kell intersztelláris kapcsolatot tartani, milyen sugárzást, hogyan használva.
    Sejtéseink vannak de megalapozott elmélet nem nagyon.
  • torreadorz
    #3
    Az a baj ezzel a SETI-vel, hogy mára már kiderült hogy nincs a közelben olyan civilizáció ami ész nélkül sugározná a rádiójeleket. Szóval vagy nincs a közelben idegen civilizáció, vagy nem rádiójeleket használnak.

    Innentől kezdve meg bukó a dolog, mert az ilyen apró jelek (mint pl. a hüha) meg semmire sem jó, maximum érdekességnek.
    Pl. ha elhúzna két idegen ürhajó a naprendszerben amik rádiójelekkel kommunikálnak, akkor a rádiótávcső észlelné amint azok megbeszélük hová menjenek (pl. hé joe menjünk a siriusra. Vettem béla, menjünk oda). És ennyi. Aztán valamelyik tudós bekarikázná a jelet hogy wow és vége a sztorinak. Sosem lehetne bebizonyitani hogy az egy másik értelmes fajtól származik. Sajna ez van.
  • NEXUS6
    #2
    Afrikában meg éheznek, a Föld klimája megváltozik és hetek óta nem kapok szilikonos macskaalmot!!!!

    ;)
  • Petka
    #1
    Na ezzel rendesen el lehet majd flesselgetni :D