19
  • narumon
    #19
    Hát ez a válság még csak most fog kezdődni pedig. Jó lesz rá felkészülni.
  • narumon
    #18
    Csak sajnálni tudom aki ilyenbe dobálja a pénzét, ez a tipikus átverés esete, csakúgy mint diverzifikáció, meg a szart sem hozó kötvény, a dízel etetés, a unit linkes baromságok nagyrésze, stb, stb
  • sanyicks
    #17
    Jól is volt hogy régen valós termékkel művelték a tőzsdézést, ma van a baj ahol virtuális dolgokkal teszik ezt, hitelekkel, adósságokkal, valutával, ráadásul megvalósíthatatlan álmokat kergetve. Nem is működik egyébként, azért vannak időnként ezek a fél világot megnyomorító válságok, mert kipukkannak a légvárak amiket újra és újra építenek :) Ha csak valós árutőzsde lenne valószínűleg jóval stabilabb lenne a gazdaság, de ez a hatalomnak nem áll érdekében.
  • Dany007
    #16
    Persze, hogy nem leányálom a day-trade sem. De egy kezdőnek, még komoly tanulás után sincs esélye havi, netán éves szinten előre jósolni az árfolyamot.
    Egy vállalat papírjainál ugye mégnagyobb az ingadozás esélye, illetve kevésbé számítható. Lásd Bangkoki áradások. Ezt nyilván nem lehet előre kiszámítani.

    Én ezért is próbálkoztam devizával. De mint írtam ez is erősen igénybe veszi az idegeket. És ilyen téren igen, hasonlít a szerencsejátékra. Hiszen az ember hajlamos belemenni egy rossz pozícióba csak azért, mert lát egy nagy kitörést, holott azt semmi nem indokolja. Ilyen "kapkodással" sokat lehet gyorsan bukni.

    A különbség annyi, hogy itt a technikai elemzés nyújt egy igen komoly és összetett szabályrendszert. Amit ha az ember betart minimalizálhatja a veszteséget.
    Én pl úgy csináltam, hogy 5-15 perces grafikont figyelve mindig berajzoltam a trendvonalakat. Aztán amikor láttam kialakulni egy csatornát, vagy egy alakzatot akkor álltam csak pozícióba annak megfelelően. Hiszen ha az árfolyam hirtelen átlépi az addig tartott trendvonalat, akkor nagy az esély, hogy kitörés lesz valamelyik irányban. Tőkeáttéttel egy kis kitörés is elég ahhoz, hogy 50$-t keressek.
    De természetesen mindig volt beállítva egy stop-loss határ. Ez alap. Az a határ, aminél lezáródik a pozícióm ha mégse jönne be a számításom. Így nem kell megvárni a margin call-t. Így máris számíthatóvá válik a veszteség. És nyújt egy biztonságot, hogy mondjuk egyszerre csak 10-20$-t veszítsek max.
    Tehát pl megindul egy kitörés fölfelé. Beállok long pozícióba és berakom a stop-loss határt egy olyan helyre, amiről azt gondolom ha azt eléri az árfolyam akkor már biztos, hogy mégsem fog emelkedni. Aztán természetesen élőben figyelem a helyzetet. Ha elértem a kívánt nyereséget azonnal zárom a pozíciót. Még akkoris ha amúgy jóval többet nyerhettem volna. Ez is egy fontos szabály.

    Az első pár bekezdésben amúgy egyetértek. Szerintem is már túlzás, hogy egyes spekulánsok miket művelhetnek országok valutájával.
    Pl pár éve volt egy kisebb pánik. Amikor valaki a forint esésére spekulált és "véletlenül" pár nullával többet nyomva állt short pozícióba (vagyis ugye arra számítva, hogy esik a forint). És mivel ez elég nagy összeg volt, így ez önmagában is bedöntötte a forintot. Igaz csak pár órára.

    Na ez az amit már én is röhejesnek tartok. Hogy valahol a világban egy Kovács Pista felrak véletlenül mondjuk 10millió $-t a forint esésére és már ez a spekuláció önmagában elindítja az esést... Bár ha jóltudom az ilyeneket valamilyen formában büntetik is...
  • Cat #15
    "Nyerek ha x-t megy fel, bukok (másik fél nyer) ha x-t megy le. A tőkeáttét csak annyit befolyásol, hogy x vagy 0.1x vagy 0.001x elmozdulásban fogadunk."

    Ez azért nem igaz, mert az x-et fundamentumok alapján indokolni lehet, de a 0,001 x elmozdulást akár egy nagyobb kötés is okozhatja, azaz szerencsejáték!
  • Tetsuo
    #14
    Az elso ismert nagy buborek ugye, a 17 szazadi holland tulipanhagymak opcios kontraktusainak esete. Parszaz evvel azelott mar ment a kereskedes veluk, pusztan speklulacios celzattal, tipikusan erre szakosodott helyeken.
    Maga a spekulacio, nyereszkedes vagy a szerencsejatek pedig mar az okorban jelen volt.

    A reszvenytozsde alapbol, a vallalatokba valo beinvesztalast segiti elo es felugyeli.
    Az arutozsde pedig elmeletileg egy arkiegyenlito arbitrazs szerepet tolt be ugyancsak kontrollalt korulmenyek kozott.

    Ma mar viszont olyannyira elrugaszkodtak az alapoktol, hogy tenyleg fogadaszinten megy az egesz, a fogadasok fogadasara is lehet fogadni. ;) Raadasul nem csak egyeni spekulansok vannak, hanem hatalmas befektetoi csoportok, akik akar egy valutat is be tudnak donteni, nemhogy egy kisebb vallalatot, a letezo legprofibb eszkozokkel. Pl. atomprofi hirelemzo csoporttal, pszichologusokkal, komoly algoritmusokkal szamolo villamgyors automatakkal es szabad, tanulo robotokkal. A vilag legjobban fizetett programozo-matematikusainak leujabb termekeirol van szo.
    Az emberi tulajdonsagok miatt pedig valoszinusitheto, hogy nagyon sok a bennfentes kereskedelem es egyeb visszaeles, amit nagyon nehez bizonyitani.

    Az altalad javasolt napi-kereskedes sem egy leanyalom. Minden opciot le kell zarni a nap vegen. Igy vagy ugy. Az attet noveli a varhato haszonszerzest, de az elvesztheto penzmennyiseget is. A vedo margin pedig gyakran negativ hatasu, hiszen mindig veszteseggel ad el.
    A vallalatok vagy egy-egy szakterulet arujanak is van pro-kontra oldala. Kinek mi fekszik...






  • Hoho
    #13
    Ez a cikk valami kampány kezdete? Valakit zavar, hogy az emberek ezt csinálhatják? Valaki pénzt akar látni belőle?
  • Dany007
    #12
    Dehogyis a semmiből!
    Ha te keresel valamennyit, akkor az ugyanannyi veszteség másvalakinek.
    Mivel mindenki pénzt tesz be, vásárol valamit - jelen esetben valutát, vagy részvényt - majd azt egy másik árfolyamon eladja... A kettő - vétel és adás - közti különbséget pedig keresi vagy veszti.

    Amúgy a tőzsde nem új keletű dolog. Több száz éve már a kínaiak is művelték. Csak akkor még rizzsel, gabonával meg egyéb hasonlókkal kereskedtek.
    Ha ez olyan ördögtől való dolog lenne, akkor nem működne már évszázadok óta.
    Még mindig jobb így pénzt keresni, más "játékosoktól" esetleg bankoktól elszedni a pénzt, mint felsővezetőként a nagy semmittevésért felvenni a milliókat :)
  • prybaby
    #11
    Egyszerűen úgy kell felfogni mint egy fogadást. Nyerek ha x-t megy fel, bukok (másik fél nyer) ha x-t megy le. A tőkeáttét csak annyit befolyásol, hogy x vagy 0.1x vagy 0.001x elmozdulásban fogadunk.
  • Rotyoka
    #10
    Értelek, egy szoftver akkor nem valós termék mert nem lehet megfogni igaz?
  • sanyicks
    #9
    "A tőkeáttét az sajnos egy fontos tényező abban, hogy így pörögjön ez a piac.
    Tőkeáttét nélkül ugye mindenki csak a saját pénzével "játszhatna", így viszont esély sincs érdemi összeget keresni."

    jól is lenne úgy... keressen csak pénzt VALÓS termékkel ha akar, éppen ez a problémája ennek a rendszernek, a semmiből pénzkeresés.
  • Rotyoka
    #8
    Ennek ez a lényege, ha mindenki nyerne akkor kitől származna a pénz?
  • Dany007
    #7
    Szerk:

    Ja igen, és ezek a bankok leginkább a buta embereket próbálják meg becsapni mindezzel. Az egészet pofon egyszerűnek és könnyűnek beállítva.
    Az elmúlt 1-2 évben itthon is nagyon "népszerű" lett. Rengeteg helyen látom a reklámokat és hasonlókat.

    De a dolog úgy megy, hogy legalább egy fél éven át tanulja az ember. Utána legalább 1, de inkább 2 éven át gyakorolni a demó programban. Ma már minden platform lehetőséget nyújt a virtuális pénzzel való kereskedésre. Természetesen valós idejű tőzsdei árfolyamokkal. Tehát gyakorlatilag lehetőség van a próbára minden kockázat nélkül.
    Szóval a tanulás, könyvekből fél éven át, plusz gyakorlás ~ 2 évig. Ez a minimum! És utána ha a demóban sikerül pénzt keresni 1 éven át folyamatosan, akkor lehet csak beszállni igazi pénzzel. De még akkor is csak óvatosan. Hiszen aki csak egy kicsit is instabil pszichikailag, érzelmileg annak nagyon kevés esélye van itt.

    Na ez az amit a legtöbb ember nem tart be. Mert a tőzsde nem szerencsejáték, előre meghatározható és számítható az alakulása. Több száz éves múltja van ennek a bizonyos technikai elemzésnek. Szóval a dolog működne, csak a sok buta ember mindenféle tudás nélkül próbálkozik, akkor persze, hogy elbukik napokon belül.
  • Dany007
    #6
    A tőkeáttét az sajnos egy fontos tényező abban, hogy így pörögjön ez a piac.
    Tőkeáttét nélkül ugye mindenki csak a saját pénzével "játszhatna", így viszont esély sincs érdemi összeget keresni.

    A tőkeáttétnek az a lényege, hogy pl mindössze 2500$-ból de tudsz venni mondjuk 50.000 egységnyi valutát (devizatőzsdéről beszélek most). Ezzel te olyan helyzetbe kerülsz, ha az árfolyam akár csak egy ezredet is változik, már akkor nyerhetsz vele kb. 40-50$-t.
    És ennyit a tőzsde bizony fél órán belül is változik, még többet is.

    Nyilván ugyanekkora eséllyel ezt el is lehet veszteni. Viszont minden ilyen online platformon van egy un. "margin call". Ami egy alsó határt lehet, amit ha elérsz akkor a program automatikusan zárja a pozíciódat.

    Én majd egy éven át csináltam ezt egy Dán bank az Oanda online platformjával és mondhatom van benne ráció. Van benne lehetőség.

    Nyilván az átlag polgárnak nem szabad vállalati részvényekkel játszania. Abban túl nagy a kockázat és mocskosul befolyásolható, nehezen kiszámítható.
    Ezért én csakis devizában gondolkodom. Ott sokkal többet számít a technikai elemzés, mint a hírelemzés.
    És mindenféleképpen daytrade-ben szabad csak gondolkodni. Tehát napon belüli kereskedés. Hiszen több napra, hetekre előre megjósolni nagyon nehéz, ahhoz tényleg több éves gyakorlat és komoly szakmai tudás kell.

    Viszont vannak könyvek. Magyar fordításban is rengeteg szakirodalom létezik, amiből nyilván első körben ezt meg kell tanulni. Az én egyik könyvem pl 14 ezer forint volt és alig 200 oldal. Tehát sokba kerül, de muszáj rá áldozni, ha az ember nem akarja az első napokban bukni a pénzét. Mondjuk vannak komoly tanfolyamok is, amiknek az ára 200-300 forintnál kezdődnek.

    Tehát az átlagpolgár is eltudja ezt kezdeni, lehet vele pénzt keresni. Csak mint mindezt ezt is egy kicsit tanulni kell. És természetesen nem szabad nagyban gondolkodni. Nálam pl napi 50$volt a limit, hogy azt valahogy elérjem. Ez többnyire sikerült is, persze nem egy pozícióból. Mondjuk volt 2 10 dolláros nyerő pozícióm és egy 30 dolláros vesztes. Majd sikerült egy 60$-os kitörést elkapnom, amivel be is fejeztem aznapra a kereskedést.
    És itt van a lényeg a tökeáttéten. Hogy mindezt akár 200-500 ezer forintnyi tőkéből is el lehet kezdeni. Hiszen elég volt 0,001 változás az árfolyamban, én már megkerestem azt az 50 dollárt. Persze ehhez ott kell ülni előtte és figyelni a változást. Mind1, a lényeg, hogy megvannak a szabályai ennek is.
  • AgentKis
    #5
    A következő meg lehetne a 100%-os tartalékráta a bankok esetében. Így csak valós pénzt adhatnának kölcsön és a csőd kockázata is minimális lenne.

    Nem az on-line kereskedelemmel van baj, hanem azon idiótákkal, akik úgy gondolják, hogy ebből fognak megélni, ahogyan a pókeresek közül is csak azokkal, akik a kajapénzt játszák el.

    A lottó mér jobb? Ott mekkora a visszaosztás egy átlagos játékos esetén? Szerintem 80-20 alatti...
  • kvp
    #4
    Nem lenne egyszerubb betiltani a tokeatteteles kereskedest? Mindenki csak annyit fektethet be, amennyi a befizetett penze es ebbol tenylegesen reszvenyvasarlas is tortenik. Ez egyreszt megnehezitene a belepest, masreszt stabilizalna a piacot, harmadreszt lelassitana a kereskedest. Tehat a tozsdek szepen lassan visszaternenek a tavirok feltalasa elotti lassu uzletmenetre. A termelest nem lassitana, hiszen az aruk szallitasa nem lassulna, a kereskedelmi celu uzeletkotesek sem lassulnanak, tovabba a tokebevonasi szandekkal kiadott reszvenyek kereskedelme sem lassulna, sot pont ennek a sebessegere allna be a tobbi tozsdei muvelet is. Tehat csak fektetne be a tozsdeken, aki az osztalekbol akar hasznot huzni. Ezzel visszallna az, hogy az emberek tenylegesen a konkret vallalatokba fektetnenek be es nem reszvenyekbe. A hitelcsomagok bank alapitas nelkuli reszvennye konvertalasanak megakadalyozasa is pont erre lenne jo, igy ugyanis minden hitel alapu reszvenykibocsatas mogott lenne egy elszamoltathato bank, mely kotelezoen rendelkezne megfelelo csod ellenes biztositassal is.
  • Kryon
    #3
    Gazdagok játéka, aki így bukja el a pénzét meg is érdemli. Még a tapasztalt szakemberek se tudják most a válságban megjósolni mi lesz nemhogy Sanyi a fotelből...
  • NEGATRON
    #2
    Éljen a pilótajáték ,ja ez a régi neve ennek :-)
  • Retechegér
    #1
    80-20 mint mindig