426
  • teddybear
    #386
    Ja és egy térképvázlat, hogy legalább az alaprajzokat lásd:



  • teddybear
    #385
    Válaszolok a kérdéseidre, bár tudom, hogy falra hányt borsó.

    "Ja, lenne itt még valami, csak hogy konstruktív is legyek, nem tudja valaki a cikkben látott képen a tornyokhoz képest merre helyezkedne el a WTC7?"

    Az egyes toronytól északra, az utca túlsó oldalán. Amikor a torony összedőlt(kb. 10 órakor) a lezuhanó égő törmeléktől kigyulladt, és órákon át égett. A tűztől elgyengült szerkezetű WTC7 végül 17:20-kor omlott össze.

    "ruld már el valami spéci tűz lehetett, ami elolvasztotta a 10 centi falvastagságú oszlopot, hogy mellette integettek az emberek a lyukon egy óráig? :)
    Csak mert ha tippelnem kellene az üzemanyag az első 10 mp-ben elégett, mind. A szőnyeg meg csak nem olvaszt el egy irodaházat a földszintig. Gondolok itt hőelvezetés, hőmérséklet, tűz koncentrációja."

    Nem értesz a tűzhöz, szerencsére. Először is, a gépekben tárolt üzemanyag nem 10 másodperc alatt égett el, ha így lett volna az nem égés, hanem robbanás lett volna. Így működnek ugyanis az aeroszolbombák, de azok nem több tucat tonnásak, hanem max. 1-4 tonna súlyúak. A repülőgépenkénti 40-50 tonna kerozin robbanása azonnal szétvágta volna mindkét tornyot.
    Másodszor, az üzemanyag még a tornyok összedőlése után is égett, órákig. Az összes felvételen látszik.

    "A torony meg se rezzent a géptől, majd pont gondol egyet és hipp-hopp összedől mindenestől, de nem úgy hogy mondjuk meggyengül és letörik a teteje, hanem cakkomp.
    Szerintem vitassátok meg Balázs kollégával az 1600 fokos bútortüzet, amiből integetett a néni. Bele lehet szőni a terminátorrá olvadt repülőt is. :)"

    Pedig egyértelműen úgy történt, hogy a tűz kilágyította a vastag acélgerendákat, aztán mikor már nem tudták tovább tartani a felső emeleteket, megindult az egész lefele. Hogy nem látsz a szemedtől, az a te ostobaságod.

    "UI: fogalmam sincs mi az a hasonlósági modellezés, és büszke vagyok rá :)"

    Az ostoba ember büszke arra, ha valamit nem tud.
  • Jackal
    #384
    Ja, lenne itt még valami, csak hogy konstruktív is legyek, nem tudja valaki a cikkben látott képen a tornyokhoz képest merre helyezkedne el a WTC7?
  • Jackal
    #383
    Őőőő nem, ez a kártyavárra igaz. :) Látom Balázs heverodal nagyon nyomultok, áruld már el valami spéci tűz lehetett, ami elolvasztotta a 10 centi falvastagságú oszlopot, hogy mellette integettek az emberek a lyukon egy óráig? :)
    Csak mert ha tippelnem kellene az üzemanyag az első 10 mp-ben elégett, mind. A szőnyeg meg csak nem olvaszt el egy irodaházat a földszintig. Gondolok itt hőelvezetés, hőmérséklet, tűz koncentrációja. A torony meg se rezzent a géptől, majd pont gondol egyet és hipp-hopp összedől mindenestől, de nem úgy hogy mondjuk meggyengül és letörik a teteje, hanem cakkomp.
    Szerintem vitassátok meg Balázs kollégával az 1600 fokos bútortüzet, amiből integetett a néni. Bele lehet szőni a terminátorrá olvadt repülőt is. :)

    UI: fogalmam sincs mi az a hasonlósági modellezés, és büszke vagyok rá :)
  • Molnibalage
    #382
    Pedig hihetelenül primitív, otthon is felépíthető modellekkel igazolható az elmélet. Ezt persze azt mutatja, hogy mennyire komoly emberke a konteósok és lövésük sincs sem a fizkáról sem a hasonlósági modellezésről. Bár úgy nagyából szerintem semmiről sem, de az a tévképzet, hogy ők tudják a tutit, bizots jót tesz a lelküknek...
  • Doktor Kotász
    #381
    Számomra meg az a meglepő, hogy emberek milliárdjai annyira ostobák, hogy képtelenek felfogni, hogy egy épület, ha a tűzben meggyengülnek a tartóelemei, akkor pont így omlik össze, mint az ikkertornyok. Ha 20 emelet alatt megszűnik az alátámasztás, akkor az elkezd zuhanni, és abban a pillanatban, amikor találkozik az alatta lévő szinttel, az egy ezred másodpercre sem tudja megtartan a rá zuhanó 20 emeletet. Már 21 emelet tömege zuhan lefelé, amit szintén nem tud megtartani az alatta lévő szint, és a folyamat megállíthatatlan, az alapig letarol mindent olyan sebességgel, mint egy a tetőről leejtett tárgy. Másodpercek alatt megsemmisül az épület.

    A folyamat robbanásszerű hangokat ad ki, mert a gerendák nem csendben szakadnak szét. Ha egy autó nagy sebességgel nekimegy egy betonfalnak, a szemtanúk azt fogják mondani, hogy belerobbant a betonba, robbanásszerű hangot hallottak. Ettől még nem volt ott robbanás.

    Tehát lehet kiragadni szemtanúk beszámolóit, hogy hihetetlen robbanásszerű fülsiketítő zajt adva döltek le a tornyok, az nem jelenti azt, hogy folyamatos robbantások történtek.

    Egyébként a tornyok összeomlása olyan energiát szabasított fel, hogy a közvetlen közelében a talaj olyan energiával rezgett, mint egy közepes földrengésnél. Ez is okozta a WTC7 katasztrófáját, amit egy tüz előtte már meggyengített.

    A két WTC torony szerkezetileg amúgy is eltért a hagyományos felhőkarcolóktól. A belső mag középen üreges volt, és erre a vázra, illetve az épület külső homlokzata közé önhordó szinteket feszítettek ki. A szintek között pedig nem voltak tartóoszlopok. Ez a szerkezet statikusan erős, de dinamikus terhelést kevésbé bír, aminek egy álló épületnél nincs jelentősége. Olyan volt az épület szerkezete, mint egy könyvespolc, ahol csak a polcok széleinél van támtartás, a polcok között pedig nincs.
  • Molnibalage
    #380
    Nincs logikai kapcsolat a kettő között.

    Most is ki tudok találni arról eméletet, hogy 4000 éve kis zöld lények építették a piramisokat, akik a Marsról jöttek és benzint pisálnak. Attól még nem lesz igaz...

    Az, hogy egyesek hülyék nem definiál tényeket.
  • teddybear
    #379
    Az irányított robbantással történő épületbontásnál mindig az épület alján bontják meg a szerkezetet, aztán dől össze a gravitáció hatására az egész. Itt nem ez történt.
  • Sir Charles
    #378
    Meg a másik ami számomra közvetetten is a robbantást bizonyítja, az az, hogy 10 évvel később is kitalálnak még elméleteket, hogy mitől dőltek össze a tornyok. Bár igaz,hogy nem értek hozzá, de szerintem ezt hamarabb is el lehetett volna dönteni egy független vizsgálatsorozattal.(Szerintem ilyen nem készült, de nem tudom)
  • Molnibalage
    #377
    Nem volt olyan épület ilyen kategóriában, amit ilyen jellegű és mértékű sérülés ért volna.
  • Sir Charles
    #376
    Nem mérnöki szaktudás, csak józan ész.
    Ha bárki, aki elhiszi ezt a mesét, tud nekem mutatni egy olyan felvételt, képet dokumentumot, bármit, amin egy olyan toronyépület szerepel, aminek a felső harmadában tűz ütött ki és 90 perc után az egész épület az alapokig összeomlott akkor majd én is elhiszem ezt.
  • Molnibalage
    #375
    És mindenzt milyen mérnöki szaktudással tudod alátámasztani...?
  • Sir Charles
    #374
    Szerintem elég egyszerű eldönteni a kérdést(számomra legalábbis az):
    Ha valaki életében látott már felvételt arról, hogy egy toronyházat hogy rombolnak tervezett robbantással az pontosan látja azt, hogy mind a két torony és a WTC7 épülete is pontosan úgy dől össze, ahogy "kell". Magyarázhatnak minden féle aluminium meg acél olvadásról, meg termit hülyeségről: egy kigyulladt épület nem roskad saját magába, nem fognak az emeletek lerombolódni a földig.
    Ez kizárólag akkor következik be, ha a központi acélvázat vágótöltetekkel eldarabolják.
  • Jackal
    #373
    Biztos felvett egy főzős kesztyűt... :)
  • ColemanV
    #372
    Elnézve a hozzászólásokat, jó dolog látni, hogy legalább vita szinten, piszkálja a téma az emberek gondolkodását. A vita önmagában jó dolog, csak nem kell átmennie személyeskedésbe :P
    .
    Amit viszont ez a cikkben említett elmélet sem magyaráz meg, hogy mik azok az erős felvillanó fények alig egy másodperccel mindegyik gép becsapódása előtt, közvetlenül a gép orra előtt?
    .
    Ha folyamatában nézitek a közeli képet a becsapódásról akkor úgy hat mint a becsapódás kezdete, de ha képkockáról képkockára nézitek akkor látszik, hogy a villanás előbb kezdődik minthogy a gép orra elérné az épület oldalát. :P.
    .
    Amúgy a termit még mindig jól hangzik, bár olvadt alumíniumot még nem láttam folyni, de van pár felvétel még az épületek összedőlése előtt, ahol pár alsóbb emeleten valami termit szerűen folyik kifelé a kitört ablakon.
    .
    Az olvadt alumínium elmélettel csak az a bajom, hogy van egy "híres" felvétel ahol egy nő, közvetlenül a becsapódás alatt egy-két szinttel egy acél merevítőnek támaszkodva integet segítségért...Alig hiszem, hogy a géptestből származó olvadt alumínium környékén mindenféle égési sérülés nélkül ácsingózhatna valaki :S
  • Molnibalage
    #371
    Japánban nem karbantartási hiba volt, hanem természeti katasztrófa. A tervezési ponton jóval túlon levő igénybevételt kibírta az erőmű statikailag, a vészhűtők generátora volt rossz helyen és a cumani elleni gát volt kicsi.

    Az persze fel sem tűni, hogy a többi erőmű meg működött tovább...
  • dezsooszkar
    #370
    -Első tény.El nem feledendő "baj" hogy az ipari tevékenységeket ezeregy kémműhold,adatfeldolgozo szerver hangbeazonositas pelda egy film a Lehallgatas,haromszogelest vegzo szerverek ezeket szintugy jora es rosszra fellehet hasznalni fuggve a hozzaalastol.
    -Masodik teny.Az ido ota hogy feltalaltak a villamos aramot a vilag oriasi leptekben fejlodott,s gyanitom suroljuk azt a kort amikor barmi rosszul sulhet el,ertve ezt az atommuvek karbantartasaban es szerencsetlensegekben mint ahogy tortent nemreg japanban.
    Suroljuk a regi lehetetlennek tunt almok hatarait,filmekbe adjak tudtunkra amit kesobb hivatalosan is nyilvanossagra hoztak hogy elkeszult a művér
    Tébolyult vilagunk moralitasban addig sulyedt ,hogy egyesekre azt mondjak hogy amikor kerdez akkor is hazudik.
    -Az utolagos magyarazatok egy kulon tudomanyagat kepviselnek.
    Ezt jobban ertelmezve ahogy a regi korokban kiserleteztek "arany keszitesen"
    ugy a mai korban mint ahogy a vicc is sugallja a vakokkal amikor korul alljak az elefantot es mindegyik csak egy adott helyhez viszonyitva ad velemenyt.
    -A vilag rendje az hogy mindennek ara van ,annak ellenere hogy ok talaltak fel a penzmachanizmusat ami egy 22 csapdaba tett minden foldi elkepzelest.
  • kevingold
    #369
    Nem igaz, hogy a mai modern tudomány mellett még mindig el vannak akadva ezen az összedőlős sztorin, ami már több, mint 10 éve történt, ráadásul nem is a világ végén, ahol ne tudták volna tüzetesen átvizsgálni a romokat meg a mindenféle maradványokat, amiket azóta már réges-régen el is takarítottak, ha ez nem adott nekik egyértelmű választ, akkor kíváncsi vagyok, hogy mikor lesz végre olyan. És a durva az egészben, hogy nem is a mindenféle összeesküvés-elmélet-hívők azok, akik ezeket kitalálják, hanem magasan képzett tudósok nem bírnak napirendre térni, és esnek egymás torkának a kérdésben... Hát, ilyenkor kicsit elgondolkozok, hogy mennyire megbízhatók ezek a dolgok, ha a világ egyik központjában, kamerák tömege előtt végbemenő eseményt sem tudnak normálisan megvizsgálni, hogy egy konszenzusra jussanak a megoldás terén 10 év alatt
  • Jackal
    #368
    Van még hova, gondolom elit gimnázium ifjonc sarja voltál.
    UI: Szeretek CoD-ozni is. :)
  • JMáté
    #367
    20 éves vagyok, így még képződöm.
  • JMáté
    #366
    Azt elhiszem hogy a CoD-ban ritkán találkozni velük de nevetséges hogy te olyan kultúrális közegben mozogsz ahol "menőzésnek" számítanak ezek a -számomra egyébként teljesen hétköznapi- szavak.
  • Jackal
    #365
    Amúgy ott eleve azt nem értettem, hogy ütött ki a random tűz, amit az automata nem tudott eloltani egy óra alatt.
    @JMáté: korod, beosztásod, végzettséged? (ha nem túl indiszkrét a kérdés :))
  • Jackal
    #364
    Ha tudnád milyen vicces amit most mondtál, a játékokból sokat tanulhat az ember. Látom kidobott két idegen szót a gugli... :)
  • Asperot
    #363
    ősember is a szemének hitt, csak fogalma sem volt mit lát. Persze ötletei voltak.
  • JMáté
    #362
    "Ne feledjük, hogy a WTC épületek acélváza nagyon vastag, masszív acélgerendákon alapult"

    Ami kevésbé áll ellen a tűznek mint a fa. Ezt ne felejtsük el.
  • halgatyó
    #361
    A hozzászólásokhoz: jól látható, hogy itt is két tábor van, akár a társadalomban. És a két tábor között nincs értelmes párbeszéd, nem is lehet.
    Egyik oldalon állnak a hatalom megmondóemberei által meggyőzöttek, a másik oldalon azok, akik jobban szeretnek saját maguk véleményt alkotni, és inkább hisznek a szemüknek mint a megmondó-iparnak, vagy véleményiparnak, ahogy jobban tetszik.
    Most nem írnék arról, hogy miből gondolom, de meg merem jósolni: ez a két táborra szakadás az elkövetkező években erősödni fog. Remélem, hogy a saját véleményű tábor lassan felülkerekedik, de ez sajnos nem biztos.
  • halgatyó
    #360
    A cikket elolvasva az ugrott be, hogy lám-lám kezdik pedzegetni az igazságot.... igen az olvadt alumínium, pláne ha még ég is..
    Erre mondják a gyerekjátékban, hogy meleg-meleg.. forró-forró.. tűűűűz tűűűz!!!

    Amikor évekkel ezelőtt olvasni lehetett arról, hogy a romok belsejében még pár hónap elteltével is sokszáz fokos hőmérsékletű részek voltak, akkor mindenkinek egy szó ugrott be: TERMIT

    Ne feledjük, hogy a WTC épületek acélváza nagyon vastag, masszív acélgerendákon alapult. Ezeket csak sok robbanüanyaggal lehet elkaszálni, ami ZAJOS!
    Az épületek robbantásos bontásáról készült videók (rá lehet keresni a youtube-on a "demolition" szóra, aztán lehet válogatni a rengeteg találatból)
    szóval ezeken a videókon bizony jól hallható a robbanások ropogó hangja.
    A termit viszont csendes.

    Más: a WTC7 épület összeomlásának rejtélyére egy lehetséges magyarázat: valami hiba csúszott az előre eltervezett műveletbe. A WTC7-nek valami más okból kellett volna összeomlania, de az a más (látható) ok elmaradt, elhibázták.
    De mivel már minden elő volt készítve, muszáj volt végigcsinálni.
    Micsoda blama lett volna, ha a WTC7 épen marad és megtalálják az előre elvágott vasgerendákat meg a be-gyújtózsinorozott termit tölteteket! Gondolom nagy fejtörés után a leomlasztást választották... "maaaj' megmagyarázzuk valahogy"
  • JMáté
    #359
    Azért az valahol röhejes hogy vektoranalzis és tenzorok helyett videókra és játékokra alapozod a szildárdságtani fejtegetéseidet...
  • Jackal
    #358
    Ja a levegőből, élével :) Na további jó szórakozást kispajtás, játszál inkább sokat a bridge-it -tel, hátha attól megvilágosodsz egy kicsit.
  • Jackal
    #357
    Bocs, akkor elbeszéltünk egymás mellett ugyanarról.
  • passatgt
    #356
    "mielott az epulet vegleg "osszeomlott", a szinteket folyamatosan robbantottak es a kepeken ennek cafolhatatlan bizonyitekai vannak"

    Én ebből azt szűrtem le, hogy a kirobbanó ablakokra gondolt, de ha nem, akkor én kérek elnézést.
  • JMáté
    #355
    Nem, azok hirtelen kelt mechanikai feszültséget jeleznek ami bármitől lehetett. Például attól hogy rájuk zuhant pár emelet.
  • Jackal
    #354
    Még mi mindig nem akarod megérten, úgy érzem. Nem az ablakokon van a hangsúly, azok csak jelzik a deforomáció mértékét, helyét és irányát. Mindkét oldalon, nemcsak jobbról.
  • JMáté
    #353
    Ja. A sok hülye építész meg egyetemen tanul évekig. Micsoda marhák! Pedig elég lenne megnézniük pár jutyúb videót.
  • passatgt
    #352
    tudom, én is arról beszélek
    az épület már elindul lefelé, amikor az ablakok elkezdenek kitörni
  • Jackal
    #351
    Segítek, úgy 1/3-ad távolságra a két szélén véletlenül egy szűk függőleges sávban törő/kilövelő ablakokra gondolt. :) (legalábbis én arra tippelek)
  • bertino
    #350
    nem... meg csak kozel sem ! :D
  • passatgt
    #349
    valószínüleg a #326-ban lévő 1. videóra gondolsz. Ha jobban megnézed, az egész épület már elindul lefelé amikor jobb oldalon az ablakok elkezdenek kitörni, vagy kirobbanni a nyomástól. Főként a bal oldalán látszik hogy besüllyed a teteje az épületnek. És gondolom azt nem kell magyarázni, hogy egy üvegtáblának milyen kis függőleges behatás kell hogy összetörjön:)
  • bertino
    #348
    ejjj de furcsa, hogy a kedves moderatorok epp az en hozzaszolasomat is toroltek, ahol egyertelmuen latszik, hogy mielott az epulet vegleg "osszeomlott", a szinteket folyamatosan robbantottak es a kepeken ennek cafolhatatlan bizonyitekai vannak...

    manapsag az ember mar nem lepodik meg semmin.

    aki akar, ugyis utananez, utanekeres, szal... mind1.
  • bertino
    #347
    csak 6millio felvetel a neten.