23
-
#23 Magyarorszag sok tekintetben fejlettebb, mint a nyugat, "csak" joval kevesebb penz van mindenre. A magyar villamoshalozat minosege pedig kb. olyan szintre esett, mint a nyugati orszagokban van. A rugalmassaga hasonlo mint mas europai vagy az angol rendszere.
Az mas kerdes, hogy pont a nemzetkozi fuggesek miatt egyre rosszabb es rosszabb lesz az egesz.
A tomeges energia-visszavasarlas fizikai akadalyokba utkozik Magyarorszagon eppugy, mint mas orszagokban.
A tamogatasi rendszert pedig okosan kell kiepiteni (a nyugati orszagokban alapjaiban rossz pl.), mert emiatt tolodnak el az ertekek, hamis eredmenyt adva a gazdasagossagnak.
Az egyik legnagyobb gond, az energiatarolas lehetosegenek hianya. A rapszodikus rendszereket egy foknal tovabb nem lehet racsatolni a halozatra, mert osszeomlik.
Abban igazad van, hogy gyakran magyar szakemberek fejlesztik a vilag mas tajain a legfejlettebb es ujabb technologiakat, mig odahaza ellehetetlenitik oket.
Magyarorszagon jelenleg a tenyleges magyar fejlodes nem all erdekeben a nagy partoknak es a vallalatoknak, igy csupan marad a nagytoke kiszolgalasa es a nyugat majmolasa, megha messzirol is latszik, hogy a "nyugat" a szakadekba rohan.. ebben egyetertek veled.
100 eve meg csodajara jartak a magyar villamossagnak (is).. -
levente68 #22 Az összes megújuló energia felhasználására szükség lesz hamarosan.
Egyrészt, mert kizárólag csak az egyik kiaknázása is gondot jelent, másrészt ugye, változó mennyiségben állnak rendelkezésre.
Már Magyarországon is van rá lehetőség, hogy az így termelt energia "felesleges" részét visszatápláld a hálózatba, természetesen pénzt kapsz érte. Csak hát nálunk néhány dolog lassabban, nehézkesen és furcsán működik. -
flavius74 #21 Azért olyan gyorsan nem fogják tudni kiváltani az atomerőműveket (pedig jó lenne).
Na és mi van, ha nem fúj a szél, vagy pont fordítva, ha fúj és nem kell az áram. Ilyen is előfordult már: Spanyolország fizetett azért Svédországnak, hogy átvegye tőle a fölös áramot. Azért egy nemzetközi, és egy országos villamos hálózat esetében folyamatosan biztosítani kell az áramot több ezer gyár és több százezer otthon számára a pillanatnyi fogyasztástól függően. Ez egy bonyolult és összetett feladat, ehhez vajmi kevés a megújuló energia. -
Amergin #20 Elhatárolódom az összeesküvés elméletektől! -
#19 Igen, fejleszteni kell folyamatosan, nagysagrenddel tobb raforditassal mint ami most van.
Persze, hogy kornyezetterhelo ezen berendezesek gyartasa is. Ezt kell osszehasonlitani, kalkulalni, nem pedig a penzbeli hozamot, ami amugyis szubjektiv.
Raadasul pont az allami tamogatasok ferditik el az egesz gazdasagossagot.
Igazabol egy multiceges lobbi ellen az allampolgar erdeke nem sokat jelent.
Alapveto, hogy majdnem az egesz vilagon az energiavallaltok profittorekvesei hatarozzak meg a kormanyok donteseit es nem az, hogy hosszutavon mi lenne jo az embereknek. -
duke #18 Ja a szakemberek mar 5-6 evvel korabban beszeltek a hitelvalsagrol. Nem csak azert mert annyira profik, meg a jovobe latnak, hanem mert mar 5-10 evvel elotte is, ugy mukodot a vilaggazdasag, hogy gyakran az utolso pillanatokban sikerult megmenteni egy-egy nagyobb bankot. Az utolso masodpercben mindig kitalaltak valamit, sikerult felvenni egy ujabb hitelt, vagy valamit atutemeztek. Ez a bravur sikerult mondjuk 50-szer, de csak ido kerdese volt, hogy egyszer nem jon ossze, es 2008-ban nem sikerult. Az olajvalsagot sem fogjak bejelentenni, mert azzal csak felgyorsitanak az osszeomlast. Az atlag ember, ugy fog szembesulni a dologgal, hogy egyik reggel oda all a benzinkuthoz, es a benzinkutas kozli vele, hogy "bocs de ma nincs benzin, es a kovetkezo 4-5 milliard evben nem varhato ujabb szallitmany" es pont. -
teddybear #17 Három német energiatermelő jelentette be, hogy egy fityinget sem fizet ezután a német környezetvédelmi alapba a kormány döntése miatt.
A cégek eddig az atomerőművek működésének meghosszabbításáért fizettek ilyen formában. A német kormány azonban lezárta a hét legidősebb atomerőművet, és a többi működési engedélyének meghosszabbítását is felfüggesztette. -
teddybear #16 Van azért egy-két megjegyzésem.
Vegyünk egy 5MW-os szélerőművet. Olyant, amit mostanában építgetnek a hollandok, németek a tengerpartra, meg a parti vizekbe.
Jelenleg egy ilyen cuccos úgy 500 tonna körül van, és csak a talpcsapágy, amin a szélturbina+generátoregység forog, az kb. 45-50 tonna súlyú, gömbgrafitos vasöntvény..Elég körülményes legyártani.
A tengerpart szélellátottság szempontjából nagyon szerencsés, a parti szelek többé-kevésbé szinte állandóan fújnak, vagy a szárazföld felől a tengerre, vagy vissza. A legállandóbb, legerősebb légmozgás a talajtól olyan 120-150 méter magasan kezdődik, olyan magas tornyot kell építeni, és a talpcsapágyat oda fel kell tenni.
Viszont egy ekkora mozgó tömeg, mármint a szélturbina+generátoregység, még ha ahol lehet kompozit-anyagokból építenek is meg, azért érdekes mechanikai nehézségeket támaszt. A megfelelő stabilitás miatt legalább 8-10 méterátmérőjű oszlopokat kell építeni. Mivel ezeket általában nem a felállítási helyükön építik meg, újabb komoly szállítási feladat jön be. Mondjuk hajóval ez azért könnyebb, de nálunk sok úton még apróbb darabokban sem fér el.
Vibráció. Monibalage ugyan jobban ismeri a szélturbinák aerodinamikai problémáit, de annyit én is tudok, hogy ez gyakorlatilag kiküszöbölhetetlen jelenség.
A nyugat-európai szélerőművek már 65 km/ó szélsebességnél leállnak, mert az már veszélyes a szerkezetükre. De láttam már Ausztriában villámcsapástól leégett szélerőművet.
Ráadásul a teljesítmény növelésével exponenciálisan nő az építési költség.
-
orkaman #15 félreértetted, én is támogatom. A lényeg hogy az elterjedést az befolyásolja hogy mennyire gazdaságos. + Ha most ráköltesz valamire többet mint amennyit eredményez, az szép és jó dolog, kár hogy az a többletpénz valahol, valamilyen módon már szennyezte a környezetet. Nem beszélve arról hogy mondjuk ezen berendezések (napelem) előállítása során is rendesen felhasználásra kerül energia, víz, munkaerő.
A gazdaságosság persze harabb eljöhetne megfelelő támogatási rendszerrel, de ez valahogy nehezen jön össze. Meg hát a mennyiség se mindegy, ha milliószámra jönnének ezen megoldások, az ára is elfogadhatóbb lenne.
"...a milliardjaidat." de jó volna.
-
nlght #14 Megtaláltam itt a link:
az új magyar szélerőmű
-
nlght #13 Olvastam 2 éve hogy egy magyar feltaláló valahol kelet-Mo-n épített 2 prototípust egy másképp működő szélerőműből. Nem a klasszikus szélmalom alakja van, hanem sokkal kisebb, torony alakú és a szél torony belsejében halad, az építési költségek nagyságrendekkel kisebbek és nagyobb hatásfokú, mint a jelenlegi szélmalomszerű építésűek. Hallott valaki erről? Mi lett ezzel a feltalálóval és a találmányával? A tesztek szerint jól működött, a magyar államnak súlyos pénzekkel kéne támogatnia. -
Devotus #12 Pont erről szól a Hülyeség Kora című film. Ajánlom mindenki figyelmébe (aki elég erős gyomorral rendelkezik, hogy megeméssze és ne fordítsa el a fejét) :P
Mit tesz az unokáinktól kölcsön kapott földünkkel ez a kamatozó hasznot hozó gazdaság :) -
#11 Nem lehet mindent csak penzben merni, meg kamatokban.
Ha a kornyezeted teljesen kipusztitod, a hajadra kenheted a milliardjaidat.
Ha egy hirtelen energiahianytol globalis haboru tor ki, valoszinuleg akkor is. -
orkaman #10 hát a geotermikus jó ameddig 1000-ből egy csinálja, ha mondjuk a tizede, akkor már komoly károkat okoz. Svájcba talán volt is ebből probléma egy projektnél, de már nem emlékszem pontosan, ezért nem akarok butaságot mondani, lényeg hogy nem lehet büntetlenül energiát kivonni.
szóval igazából nem megoldás hosszú távra, és minden háztartásra + ipar.
Tegnap volt pont egy napelemes cikk, (23 milliós beruházás és évi 750eFt-nyi áramot termel) na ott is az jutott eszembe, a 23 milkának a kamata több lenne mint amennyit termel, +ha a takarítónő porszívózik már nem elég a nafta, és persze tél is van, és persze 5-10 év alatt a napelemek teljesítménye is esik.
A gazdaságosság a legjobb mozgató erő. Ha valami megéri akkor nem kell nyomatni, majd mindenki áttér rá, ha viszont beleölsz otthon 5-10 millát hogy legyen egy nap+szél+geo hiper szuper megoldásod, cserébe spórolsz évi 200 ezret, hát... elgondolkodtató.
És persze ezen kütyüszük el is romolhatnak, karbantartás, stb.
de szép is lenne ha nagy tömegben elterjedhetnének. A cikkben szereplő megoldás is tökéletes pl. google-nak mert folyamatosan viszi az energiát, de egyéb esetben az energiatárolás hiány problémás. Pl. este termeli az áramot de nem kell annyi? Akkor nem tudod tárolni hogy majd jó lesz nappal.
-
#9 Ezen mindig olyan szinten pörgök, hogy magyarországról mész át osztrákokhoz, akkor magyar oldalon néhány ilyen, osztrákoknál meg százszámra. Pedig ugyanaz a terület. (Vagy ők hülyék és ott nem is éri meg csak nekik mindegy hova dobják ki a pénzt?) -
morden #8 Nálunk a geotermikus energiában van a jövő, a szelet meg hagyjuk meg a tengerparti országoknak. -
rexortom #7 sztm az ozzhoni tetön lévö napelemekben lenne a jövö ami sok terhet levenne a hálozatrol de a mi államunk sajna nem hogy támagoatja de bünteti az ilyen akciokat :( -
#6 Magyarországon is lehetne ilyeneket telepíteni, de hát a magyar államnak ez nem érdeke, és nemhogy nem támogatja, de sok esetben még el is lehetetleníti az ilyen projekteket. Pedig sok embernek egyszerűbb lenne vele az élete. Jah a francia bevásárolt multiknak nem... -
Zolivok #5 halál -
orkaman #4 845 MW ? és ez 220k háztartásra?
Lehet én értelmeztem valamit rosszul, de akkor ez Paksi 2 blokknak megfelelő teljesítmény, mert akkor azért nagyon szép. (400mrd FT, bagatell ha ez ebben a formában igaz, ráadásul fél év alatt visszajön az ára?)
valami fura benne. -
#3 Kora reggeli okosság?
Igen, jelenleg az atomenergiánál nincs jobb. Bizonyos helyeken kiegészítőként használhatóak a megújuló energiák is.
Jelenleg olajban, az olajhomok feldolgozása jelenti a jövőt, de az drágább feldolgozás miatt drágább olajat jelent. -
sanyicks #2 Tényleg ez az egész hasonlít a 2007-es és 2008 első félévi "nincs semmi probléma stabilak a hitelek, fényes jövő áll a világ előtt", miközben már 2008 elején bedőlt 2 bank a hiteleik tömeges bedőlése miatt :)) -
Amergin #1 MINEK??? A zenergia meg anyersanyag 100.000.000.000csilliárd évre elegendő az úgynevezett "független" úgynevezett "szakértők" szerint, nemde? Ha kell, akkor pedig homokból is elő tudunk állítani szenet, abból meg olajat. Hát akkor meg mi a k. anyjukért vacakolnak itt holmi szélenergiával? Ott az atom, az biztonságos!
Vagy esetleg ők mártöbbet tudnak nálunk??