760
Mit és hogyan iszol, milyen gépen főzöd, avagy hol veszed?
  • smith09 #680
    Bialetti Kitty

    2 személyes kávéfőző.
    A cikket köszönöm, érdekes volt!
    Sajnálom azt hogy így alakult.

    Tikal#679

    Amit te használsz azzal is lehet rövid kávétfőzni?
  • Tikal #679
    Jó, bár én nem tudok ezekkel jó kávét készíteni, se a szarvasival se a bialetti-vel. Nekem még mindig a french press vagy egy aeropress adja jól ki :)
  • ximix #678
    Brikka-t ?

    Itt egy cikk Zalavári József formatervező, szobrász és egyetemi oktatóva

    Az utánzatok csak hörögnek
    Kóbor H. Johanna 2012


    "Van más termék is, amelyet a Szarvasi gyárnak tervezett?

    Igen, terveztem lámpákat is, néhány típus fennmaradt a termékpalettán, de kávéfőzőből csak ez maradt meg a piacon.
    A Kotyogót szerettem volna újratervezni, de az volt az érzésem, hogy nem sikerült megértetni, miben rejlik ennek a kis, látszólag jelentéktelen tárgynak a jelentősége.
    Tudja, mi az a "kotyogó"?
    Nem mindegy, hogy melyik kávéfőzőre gondolnak, mert a szarvasi az igazi kotyogó.
    Az art deco stílusú, 1933-ban született olasz Bialetti nyolcszögletes kávéfőző nem kotyogó.
    A Kotyogó azért "kotyog", mert van benne egy hegyes, ceruza alakú súlyszelep, amely akkor nyílik, ha a gőznyomás elég nagy ahhoz, hogy megemelje. Ilyenkor az átáramló gőz optimális a kifolyó kávé minősége szempontjából.
    A fel-le mozgó súlyszelep sajátos hangja után nevezte el a nép kotyogónak. Ugyanúgy született ez a név, mint a klasszikus "bogár" vagy a francia "kacsa". A kotyogóban alkalmazott súlyszelep és a bajonettzár a hadiipari kultúrából kinőtt mérnöki munkából származik.
    A "zseniális" marketingesek - tudva, hogy egy ilyen névnek milyen piaci hatása van - okosan ugyanazon a néven adták el a silány importot.
    Az olasz, a kínai és egyéb utánzatok csak szörcsögnek és hörögnek. Az art decós olaszból négymilliót gyártanak évente, ma a 300 millió körül járhat az eladott darabszám. Gondoljanak bele, mi lenne, ha a Szarvasi kotyogósból csak 30 milliót adtak volna el. Szarvas gazdasági oázis lenne, nem lenne munkanélküliség, a jelenleg ránk nehezedő problémák egy része bizonyosan elkerülné azt a környéket. Én próbáltam meggyőzni a cég akkori vezetőit, hogy elegendő az eredeti kotyogó nyilvánvaló hibáját, a fogantyút áttervezni, sikertelenül. Nem értették, hogy ez mennyit ér, nem foglalkoztak vele, és nem védették le a nevet."

    Azóta a Bialetti Brikka már "kotyogós" lett, megkapta a súlyszelepet.
  • smith09 #677
    Akkor ez jó döntés volt!
    :-)
  • Tikal #676
    A Bialetti a KOTYOGÓS :)
  • smith09 #675
    Napokban vettem egy bialetti kv főzőt.
    Kotyogó kialakítású, pár alkalommal főztem vele, de nagyon szeretem eddig.
  • smith09 #674
    Ezekre az ipari presszógépekre én is emlékszem.
    Presszókban mindenhol ilyen volt szerintem.
    Akkor még nem kávéztam, de kíváncsi vagyok milyen presszót lehetett vele készíteni ? :)
  • becauseIsaid
    #673
    Olyan nagy elektromos (4 személyes) főző volt anyáméknak a 70-es évek második/80-as évek első felében. A felette lévő őrlőhöz hasonló csak fából volt nagyanyáméknál, de mi már játéknak használtuk, mert nekik nem kellett már. Kár, hogy nem mentettük meg.
    A nagy presszó gépekre emlékszem, volt olyan nagyobb élelmiszer bolt is, ahol volt külön presszó rész és ott néztem, hogy nyomkodják le a karokat.
    Utoljára szerkesztette: becauseIsaid, 2021.04.09. 22:11:37
  • ximix #672
    Érdekes dolog ez a kávé.
    A nagyszüleim idejében az 1900 évek elején tömbnyire csak Franck pótkávé volt vidéken .



    Valódi szemes kávét csak ünnepnapokon vásároltak, ami 5dkg kis csomagban volt amit aztán leőröltek ilyen kávédarálón és hozzákeverték a pótkávéhoz.


    Kávéfőző nem volt, hanem mint a cowboy filmekben kis lábosban megfőztek és hagyták leülepedni,az így elkészült kávéból többnyire tejeskávé készült.

    Később a Szociban kezdtek jönni a kotyogós, csőrös otthoni kávéfőzők.

    Ez egy 4 személyes kávéfőző, de ha maximum szintig felötlik az 2,5-3dl víz.
    Manapság ez inkább a 6 személyes kategória.

    A kotyogósban a súlyszelep ami visszatartotta gőzt, majd amikor elérte a nyomást akkor szinte egy pillanat alatt lefőzte a kávét egy kis habbal, az ipari presszóktól még elmaradt, de otthoni kávéfőzésben akkoriban ez volt a max amit kilehetett hozni.






    A mai kotyogósok közül sokban nincs már ez a súlyszelep csak a nevét viselik, de egy kis odafigyeléssel még ezekkel is lehet jó kávét készíteni.


    Egy kis tuning, bár nem tudom mennyire veszélyes



    Az ipari eszpresszó ilyen és hasonló karos gépeken készült.


    Megvolt a varázsa ezeknek a gépeknek, ahogy markáns kávé illatban a személyzet rutinnal csapta ki a zaccot, őrölt, töltött, készítette a csészéket és csüngött a karron, miközben elkészült az eszpresszó.
    A karos presszó gépek a kávé olajtartalmából csinálják a krémet amit sokan szeretnek.

    Nem kotyog, nem búg, halkan csurog
    http://magyarkonyhaonline.hu/magyar-izek/nem-kotyog-nem-bug-halkan-csurog


    A kávét rengeteg féle módon ellehet készíteni, így nem az egyik vagy a másik kávéfőző jó vagy rossz, hanem a ízlések nem egyformák.
    Ki kell próbálni többféle kávéelkészítési formát, amíg az ember meg nem találja magának a megfelelő ízvilágot és akkor olyan gépet kell beszerezni otthonra.

    Utoljára szerkesztette: ximix, 2021.04.09. 21:41:01
  • becauseIsaid
    #671
  • smith09 #670
    Én jelenleg kotyogóval főzök itthon kávét, viszonylag kevés vízzel.

    Most áttértem a bordó csomagolású 8 - as erősségű kávéra.
    Leárazáson vettem, bolti áron szerintem nem ér annyit.

  • Tikal #669
    Lehet nem jól csináltad. Rosszabb nem lehetett mint egy 40 ezres kávéfőző főzete ;)
  • becauseIsaid
    #668
    French press van nekem is, csináltam is vele kávét, de nekem nem ízlett. Csak tea készítésre használom, de arra kitűnő.
  • Tikal #667
    Nem biztos hogy a lehető legjobb kávé géppel készül, én jobban szeretem a french press, v60 vagy aeropress-t, persze ezekkel lassabban készül a kávé, talán a french press a leggyorsabb, viszont a kávé ízeket szerintem ezek jobban kihozzák.
  • becauseIsaid
    #666
    Világos. Az nekem se
  • Encore
    #665
    Ahogy írtam, legalább 20 bar nyomással főz és/vagy karos. Ezek is olyan 100-250 körül.
    Nem kellenek a fancy dolgok (érintő, wifi, stb).
    Utoljára szerkesztette: Encore, 2021.02.16. 14:53:30
  • becauseIsaid
    #664
    Mit jelent a komolyabb? Határ a csillagos ég. Nekem 100+ ezer Ft-os gépem van, de az is belépő kategória szerintem. Persze nem is akartam egy olyan automatát, ami csilli-villi digitális kijelzős meg wifis, programozható stb. Viszont már ez is tudja, ami kell nekem.
    Őrlés/darálás: erről már én is írtam korábban. Természetesen ezek a gépek őrlik a kávét, csak "darálós"-ként emlegetjük az egyszerűség és megszokás miatt.
  • Encore
    #663
    Valaki használ komolyabb kávégépet?

    A következő a gondom. Szeretném a lehető legjobb kávét itthonra, de nem milliókért. Túl vagyok már pár gépen. Szemes kávét használok (itt eleve fontos, hogy milyet, de ezen most ugorjunk át), és frissen őrlöm (nem darálom ez fontos, különbség van a kettő között). A legfinomabb szemcse minőségre őrlöm, sokkal selymesebb, mint a boltban kapható őrölt kávé.
    Egy Gaggia Gran style gépben főzöm le. A minősége nem rossz, jobb mint amit a kapszulás/kotyogós/sima kávéfőző produkál. De még nem az igazi. Illetve ez a gép elég érzékeny, könnyen elromlik.

    Használ valaki olyan gépet, ami mondjuk 20+ bárral főzi a kávét? Esetleg az olcsóbb karos gépekkel valakinek tapasztalat?
  • becauseIsaid
    #662
    Nekem darálós kávégépen jön le az ital. Persze attól is függ. Most minden ízesítés nélkül kóstoltam meg, középpállásban volt az erősség a gépen. Dupla eszpresszó volt. Valóban egy kis savanykás-citrusos van benne, de nem zavaró. Tejport tettem bele most és úgy meg még kevésbé érezni.
    Utoljára szerkesztette: becauseIsaid, 2021.02.15. 13:34:56
  • Dynamic
    #661
    Lehet, hogy kávéfőzőtől is függ. Én betöltős eszpresszógépet használok és úgy elég intenzíven kijön ez a citromos íz.
  • becauseIsaid
    #660
    Érdekes, én nem érzek ilyet. De hamarosan, ebéd után iszok egyet és jobban odafigyelek. Igaz én kis tejjel és krémesítő porral, cukor nélkül iszom a kávét. Lehet az elveszi azt a "citrom ízt"
    Utoljára szerkesztette: becauseIsaid, 2021.02.15. 11:46:05
  • Dynamic
    #659
    A kávé minősége egész korrekt, de nekem kicsit fura ez a citromos íz. Félreértés ne essék én nagyon szeretem a citrusos ízű kávékat, de ez kicsit olyan, mintha konkrétan citromlével lenne beízesítve. Tehát rögtön a nyelvem hegyén érzem, hogy savanyú.
    Ott van pozitív ellenpéldának pl. a Tchibo Milano (az egyik nagy-nagy kedvencem) ott pl. amikor lenyeled a "lecsengésnél" jön elő a citusos íz.
  • becauseIsaid
    #658
    Meg lett kóstolva, szuper.
  • becauseIsaid
    #657
    Na, kipróbálom én is

  • becauseIsaid
    #656
    Kis kávécska tejjel

  • becauseIsaid
    #655
    Na ez ott van!
  • Stockbauer33 #654



    Utoljára szerkesztette: Stockbauer33, 2021.01.30. 21:43:09
  • smith09 #653
    Mikrózás nem tesz jót neki, kesernyéssé teszi, főleg a presszót.

    Én most egy normálisabb aldi instant kv - t vettem, egész jó.
    De kávéfőzőbe továbbra is omnia a nyerő. : )
  • Tikal #652
    Csodás lehet... szegény kávé
  • CroftManor
    #651
    Miért innàm meg hidegen? Megmelegítem mikróban. Nem a kőkorszakban élünk :)
  • Tikal #650
  • Tikal #649
    Hogy mi? Persze hogy az állott kávé ize mas lesz, de hogy iszod meg azt, hidegen?? Nem értem:)
    Ráadásul ha a kotyogosban hagyod miutan lefőtt az csak tovabb “ég” gyakorlatilag, ezzel is rontva a kávé izét.
  • becauseIsaid
    #648
    Van egy ismerősöm, aki csak délelőtt kávézik, mert ha később is iszik, akkor nem tud este nyugodtan aludni. Én meg akár kávé után rögtön tudok. Nektek mi a tapasztalat?
  • becauseIsaid
    #647
    Reggeli után. Ritkán előfordul, hogy előtte, de valami kicsit mindig próbálok még akkor is bedobni kávé előtt.
    Utoljára szerkesztette: becauseIsaid, 2021.01.22. 09:04:08
  • mooo
    #646
    Után. Jobban is esik utána.
  • CroftManor
    #645
    Ti reggel mikor isszátok a kávét? Reggeli előtt vagy után? Tudtommal az nem túl jó, ha reggeli előtt, éhgyomorra isszuk a kávét, de jelenleg én csak így tudom megoldani. Reggelit bent a munkahelyen szoktam venni, így ha reggel kotyogós kávét akarok inni, azt mindenképp csak reggeli előtt tudom megtenni.
  • becauseIsaid
    #644
    Ha nem friss a kávé, akkor az aromák elillannak belőle, viszont a csersav miatt keserűbb lesz. A legjobb a frissen őrölt (nem darált) kávé, frissen főzve. A kávébabot (esetleg őrleményt) jól lezárva, minél kevesebb levegőt hagyva kell tárolni.
    Utoljára szerkesztette: becauseIsaid, 2021.01.20. 10:14:39
  • Aries1984
    #643
    Nekünk is úgy tűnik, hogy kevesebb adagra elég, de lehet, hogy csak mi iszunk egy adagra többet. :)
    Mi is így szoktuk, reggel frissen daráljuk a szemes kávét és akkor isszuk az első adagot, a másodikat meg délután, de addig átöntjük üvegpohárba és lefedjük, ivás előtt meg melegítés után kicsit megkavarjuk kiskanállal. Nem tudom, hogy ez számít-e valamit. Persze így sem teljesen olyan már, mint frissen.
  • becauseIsaid
    #642
    Szerintem csak frissen főzött kávét szabad inni. Én legalábbis ehhez tartom magam, ha lehet.
  • smith09 #641
    Szerintem igen.
    De ez szerintem nem csak a kotyogós igaz.
    Ettől függetlenül én is szoktam ilyet csinálni.