54
  • Amergin
    #14
    Azér' mer' a zember csak szánalmas utánzata a gépnek, mer' az az Isten
    Teis azé vagy ilyen buta mer nem vagy géép, hánemééted??
  • Rotyoka
    #13
    Az hogy az ember nem tud racionálisan dönteni, az nem a gép hibája. A gép mindig is azt fogja nézni ilyen szempontból amivel a jövő jobban jár.

    Mivel már a természetes szelekciót is teljesen szétkúrtuk magunknál, ezért az emberek nem képesek az ilyet elfogadni, pedig teljesen jogos döntés lenne ez MI részéről.
  • BCS pixel
    #12
    a robot is csinálhat unalmában dolgokat ha úgy van beprogramozva hogy ne szeressen unatkozni

    a robot is választhatja a gyereket ha úgy van beprogramozva vagy úgy tanult, hogy az érzelmi részeknek nagyobb prioritás adjon

    és még számtalan alternatíva van amire igazán gondolhatná
  • gulyasandras
    #11
    Másként is szemlélhetjük.
  • MacropusRufus
    #10
    még valami:
    én programoztam Lisp-ben... (tudom öreg nyelv, de azért némi áttekintést adhat az MI mibenlétéről... (mind ez akkor volt amikor sztem számodra a QBasic és a Pascal volt a top)
    Tudod a Lisp egy kifejezés orientált nyelv, ezért viszonylag könnyen lehet benne látszólagos MI programokat készíteni. Én írtam egy barkobát vele. Ami látszólag tanúl. Adatbázist épít és keresgél benne, akár csak az ember az agyában.
    Viszont képtelenség volt leprogramozni az érzelmeket. Még megfogalmazni sem tudjuk, hogy mi az amikor valami fáj, de nem fizikai jellegű. Ezt programozd le valahogy. MErt azt még le lehet, hogy a hárdverről jövő jelek összeségéből el tudja döntenti, hogy hogyan érzi magát. De ez kb. olyan mint amikor fáj az ember hasa. De amikor elvszíti a szerettét az nem fizikai fájdalom, de még is fáj. Na ezt deffiniáld le. (és ez olyan annyira igaz, hogy amikor az ember fájdalom miatt sír vagy azért mert lelki fájdalami vannak teljesem más a könny összetétele... olvass utánna)
    Egyébként a Lisp-et nem erre fejlesztették, hanem rekurzív függvények ábrázolására.
    de hát gondolom ezt tudod, hiszen te okos vagy.
  • MacropusRufus
    #9
    köszöm, hasonló véleményem vagyok én is.

  • MacropusRufus
    #8
    fejtsd ki kérlek, hogy miért!
  • MacropusRufus
    #7
    mivel az emberi agy is adabázisból dolgozik (ezek az emlékek, szerzett tudás, tapasztalat, meg mitudoménmégmi) ezért eléggé nehéz elképzelni, hogy ennek a gépnek nicsn adatbázisa. Sztem.
    Aztán lehet ott a bibi, hogy az én értelmezésemben az MI képes érzelmeket is kifejezni, megérteni, és azokra reagálni.
    Ezért nem tartom komoly áttörésnek ezt. Ez egy nagyon bonyolúlt, nagyon királyúl megért program, de ez még sztem barmomi messze van a valós MI-től
  • B0nFire
    #6
    Pedig van benne igazság, amit mond. Egy robotnak, ha "intelligens" és választania kéne, hogy egy gyereket vagy egy felnőttet küldjön életveszélybe, simán a gyerek életét kockáztatná, mivel a felnőttét értékesebbnek ítéli meg (hiszen a gyerek még nem kifejlett ember, így nem teljes értékű), míg az ember esetében néhány szélsőséges esettől eltekintve elképzelhetetlen, hogy ne inkább magát áldozza fel a gyereke helyett, még akkor is, ha tudja, hogy nincs értelme, hiszen nélküle a gyerek semmiképp sem fog boldogulni, és így is úgy is meghal, csak később, és egy élet helyett kettőt veszítünk, akkor sem. Egy ember számára ez irracionális gondolat, mert az érzelmei jelentősen sokat számítanak, míg a gép a hűvös logika mentén (amiről már oly sokszor kiderült, hogy zsákutca) simán a gyereket küldené a halálba. Így legalább a másik élet megmaradna. Valamelyik Asimov-regényben talán példa is van erre a szitura.

    Most azt mondjátok majd, hogy sok sci-fit olvastam, és igen. Sokat olvastam, és a sci-fi írók évtizedek óta boncolgatják és járják körül ezeket a morális témákat, és sosem jutnak az ötről a hatra. Az intelligencia ugyanis egy olyan elvont valami, ami egyrészt az ösztönből, másrészt a tapasztalatokból való tanultakból építkezik. A kutya is érzi, hogy a hó hideg, és fél a tűztől, mert az éget, és fáj, és halálos lehet, de még a méhek is menekülnek a füst elől, a maguk primitív rovaragyukkal, és egy csőféregnek nagyobb az intelligenciája, mint a mai gépeknek, amelyek valóban nem csinálnak mást, mint a sok-sok milliárdnyi beléjük táplált adatból kiválasztják a helyzetnek leginkább megfelelőt.

    Azt mondják egy embernek, hogy üljön le és várjon. Csak idő kérdése, hogy az ember nekiáll valamit csinálni unalmában, és ezt okkal teszi. Mert unatkozik. Egy gép viszont közvetett vagy közvetlen utasítás nélkül sosem fog csinálni semmit ezer esztendőn át sem. Majd ha egy gép okkal csinál valamit, akkor lehet ráfogni, hogy intelligens. Addig viszont mindez csak önáltatás, és az intelligencia halvány utánzata.
  • MacropusRufus
    #5
    én nem félek. Miért kellene?
    ÉN csak annyi írtam, hogy gha az ember magáról fogja mintázni az MI-t akkor az már régen rossz.
  • Rotyoka
    #4
    te milyen buta vagy.
  • JeD
    #3
    Na ez pont, hogy nem így van. Valóban csináltak olyan programot, ami kb. a te általad leírt párbeszédet tudja hozni (Elizának hívták), de az egyszerűen úgy működött, hogy felismert bizonyos mondatszerkezeteket (még ez sem igaz, mivel beprogramozták), és azokat transzformálta. Vagyis pont, hogy a kötőszavakat ismerte fel, a tartalmat csak copy-paste-elte. Pl. a "Fáradt vagyok." mondatra olyat nem tudott válaszolni, hogy "Miért nem alszol?", csak olyat, hogy "Miért vagy fáradt?".

    A fenti eset teljesen más. A gépnek meg kellett értenie valamilyen szinten a kérdés tartalmát, különben nem tudott volna válaszolni. Amúgy nem csak adatbázisból dolgoztak, hanem szövegből is, amiben a szemantikus kapcsolatokat fel is kell ám deríteni: ez egyáltalán nem kis dolog. Pl. egy olyan kérdésre, hogy "Barack's Andean pack animals." megtalálni azt, hogy "Obama's llamas", hát, nem egy adatbázis keresés kategória. :)

    Amúgy meg az emberszerű MI nyilván beláthatatlan távolságra van, de a mesterséges intelligencia, mint terület, annál sokkal-sokkal tágabb.
  • hurkaur
    #2
    Jó és most félsz, hogy elveszted a munkahelyed vagy mi? Nem is erre ment ki a verseny, hogy majd most bélukát bélapc-re lecseréljék.
  • MacropusRufus
    #1
    amíg egy adatbázisból dolgoznak addíg azok nem többek egy sql szervernél, csak baromi gyorsak.
    Emocionális kérdéseket tegyenek fel... lenne meglepi azt hiszem.
    Watdonról kiderűlne, hogy egy baromi gyors adabázis szerver
    akár csak volt anno a DeepBlue. Nem azért győzte le az ember mert képes volt intuitív gondolkodásra, hanem azért mert a számolási teljesítménye messze az emberi agy felett volt. Így nem kunszt nyerni. Ráadásúl több ezer játszmát játszattak le vele a versenyek elött, hogy legyen adatbázisa. Gy.k. csak számolt. Na ez sem csinál mást, próbálja értelmezni, majd az adatbázisából a legvalószínűbbet veszi elő...

    "-Nem ismersz meg?
    -Nem.
    -Nemond már.
    -Hát nem mondtam.
    -Necsináld, hát együtt lőttük a pártházat!
    -Mikor? Melyiket?
    -Hát mikor melyiket."

    Hofi - Hofélia

    na ezt nem érteni az fix. Aki látta at tudja, hogy hol vannak a hangsúlyok
    Egy mondantak vannak hangúlyai amik jelentéssel bírnak, érzelmet tudnak kiváltani. Na itt vérezne el a vas. Sztem. Baromi messze vagyunk még az MI-től.
    Nem is lenne szerencsés, ui. állitólag az ember is inteligens... Ha 1:1-ben sikerűl az emberi "inteligenciát" átvinni a gépekre, már régen rossz.