33130
Nevada_900x350.jpg
Digital Combat Series: World

A DCS World megszületésével a DCS sorozat egyetlen közös magra építve, egy felületről lesz elérhető. Az eddig egyenként telepíthető DCS részek helyett egyetlen közös felületről lesz elérhető, így sokkal könnyebben lehet váltani az egyes kiegészítők között, egyszerűbb és könnyebb lesz a frissítés is. A DCS World folyamatos frissítésekkel, a grafikus rendszer, az AI egységek, AI logika, effektek, stb. együtt fejlődik. Minden ami a szimuláción kívüli repülhető gép, térkép vagy más fizetős tartalom. A jelenlegi DCS World még béta verziós, nem végleges. Az első kiadás ingyen tartalmazza a Flaming Cliffs 2-ből származó repülhető Szuhoj Szu-25T Frogfoot típust.(THX by Sanyo)

*-------*

Nem jogtiszta játék letöltésében, telepítésében és használatában nem tudunk és nem is akarunk segíteni.

Az ilyen jellegű hozzászólások válaszolatlanul lesznek, vagy minden további értesítés nélkül törlésre kerülnek.

HUNAF nyílt facebook csoport KATT IDE!

DCS OFFICIAL fórum KATT IDE!

A DCS HuNAF weoldala KATT IDE!

Szimulátor történelem KATT IDE!
  • molnibalage83
    A vicc az, hogy 10+ éve van TIR-em és leggyakrabban csak videózásra használtam finom kamera mozgatásra. Hosszú távon kényelmetlen volt és inkább maradtam a padlocknál annak realizmus problémái mellett.
  • PhantomAss
    Ezzel egyetértek, de erre írtam hogy a lehetőség adott a kipróbálásra mindenkinek. Utána meg el tudod dönteni hogy bírod-e, tetszeni fog az nem kérdés.
    Egyébként én a Trackir-rel voltam hasonlóan amikor először kipróbáltam, vagy egy hétig fájt a fejem de fokozatosan hozzászoktam mert akkora plusz élményt adott hogy nem akartam lemondani róla. Szóval elképzelhetőnek tartom hogy ha nagyon akarja valaki akkor tréninggel a vr-hoz is hozzá lehet szokni.
  • VO101Tom #32928
    Most már mindegy, a BS1 nélkül elvesztegetett éveket úgysem kapom vissza soha
  • molnibalage83
    Azt mondta valaki, hogy tréninggel meg lehet szokni. Csak szerintem az emberek 99,99%-a nem költ el vasra úgy 500k HUF-ot olyan alapon, hogy "talán jó lesz".
  • molnibalage83
    Az kemény. Akkor a valóság tagadása elért egy muris szintet egyeseknél.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.11.05. 09:53:12
  • molnibalage83
    Az egyiknek szabad mert BMS a másik meg csak ne akarjon új Engine-t mert te jobban tudod hogy csőd közelében vannak és adósságspirál? Oooookééé

Szezont tetszik keverni a fazonnal.

1. A BMS4.34 alatt is még egy kb. 24 éves terrain engine dohog. Viszont élvezhető az FPS a DCS-hez képest 0 tudású hardveren is.

2. Emiatt a korlát miatt nem kezdték teli szórni minden vacakkal a játék core részét, hanem felfogták annak korlátait és együtt éltek vele. A DCS ennél a pontnál bukott el. Szar LOD kezelés, lényegtelen dolgokra erőforrás pazarlás, stb. Tomnak kilométer hosszú listája van erről.

A core részt azért írtam, mert egyes 3rd party helyszínek ezt megtették, pl. a Baltic. Na, azon tényleg szar az FPS úgy, hogy hadjárat sincs hozzá. De a core Korea rész soha nem ilyen volt.

A DCS-ben kis túlzással ilyen volt az összes heli, amíg a fákon átlőtt és átlátott az MI...

3. BMS4.34 ingyenes, ergo senkinek nem kerül semmibe a csapat döntése.

4. Ez a terrain engine váltás a korlátok felszabadításáról szól és nem azért, hogy használható legyen végre a cucc. A DCS-nél fordítva van. ott azért kell, hogy igaz legyen, amit propagál az ED. A BMS4-nél kb. DX5/6 terrain engine-t váltanak le egy DX11-esre. A DCS-nél meg mindig a következő változat a megváltó messiás, ami majd jó lesz. Ez volt a 2.5, most a Vulkan. Mindig csak azok fránya ígéretek.

Tehát a DCS-nél próbálnak előre menekülni, mert a "fantasztikusan koordinált munka" és specifikációk - ha vannak egyáltalán ilyenek - eredménye az, hogy embertelen vas mellett is tud használhatatlan lenni. Közben meg a modulok sincsenek befejezve. A TWS mód kb. ma a légi harcászat lelke, de ez sincs benne egy 1,5 éve kiadott MOD-ban? Az igen...

A BMS4-nél meg arról van szó, hogy egy korlátot és avítt látványt akarnak megszüntetni és továbblépni. Persze mivel ők ingyért csinálják a minőség és időkényszer más szinten van. Ez az egyik ok, amiért senki nem akar pénzt csinálni belőle. Mert soha nem sült el jól. Az AF is meghalt, az ingyenes változat meg él és virul.

Egészen "apró" különbségek...
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.11.05. 09:56:27
  • PhantomAss
    Sajnálom ha te rosszul leszel tőle, nekem is van olyan ismerősöm aki 10mp után majdnem hányt. Ez eléggé egyénfüggő, de most erre mit mondjak? Pilóta sem lehet az aki rosszul lesz a hintán, meg azon a kupolás cuccon lehet én is rosszul lettem volna. Tudom ez egy játék, de a lehetőség legalább adott hogy kipróbáld és eldöntsd kell-e.
    Sokkal több emberrel találkozok a fórumokon akik az első élmény után pénzt invesztálnak a vr.-ba, mint fordítva, akik nem bírják és hagyják az egészet.
    Számokat tekintve a vr biztosan rétegcucc, de a Ferrari is rétegautó, mégis jól megvannak.
    Utoljára szerkesztette: PhantomAss, 2019.11.05. 09:52:39
  • Capt Baloo
    Fogadni mernék, hogy egy levélnél többe nem kerülne azt a kulcsot visszaszerezni. De ha ezen múlik, szívesen odaadom az enyémet, én nem használom a BS1-et 2019 :)
  • VO101Tom #32922
    De, használható. Odaadjam a DVD-jét? Install, és fut is. Nem törlődött semmi. Nem lépett be Wags a gépedre és nyomta az uninstallt. Vagy innen szedd le.

Röhögsz ezen, pedig pontosan az történt, hogy ED-től törölték Steamről a BS1-et. Ez a link fasza, de serialt kér, amit viszont baszhatok, mert ami kódom volt, azt ugyan a Steam könyvtárban meg tudnám nézni... de már nincs ott semmi...

• Capt Baloo
    Értem, tehát a játékiparban a grafikai engine fejlesztésének normál, bevett módja, hogy amikor már annyira öreg és lemaradott az ami van, hogy nem csak ronda, de már a teljesítmény rovására is megy, akkor nekiállunk kifejleszteni az új enginet. 2019-ben kezdünk fejleszteni több éves projekt keretében DX11 alá enginet, 2019-es vasakra, és ez van jól...
  • molnibalage83
    Ez nem annak indikátora inkább, hogy sok ember megvette, majd amikor kiderült az, hogy mennyire nem praktikus vagy rosszul lesznek tőle, akkor adják is el a fenébe? Tehát minden élménye ellenére átmeneti dolog.

Egy rétegjáték vékony rétegét mozgatja a VR jelenleg.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.11.05. 09:42:20
  • molnibalage83
    Annak a jövő, aki nincs rosszul tőle. Az Arcadia rendezvényen csak egy kupolás cuccba ültem be. Lehet, hogy túl közel volt a kép nem tudom, de abban is rosszul lettem. A OR is ki tudtam próbálni, attól is rosszul lettem. Addig tűrhető, ameddig a gép áll a földön vagy nem manőverezik.

Számomra ezért a VR jelen állás szerint "meh" kategória...
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.11.05. 09:39:52
  • Capt Baloo
    Én nem azt mondtam, hogy nekem nincs gondom a teljesítménnyel, tehát jó, hanem azt, hogy rajtad meg Molnin kívül senki nem panaszkodik rá, tehát szerintem jó lesz az. De ha valamit 4k-ban 80fps-el tudsz futtatni akkor neked sincs. Ja igen, egy ilyen grafikával futó program még nem egy álom VR-ben? Mutass már egy másikat ami az kérlek. Lehet az elvárásokat kellene hozzáigazítani a realitásokhoz. Amúgy jópáran játszanak VR-ben, és igen, tőlük vannak olyan igények, hogy ne legyen sok felhő mert akkor már nagyon gyatra az fps, de ennek ellenére játszanak vele és nem panaszkodnak, hogy így szar, úgy szar.

Ezt a csőd szélét engedd el mert ilyet senki nem mondott. Az így kell csinálnunk dolgokat, hogy ne menjünk csődbe, az nem azt jelenti, hogy a csőd szélén táncol a cég. De amúgy ezen az alapon soha senki nem írt még grafikus enginet, hisz az másoknál se fél év alatt készül el. Sőt az Edge sem létezik, mert neki sem állt a csőd szélén táncoló ED, minek. De amúgy is vicces, hogy amikor a fél világ a Vulkanon pörög, akkor szerinted ED ne foglalkozzon vele, minek, menjenek csődbe szépen, hátha 2-vel több ember megy Flakonozni. De amúgy a BMS-nél tudják mi lesz 5 év múlva, hogy graf enginet írnak hozzá, elleneben ED-nél nem? Hogy van ez?

Ezt a milyen áron szép dolgot már nem is értem. Szép és jól fut elérhető árú VGA-kon, procikon. Majd ha lesz dinamikus kampány, és nem lesz elég hozzá az akkor már pár éves procim, akkor majd panaszkodok. De most előre rettegjek, hogy nem úgy terheli a gpu/cpu-t ahogy szerinted az ideális? Én valahogy játék közben inkább a repülésre figyelek, nem arra, hogy most mennyi cpu-t/gpu-t eszik a gép, és jajj mi lesz ebből 2 év múlva.

És ki mondta, hogy nem képes eltartani a piac? Hogy most amúgy nem profitábilis a cég, még ha ez az ea modulos finanszírozás nem is a legstabilabb forma. Átnéztétek a könyvelésüket, vagy egy interjúban elkapott fél mondatból projektáltok? És ha kirúgja az emberei felét akkor holnaptól hogyan fognak működni, mennyi erőforrás lesz? De amúgy komyolyan, lassan megy a fejlesztés, pedig a friss dolgokból élünk, rúgjuk ki az amberek felét, hátha még lassabban megy majd?

De, használható. Odaadjam a DVD-jét? Install, és fut is. Nem törlődött semmi. Nem lépett be Wags a gépedre és nyomta az uninstallt. Vagy innen szedd le. Ha valaki megvette az IL-2 originalt a Forgotten Battles előtt pár hónappal, az ugyan így járt, valahogy mégsem panaszkodott.
    Utoljára szerkesztette: Capt Baloo, 2019.11.05. 09:24:22
  • VO101Tom #32917
    A BMS a MOSTANI gépekre kezdi fejleszteni DX11 vagy esetleg DX12 alá az új engine-t, mert a mostani engine-el a mostani gépeken gondok vannak. Balu meg azt mondta, hogy a DCS-el most semmi gond nincs, majd öt év múlva lesz gond, és most csak előre dolgoznak. Tényleg nem érted mi a különbség?

Az adósságspirált nem én mondtam, hanem Nick. Azt mondta szó szerint, hogy e.a. nélkül fenntarthatatlan a cég működése. Az e.a pedig nem más, mint előre eladni a cuccot, azt ígérve, hogy majd valamikor befejezik. Csak nem igazán haladnak a Hornet "törlesztéssel", közben meg már itt az újabb. Szerinted készen lesz a Hornet mielőtt e.a.-ban kijön a Hordozós modul is?

Nekem VR alatt van bajom a DCS-el. Wags is VR alatt mondta, hogy kell nekik a Vulkan. Captoglove-osok is VR alá akarták betenni a kesztűjüket. ED a VR teljesítmény optimalizációt csinálja már régóta, de egyenlőre nem is működik rendesen (azóta beszélnek megint Vulkanról sokat, mióta a nagy VR gyorsulás befulladt). Attól mert TE nem használod a VR-t, azt ugye még megengeded, hogy másnak gondja legyen vele?

A térkép probléma az mindenkit érint, VR-től függetlenül is. Azért kell 1080Ti, 250GB-os SSD meg 32GB Ram, mert ilyen a térkép. Ha ED-nek pénz kell, akkor kénytelen gyengébb gépeken is jól futó programot csinálni. AZ A PROBLÉMA hogy olyan gép kell alá, amilyen most kell. Főleg ha lesz dinamikus hadjárat, meg 20 gépes hordozó fedélzet.

A kamovval nem én hisztizek, ki akadtatok ki rajta, hogy én ezt mégis hogy gondolom Mintha nekem ahhoz kellene igazodnom, amit Te meg Balu jónak lát. Jó vicc.
  • LeonSilver
    Annak idején, amikor egy szar, Genius webkamárából összekalapáltam az első freetrack-et kábé az volt az első reakcióm, hogy eddig hogy tudtam élni nélküle... A VR ugyan ezt az élményt adja, szorozva százzal! Szimulátorokban ma már vitán felül a VR a király. Még a mikroszoft is visszakozott, és lehet ugyan utálni a céget ez azért jelent valamit.
    Ja, ezt csak úgy idehánytam :) Szóval EDe ha nagyot akar dobni, akkor mielőbb kikalapálja a VR telejsítményét befolyásoló bizbaszokat.
  • LeonSilver
    Egyre több játékos vesz vr cuccot és ruház be nem kevés pénzt az élmény miatt

Ez tuti! Főleg, hogy azért a bőven játszható és nem egy szar Rift ma már használtan "sz*réhugyé" vehető, ahogyan viszonylag olcsón vehető már 1080TI is, ami aztán a rifttel simán jó.
    Elég megnézni a hvaprós hirdetéseket.
  • PhantomAss
    "tulképp VR 3 éve sem létezett... A VR mint olyan részesedése _szerintem_ amellett hogy nő, borzasztó alacsony még a monitorokhoz képest, DCS alatt is..."
    Ez igaz, a részesedése alacsony, viszont a vr témáról már 2013-ban beszélgettünk itt a fórumon, amikor az Oculust bejelentették. Már akkor látszott hogy nagy lehetőség van benne.
    Emellett ez a jövő, és ezt most kell felismerni. Egyre több játékos vesz vr cuccot és ruház be nem kevés pénzt az élmény miatt, emiatt ha hosszabb távra terveznek a játék fejlesztői, akkor egy repszimnél muszáj foglalkozniuk ezzel.
    Utoljára szerkesztette: PhantomAss, 2019.11.05. 09:10:33
  • Caterpillar
    Először:
    Azt egyébként is honnan tudnák, hogy milyen videokártya specifikációk, driverek és API-k lesznek 2025-ben, milyen VR sosakok lesznek, mekkroa felbontással, mennyien hasznának kesztyűt és más kiegészítőt, és milyen lesz az átlag PC konfig? Mégis mit fejlesztenek, ha most minden jó?

Majd:
    BMS-nek is jelenleg a legnagyobb akadálya a térkép, a térkép mesh nagyon kevés poligonnal qrva sok draw callback-ot küld a GPU felé, ami elviszi a számolási teljesítmény nagy részét, és ez nagyon behatárolja, hogy mennyire részletes térképet enged. Ezért készül hozzá is új grafikai engine, valszeg az is pár év még.

Az egyiknek szabad mert BMS a másik meg csak ne akarjon új Engine-t mert te jobban tudod hogy csőd közelében vannak és adósságspirál? Oooookééé

Ésaztán:
    Megvettem, majd vásárlásom után pár hónappal jöttek azzal, hogy engine-t váltottunk, ez a BS1 kuka, vedd meg megint.

A BS1 2008 december elején jött ki, a BS2 pedig 2011 novemberében.
    Ha valakinek megvolt a BS1 nyilván kedvezménnyel vehetett upgrade-et, mint ahogy akinek BS2-van az majd ugyan így kedvezménnyel veheti a BS3-at...

Bedobhatod a morális atombombát, de egy 11 éves játék 8 évvel ezelőtti update-je miatt (szó szerint) hisztizel, mint egy 6 éves kislány, hogy akkor sem eszem meg a karfiolt. Lelked rajta, nem tartanak pisztolyt a fejedhez.
    (Most arról ne is beszéljünk, hogy a BS3-nak lesz free verziója amit minden BS2 tulaj default megkap -> a grafikai upgrade, meg lesz a fizetős -> új funkciókkal amit nem kötelező megvenni)

A teljesítményről:
    ...4K-ban 80 fps-el futtatja a DCS-t...

Tehát, túl sokat eszik a DCS engine, igaz 4k-ban 80fps, de nem jó a teljesítmény... Oké :D

Igen VR alatt nagyon rossz az optimalizálás / nincs, lesz Vulkan majd egyszer valamikor, mert a VR egyértelműen az új irány, ellenben amikor az EDGE készült VR nem is létezett, tulképp VR 3 éve sem létezett... A VR mint olyan részesedése _szerintem_ amellett hogy nő, borzasztó alacsony még a monitorokhoz képest, DCS alatt is...
  • sakkay
    Persze-de mondom gyönyörű-csak aztán felraktam ezt azt-baxdmeg de állat! Mindent felrakva simítások maxon mindegyik, pixel densityt 2.0, és..... egy 4k monitorral partiban van, leteszteltük egy haverral. Na úgy viszont nem lehet repülni lévén a földön 20 fps:)))) de bakker ahogy az úgy kinéz!!!! Most minden maxon táv highon, msaa 0 1.5 élsimítás és tökéletesen fut!
  • VO101Tom #32911
    Tegnap korábban mentem aludni, akkor most így egyben:
    - Én nem tudom Wags mire panaszkodott, de akkor úgy látszik, két embernek van teljesítményproblémája DCS-vel, Wagsnek meg Neked :P
    Neked lehet, hogy soha semmi bajod nem volt vele, 1500 tank felgyújt egy egész várost és meg sem reccen, de ez qrvára nem azt jelenti, hogy másnak sincs (azt az 1500 tankos küldit múltkor is kértem, hogy küld át, hagy nézzem meg saját gépen, de amíg csak bemondásra kell elhinnem, hogy rajtam kívül a világon mindenkinek atomjól megy, addig hagy legyek már egy kicsit szkeptikus). A DCS a VR alatt kb fele fps-t tud, még a 4K desktop módhoz képest is. 4K-ban 80 fps-el futtatja a DCS-t, elindítom Odyssey+ -on ami natív képpontok számában pontosan a fele, és van 25-30 fps, amiben 5-10 másodpercenként a VR főmenübe (!) dob vissza, nem csak egyszerűen receg, hanem lekapcsol a VR sisak (ez volt két hónapja, a nagy VR "improvement" óta csak desktopban tudok repkedni). Amikor a CaptoGlove-osok kimentek Moszkvába beilleszteni a kesztyűjüket DCS alá, majd két hét után eredmény nélkül hazamentek, akkor írta Wags először a fórumon, hogy hát igen, VR alatt a játékuk nagyon lassú, ezt fejleszteniük kell. Ezt a nagyon várt VR optimalizálást is csak azért erőltetik, mert egyedül nekem van vele bajom igaz? Valami kibaszott fontos ember lehetek akkor, ha Wags csak velem foglalkozik egyedül a világon De nem is értem miért vitázol VR-ról, amikor neked nincs is. Honnan tudnád, hogy milyen retkelések és szívások vannak vele?

nyilván azért csinálnak már most új grafikai engine-t, mert évekig tart, és tisztában vannak vele, hogy az, ami most van, az most jó, de 5 év múlva már lehet nem lesz jó, és akkor már késő lesz nekiállni.
    Bazz Balu, majdnem félrenyeltem . Ne komolytalankodjuk már el, öt éves terven akkor dolgozol, akkor költesz rá dollár milliókat, ha biztos vagy benne, hogy öt év múlva a cég még létezik. Amikor csőd szélén az előre eladott modulokból tudod csak fedezni a havi működési költséget, és ráadásul azzal is qrva nagy csúszások vannak, akkor finoman szólva is ordas nagy faszság lenne hatvan embert dolgoztatni olyan feladatokkal, amikre talán szükség lesz talán öt de lehet hogy nyolc év múlva. Azt egyébként is honnan tudnák, hogy milyen videokártya specifikációk, driverek és API-k lesznek 2025-ben, milyen VR sosakok lesznek, mekkroa felbontással, mennyien hasznának kesztyűt és más kiegészítőt, és milyen lesz az átlag PC konfig? Mégis mit fejlesztenek, ha most minden jó?

Szóval ha valami abszolút nem problémás a DCS-ben, az a grafikai engine. Persze értem, hogy a Falconban megszoktátok a csillió fps-t, de annak más oka van, nem az hogy annyira faszán írták meg az engine-t :P :P :P
    Wags azt mondta, a VR mellett a legtöbb probléma és lassulás oka elsődlegesen a TÉRKÉP engine. Neked nincs bajod a grafikával, mert szépen néz ki, de egy normálisan tervezett játéknál, az szigorúan meg vannak szabva, hogy a mindenkori CPU GPU használat mekkora része mehet el a megjelenítésre, és mennyi marad a rendszerek szimulációjára, az AI vezérklésére, hangra, a netkódra, a minden másra is. Ez jelenleg DCS-nél nagyon elbillent a grafika felé. Szép, ez kétségtelen, de milyen áron?
    (BMS-nek is jelenleg a legnagyobb akadálya a térkép, a térkép mesh nagyon kevés poligonnal qrva sok draw callback-ot küld a GPU felé, ami elviszi a számolási teljesítmény nagy részét, és ez nagyon behatárolja, hogy mennyire részletes térképet enged. Ezért készül hozzá is új grafikai engine, valszeg az is pár év még.

Már abban nem vagyok teljesen biztos, hogy az előfizetéses rendszer garantált megoldás lenne a problémákra, de abban, hogy ha egy szarul működő rendszert úgy akarsz jobbá tenni, hogy nem költesz rá, akkor csak rontani fogsz rajta, abban teljesen. Láttam ilyet éppen elégszer, a kirúgjuk a szarul dolgozó embereket az oda vezet, hogy két hét múlva vagy egy másik csinálja a melót ugyan olyan szarul, csak drágábban, vagy szétdobtuk a csapaton belül, és igazából senki nem csinálja az adott feladatot, mert azoknak is épp elég bajuk.

Ez sokkal komplexebb kérdés, mint hogy mi döntsük el mi lenne ED-nek a jobb, de az biztos, hogy ha szar a rendszer, akkor nem az a megoldás, hogy öntsünk bele még több pénzt és nézzük meg úgy megjavul-e. Ha a piac nem képes eltartani egy céget aki 125 programozóval fejleszt (ami egy rohadt nagy szám a játékstúdiókat tekintve, bőven AAA kategória), akkor nézze meg ki a hatvan legjobb, a többit rúgja ki. Most a játékosok által finanszírozott hitelből élnek, amit e.a.-nek neveznek, és ha Nicknek hinni lehet, akkor erősen adósságspirálban vannak, aminek az elsődleges oka, hogy szervezetlenek, sem határidőket, sem költségeket nem tudnak előre tervezni, de előre beszedték a pénzt, a munka meg nem halad.
    Ami az előfizetést illeti, azt elfelejted, hogy nem számodra kellene normális indokot kitalálniuk. Te eddig is jóval többet költöttél modulokra, mint amennyi az előfizetés lenne, ED nem azért van bajban, mert TE keveset költöttél. Vagy azok, aki napi/heti szinten játszanak vele, azok keveset költöttek. Az átlagjúzert kellene meggyőzniük, hogy az évente, két évente vásárolt 1-2 modulja mellé bevállal-e havi 10-20 dodó extrát úgy, hogy azért konkrét dolgot nem is kap. Én kizártnak tartom, hogy ez működne, ennél még a DLC-k bevezetése is többet hozhatna nekik.

A Kamovot tényleg nem értem. Pedig próbálkozom. De egészen konkrétan azt mondod, hogy egyszer már megvetted a Black Shark 1-et, és utána azt újra meg kellett venni Black Shark 2 néven, meg most majd lesz BS 3, az átfogás olyan 11-12 év.
    ...
    A BS1 amit anno megvettél, ugyan úgy használható ma is.
    Nem. Nem használható. Erről beszélek, nincs olyan DCS World, amire fel lehetne tenni. Egy ideig volt extra pénzért új kód, ami mehetett az újabb engine alá, de évek óta az sincs már. Megvettem, majd vásárlásom után pár hónappal jöttek azzal, hogy engine-t váltottunk, ez a BS1 kuka, vedd meg megint. Ez olyan, mintha kijönne a CloD, és akkor hopp, mindenkinek törlődne a könyvtárából a régi IL-2. Szarjanak sünt, ez qrvára nem így működik, tőlem Kamovra pénzt többet nem kapnak.
  • LeonSilver
    Mindenképpen! Én is marha kíváncsi vagyok rá főleg, hogy a kozmosz óta szegény riftet rondának látom :D Persze nem az, csak a kozmosznak annyival szebb képe volt. Nagyon sajnálom, hogy a lencsét elbaszták és nem dolgoztak előre, hogy a játékok ismerjék a kozmosz kontrollerét.

Az előbb néztem, 5:08-kor pesten volt a cucc, háááát... talán-talán holnap ideér, bár a dpd nem egy kapkodó idegbeteg, ez már lejött, amikor az első trackir-t vettem germániában.
  • PhantomAss
    A "nagyon magas-béta" képminőséget használod a win10 vr beállításokban? Én átállítottam (eddig "magas"-on volt), de nem próbáltam a játékot, kikapcsoltam a gépet és el is felejtettem, aztán másnap amikor bekapcsoltam néztem hogy wtf, mitől lett ennyivel szebb a grafika, kijött vmi peccs..aztán rájöttem hogy bazz én állítottam át tegnap.
    Il2-ben nagyon látszik a különbség, de dcs-ben is. Mondjuk érezhetően kevesebb is az fps, de nem zavar mert láthatóan szebb a kép.

@Leon,
    nagyon kiváncsi leszek a te véleményedre is, majd írj egy pár sort a tapasztalatokról. Remélem neked is beválik a repszimekhez.
    Utoljára szerkesztette: PhantomAss, 2019.11.05. 06:19:47
  • Capt Baloo
    Igen, csak régen csináltak egy játékot, megvetted, játszottál vele 2-3 évet talán, az alatt jött hozzá 1-2 patch, hibajavítás, esetleg kiegészítő, ez utóbbiért persze már akkor is fizetni kellett megint, aztán elavult az egész, végigjátszottad a kampányt, meguntad a multit, nem volt már szép a grafika és jött az új játék, megvették az emberek azt, a régivel senki nem foglalkozott, és senki nem várta el, hogy 8 évvel később aktuális színvonalú grafikája, fizikája stb. legyen, meg tizenéves távlatban elképzelés a jövőről. Ezzel szemben a DCS modulokat megveszi az ember egyszer, és utána elvárja, hogy akkor az forever működjön és legyen naprakész. Ez viszont nyilván rengeteg meló meg kiadás a fejlesztőnek, amit bőven nem fedez már a modulért anno beszedett díj. Érted. Pláne, hogy közben persze az is elvárás, hogy maga a DCS World legyen egyre szebb, jobb. Kinek dinamikus hadjárat kell, kinek profi IR modellezés, kinek reálisabb rakétadinamika, vagy okosabban működő SAM-ek, kinek profi ATC, mert persze véletlenül se ugyan azzal lennénk elégedettek..

Szóval vitatkozhatunk az elven, de attól még a pénzügyi realitások úgy néznek ki, hogy ha van belőle annyi profit, hogy megérje repszimet fejleszteni akkor van repszim, ha meg úgy gondoljuk, hogy 4000 forintos árba férjen bele ingyen 7 évvel később az újramodellezett pilótafülke, akkor meg nem lesz, mert ez egyszerűen nem jön ki. Ha ez így nem tetszik a közösségnek, akkor van egy fasza F-16 szimulátor, azzal lehet játszani mindenkinek, csak meg ne und a típust.

De amúgy a példád több helyen sántít. Egyrészt ED nem kötelez senkit, semmire, és nem a szervíz után szól. A BS1 amit anno megvettél, ugyan úgy használható ma is. Bármelyik korábbi verziójú DCS ugyan úgy használható. Szóval nyugodtan mondhatod, hogy köszi, te nem kérted a motor cserét, neked jó a régi. Azt kifizetted, használhatod az idők végezetéig. Az egy másik kérdés, hogy a community kéri a motorcserét, mert már nem elég a 150 ló, kell a 200, de fizetni sem előfizetéses rendszerben, sem alkalmilag nem akar érte, sőt ED-nek az anyját, ha el akarja adni hozzá az eredeti légkondi faszább verzióját pénzért, hiszen már kifizetted 8 évvel ezelőtt a régebbit. De még itt is az van, hogy igazából használhatod tovább a 8 éve kifizetett légkondidat az új motorral, amit amúgy ingyen kaptál, sőt még új klímapanelt is kapsz hozzá, hogy szépen nézzen ki, egyedül azért kérnek pénzt, hogy ha az új klímapanel mellett szeretnél még plusz funkciókat is a légkondiba, amik eddig nem voltak. És akkor erre mondjátok, hogy elvből nem fizettek érte, mert már egyszer megvettétek. (És hint: nem is kötelezett rá senki, és nem is maradtok ki semmiből ha nem, szóval nem is értem a felháborodást.)

De legfőképpen az van, hogy sok éves távlatok és bőven 100 dollár alatti árak mellett filléres dolgokról beszélgetünk. Ezeket a gépeket egyszer megvettem a Lock Onhoz 2004-ben talán, nem tudom mennyiért, Media Marktos vétel volt és az akkori költségvetésemből kiindulva nem lehetett több 5000 forintnál. Aztán úgy majdnem egy évtizeddel később adtam értük még 4320 forintot (219 volt a dollár épp). Ez volt lassan 6. éve. Azóta mindegyik kapott pfm-et, új kabint, pár rendszert felturbóztak (pl. ezekben is leáll a hajtómű tartós negtív g-től vagy háton repüléstől), sérülésmodellt (durran a futó gép tömeg meg törődés függvényében), lett benne egy új repülő és for free 2 general updatet kapott a környezet azóta, a grafikára rá sem ismerni. Mindez került cirka havi 60, azaz hatvan forintba a mai napig. És akkor azon pörögtök, hogy újra eladták, újra eladták. Ne már.
  • repvez
    Capt.Baloo:
    Hogy egy kicsit szemléltessem , hogy sztem mi a baj a KA50és az FC 3as ijraeladással.Tegyük fel van egy autód, beviszed szervizre.Az autó a DCSW a szerviz EDE.
    Majd a szerviz után azt mondja a szerviz, hogy nem olajat cserélt hanem kicserélte a motort az autódba amit te nem kértél, de ede megnyugtat, hogy ingyen volt, de egy kis probléma van, hiába volt az autóba légkondi a motorcsere miatt vagy választasz, hogy nem lesz légkondid, vagy ujra kifizeted azt ami már egyszer kifizettél, de persze egy olyan tipust tesznek bele ami a moorral kompatibilis, de semmit plussz dolgot nem tud, ugyan ugy manuális klima lesz,nem kétzónásat. és ezt mindegy egyes szerviznél eljátszák.
    Te mennyire örülnél egy ilyen helyzetnek? ha mindig ujra és ujra ugyan azt kifizeted, de csak anyi változik, hogy az enginnel kompatibilis lesz, de plusz dolgokat nem kapsz hozzá.

A havidijas témádhoz meg , egyáltalán nem értek egyet veled vele.Elvégre amikor még nem adtak ki egy játékot sem akkor is fizették valamiből a fejlesztöket az iroda bérletidiját stb..Na most ha a haviddijaddal támogatnád, hogy marikanéni takaritónő fizetése is abból menjen, meg a modulok dijja is pluszba kapják akkor mitől lenne hatékonyabb a munkájuk?
    Ez olyan mintha valaki más fizetné az albérleted meg a kajádat, meg mellette még fizetést is kapsz, mennyire lennél ezek után motivált azért, hogy bármit is jobban csinálj?

Balage:Abban egyetértek Caterpillarral, hogy ha a tyúk nem tud úszni attól még nem a viz a hibás. Attól, hogy évente egyszer kiprobálod az uj részeket ugyan azón a régi gépen mindig csak rosszbb lesz ,de az nem a játék hibája.
    Gépet kell fejleszteni ami a mai szinvonalat hozza, legalábbb egy felső közép kategóriát, mert az is mérföldekkel erőssebb lesz mint a mostani géped és a win7es se segit a DCS futtatásakor ha még mindig azt használod a win10 helyett.
    Utoljára szerkesztette: repvez, 2019.11.04. 22:19:03
  • molnibalage83
    Idén feltettem újra. Mikrolaggolt és szagatott egy 2v2 F-15 vs MiG-23 dogfigthban és néha rádiózásnál is ricegett.
    Innentől fogva nem láttam értelmét.
  • Capt Baloo
    Nem nem fejlődött, hanem idézem: "ott sem fejlődött többet (legalábbis az 1946-ig, utána én már nem használtam) mint DCS a BS1 meg a 2.5 között". Az nagy különbség.

A gépigényre meg ha egyedül te panaszkodsz, és 30 másik nem, akkor ezzel mit kezdjünk, érted. Az sem panaszkodik aki a 1060-as karival meg I5-el játszik. De azért egy 1070ti mint paks evő... Értem én, hogy magyar pénztárcával a 160k egy vga-ért már vagyon, de ha megnézed a termékvonalat, az marhára nem a plafon. A bitcoinról, a 27% áfáról és Matolcsyról meg nem EDE tehet.

Ja a DCS-ben meg még nincs ir modellezés. Még.
  • Caterpillar
    Az van Balázs, hogy a 960 egy 5 éves kártya és amikor kijött is inkább az alsó közép kategóriát karcolta mintsem a tetejét, $200 MSRP-vel és 120W TDP-vel, ehhez képest Balu "paksevő" 1070Ti-je $449 MSRP és 180W TDP...

Nem, nem az a 60W számít, hanem az hogy egy Commodore 64-en próbálod elindítani a DCS-t 2019-ben és szidod, hogy nem igazán fut jól... Gondolom ilyen formán a legújabb CoD vagy Battlefield is szar mert nem fut egy 5 éves kártyán...

Nem, nem érdekel hogy kinek mire van vagy nincs pénze, nem az én dolgom, de a Nordschleife se lesz egy szar versenypálya mert a Trabant 601 2 nap alatt ér körbe rajta...

Van itt pár topic lakó rajtad kívül, te vagy az egyetlen aki a microlagokat emlegeted, még valamikor 3 évvel ezelőttről amikor egyszer feltetted a DCS-t és elindítottál egy quick mission-t. Aztán belenéztél a config menübe és rájöttél, hogy valószínűleg ez se fog menni, ahogy a Falcon beconfigolása se ment.

Semmi baj, így még hitelesebb, hogy podcastekben hirdeted az igét, hogy hogy is volt az úgy egyébként....
  • molnibalage83
    Nem fejlődött..? Már a Pacific és FB között is dörzsöltem a szemem, hogy mennyivel szebb. Az alap Il-2 már az FB idején is rút volt.

A gépigény nem legenda. Sehogy nem tudtam élvezhetőre állítani. Egy quick missionben riceg úgy, hogy kb. semmi sincs maxon. Innentől fogva meg engem nem érdeke, hogy más hogyan máguskodja ki az FPS-t. Nekem nem ment. Ez van. Ja, hogy te olyan konfigokkal jösz, amit, ha bekapcsolok, akkor Paks lehorpad és VGA kerül vagy 200k-ba? Bocs, mosolygok.

A Falcon sajnos még mindig nincs a 10 éves DCS közelében kinézetben. Ameddig a terep talajmesh 1 km-es és objektum alig van rajta, addig nincs mit tenni. A fák is csak shaderek. Még.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.11.04. 21:33:01
  • Capt Baloo
    Na akkor sorban:

Il-2:
    Persze, de a core (repmodell, grafika stb.) ott sem fejlődött többet (legalábbis az 1946-ig, utána én már nem használtam) mint DCS a BS1 meg a 2.5 között, sőt. Ott kaptál tucatszám új repülőt az új játékkal, lévén egy típusnak az alverziói is ki voltak dolgozva szépen, de részletességben viszont azért közelében sem volt a DCS-nek. Kb egy mai vártündér szintet tudott, még ha az akkor HC szimnek is számított. DCS-ben viszont a nagy updatekért nem kérnek pénzt, mondhatni a komplett új játék itt jön ingyen, a modulokat kell csak megvenned, aztán azokat is hozzápofozzák olykor a színvonalhoz. Nagy ritkán kérnek pénzt is ezért, bár amióta a DCS kint van (2011) ez az első, hogy ugyan azért a típusért ismét lehet fizetni.

Másik:
    Ezt a DCS gépigény legendát elengedhetnétek. Itt (meg nem csak itt) "páran" megjelenés óta használjuk a DCS-t heti/havi szinten és nincs ilyen gondunk vele. Én 2009-ben vettem egy gépet, I7-860, 8 giga ram, Radeon 5850. Ebbe vettem egy ssd-t, meg amikor az 1.5 kijött és az 5850 kevés lett egy R9 280X-et használtan, 50 pénzért és ezzel játszottam 2017 végéig, az 8 darab kerek év. Nem volt ez csúcs vas sosem, középkat. tetejét, felső kat. alját képviselte valahol amikor vettem, és egy olcsó vga upgraddel tökéletesen elég volt. Senakin a földön guruláskor volt, hogy csak 25 fps-t tudott, és kabintükröket be kellett hajtani, de azon kívül a 40+ fps mikrolag nélkül ment. Egyszer volt olyan bug, amikor a kikrepekhez berendeztük Mozdok repterét, hogy a 21-esben ott már volt némi mikrorángás, de kiszedtük a plusz díszletet és kész. A 2.5-höz vettem új konfigot tavaly, ugyan oda pozicionálva (közép és felső kategória határán), I7 + 1070ti, ezen max grafikán, magasabb felbontáson megy, átlag 70 fps, és nincs semmiféle mikrolag. De ismerek vagy 20-30 DCS játékost és rajtad meg Tomon kívül senki nem panaszkodik teljesítményre, mikrolagra pedig egyedül te. Vannak nyílt DCS-s meg overall repszimes FB csoportok ott sem sír senki, hogy mikrolaggol 2080RTX-en. Szóval nálatok lesz valami hiba. Amúgy a 2.5 lassan két éve van kint, és annyira "teleszemetelték" hogy most jobban fut mint megjelenéskor, igaz leheletnyi a különbség. Szóval ez a balfék spirál ez egyedül a fejedben létezik csak. Semmivel se eszik a DCS többet vasban, mint mondjuk egy ARMA sorozat.

Én egy szóval nem mondtam, hogy jól működik a cég. Ellenkezőleg. Annyit tettem hozzá, hogy a jelen finanszírozási rendszerben ez nem is fog javulni. Az egyre befejezetlenebb formában kiadott modulok pont emiatt vannak. Csak azt nem érdemes várni, hogy majd egyszer csak jön valaki és a finanszírozás gyökeres átalakítása nélkül glédába vágja a csapatot. Ha meg átalakítják a finanszírozást, nem tudom mi lesz, de az előfizetéses rendszeren kívül nekem más nem jut az eszembe.

Amúgy az IR modellezés pont ilyen generálisan szar volt minden másban is a 4.34-es BMS-ig, azóta az annyival többet tud, hogy az ir raksi nem lát át a felhőn. Persze ez megint teljesen relatív dolog, hogy hát mihez képest szar, ha nincs jobb. A valósághoz nem sok köze van, de itt megint abba a témakörbe ütközünk, hogy az istennek sem tudod elfogadni, hogy ezek a szoftverek otthoni PC játékok, és nem pilótaképzésre meg haditecnikai értekezésre használt szimulátorok. Szórakoztatási céllal készültek, és minket remekül szórakoztat, akkor is, ha tudjuk, hogy irl az AMRAAM-nek sokkal hosszabb lába van és nem fogja úgy zabálni a chaffet, mint ahogy a legutóbbi update óta teszi, vagy hogy egy Maverick-el az életben nem annyi befogni egy célt, hogy 7-8 nm-nél ráhúzod a szálkeresztet az IR képen amúgy 20 mérföldről már világító álló motorú harckocsira. De igen persze, ha raksz be labelt és megpróbálod megkeresni direkt a szembe jövő S-300-at akkor megfogja a 9x feje, mondjuk ennek akkora hatalmas jelentősége van, hogy ha valaki nem forgat róla videót, akkor sosem veszem észre, mert amúgy ki az a hülye, aki erre játszik. (Mondjuk ha az egész be lenne csak hazudva, és valami scriptelt alapokon menne, akkor ezt másik rakétára ráfogást lenne a legegyszerűbb kivenni, sőt benne se lenne.) De amit végkép nem értek, hogy ha ennyire szar, ennyire nem jó semmire, akkor miért nem engeded el a picsába az egészet, és keresel valami olyat, amiben örömödet leled.

UI: Amúgy örülök hogy fejlődik a BMS kinézete, már majdnem elérte a DCS 10 évvel ezelőtti szintjét, örömteli hogy cserébe legalább jól fut :D. Mondjuk mindenki másnál a DCS is, szóval ezt a pontot azért behúzzuk, ha nem gond :D Amúgy képben vagyok a BMS mindenkori állásával, vagyok annyi közös chatben Tommal, hogy ki sem tudnám kerülni a pillanatnyi állapotot. Viszont én nem járok a Flakon topikba fikázni évek óta azt, amit nem is használok. ;)
  • molnibalage83
    Nem csak a gépek béták. Maga a core DCS World is. Ez az, ami vicc.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.11.04. 20:25:20
  • molnibalage83
    Ha szerinted jól működik az a cég, ami tendenciózusan egyre bugosabb és befejezetlenebb terméket ad ki drágán, majd kezd bele újabba és kb. 10%-os készültségben adja el, akkor szerintem nem közös a szótárunk.

Közben olyanokat nyög be, hogy 125 kóder dolgozik, de egy hobbicsapat szintjén nem tudják hozni 10 év fejlesztés után a core részében egyes generális területeken, ami vicces, mert minden modul számára az lenne a viszonyítási alap. Tehát ameddig generálisan szar az IR modellezés és más dolog, addig kb. whatever kategória az, hogy az amúgy is befejezetlen modul mit tud.
  • molnibalage83
    Túrót. Nekem is. :)

Pontosan említettem. A DCS abban a balfék spirálban van, hogy veszel egy gépet hozzá, ami talán elég lenne, de aztán telerakják annyi "szemtéttel" a DCS-t, hogy 3-szor több vas kell neki. Vagy csinálhatsz bármit, mikrolaggol.

De én ezt már elengedtem. Ha lesz hozzá valaha hadjárat, majd jót videózok vele. Azt meg 1/8-ad sebességen is fel tudom venni és akkor nem diavetítés lesz.

A Falcon meg fejlődő kinézet mellett igenis gyorsabb lett. Legalábbis nálam. Úgy, hogy nem cseréltem vast... Szóval bocs, de ha egyesek azt mondják, hogy nem beszéljek a DCS-ről, mert nem ismerem, akkor lehetsz te is óvatosabb a BMS-sel.

Ja, és úgy lett gyorsabb, hogy az időjárás már nem csak grafika, mint a DCS-ban. Ne ezt kapd ki. Egy 4-6 kóderes játékban ez benne van, de a "bechmark" játékban nincs. Mondjuk abban a játékban, ahol egy AIM-9 vagy R-73 lelő egy SAM vagy AAM-et szemből, ott nincs több kérdésem a modellezéssel kapcsolatban. Be van hazudva. Semmi több.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.11.04. 20:14:10
  • molnibalage83
    Hóóóóóóóóóóóóóóó....
    Nem vagyok szakértő az Il-2-ből, csak amikor "újra megvetted a Messzert", akkor kaptál hozzá mást is. Nem csak egy típust. Egy komplett standalone játékot vettél. Iszonyatosan nagy difi.

De egyébként egyetértek veled. Egy grafikai ráncfellvarás sale-en úgy 5 USD volt.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.11.04. 19:59:46
  • sakkay
  • LeonSilver
    Na azé'.. :) Már sikerült a dpd-nek egészen Ausztriáig jutni vele. 2-3 nap és talán ki is hozzák :D

04.11.2019 14:30 Hörsching (AT) In transit.
    Utoljára szerkesztette: LeonSilver, 2019.11.04. 19:29:30
  • sakkay
    Kb ugyanúgy megy ám a kettő, csak a reverben nem kell semmi és úgy is szebb mint az oculus. Az más kérdés, hogy megnéztem milyen 1.5 ssa.val és nem tudom levenni Kibaxott gyönyörű!!! Ja, és sokkal jobban látok mint a monitoromon..
  • LeonSilver
    Ezzel mondjuk kezdhetnének valamit, mert a tököm kivan, hogy van egy kurva drága asztali gépem, ami csúcs vagy legalábbis igen közel van hozzá (9700K,32GB RAM, 2080TI, külön SSD-n a DCS-k és a renccer is) ) és nem élvezhetem fullon a DCS VR-ben paszmek :D Riften mondjuk qrva jól megy, de a reverb már más kategóri. Qrva kíváncsi leszek rá..
  • sakkay
    Na megnéztem neked egy gyors vr tesztet. Dubai, Minyó, maxon minden kivéve msaa meg a táv.nézet csak' high. Ezzel monitoron átlag 150, legalacsonyabb érték 124 fps!!!! Ugyanez hp reverb vr-ben-45 fps. Lehet, hogy néha 85, de 90 soha nincsen ezen a területen, viszont néha csak éppen 45 az érzem(igaz csak egy két helyen) Szóval jelen esetben nyugodtan számolhatsz egy 2.5, de inkább hármas szorzóval!
  • sakkay
    Véleményem...
    Teljesítmény-vr nélkül már semmi baja a DCS-nek, jó gépen brutál jól fut, ha vr van, na akkor kelleni fog az a vulkán.
    Előfizetés-szerintem sem oldana meg semmit, nekem speciel gecire nem is tetszene..
    Miért is fizetünk-Tom ez a hányszor veszed meg nekem sem tiszta miről beszélsz pontosan, olyan mennyiségű évekről beszélünk, hogy abszolút Balooval értek egyet
    Cég rendbetétel-nagyon kellene már, szerintem ők is rájöttek erre.
    Örök béta gépek-na ezzel mindannyian egyetértünk SZARJANAK SÜNT
  • Capt Baloo
    - Én nem tudom Wags mire panaszkodott, de akkor úgy látszik, két embernek van teljesítményproblémája DCS-vel, Wagsnek meg Neked :P De amúgy megadod magadnak a választ, nyilván azért csinálnak már most új grafikai engine-t, mert évekig tart, és tisztában vannak vele, hogy az, ami most van, az most jó, de 5 év múlva már lehet nem lesz jó, és akkor már késő lesz nekiállni. Persze senki nem mondta hogy tökéletes, hogy ne lehetne jobb, vagy hogy ne lenne fasza egy Vulkanra alapozott grafikai engine, csak ez nem azt jelenti, hogy a mostani szar, vagy hogy az ilyen #énmegmondtamhogynemkellennyirerészletesen dolognak bármi értelme lenne. A DCS egyáltalán nem kér sokat hardwareben ahhoz képest ahogy kinéz. Az a játék, ami egy középkategória teteje-felsőkategória alja kártyával, max. grafikán, wqhd-ben elmegy átlag 70 fps-el, és nem kompetitív fps, arra ne mondjuk már, hogy fel van tolva a gépigénye, mert röhögök. Nyilván VR-ben szemenként 4k, 90 fps-el ma még nem fog menni, de az nem csak a DCS-ben van így. Szóval ha valami abszolút nem problémás a DCS-ben, az a grafikai engine. Persze értem, hogy a Falconban megszoktátok a csillió fps-t, de annak más oka van, nem az hogy annyira faszán írták meg az engine-t :P :P :P

- De igen, nagyon is. Már abban nem vagyok teljesen biztos, hogy az előfizetéses rendszer garantált megoldás lenne a problémákra, de abban, hogy ha egy szarul működő rendszert úgy akarsz jobbá tenni, hogy nem költesz rá, akkor csak rontani fogsz rajta, abban teljesen. Láttam ilyet éppen elégszer, a kirúgjuk a szarul dolgozó embereket az oda vezet, hogy két hét múlva vagy egy másik csinálja a melót ugyan olyan szarul, csak drágábban, vagy szétdobtuk a csapaton belül, és igazából senki nem csinálja az adott feladatot, mert azoknak is épp elég bajuk. (Ha elhiszem Wagsnak, hogy van aki piaci ár alatt melózik a cégnél az affinitása miatt, akkor lássuk be, ha őt kirúgjuk, nehéz lesz a helyére más valakit találni, aki olcsóbb vagy elhivatottabb lesz.) Legtöbbször kiderül, hogy amúgy nem is emberünk csinálta rosszul a munkáját, de addigra a feladatra már felvettünk két másikat, akik ugyan azt csinálják, csak egyenként drágábban, mint az elvileg szarul dolgozó elődjük :D.

Amit a top managerről leírtál, na az a tipikus how to b*sszál szét egy valamennyire működő céget rövid időn belül 0-ra. Ismerem jól a receptet, láttam párszor gyakorlatban, több iparágban. A fizetési prémiumokkal meg a juttatásokkal egy ütemben lép le minden motiváció és minden valamire való ember is a cégtől és megy máshová, mert nyilván nem hülye, hogy leadja a céges kocsit, és másnap ugyan azzal a lelkesedéssel dolgozzon. Maradni meg az marad, aki máshova nem kell, okkal. (Általában még megvágja a marketing kiadásokat is, mert nem érti, hogy ha 1 ft befektetésen a ROI 10 ft forgalomnövekedés, akkor ha elveszek fél forintot onnan, akkor a végén még pénzt is buktam, meg market sharet is, de ez mondjuk másik iparágakra vonatkozik.) Bárki aki azt hiszi, hogy a dolgozói juttatások megvágásával eredményt lehet elérni, az odáig nem jutott el fejben, hogy olcsóbban nem fogok jobb minőséget kapni, épp úgy, ahogy az örökmozgót se lehet feltalálni. A sleppet akkor tudod kirúgni, ha már megvan helyette az új struktúra, meg hogy abban ki mikor kezd, hol és mi lesz a dolga, miért felel és kinek. Ha valaki ED-t akarja megreformálni, akkor az első lépésnek biztos, hogy bevételek stabilizálásnak kell lennie, értem ez alatt azt is, hogy legyen több, meg azt is, hogy a minden pénzügyi igazgató álmának számító hektikus bevételekből fedezünk állandó kiadásokat modellt tompítania kell. Ha ez megvan, utána lehet annak nekiállni, hogy akkor részben az itt dolgozókból, részben új emberekből akkor új struktúrára rakjuk a céget, az értelmetlen pénzlocsolást (már ha van) megfogjuk, aki nem teljesít, lecseréljük. Amikor az egyik marha lassan haladó projektről a másikra kell embereket átdobni, hogy valamennyire kiadható állapotba kerüljön marha gyorsan, és ne menjünk csődbe (bár amúgy ez elég túlzó, azért csődközelben szerintem nincsenek), akkor ott nem emberek kirugdosása lesz megoldás.

A Kamovot tényleg nem értem. Pedig próbálkozom. De egészen konkrétan azt mondod, hogy egyszer már megvetted a Black Shark 1-et, és utána azt újra meg kellett venni Black Shark 2 néven, meg most majd lesz BS 3, az átfogás olyan 11-12 év. Erre mondtam, hogy ja, én meg megvettem az Messert IL-2-höz, FB-hez meg 1946-hoz, mégse merült fel valahogy, hogy tök ugyan azt a gépet adják el nekem. Csak ott nem gépenként áraztak, hanem játékonként. Meg azt mondod, hogy az FC3 gépeit 4x adták el, ami tény, csak hát 16 év alatt és nagyon nem ugyan azon a színvonalon, így ez kb. olyan, mint arra panaszkodni, hogy 4x vettem meg a windowst, mert volt a 3.1, a 95, az XP meg a 7. De amúgy ha nyakra-főre leosztva érdemi költséget jelentene, érteném, de ugye pár HSZ-el ezelőtt számoltam ki, hogy ha mindent felfelé kerekítünk (nagyon), akkor egy 80-90%-ban fullos DCS account havi 1500 forintba került az elmúlt 8 évben, a Kamov ebből havi egy túró rudi árát emésztette fel. Nem az óriás, csak a sima. Hát ha ez bármikor, bármennyi, akkor jó, de szerintem röhejesen olcsó.