27
  • xyl
    #27
    Emlékszik még valaki, hogy néhány éve voltak olyan mosópor reklámok, amik messziről egész jónak tűntek, csak azt furcsállotta az ember, hogy valahogy másként változik a perspektíva, mintha utánad forgatnák, aztán közelről kiderült, hogy nem is derékszög, meg nem is konvex, hanem konkáv? Szerintem azok is rendesen becsapták az embert.
  • vgez
    #26
    a természetben is van erre példa: http://index.hu/tudomany/grav0605/
  • Fresh Duke
    #25
    Nagyon jó, de aki sok nyozozós sorozatot / filmet nézett, annak egy bűvésztrükk se kihívás. :)
    Ha az ember figyelmes, akkor könnyen észreveszi, hogy az első golyónak sokkal több idő kellett a "felguruláshoz", mint a harmadiknak. Ebből sejthető, hogy ott rövidebb az út, ...

    duke: Azt én is szoktam néha nézni, vannak érdekességek ott is. (Persze a trükkök nagyobbik részénél ott is kapásból látni, hogy mit csinálnak.)
  • duke
    #24
    "Pont mint a bűvészeknél: a gyerek elhiszi, hogy lebeg a néni a bácsi elött, az apu meg tudja, hogy nem, de a rohadt életbe, hogyan csinálják?"

    Cool-on adjak ezt A nagy mágusok kulisszatitkai sorozatot.Vannak benne jo otletek.Kiderul, hogy a trukkok 95 % ugyan arra nehany alapelvre epul.Ha parat megnez az ember az osszes tobbi par perc alatt kitalhato.
  • MacropusRufus
    #23
    az illuziók (többnyire) csak egy bizonyos szögből iluziók. Legyen ez a fenti okosság, vagy egy bűvésztrük. Tehát ha a néző ugyan ott helyezkedik el mint a kamera, akkor szinte biztos, hogy azt fogja látni mint a kamera.
    Hapedig nincs más lehetősége egyéb érzékszerveivel megállapítani, hogy mi a stájc, akkor marad az, hogy
    a) felnőt a tapasztalata alapján tudja, hogy ilyen nincs, tehát illuzió.
    b) a gyerek elhiszi, hogy a golyó felfelé ment, lévén még nincs ilyen uirányú tapasztalata.
    Pont mint a bűvészeknél: a gyerek elhiszi, hogy lebeg a néni a bácsi elött, az apu meg tudja, hogy nem, de a rohadt életbe, hogyan csinálják?
  • stremix
    #22
    Ha kizárólag egy üvegfal mögül nézhető (a trükk kedvéért) akkor úgysem lehet oldalról megnézni, sztem úgy már élőben is működne.
  • Julius Caesar
    #21
    SZtem zseniális :)
  • Inquisitor
    #20
    "nagyon kemény, bár élőben tényleg könnyű észrevenni ..."
    Nem igaz, kb. 90 fok(!) elforgatás után látszik csak, hogy mi az ábra. Meg ha igaz lenne, nem működnének a bűvész vagy a vizuális film trükkök nagyobb része ...
  • gombabácsi
    #19
    marha jó, de a cikk meg a hozzászólások is kifelejtik hogy ez csak 2d-ben, azaz képen/videón működik
    élőben azonnal látja a térlátásunk hogy miről van szó
  • Mice
    #18
    - ott a pont!:))) nem csak nálad!:)

    a vidnél én amúgy csak néztem mint kisgyerek a moziban, de még a 3. visszatekerés után is.. :)

    gz,meg respect
  • djhambi
    #17
    Az ilyen gyermetek dolgokból is sok tanulságot lehet levonni: bár az érzékszerveid nem becsaphatók, az agyad igen. (mentalisták, áltudósok, politikusok)
  • Legend Killer
    #16
    délibáb a sivatagban rengeteg meztelen lánnyal, akik nagyon huncut dolgot csinálnak egymással, nálam az nyerte volna :D.
  • Kara kán
    #15
    Ne higgy a szemednek!
    Azt mindenesetre elhiheted, hogy sok most az eső.
  • bitbandita
    #14
    :)
  • duke
    #13
    Letoltottem, es egy oraja kockazva ide oda forgatom, hogy jobban megertsem :))
  • xyl
    #12
    Valahogy az ember látását nagyon erősen befolyásolja az, amit megszokott. Emlékszem, amikor a kezembe került egy parallelipipedon, akárhogy forgattam, csak valamilyen téglatestnek láttam, pedig éreztem, hogy a dolog nem stimmel...
  • duke
    #11
    Zsenialis.Azert megneznem eloben is, hogy akkor is ilyen megteveszto e.
  • B0nFire
    #10
    Egyébként a filmkészítés világában már réges-régen alkalmazzák a hasonló optikai illúziókat. Jó példa erre a Gyűrűk ura jelenetei, amelyben egy díszletben játszott két egyforma méretű ember és az egyik látszólag kétszer akkora mint a másik, holott csak a díszlet azon fele volt kétszer akkora. Ez természetesen a filmben síkban van, és nem látható, hogy az egyik szereplő igazából 3 méterrel hátrébb helyezkedik el. Vagy egy komplett vár megépítése helyett egy jóval kisebb makettet készítenek, majd emelvényre helyezik, hogy egy síkban legyen a horizonttal. Ekkor már nem lehet eldönteni, hogy valójában mekkora.
  • Molnibalage
    #9
    A megvilágítás az egyik kulcs szerintem. Mert az arnyékok és a fényviszonyok alakítják a színeket és ez is az illúzió része.
  • dinnyegodre
    #8
    "Ez azért élőben már nem nézne ki ilyen jól."

    Kivéve, ha a szemeid közti távolság miatti más-más perspektíva már olyan kicsi lenne (nagy méretű megoldás), hogy elhanyagoltatóvá válna ez. :) De OMG, micsoda golyót kellene ott gurítani!
  • B0nFire
    #7
    Ez nagyon zsír!
  • kBagyula #6
    Bravó!
  • Amergin
    #5
  • culas25hc
    #4
    nagyon kemény, bár élőben tényleg könnyű észrevenni, hogy valami nem stimmel. de videón tényleg nagyon jó
  • Sir Ny
    #3
  • gulyasandras
    #2
    Nekem tetszik!
  • NullZ3r0
    #1
    Ez azért élőben már nem nézne ki ilyen jól.