290
  • kukacos
    #90
    Nem arról beszélünk, hogy elviszik a légkörünket, hanem hogy idehozzák a saját élővilágukat, a miénket meg kiirtják...
  • jamborl
    #89
    igen lehet, hogy kellhet mindez nekik.
    de meglehet venni a antik konyvarusoknal, vagy letolthetik ingyen a thepiratebayrol. :)
    creativitas hianyban vannak? kellenek az uj otletek?
    de ha elpusztitanak minket akkor mindez nem lehet meg nekik a jovoben.
    ha kenyszeritenek, akkor a kreativitasnak sincs nagy jovoje.
    ha szeretik Beethovent, hat hallgassak. csak ne hangosan:)
    mert meg ide todul az osszes galaktikus kultur(a) hianyos idegen.
    mert meg vegul idetodul az osszes
  • kukacos
    #88
    Nem kell importálniuk semmit. Az oxigénen kívül szükséges szervetlen kaja van bőven mindenhol.

    A mi növényeink és baktériumaink például jól megvannak víz, szén-dioxid és a légköri nitrogén birtokában, plusz néhány mindenhol előforduló egyszerű vegyület. Az állatoknak növények plusz oxigén kell. Feltételezhető, hogy egy hasonló bolygón kialakuló, idegen, szénalapú bioszférának hasonló igényei vannak. Az előállított szerves molekulák, a biokémia viszont lehet teljesen egyedi (ezért aligha tudnának megenni minket).

    A molekuláris oxigén lényegében csak az élővilág működésének melléktermékeként fordulhat elő, mert az oxidált vegyületek alacsonyabb energiaszintűek. Ha egy idegen bolygó légkörében jelentős oxigént plusz vizet tudnánk kimutatni (ez technikailag néhány éven belül megvalósulhat), 99%, hogy élet van rajta.
  • Voronyezs
    #87
    Ha kicsik, hájasak, nyálkásak, kocsonyaszemük van, és a csigára asszociálsz mikor rájuk nézel, és agresszívak, akkor jöjjenek csak

    Viszont ha 4-5m-es Na'vi szerű lények jönnének hi-tech cucccal, bolygót rombolni, akkor zuhanjanak bele a Napba...


    Viccet félretéve, Hawking sose beszélt hülyeségeket, és -azon kívül h osztom a véleményét- nem kéne figyelmen kívül hagyni a mondandóját neki.
  • philcsy
    #86
    -van-e a delfineknek szegényített urániummagvas lőszerük?
    "te kit választanál?"
    Mi alapján kell választani?
    Túlélési esély? ember
    Minden más esetben: defin
    Ha ufó lennék, és a delfin kontra ember ügyben kellene döntenem.
  • osztmivan
    #85
    Van nekik Iliászuk? Makrancos hölgyük? IX. szimfóniájuk?
    Ha a nagy technikai fejlődésük során elvesztettek valamit, ami nekünk még megvan, akár innen is pótolhatják.
  • jamborl
    #84
    barmi kell nekik az elovilagukhoz, es ha el tudnak jonni idaig erte, akkor azt amiert idejonennek meg tudjak otthon is termelni, sokkal kisebb energia raforditassal.
  • philcsy
    #83
    Keress rá úgy hogy "WOW signal". Igen az ufók is wow-oznak.
  • osztmivan
    #82
    - delfin gyakran öl delfint?
    - delfin akar-e rosszat másik delfinnek?
    - a delfinek folyamatosan tönkreteszik élőhelyüket?
    - a delfinek hány másik fajt irtottak ki?
    - van-e a bolygón a delfinénél fejlettebb agy?
    - van-e olyan élőlény a bolygón, amelyik vízben és kis alkalmazkodással a szárazon is élhet, valamint nem csak látható tartományban tud tájékozódni
    - van-e a delfineknek sok civilizációs ártalmuk, mint cukorbetegség, gerincferdülés, szürke hályog, depresszió, allergia?

    te kit választanál?
  • jamborl
    #81
    mi kozunk van nekunk az o tarsadalmukhoz ha ok jonnek hozzank?
    szerintem nem sokat valtoztatunk rajta es foelg veszellyel nem vagyunk ra.
    az elso haboru az emberi fajon belul tort ki. vagy te az ugymond csillagkozi fajokrol/civilizaciokrol beszelsz?
    lehet hogy onzoek, de nem feltetlenul a pusztitast kell latni ha mar ellatogatnak hozzank.
    lehet megtetszett nekik Mari neni petuniaja, vagy barmi aminek mi nem tartunk nagy jelentoseget.
    miert kell alkalmazkodjanak hozzank? csak akkor kell alkalmazkodjanak ha keveredik a tarsadalmunk az ovekkel.
    a lenyeg, ha itt vannak, es tudnak rolunk, nem banto szandekkal jottek.
    es meg az olyan hulye filems bakikat sem kovetnek el hogy egy eltevedt raketa lelovi oket, vagy tamadasnak velnek. mert ezt ok szamitasba veszik, tudjak jol hogy viselkedik/viselkedhet az ember extrem helyzetekben. mivel elobb tanulmanyoznak minket. nem lesz nekik semmi sem meglepetes, annal inkabb nekunk.
    tudjak hogy felborithatjak tarsadalmi "rendunket" azzal ha megjellenenek holnap a hiradoban. :)
    meg az sem bizonyitott hogy mas eletforma letezik a foldin kivul, nemhogy ertelmes leny.

    szerintem:
    ha letezik foldonkivuli civilizacio ami mar eljutott hozzank, en nem felnek. mert vagy bekevel jon vagy erdektelenseggel, de nem pusztito szandekkal.
    ha nem jutott meg el ilyen civ. hozzank, akkor ... nem tudom. :)
  • philcsy
    #80
    "de ha azt mondom hogy a leginteligensebb biztos szinten belemkottok"
    Ez olyan téma aminél bármit mondasz belédköthetnek.
  • ddt500
    #79
    "Egyetlen esetről tudunk, 1977. augusztus 15-én egy erőteljes keskenysávú rádióadás bukkant fel valamivel több mint 1 percre, ami arra utalt, hogy talán mégsem vagyunk egyedül, azóta viszont csend honol."
    Erről még nem hallottam. Magyar nyelvű cikk a témában?
  • philcsy
    #78
    "Nem elég neked az, hogy az élővilágukhoz kell?"
    Nem, mert csak úgy nem kell nekik egy légkörnyi oxigén ha nem akarják reagáltatni valamivel. Ha az élővilágukhoz oxigén kell akkor kell hozzá más is. Vagy majd a kaját importálják otthonról?
  • kukacos
    #77
    Ha indiánokra vadászol, miért ne figyelnéd a füstjeleket?
  • farxis
    #76
    apukám mondta hogy a macek levédik az űrt és nem hallanak minket az ufók és nem halunk ki használjatom macet!!!!!!
  • kukacos
    #75
    Miért kéne magában haszna legyen? Nem elég neked az, hogy az élővilágukhoz kell? Ennyi bőven elég ahhoz, hogy el akarják szedni.
  • jamborl
    #74
    en nem mondtam egy szoval sem hogy torolve vannak a delfinek.
    csak nem akartam olyanba belemenni hogy inteligencia szintjen osztalyozzanak, volt mar ilyen topik hogy feszegettek mi is szamit inteligencianak.
    termeszetesen az utan is donthetnek, sot biztos is.
    nem foglamaztam meg jol a "az emberi faj a leg eletkepesebb tehnikai fejletseg szempontjabol a foldon" elismerem :(, de ha azt mondom hogy a leginteligensebb biztos szinten belemkottok :)
    nincs olyan, hogy dontenek. miert dontenenek a fajok kozott? lehet csak figyelnek es kisebb beavatkozasokat tesznek, lehet segitettek a delfinnek is. de a legyeknek biztos! :)

    ezekben a mondatokban mind ott van a nagy HA.
    HA, az ember elhatarozna hogy kiirtja a delfineket, vajon lepnenek ez ugyben?

    nem hiszme hogy eldontik egy civilizaciorol par 1000 ev leforgasabol, hogy megeri-e a pusztulast vagy sem, ennel azert ertekeljuk tobbre egy kicsit oket. :)
  • philcsy
    #73
    "mivel eddig mi nem tudunk artani mas civilizacionak azert ok is beken hagynak minket." Ha ez így van akkor hogy tört ki az első háború?

    Az önző agresszív viselkedés a túlélés része, ez tény. A világ változik és nem a szerény jólelkű életformák fogják túlélni.
    Az a baj hogy egy önzőségektől mentes társadalom nagyon törékeny. Ha alkalmazkodni kell felborul az egyensúly. Alkalmazkodni pedig kell az idegeneknek is. Következtetés az idegenek társadalmában jelen van az önzés. Egy ilyen társadalom pedig nem fog önzetlenül ellátogatni hozzánk.
  • philcsy
    #72
    "mivel meg elunk/vagyunk ahogy vagyunk, es feltelezjuk hogy mar tudnak rolunk, es befolyassal vannak a tehnikankra es/vagy tarsadalmunkra, mivel ebbol indultunk ki, valoszinu hogy nem mas eletforma a kivalasztott" Lehet hogy éppen most döntöttek és éppen folyamatban van a kiírtásunk.

    "jelenleg az emberi faj a leg eletkepesebb tehnikai fejletseg szempontjabol a foldon" Ja hogy nem az intelligencia hanem az életképesség alapján döntenek. Az más, a delfinek törölve.
  • jamborl
    #71
    a multkor a szomszed egette a sok vackat, es telefustolte az egesz udvaram.
    felfigyeltem a fustre. es kohogni kezdtem, es inkabb becsuktam a konyhaablakot, hogy ne jojjon be a fust.
    de ha atjott volna es megmergezi ak utyam akkor biztos nem hagyom annyiban.

    mivel eddig mi nem tudunk artani mas civilizacionak azert ok is beken hagynak minket.
    uvoltozni lehet az eterbe, azok csak szavak, lehet felfigyelnek rank lehet csak elmosolyodnak.

    birdo:
    elnezest hogy a tiedre valaszoltam, inkabb csak ugy magamnak irtam a dolgokat.
    a snapszer nem tudom mi:(
  • birdo #70
    Egy szóval se írtam, hogy ránk hasonlítanak...csak azt írtam, hogy nem irányítanak minket.
    Valamint arra utaltam, hogy szeretném ha élnének rajtunk kívül mások is.
    Egyedül és kizárólag snapszert játszom...azt is a neten )
  • philcsy
    #69
    "Az a civilizáció, amelyik rosszándékú, előbb pusztítja el önmagát, minthogy csillagközi hódításra képessé válhatna, vagy csupán lehetetlenné teszi az ehhez szükséges szervezettségi szint az elérését."
    Miért pusztítaná el önmagát?
    Miért lenne rossz szándékú valaki aki szeretne otthont teremteni a családjának?
    Egyáltalán mi az a rossz szándék?
    Ha én antibiotikumot adok egy betegnek hogy meggyógyuljon akkor az most jó vagy rossz? A beteg meggyógyul, de mellette lemészároltam rengeteg élőlényt. És mind a kettőt tudatosan teszem.
    Mond az valamit hogy érdekellentét?

    "Ha pedig már jobbat használ, akkor valószínűleg nem is figyeli a rádiótartományt." Ha rosszindulatú és prédát keres akkor miért nem figyelné a rádiófrekvenciát?
  • jamborl
    #68
    mivel nincs bizonyitek ra hogy nem segitenek, mivel meg elunk/vagyunk ahogy vagyunk, es feltelezjuk hogy mar tudnak rolunk, es befolyassal vannak a tehnikankra es/vagy tarsadalmunkra, mivel ebbol indultunk ki, valoszinu hogy nem mas eletforma a kivalasztott.
    nem szabad valogassanak, ha mas eletformat is eletkepesnek tartanak, legyen delfin, feher eger, akkor nyilvanvalo arra is gonddal vannak, de egyiket sem pusztithatnak el a masik javara.
    jelenleg az emberi faj a leg eletkepesebb tehnikai fejletseg szempontjabol a foldon.
    az emberi civilizacio letezik. ami nem jelenti azt hogy ez lehet a legfobb szempont.
  • endrev
    #67
    Minden tiszteletem Hawkinggé, de nem vett figyelembe néhány fontos körülményt:
    1. Az a civilizáció, amelyik rosszándékú, előbb pusztítja el önmagát, minthogy csillagközi hódításra képessé válhatna, vagy csupán lehetetlenné teszi az ehhez szükséges szervezettségi szint az elérését.

    2. Ha az előbbi alól van is kivétel, tehát a földönkívüli civilizáció rosszindulatú ÉS technológiailag képes a csillagközi hódításra, biztosan nem a csillagközi tekintetben lassú rádiótechnológiát használja, mert egyetlen katonaság sem alapozhatja a működését olyan parancstovábbító módszerre, amellyel a parancsok és a jelentések akár csupán többéves késedelemmel érkeznek meg.

    Ha tehát egy civilizáció még rádiótechnikát használ, nem pedig egy fiktív ideális, késés nélküli technológiát, akkor nem fog idejönni, mert képtelen koordinálni a műveleteit. Ha pedig már jobbat használ, akkor valószínűleg nem is figyeli a rádiótartományt. Mi sem figyeljük a füstjeleket.
  • philcsy
    #66
    Te írtad hogy:
    "Ha itt vannak akkor meg csakis orulhetunk mert jo kezekben vagyunk. Ha eddig nem tettek az ellen semmit, hogy meglopjuk bolygonkat legyilkoljuk egymast azt jelenti hogy nekik enm mi es nem is az elohelyunk kell.
    Egyszeruen csak segitenek." #57
    Miért pont nekünk segítenének?
  • jamborl
    #65
    ha segitenek a delfineknek (mivel inteligens faj) akkor nekunk miert ne segitenenek? mire fel ez a diszkriminacio?
    ennyi erovel a feher egeren is segithetnek? mert hat tenyleg, ki donti el hogy mi az inteligencia.
    persze van ra jo par fogalom
  • philcsy
    #64
    "Az embert jobban hajtja a kivancsisaga, mint a kenyelme." Ha szétnézek akkor pont a fordítotját látom mindenhol.
  • jamborl
    #63
    szoktal strategiai/varosepitos jatekokat jatszani?
    ha igen akkor miert jatszod?
    ha igen akkor amikor mindent szepen felelpitesz lerombolod? mondjuk egy vulkankitoressel?
    ha igen, akkor isten orizzen hogy rank hasonlitsanak erkolcsileg az idegenek (mar ha vannak)
    :)
  • philcsy
    #62
    "Miert pusztitana?" Az a baj hogy a pusztítás nagyon szubjektív dolog. Az objektív megfogalmazás átalakítás/változtatás.

    Tegyük fel hogy idejönnek az idegenek. Biztos hogy az embert találják a leginteligensebbnek? Jó eséllyel nem. Legyenek a delfinek a "kiválasztott faj".
    Namost jönnek a nagyon jó szándékú idegenek, és segítenek a delfineknek. A segítség első lépése a jelenlegi emberi civilizáció eltüntetése. És ne mond hogy majd keresnek mindenki számára jó megoldást, mert olyan nincs.

    Szóval a segítőkész idegenek is okozhatják az emberiség vesztét ha nem nekünk akarnak segíteni.
  • birdo #61
    Nem élnek idegenek köztünk...és így nem gyakorolhatnak hatást ránk.... csak abban, hogy higgyük létezhetnek valahol.
    Semmi értelme bújócskát játszaniuk....ugyanis ha eljöttek, akkor fejlettebbek....és ha fejlettebbek, akkor a "bármit csinálhatnak velünk...Az irányításnak semmi értelme....abból mi hasznuk származna ?
  • jamborl
    #60
    ez viszont anyag es energia fuggo
    azt hiszem Arthur C Clark irt egy konyvet errol, ami nagyon jo, mig a masik civilizacio inkabb a lelki beket/osszhangot kereste, es arrol szol hogy lelnek egymasra.
    Az embert jobban hajtja a kivancsisaga, mint a kenyelme.
  • philcsy
    #59
    Ha valamelyik civilizáció képest elég élethű virtuális valóságot teremteni, akkor jóeséllyel egyszerűen beköltözik oda, és leszarja a környező világegyetemet.
  • jamborl
    #58
    latom elottem mar jobban osszefoglaltak amit mondani szerettem volna :)
  • jamborl
    #57
    Mindig van es lesz erosebb nalunk, ez nem a legjobb politika szerintem.
    A baj, hogy mindig magunkbol indulunk ki.
    Nem hiszem, hogy mi foldi lakok lennenk az univerzunm kozeppontjaban, nem erdekeljuk oket egyaltalan, ha pedig igen, akkor meg egyaltalan nem felnek tolunk.
    Ha itt vannak akkor meg csakis orulhetunk mert jo kezekben vagyunk. Ha eddig nem tettek az ellen semmit, hogy meglopjuk bolygonkat legyilkoljuk egymast azt jelenti hogy nekik enm mi es nem is az elohelyunk kell.
    Egyszeruen csak segitenek.

    Ha, tegyuk fel, egy civilizacio mar mindent elert, fuggetlen anyagi mivoltatol, megtehet mindent amit csak szeretne a kornyezetevel, vajon mit tenne?
    Miert pusztitana? Vagy o sem tanul a sok millard eves tortenelmebol?
    Mert akkor nagy baj van.
    Ha megismerte, vagy minel tobbet ismer meg a korulotte levo vilagbol, annal jobban el tud szakadni foldi mivoltatol, talan annal nagyobb celokat tuz ki maga ele, es probalja magat megvalositani. Es persze, hogy azutan meg learassa a elismeres baberjait :)
    (nem szeretnem ha belemagyaraznatok marminemu vallasos dolgot az irasomba, tavol all tolem....)
  • philcsy
    #56
    Nagyon valószínű hogy előbb fogunk életet teremteni mesterségesen mint hogy átszeljük a galaxist.
    "Ha elér az emberi nem olyan fejlettséget, hogy idegen bolygókat tud meglátogatni, akkor" valószínűleg olyan öntelt lesz hogy azt hiszi bármit megtehet.

    "Amelyik civilizáció nem tudja meghaladni ezt az erkölcsi szintet, az a bolygója elpusztításával önmagát is eltörli."
    Ha sikerül fúziós reaktort építeni utána 50 év és az ember lesz az utolsó többsejtű földi életforma ami kihal. Nem kell hozzá semmi erkölcsi szint.
  • Amergin
    #55
    Nem kell félni, nem fog fájni...
    Az Avatar a kicsavarodott emberi gondolkodás szép példája: a "fejlett" emberek leigázni igyekszenek a "barbárokat". Kb. ugyanazon az erkölcsi szinten tartanak ezek a "fejlettek", mint a római birodalom idején.
    Sokkal valószínűbb, hogy ha elér az emberi nem olyan fejlettséget, hogy idegen bolygókat tud meglátogatni, akkor már fölötte fog állni a "mindent akarok, azonnal" korszellemnek és nem rákos daganatként fog viselkedni a szülőbolygójával szemben, mint ahogyan ma teszi a "fejlett" ember.
    Meg fogja az ember tanulni, hogy a természetnél és az életnél nincs nagyobb érték és tisztelni fogja az élet minden formáját: nem fog nyereségvágyből, aljas indokból fosztogatni és öldökölni. Amelyik civilizáció nem tudja meghaladni ezt az erkölcsi szintet, az a bolygója elpusztításával önmagát is eltörli.
    Ezért nincs hát mitől félni
  • philcsy
    #54
    Én halgatyó-val értek egyet leginkább. Ha a csillagközi utazás reális időn belül megoldható egy másik bolygón kialakult értelmes létforma potenciális veszélyforrást. El kell pusztítani. Aki nem így gondolkozik, azt majd más elpusztítja.

    (Azzal hogy itt vannak és irányítanak minket természetesen nem értek egyet.)
  • osztmivan
    #53
    szerintem sem O2 kell nekik
    hanem éppen a CO2
    már évtizedek óta programoznak minket, hogy minél többet gyártsunk nekik
  • jamborl
    #52
    Szerintem a garancia a civilizaltsag. Nem lehet egy kalap ala venni az eszkimot, vagy egy gerilla harcost egy oylan fejlett lennyel amit el sem tudunk kepzelni, se kulturaban sem fejletsegben sem kinezetben.
    Nincs semmi ami kellhet nekik a foldon, amit mi anyagi javaknak tartunk. Se nyersanyag, se semmi. Egyszeruen lehet csakis kivancsisag, vagy eletceluk, vagy egy olyan cel amit fel sem fogunk emberi agyunkkal.
    Az anyagi vilag szamukra mar nem nyujt erteket.
    El kellene mar rugaszkodjunk egy kicsit ettol, hogy mi is szamit erteknek. Nem az uran, vagy az arany, de meg a hatalom sem. Ha letezik ilyen civilizacio akkor o mar megtermeli maganak a csillagokbol marminemu nyersanayagot amire csak szuksege lehet.
    Az eszkimos pelda azert az jo volt :)
    Ezert si mondom hogy ne hasonlitsanak hozzank, se kulturaban sem alakban sem semmiben. Igy a legjobb, szerintem.
  • philcsy
    #51
    "Az én véleményem az, hogy nagy valószínűséggel más fel vagyunk fedezve, és a fejlődésünk gátjai nagyon ravaszul be vannak építve folyamatosan" Sejtem kikre gondolsz.

    Ez lehet hogy urban legend de nekem tetszik:
    Az előző század derekán tudós körökben azt gondolták a magyarokról hogy biztosan földönkívüliek. Okosak és olyan nyelven beszélnek egymás között amelyet senki sem ért.