730
Steinberg Cubase
  • cubase5
    #330
    Ha már oktató anyagról is volt szó, ki mit részesítene előnybe. Gondolok olyanokra DVD videó verzió (ugye az SX3 oktató) Multimédiás (az angol verzió Cubase 5) esetleg könyv formájában??? Mert könyvbe nem létezik, vagy is egy ősrégi 50 oldalas könyvecske ami elég gagyi lett (2000-be készült)
    Kíváncsi lennék hogyan látjátok ezeket :))
  • cubase5
    #329
    Persze :)
    Kijelölöd a hangot, és az információsávban (show event info line ikon) a "Transpose" opció alatt megadhatod +-24 hangig. Ez a legegyszerűbb. De lehet automatizálni is globálisan minden hangot külön :) .... és még sorolhatnám :)
  • SL
    #328
    Hellósztok!

    Van egy hangmintám ami .wav formátumú lehet állítani a hangját, hogy magasabb szólamú legyen?
  • Suri hun
    #327
    Köszönöm azt hiszem a ma esti Cubase matatás is meg lesz.
  • cubase5
    #326
    Az Audigy teljesen jó. HA.. ASIO driver-ral üzemelteted. Támogatja a többmagos procikat és ezt automatikusan használja is. A Latency-t illetve a hangkártya kiválasztását az alábbi pontokban tudod beállítani: Devices menü >>> Devices Setup >>> Baloldali ablakban VST Audio System >>> jobboldali ablakban ASIO Driver. Ha ebben az ablakban csak azt látod hogy "ASIO Direkt Full Duplex Driver" és msát nem tudsz választani ... az már régen rossz :))) Ha van választási lehetőség akkor az a hangkártya lesz. Ellenkező esetben töltsd le EZT (ASIO4ALL)ez egy ASIO driver ami minden hangkártyához jó (még alaplapihoz is) és a Cubaseban az imént említett helyen megadod telepítés után. Így nem fog recsegni és drasztikusan csökken a latency is. Ugyan ebben az ablakban látod a "Multi Processing" pontot elvileg be van pipálva (ez a többmagos CPU támogatás) meg az "Audio Priolity" ablakban a "Normal"-t állisd át "Boost"-ra ezzel az audió hanghullámokat részesíti előnybe.
  • Suri hun
    #325
    Köszi majd otthon megnézem ezeket. Ezt a recsegést akkor tapasztaltam amikor több guitar riget használtam meg effektet. Én a cubasba nem állítottam latency-t (nem is tudom hol kell). Csak a rigbe állítottam 7ms-re. Egy Audigy 4 van ami lehet hogy kicsit karcsú ehhez. Tényleg a cubase használja a többmagos processzort? És ha igen akkor ezt ő felismeri vagy meg kell neki adni, hogy használja a többmagos processzort? A cubaseoktato.hu oldalt már én is megtaláltam. Gondolkozom is hogy ha majd kijön az 5 verzióhoz akkor esetleg megveszem. Csak hát a közalkalmazotti munkabérből nem ugrálhat az ember. Sajnos ez van.
  • cubase5
    #324
    Cubase SX3 oktató anyag: [email protected]
    Cubase 5 oktató anyag: www.cubaseoktato.hu
  • cubase5
    #323
    A CPU terhelését meg a mobil kezelőpanel bal szélén látod vagy az "F12" billentyűvel megnyithatod nagyban. Látod a processzor és a merevlemez terhelését %-ban. Ha recseg, akkor a hangkártya Latency értéke alacsony.
  • cubase5
    #322
    Hali
    Te az automatizálásra gondolsz. :) Minden sáv bal lenti sarkában van egy rejtett ikon, amivel megtudod nyitni az automatizáló sávokat. Ez akkor lesz látható ha a nyíllal rámész. Az "R" (Read=olvasás) betűs ikont aktiválnod kell. Az első paraméter az pont a Volume. Az effektekkel is ugyan ez a helyzet, illetve a panorámázással is. Sőt az összes mozdítható tekerentyűt ebben a sávban tudod megszerkeszteni. Az automatizáló sávban "More" pontot választva előugrik a paramétereket tartalmazó ablak. Ha aktiválod a "W" (Write=írás) ikont, akkor amit megmozdítasz gombokat (az effekten, hangerő, panoráma,bármit) azt rögzíti az automatizáló sávra és automatikusan megjelöli egy csillaggal a szerkesztett paramétert és az ablak tetejére ugrik. Aztán ha kiválasztod, megjelenik grafikusan és tudod szerkeszteni.
  • Suri hun
    #321
    No akkor ismét pár kérdés. Hogy lehet adott sávon a hangerőt dinamikusan változtatni (pl hol hangosabb legyen hol halkabb)? Ugyan ezt kérdezném adott effektre is meg, hogy lehet panorámázni. Meg van valami lehetőség, hogy megnézzem milyen terhelést kap a processzor? A recsegések elkerülése végett.
  • cubase5
    #320
  • Suri hun
    #319
    Na persze mint minden ez is nagyrészt gyakorlat kérdése. Ha csinálja az ember akkor szép lassan de belejön. Haverokkal így harmincon túl kitaláltuk hogy csörömpölünk egy kicsit és ezeknek a rögzítése az elsődleges cél. Tehát csak öröm zenélés és ezeknek a megörökítése most a cél. Persze nem ártan még jól megtanulni a hangszeres játékot. De rajta vagyunk és próbálkozunk. Mi már jól érezzük magunkat a próbákon és ez a lényeg. A többi az már csak plusz.
  • elnofx
    #318
    magyar könyveket nem tudnál ajánlani a témában?
  • Tetsuo
    #317
    Ez nem kizarolagos Cubase, ez a zeneiras alapja, a mixing.. meg nehany ev, azt egesz jol fog menni
    Azt, h hogyan helyezz el vmit a mixben, merre panoramazd, hogyan adj neki tererzetet, milyen szinteket hasznalj, komprimalas, EQ.. vaskos konyvek es sok-sok tapasztalat alapjan tudod meg, forumon nehez erre ilyen altalanos tanacsokat adni.
    Most nezem, milyen reszletes (es akkuratus) a Cubase oktato DVD.. kiindulasnak, a programhoz jo lehet.
    Neten rengeteg konyv van hangtanrol, keveresrol, masteringrol, ez utobbiba ne melyedj el, csak olvasgasd (ha csak nem akarsz hangmernok lenni), azt nem a zeneszerzo csinalja, meg akkor sem, ha elektronikus a zene ;).

    Persze, vannak altalanos ervenyu szabalyok (pl. a mely tartomany tobbnyire maradjon mono, kulonben fazisproblemak lephetnek fel), de ha nem tudod magadtol, hogy mi miert, akkor valszeg nem tudsz jo zenet irni. ;)
  • Suri hun
    #316
    Biztos nagyon jól meg lehet csinálni de kb 2-3 napja ismerkedem a Cubasel szóval van még mit tanulnom.
  • Suri hun
    #315
    Hát ha meg lenne akkor meg tudnám nézni
  • cubase5
    #314
    Egyébként számtalan lehetőség van... használd a fantáziád sokkal tutibban ki lehet keverni mint Sound Forge-ban. Ha kséz vagy eny mintát ossz meg velünk
  • cubase5
    #313
    Egyrészt... a gitár mindenképp monó, tehát felesleges ugyanazt sztereóba konvertálni, rögzíteni, vagy panorámázni. Abban az esetben van értelme, ha eltolod milliszekundumokban az egyik oldalt a másik oldaltól. Az is jó megoldás amit erik10 kolléga ajánlott. A legjobb megoldás a Johny72 kolléga javaslata. Illetve a legtutibb ha nyitsz 3 monósávot és 3x rögzíted ugyanazt a témát (vagy egy sávra, majd egymás alá pakolod, vagy külön sávokra) aztán egyik monósávot kinevezed középsávnak (center)(minimálisan effektezed) a másik kettőt szétpanorámázod jobra-balra (L+R)és beeffektezed. Ezzel a módszerrel sztereó is, meg a monósávból szóló cucc ütős marad.
  • Johny72
    #312
    Halihó! Ha sztereósitani akarsz, nézd meg a Cubase sx3 tutorial dvd-t, a magyar verziót!Abban pontosan elmondja, hogyan lehet mono-ból stereo profi módon!
  • erik10
    #311
    Hi!Rögzíthetsz egyszerre stereo sávra ha nyitsz jobb egérrel egy add audio track-et válassz stereot azt kész.Vagy rögzíts monoban,azt másold át egy másik mono sávra panorámázd szét két irányban izlés és tetszés szerint akár teljesen jobbra a másikat balra.Ebben az esetben külön insert effektet is köthetsz mindkét sávra közel azonosat de nem teljesen ugyanazt ez egy elég jó lehetőség ha nem akarsz teljesen tükörképet kapni a 2 oldalra.Persze ha tetszenek az ilyen hangzások.Vagy amit Cubase 5 kolléga ajánlott.Üdv.
  • Suri hun
    #310
    Megnéztem amit mondtál. De ezt nem igazán értem, hogy miért csak egy effektet rak rá az ember. Miért nem olyan lesz mint pl a sound forgeba amikor a simán átmásolom az egyik oldalt a másikra? Bocs, hogy téged zaklatlak de úgy látom te értesz hozzá komolyan.
  • cubase5
    #309
    Ha monó sávra rögzítettél, helyezd át a témát egy sztereó sávra és a sztereó csatornára alkalmazol egy "Mono to Stereo" effektet.
  • Suri hun
    #308
    Na közbe eszembe jutott mit felejtettem el megkérdezni. Mivel a gitárt monoba veszem fel, hogy lehet megoldani, hogy stereo legyen? Sound forgba meg tudom oldani de egyszerűbb lenne ha a cubesen belül meg tudnám csinálni.
  • Suri hun
    #307
    Köszönöm a segítséget! Megpróbálom megnézni ezeket.
  • cubase5
    #306
    Zongorában The Grand 3 (2) hegedű a Spectrasonic Atmosphere -ban van. harmonika cuccot nem tok ajánlani. Stef szerintem tud mondani neked :)
  • Suri hun
    #305
    Köszönöm! Esetleg tudnál ajánlani jó vst hangszereket. Tegnap leszedtem az ezdrummert de kéne valami jó zongora meg hegedű. Meg ha van mondjuk valami jó tangóharmonika meg szájharmonika.
  • cubase5
    #304
    Szia

    Azon a sávon amelyiken rögzíteni akarsz a piros Record gomb mellett van egy hangszóró ikon. Ha azt bekapcsolod akkor közvetlenül hallod a bejövő jelet.. (input monitor)ergó amit játszol :) viszont a sokat fog késni a hangod ha nincs ASIO-s hangkártyád....
  • Suri hun
    #303
    Sziasztok!

    Most ismerkedem a Cubase 5-el. Tegnap próbáltam gitárt felvenni és egy olyan gondom akadt, hogy amikor feljátszom a gitár részt nem hallom vissza mit játszok. Csak akkor tudom visszahallgatni magam ha már a kész felvétel hallgatom vissza.
  • erik10
    #302
    Kösz a tippet.A gép egy "célszerszám" elméletileg teljesen netmentes.Nincs rajt semmi felesleges.Viszont lehet a rammal lesznek problémák.Utánanézek.thx.
  • SL
    #301
    bocs mindenki! már erre is rájöttem :D
  • SL
    #300
    Hellósztok!

    Lenne egy kérdésem:
    Ha FX Channelnek beteszek pl egy torzítót akkor hogy lehet "összekapcsolni" azzal a channelel amit torzítani akarok?
  • cubase5
    #299
    Nekem soha nem csinált még ilyet 100-100x megcsinálja tökéletesen
    Volt egyik ismerősömnek hogy egy fostalicska internetes modem kártya miatt a halion 3 holment holnem. Volt mikor meg hibát irt ki a vst betöltésekor. Ha tényleg hibátlanul akarod használni a Cubase 5-t javaslom minden hardvereszközt pucolj ki a gépből. alaplaki hangkártya tiltás (alap). új vindóz és csak a Cubase legyen rajta és a vst pluginek. Egy plusz partíciót és egy plusz op rendszert minden kép megér. ha ez megvan visszapakolgatod az egyéb hardver cuccokat és a Cubase-s op rendszeren letiltod a rendszereszközöknél. Például nekem 4 op rendszerem van. A Cubases op renszeren semmi nincs. se net, se msn, semiylan lejátszó program. egy másikon van net, msn, skype, lejátszó cuccok, (dvd mp3) 3.-on videó és grafikai alkalmazások, videó szerkesztő Photoshop, 3d studio max, stb. 4.-en játékok :) cod 6, colni dirt, stb :))))
    eredmény... tökéletesen fut miden alkalmazás :) elég 1 évben 1x újra rakni a rendszereket. multis op rendszer 3 havonta összeomlik :D (vinfos)

    Ha így megcsinálod, egy napot elb...szva és úgy is szar akkor valami gebasz van. pl a proci nem kifejezzen csípi az alaplapot vagy épp a ramot, vagy tököm tudja..... nehéz ügy
  • Tetsuo
    #298
    Itt rengeteg jo tema van, viszont atomszar irasok..
  • erik10
    #297
    Ok.Akkor egy kérdés:Még mindig variaudio.Még mindig csinálja hogy nem rakja ki a note-okat.Egyszerűen nem értem.Amikor nekiáll processzálni normális esetben nemtom pontosan kb.1 percig dolgozik.Ilyenkor kiteszi a noteokat.Máskor meg kiír ilyen 2-3-4 perceket végigtöltés helyett kilép 70% körül és semmi nem történik pedig mindent ugyanúgy csinálok.Nincs valami tipped?Sokszor elmegy a kedvem az egésztől ilyenkor.De nemtok rájönni a hibára.
  • cubase5
    #296
    Ki hogy érzi ez a minőség felbontást.
    Kanyarodjunk vissza szerintem a Cubase-hez...
  • erik10
    #295
    Ajánlom figyelmébe minden fórumtársnak aki érintett a vitában az alábbi cikket.Persze ez sem szentírás.
    http://musicdivision.hu/index.php?cikk=40

    Gondolom már többen rátaláltatok ti is.
    Részemről maradok a saját módszeremnél.Mellesleg szerintem steff nem írt sületlenséget egyáltalán.Jó zenélést.
  • Tetsuo
    #294
    ez igaz ;)
  • cubase5
    #293
    Ahogy említettem 88,2kHz és 24biten dolgozom. Csöves mikrofon előfok és persze kondenzátor mikrofon rögzítésekor hallhatóan jobb minősége van mint 44,1kHz 16 biten. Akkor sem lehet egynapon említeni ha ugyan azt az anyagot 44,1 és 16 biten rögzítem, azzal amit visszabutítok 88,2 24 bitről. Ülj fel egy olyan biciklire aminek a kereke 16 szögből áll utána olyanra aminek a kereke 24 szögből áll... na melyik ráz jobban ??? :DDDDDD
    a másik dolog. Hallgass meg egy analóg szintit. Az életbe nem fog úgy szólni egy hangkártya. Elvileg felharmonikusai nincsenek a szintinek mivel nem akusztikus :) ... ezt a szintit vedd fel 88,2 24 biten butisd vissza 44,1 16 bitre aztán az eredmény mellé rakjál egy 44,1 16 bites VST hangszert és meghallod a különbséget.
    Stef.. tod cimborád vagyok és tisztelem személyedben, hogy kurvasok zene kütyü programot és vst-t ismersz és használsz. De a #289 hozzászólásod sületlen baromság!!! Dobd ki az a kézi könyvet. Tipikus érték 8 bit???? a mobiltelefon hangja 12 biten üzemel....
  • stef666
    #292
    ..sajnos attól hogy 24 bit-en dolgozunk, még nem leszünk tőle hangmérnökök
  • Tetsuo
    #291
    Ok, en nem fogok vitatkozni, de hangadat osszegzesnel még VSTk eseteben is jobb a 24 bit, es kib@szottul nem az ultrahangu felharmonikusok, hanem a dinamika miatt.
    A dobgepem szimmetrikus kimenete pedig alapbol "igenyli" a 24 bitet..
    Dolgoznak hangmernokok 44.1kHz/24bittel is vagy akar magasabb ertekekkel VST eseten ill szintikkel.. biztos nem tudjak, hogy felesleges ;) :D