72
önműködő fűnyírógép
  • Kepek
    #72
  • fonak
    #71


  • Desiderata #70
    Ferrari PG 230 ST


  • Desiderata #69
    Husqvarna Automower 305 fűnyíró robot teszt
  • Dj Faustus #68
    Pontosabban itt
  • Desiderata #67
    az adás itt nézhető
  • Desiderata #66
    most volt a TV-ben: Napló – Szavazz a legötletesebb fűnyíróra!, gondolom az adás is megnézhető
  • Desiderata #65
    közben rátaláltam a számomra tökéletes fűnyíróra, Fiskars Momentum, stabil, hátsó kerekek felett lenne a motor, akkuk, elektronika
    előre dobja ki a füvet ezért nem koszolódik a ráépített cucc
    első kerekeket pedig valahogy fordulásra képessé kell átalakítani, ára se vészes 200$
  • Desiderata #64
    érdemes lenne Arduino-nak is nyitni egy topikot és gyűjteni, hogy miket lehet vele csinálni, hardware, programozás, stb. engem is nagyon izgat
    megnyitjátok?
  • Dj Faustus #63
    Eredeti Arduino-t (annak is a Duemilanove változatát) Budapesten a Kitchenben lehet kapni.

    Pár beszerzési hely még továbbá: Farnell, Digikey.

    Illetve van egy magyar klónváltozat az AVR-Duino, ami kompatibilis a régebbi változatú Arduino-lapokkal (annak ellenére, hogy az Arduino GPL licenszű, nyílt forrású, a legújabb Arduino Uno lap USB-vezérlőjét nem lehet egykönnyen klónozni, sem fizikai és sem jogi értelemben). De azért ezek is remekül használhatóak. Én nemrég szereztem be egy ilyesmi változatot.

    Szenzorok, motrok/szervók, ledek, fotódiódák és hasonló alkatrészek meg bármelyik eletrotechnikai boltban beszerezhetőek (vagy szerencsésebb esetben van otthon).
  • ZilogR
    #62
    Ez az Arduino zseniális! Ha tényleg ennyibe kerül és lehet valami kit-ben kapni szenzorokkal, akkor még a végén rárabolok.
  • Desiderata #61
    igen, itthon is építettek ilyet, vaterán 170 ezer :) hát, kicsi azért sok érte, videó
  • Dj Faustus #60
    Rádióvezérelt, de fűnyíró és Arduino-s
    Itt egy másik
  • Desiderata #59
    :) alakulnak az ötletek
    elektromos kerékpár működéséből ki lettem okosítva, azokhoz elég jó motorokat fejlesztettek ki, 250 Wattos ami nem húzza le nagyon az akkut állítólag (Gardena fűnyírója 400W de az a kerékre is rásegít), és egy feltöltéssel sok óráig tudnak működni erre fejlesztett akku-val, persze lehet feleslegesen nagy a nyomatéka
    ezek némelyikében van elektronika, ami érzékeli mennyi energia kell adott fordulatszám tartásához
    nem tudom ezen az úton érdemes-e elindulni, nem vagyok otthon az elektronikában se a mechanikában
  • Dj Faustus #58
    Ez az #56-os hozzászólásomban említett cikk egyre jobban tetszik a projekt megvalóítása szempontjából.
    Ha maradunk a tricikli-jellegű felépítésnél, akkor a cikkben említett megoldást az alábbiak szerint kellene nagyvonalakban módosítani:
    * Két motor lenne: az egyik az első keréknél levő fordulást elősegítő szervó; a másik meg egy erősebb, amit egy úgynevezett H-hidas motorvezérlésen keresztül hajtjuk meg az Arduino digitális (pontosabban PWM) kimenetén keresztül, ez utóbbi végezné az előre haladást, és a hengerkéses vágómű meghajtását.
    * Az alapfelállásban két szenzort javasolnék: egy, a cikkben említett ultrahangosat (hogy ne menjen neki kutyának, macskának, fefújható úszómedencének, gyereknek, anyósnak - bár ez utóbbihoz lehet, hogy egy külön anyósdetektor kell, és akkor teljes sebességre kapcsolva kellene üldözőbe vennie a házi sárkányt ); és egy másik induktív szenzor, a gyepet körülölelő fémhuzal "felismerésére".
    * Két áramforrás lenne: egy, a motrokat ellátó nagy akkumulátor, meg egy kisebb 9V-os blokcella, ami az Arduinonak, meg rajta keresztül a szenzoroknak ad "kakaót".
  • Desiderata #57
    Arduino tényleg jó megoldás lehet, nyáron majd kitanulom, még sose használtam de jókat hallottam róla
    tricikli-jellegű felépítés is jó ötlet, stabilabb is lenne a rendszer
    tankszerű fordulással az a gond hogy a kerekek mozgása működteti a hengerkést, ezért azt nem lehet könnyen átvariálni
  • Dj Faustus #56
    A 30 ezer forintos robot
  • Dj Faustus #55
    "van egy olyan módszer is, hogy az egész kertben vezetéket kell lefektetni, amit érzékel a fűnyíró és a mentén halad"
    Én azt túl körülményesnek találom - sok kábelt földbe kell fektetni, egy kerti munkálatkor felszínre kerül/elszakad, kutya kiássa. Akkor inkább csak a terület szélére/a kikerülendő tereptárgyak köré. A mozgás meg mehet afféle "pattogó labda" módjára: elindítod egy irányba, majd ha nekimegy valaminek (és/vagy érzékeli a kanócot), elfordul egy bizonyos szöggel és megy tovább.
    Mondjuk annyiban lehetne még ezt finomítani, hogy kétszer (vagy többször) ugyanazon az útvonalon nem menjen végig, mert az csak energiapazarlás - ezért lenne szükséges a pozíció ismerete. Erre meg ott van a rádiós helymeghatározás (háromszögelés).

    "és a fordulást és hajtást"
    Olyanhoz mit szólnál, ha két hátulsó kereket hajtanál egy-egy motorral, és a motorok külön-külön üzeme hozná létre az elfordulást? Mint egy tanknál?

    Egy másik megoldás a tricikli-jellegű felépítés: a hátulsó motor hajtja a hátsó két kereket, így menve előre (esetleg még meghajtja a hengerkéses vágóberendezést), az elülső szervó meg a fordulásért felelős.

    "vezérlést nem mikrovezérlővel hanem mondjuk egy EEE PC-vel oldanám meg"
    Arduino (Processingből programozható, kis fogyasztású)?
    Beagleboard (kicsi méret, kis fogyasztás)?
  • Desiderata #54
    ésszerűbb mondjuk egy manuális hengerkésest venni és motort+akkut rászerelni, olcsóbban kijön
  • Desiderata #53
    kábelfektető gép létezik és kölcsönözhető, szóval ez a rész megoldva


    hengerkéses, akkus fűnyíró kellene, például ez
    szebben nyírja a füvet mint a forgókéses, nem tépi, hanem vágja
    kisebb a fordulatszám, fogyasztás fele, harmada a forgókésesnek
    és halkabb, bár erről nem találtam pontos decibel adatot sajnos

    persze most nincs erre +100 ezer forintom
    és a fordulást és hajtást se tudom hogy lehetne megoldani, elvileg valami rásegítő is be van építve

    vezérlést nem mikrovezérlővel hanem mondjuk egy EEE PC-vel oldanám meg
    van egy IC2 nevű protokol, nem néztem még utána, de elvileg vele a szenzorok és vezérlés adatait USB-n tudom fogadni és kiküldeni
    így a vezérlő szoftvert C++-ban vagy JAVA-ban meg tudom oldani, esetleg még grafikusan is kiértékelhetem, finomíthatom

    van egy őskövület nem használt fűnyíróm, azon majd nyáron talán kipróbálom a szenzorok és a kerékmozgatás dolgot
    illetve amitől félek, a kanyarodás kipróbálását különböző sebességeken
    mert ugye a gép vágószélessége miatt a félkörív mérete adott
  • Desiderata #52
    van egy olyan módszer is, hogy az egész kertben vezetéket kell lefektetni, amit érzékel a fűnyíró és a mentén halad

    persze a kábel költség, és vagy valami gépesített módszerrel földbe kell helyezni, vagy faszögekkel leütni a földbe és 1-2 év után már körbenövi a fű és nem is látszik

    találtam egy lehetséges donor fűnyírót, akkus, önjáró!!, és a W-G elvileg jó minőségű, olyan 10 éves lehet, persze hangos :/
    szóval csak első kerekét kellene kormányozhatóra cserélni, szervó motorral
    az elejére szélekre két fémdetektor (Conrádban árulnak építőkészletet), ami a kábel fölött tartaná

    mit gondoltok?
  • Dj Faustus #51
    Például a MowBot esetén alacsony feszültségű vezetékkel kell körbekeríteni a lenyírandó felületet, azt érzékeli a robot (valószínűleg indukció alapján), illetve van benne ütközésérzékelő.

    A Husqvarna Automower legnagyobb változatában meg ultrahangos "ütközésmegelőzők" vannak.
  • ZilogR
    #50
    4.)-hez: amit lehet kalibrálni is: minden alkalommal, amikor a terület széléhez ér, az a koordináta lenullázódik (vagy épp a max. értéket veszi fel) (persze ez a valóságban nem lesz ilyen egyszerű, de ez pontosabbá teheti, ha okos program van mögötte)
  • Dj Faustus #49
    4. Vagy ott van ZilogR fórumozókolléga javaslata - ennek megvalósításához ott van a szimpla, mezei számítógépes egér.
    5. Ha esetleg van két webkamerád, akkor fesd be a robotodat kékre, és akkor a zöld füvön el lehet különíteni. Vagy ott van a Kinect - abban távolságérzékelés is van. ;)
  • Dj Faustus #48
    1. Ha van a területet körbekerítő padka/kerítés, akkor annak nekiütközvén elfordíthatod/másik irányba irányíthatod a robotodat - mint a Szegedi Katicabogár vagy Grey Walter teknősei esetén.
    2. Ultrahang vagy infravörös fény visszaverődésével is lehet távolságot mérni.
    3. Esetleg elhelyezhetsz a kert sarkaiban rádiófrekvenciás (vagy ultrahangos, vagy infravörös) jeladókat, azoknak a jelerősségéből (vagy ha szinkronizáltan küldenek jelet a késleltetésükből) ki tudod számolni a távolságot.
  • Dzsega #47
    Ez elég jó ötlet de ha egyszer megakad akkor onnantól baj van.
    Földbe ültetett kábel amit sínként használ?
  • ZilogR
    #46
    pl. tudod, merre és mennyit gurult
  • Desiderata #45
    nem akarok komoly mesterséges intelligenciát felhasználni pl. kamera, szenzorok
    ha a pozícióját mindig tudnám a robotnak, akkor a fűterület alaprajzát tudva le tudja nyírni magától a füvet
    ezzel elkerülöm azt hogy akadályokat keljen neki kikerülni és önálló döntést hoznia

    a pozíció meghatározására milyen eszközök vannak?
    GPS nem elég pontos, mondjuk 10 cm hiba lehetne elfogadható

    vannak optikai távolságmérők, vagyis a kert egyes részeire lerakok jelzőket, akkor 3 db-al ha van kapcsolata, akkor már tudja a helyzetét

    vagy rádiójellel? csak az tereptárgyakon visszaverődik, vagyis ha nincs rálátás akkor false adatokat ad, vagy nem?

    milyen egyéb pozíció meghatározási mód van?
  • ZilogR
    #44
    ....M.A...E.S.T.E...A...T.V.B.E.N....
  • kiskorúbézoltán #43
    Játsz a fűnek olyan zenét amit az emók hallgatnak, aztán hátha elkezdi a fű vágni magát...
  • Tetsuo
    #42
    Ez nem csak kockulas, hanem tenyleg jo idotoltes, mint pl a robotepites.
    Vkinek a munkajat is segitheti. Az otlet eladhato is, hiszen oriasi igeny van ra.
    Valoszinuleg a jovoben 1re tobb eszkozunk lesz automatizalva.
    A vezerleshez eleg szinte csak a kreativitas meg vmi tenyergep, de a jo minosegu erzekelok, radarok, szervomotorok, aktuatorok sokba kerulnek..
    kesobb ossze lehet kapcsolni az ontozo rendszerrel, stb.

    Ipari szinten amugy mar eleg regota vannak automatizalt mezogazdasagi jarmuvek, pl veto-aratogepek.. az alap itt is a GPS, giroszkop, kamera.
  • harcu
    #41
    "te is tolhatod"
    A birkára gondolsz, vagy a fűnyíróra?
  • harcu
    #40
    4: kutyaszarszedés
  • COOLancs
    #39
    Egy bernáthegyi után kötöd a fűnyírót és a kívánt útvonalterv szerint kolbászokat fektetsz le a fübe. 3in1: kutyasétáltatás, etetés, fűnyírás.

    De amúgy tényleg az előre programozás a legegyszerűbb.
  • ZilogR
    #38
    amúgy #2 és #6 - ennyire ne kelljen már ez a retkes informatika
  • PeeTeR
    #37
  • sz4bolcs
    #36
    Igen, a kecske, birka az jó... Ha átkapcsolod automatáról, te is tolhatod.
  • mophisto
    #35
    Egyszer láttam egy kis piacon egy olyan játékot(egy kis autó volt aminek a tetején egy számsor volt található)és lehetett programozni.Elore hány cm/m-t menjen stb,kerult vagy 3000-4000 FT-ba.Szerintem ha ilyet beszerzel nem nehézkess "beleépiteni" az elemeket esetleg akumlátorra cseréled,a kis motort elektromos motorra stb stb.A lényeg a vezérlés és ha kicsibe meg tudták oldani annál a kis játéknál,sztem átpakkolni nagyba se nagy ördöngőség:)Báár ehez felkell mérned h hány méter,mikor forduljon stb stb,ennyi idő alatt te is levágod D
  • Tetsuo
    #34
    A kabelt 1m melysegben is erzekelheti.. no problem.
  • Tetsuo
    #33
    LOL ezt ki lehet vedeni plusz szenzorokkal, ahogy a videon mutatjak is.
    Gondolom az $1,600-ba belefer 2-3 radar v 1xu kamera.

    Szoftveresen nagyon 1xu, csak az elektronikat kell osszehozni, mugyanta burkolat sztan mehet is :)