335
Pánikbetegség
  • ntex
    #255
    buszon nekem is volt ilyen, legszívesebben menekültem volna a buszról de aztán csak csak elmúlt. Ami mostanában kifog rajtam az a bevásárlóközpontoknál a sorbaállás fizetésnél...
  • Gubberx
    #254
    Jobbulást :/ Nekem is volt egyszer olyan durva rohamom hogy a munkahelyről vittek át az ügyeletre. Sajnos mostanában nekem is egyre többször jön újra elő, főleg esténként vagy a villamoson,buszon munkába menet.
  • cenobite
    #253
    Ja, legutóbb mikor ügyeletre kerültem 135 volt a pulzusom! De otthon is volt már, hogy 120-125-ig felszaladt, mikor szarul voltam. Nem túl jó érzés...
  • cenobite
    #252
    Én is pánikos vagyok, kb. 2005 óta. Asszem akkor volt az első rohamom. Hozzá kell tenni, hogy előtte 2 napig alig aludtam valamit, buliztunk, sok kv-t ittam, cigit szívtam, alkohol, stb... Aztán jöttünk hazafelé kocsival - én vezettem -, és hirtelen satufék, mert úgy éreztem kiugrik a szívem, a gyomrom remegett, izzadtam, szóval jött szinte az összes tünet. Miután leálltunk locsoltam magam ásványvízzel, de akkor tényleg ott gondolkodtam, hogy hívom a mentőket. Aztán egy idő után jobban lettem, hazáig el tudtam vezetni. Otthon bementem az ügyeletre, elmondtam mi volt, befektettek egy időre, valami löttyöt kaptam infúzióból, és kb. 2 óra múlva hazaengedtek, mert semmi bajom nem volt.

    Elmentem dokihoz, szívultrahang, terheléses ekg, stb., semmi szervi bajt nem találtak. De a rohamok néha rámjöttek. főleg nagyobb bulik után, mikor nem tudtam magam kipihenni. Aztán mondta egy pszichológus barátom, hogy szerinte pánik lesz a dolog. Szóval elmentem pszicho-hoz és ő is azt mondta, hogy ez sajna pánik. Rivotril-t írt fel, azt szedem. Ha normál napom van, akkor általában 1 szemet veszek be, max 2-t. De ha mocsokszar, akkor 4-5 is bepattan. Tudom, hogy ez így nem jó, de ez van. :(
    Amúgy amit észrevettem: Amikor menyasszonyommal kiköltöztünk vidékre kertes házba, és ott volt a jó levegő, kert, testmozgás, teljesen rendben voltam.
    Az addigi 100-110-es pulzusom visszaált 85-re és semmi bajom nem volt. Aztán szétmentünk, én visszaköltöztem a belvárosba, megzuhanás, befordulás, stressz, cigi, kv, kevés alvás, semmi mozgás és most sajnos újra jön minden előlről.
    Most sportolni szoktam otthon, fekvőtámasz, felülés, guggolás, az szokott segíteni. Ha rendszeresen csinálom, akkor a pulzusom is visszamászik a 85 körülire. Egy ideje megint nem csinálom, magánéleti szarságok miatt és most újra 110 körül vagyok pulzusügyileg.

    Ezzel csak azt akarom mondani, hogy a nyugalom, sport, stresszmentes egészséges élet a gyógymód.
    Nekem is volt, hogy azt mondtam, hogy kemény vagyok, dobom a Rivotrilt. Kb. 4 napig nem szedtem, aztán megint olyan rohamom volt, hogy az ügyeleten kötöttem ki. :( Úgyhogy azóta mindig itt van nálam, remélem egyszer végleg megszabadulok tőle.

    És az is igaz, hogy aki nem élte át ezt a szart, annak tényleg fingja nincs, hogy mennyire meg tudja keseríteni az ember életét. Jobbulást mindenkinek!
  • Gubberx
    #251
  • Candi
    #250
    Helyes, csak így tovább :) Gratula :)
  • Balumann
    #249
  • ntex
    #248
    Mosmtár úgy érzem javulóban van az állapotom. Már 5 napja nem vettem be bogyeszt, minden nap kimegyek bicózni. Ha érzem hogy jön rosszullét akkor csak próbálom elterelni a gondolataim és többnyire el is múlik
  • Candi
    #247
    Akkor viszont csak azt tudom mondani, hogy túl komolyan veszed az életet :) Lazíts kicsit, ne lovalld bele magad ilyen mélyen a dolgokba. Eddig is felébredtél másnap, ezután is fel fogsz.
  • ntex
    #246
    gyakrolatilag bármitől ami miatt kicsit stresszesebb leszel vagy izgulsz valamiért :

    sok ember, tömegközlekedés, én dokinál is szoktam stresszelni kicsit, gyakorlatilag bármi amihez NEKED közöd van, vagy kapcsolatba van veled.

    Ezt azért mondom mert pl. mikor anyámat kísértem el a városba mert dolga volt akkor egyáltalán nem volt semmi bajom a legnagyobb tömegekben sem.

    Viszont mikor nekem mentünk a tanfolyamomat intézni akkor meg kész voltam szinte ahogy odaértünk a helyszín közelébe.
  • sz4bolcs
    #245
    Kinek mitől..
  • Candi
    #244
    Oké, csak egy feltevés volt. Akkor mitől lesznek a rohamok?
  • sz4bolcs
    #243
    lol. Csak a hipochondereknek nem lesznek rohamaik. Nem abból alakul ki a pánikbetegség.
  • Candi
    #242
    Vigyél magaddal cipőfűzőt ;-)
  • ntex
    #241
    Már két napja nem vettem a Frontinból. Minden nap kimegyek bicajozni 1-1,5 órát. Eddig egész jól viselem, voltak kisebb rosszulléteim de mindet túléltem. Holnap megyek a helyi munkaügyi központba tanfolyamot nézni, ott rengetegen szoktak lenni, azt kéne valahogy túlélnem előzetes bebogyózás nélkül
  • Candi
    #240
    A hyposnak azért nincsenek rohamai, mert amelyik hyposnak rohamai lesznek, azt már onnantól pánikosnak hívják.
    A pánikos meg valóban nem a tünetektől retteg, hanem inkább a tünetek által bekövetkezhető haláltól (talán nem is tudatosan), ám ez a félelem gerjeszti magának a félelem tüneteinek az elhatalmasodását.

    Valahogy úgy képzelem, a pánikbetegségnek van egy "félelem-küszöbértéke". Ha ezt nem éri el, akkor nem indul be az öngerjesztő folyamat, vagyis nem alakul ki az a "félelem-mennyiség", amely már előidézné magát a pánikot. Aki ezt a küszöbértéket nem éri el a félelmével, az 'megmarad' hyponak, aki átlépi, annál maga a félelem által produkált testi tünetek következtében alakul ki a pánik.

    Egy kicsit ahhoz tudnám hasonlítani, mint a Tachoma-híd leomlását. A szél a félelem, a híd maga az ember. A szél fújt, fújdogált. Amíg nem ért el egy bizonyos erősséget, addig a híd csak csendesen elringatózott magában. Viszont amint a szél erőssége átlépett egy bizonyos küszöbértéket, a híd a saját szerkezeténél fogva pusztító ringatózásba kezdett, amely végül is a teljes összeomlásához vezetett.

    Vagy mint egy csillag születése. Amíg nem elég nagy a nyomás és a hőmérséklet a fúziós folyamatok beindulásához, addig csak izzik, de amint átlép az összepréselődő hidrogénatomok mennyisége egy kritikus tömeget, az egész belobban, és beindul a fúzió.

    Én legalábbis valami ilyen módon gondoltam a dolgot.
  • sz4bolcs
    #239
    Milyen rohamtól? A hippochondernek nincsenek rohamai. A pánikbeteg meg nem tünetekről retteg.

    Olvass utána. Két, jól megkülönböztethető pszichés betegség.
  • Candi
    #238
    Talán mert a hypochonder nem jut el arra a szintre, hogy a rohamtól, vagy annak tüneteitől, esetleg egy bizonyos tünetétől olyan félelem legyen rajta úrrá, amely már beindítja a félelem öngerjesztő folyamatát? És ha eljut odáig, akkor onnantól már pánikbetegnek hívják?

    Nem tudom mi a valós mechanizmusa a dolognak, csak próbálom valami reálisan felfogható módon megközelíteni a problémát. Ám a kétféle "betegség" között elég sok párhuzamot vélek felfedezni.
  • sz4bolcs
    #237
    A hipochonder halálos betegségektől retteg, és általában meg is találja magán a jeleit, amiket fölnagyít, és nem epizodikus rohamai vannak.

    A pánikbeteg rettegése sokkal megfoghatatlanabb, nincs konkrét valami, amitől retteg, ha csak a halált, és a kontrollvesztést nem vesszük annak, a rohamok pedig epizodikusak.
  • Rabbit20
    #236
    "Márpedig ezen tünetek egyértelműen a mély félelem során is megjelenő testi változások. Aki nagyon megijed valamitől, szapora lesz a szívverése, kiveri az izzadtság, felgyorsul a légzése, az adrenalintól remegés jön rá, kipirul. A pánikbetegnek megmondják, hogy ő pánikbeteg, és ezek a tünetei: amikor szerencsétlen úgy érzi, hogy a szíve hirtelen gyorsabban kezd verni (pedig lehet, hogy a valóságban még nincs is úgy), elkezd rettegni az újabb rohamtól (no így már igen), vagyis az önmagát generáló rettegésből fakadóan pedig már valós tüneteket produkál."

    Jah ezzel egyetértek, sőt ígyis van talán. Egyszer rohadtul megijedtem egy ilyen netes szartól, mikor kijön az a visító fej hirtelen :D és akkor az ijedtségtől visszatértek újra a tünetek, de szerencsére csak 1 napig... de azóta már erről is lebeszéltem magam :D mm ha megijedek akk tudom h az csak az ijedtség

  • Candi
    #235
    Köszönöm.

    A pánikbetegek is dokitól dokiig járnak, míg valamelyik ki nem böfögi, hogy ők pánikbetegek. Innentől van egy ritka, de jól csengő betegségük, amellyel szép betegkarriert futhatnak be, és számtalan gyóygszert is beszednek rá, amire valójában nincs is szükségük. Ez is fiatal felnőttkorban indul, és ez is normálisan jelentkező testi tüneteket értékel túl (meglehet, a tünettől való félelem váltja ki a tünetek "elmérgesedését", végső soron magát a valós tüneteket).

    Szóval úgy tűnik, a legtöbb ponton ráillik a hypochondria a pánikbetegségre - csupán a pánikbeteg annyira megretten a tünet jelentkezésétől, annyira belelovallja magát magába a jelenségbe, hogy a közben jelentkező félelem következtében valós testi tüneteket produkál.
    Ahogy olvastam, maguk a tünetek általában visszavezethetők a gyors szívverésre, a légszomjra, a remegésre-reszketésre. Márpedig ezen tünetek egyértelműen a mély félelem során is megjelenő testi változások. Aki nagyon megijed valamitől, szapora lesz a szívverése, kiveri az izzadtság, felgyorsul a légzése, az adrenalintól remegés jön rá, kipirul. A pánikbetegnek megmondják, hogy ő pánikbeteg, és ezek a tünetei: amikor szerencsétlen úgy érzi, hogy a szíve hirtelen gyorsabban kezd verni (pedig lehet, hogy a valóságban még nincs is úgy), elkezd rettegni az újabb rohamtól (no így már igen), vagyis az önmagát generáló rettegésből fakadóan pedig már valós tüneteket produkál.
  • Candi
    #234
    Téged még nem heréltek ki, ugye? :D
  • ntex
    #233
    a legrosszabb dolog ami létezik
  • sz4bolcs
    #232
    "Általában fiatal felnőttkorban indulnak a tünetek. A hypochonder emberek jellemzően bizonyos, normálisan is jelentkező testi tüneteket túlértékelnek, súlyos betegség jelének tartanak. Komolyan aggódnak, hogy valamilyen, súlyos, ritka betegségben szenvednek, melyet orvosaik bagatellizálnak, illetve nem képesek felismerni.

    Cikkünk a hirdetés után folytatódik

    Panaszaikkal orvostól orvosig járnak, elégedetlenek az egészségüggyel. Saját vélt betegségüknek utánaolvasnak, gyakran orvosaiknál is tájékozottabbak az adott tünetcsoportot illetően. A negatív leletek sem győzik meg őket, a betegségről való meggyőződésük minden orvosi ténykedés ellenére fennmarad.

    Jellemzően akár még büszkék is arra, hogy milyen ritka betegségben szenvednek, melyet az orvosok nem képesek gyógyítani, de még diagnosztizálni se. Évek alatt hosszú betegkarriert futhatnak be, számtalan gyógyszert szedhetnek feleslegesen."

    Pánikbetegség tünetei:
    A pánikroham tünetei hirtelen jelennek meg, látható ok nélkül. Közéjük tartozik:

    * Felgyorsult vagy felerősödött szívverés vagy szívdobogás
    * Izzadás
    * Szédülés, émelygés vagy hányinger
    * Nehéz légzés
    * Szurkáló vagy viszkető érzés az arcon, a szájban, a kézen vagy lábon (paresztézia)
    * Elpirulás vagy reszketés
    * Álomszerű érzés vagy érzékelési zavarok
    * Disszociáció, az az érzés, hogy az egyén nincs kapcsolatban a saját testével, vagy akár idővel és térrel (személytelenítés)
    * Rettegés az irányítás elvesztésétől, hogy az egyén valami ostobaságot tesz vagy megőrül
    * Halálfélelem
    * Remegés vagy reszketés[1]

    Egy pánikroham rendszerint 2-8 percig tart és a mindennapi életben előforduló egyik legelcsüggesztőbb hatású egészségzavar.


    A szorító érzést a mellkas közepén, -arra szokták azt gondolni, hogy szívrohamuk van.
  • Candi
    #231
    Most már megkérdezem, hogy mi a különbség a hypochondria és a pánikbetegség között?
  • Rabbit20
    #230
    nekemis ezvolt ^^ mm szívrohamot képzeltem be
    én csak szimplán mikor éreztem h jön, akk arra gondoltam, h ez nemis igazi, csak beképzelem és nem kezdtem el pánikolni stb. aztán egyre ritkábban jött már elő, és kb 1 hét alatt elis múlt.
    viszont nekem napközbe ha elfoglaltam magam akkor semmi gond nemvolt, főleg este lefekvésnél jött rám.
  • Balumann
    #229
    :DDD
  • Balumann
    #228
    Lehetséges.
  • wordsworth
    #227
    én is pánikbeteg voltam :) már csak voltam szerencsere (5-6 éve ). Nekem is elég komoly volt, szívrohamot képzeltem be, meg hogy nem kapok levegőt stb :D

    könnyedén legyőzhető ha mersz lépni :) nekem egy teljes stilusváltás segített. Amilyen addig voltam annak teljesen az ellenkezőjét csináltam. Rájöttem, hogy azért jelentezik ez az egész mert unatkozik a testem kis izgalom kell neki vagy nemtom én így éreztem. Elkezdtem beszólogatni spontán embereknek mikor rámjött a tünet. Annyira cikisek voltak a helyzetek, hogy pár másodperc múlva már nem is tudtam mivolt a tünet inkább arra figyeltem h ne verjenek meg :D

    Sportolni is lehet de ha nem köt le szart sem ér sajnos. Legalábbis nálam az nem segített. Mindenkinek más rá a gyógymód ^^
  • SötétBarom
    #226
    Tony Soprano megvan valakinek? :DDD
  • sz4bolcs
    #225
    Te egy vérbeli materialista vagy..
  • ntex
    #224
    mai sétám és első kocogásom nem volt zökkenőmentes, de holnap meg fogom ismételni akármi lesz
  • Balumann
    #223
    Van benne igazság :D Mi már túlságosan, természetellenesen (gondolkodásunk miatt) félünk a haláltól. A félelem során adrenalin termelődik, ami a teljesítőképességet növeli (mert normális helyzetekben mikor fél egy élőlény, ha üldözik valahol, vagy valami veszélyes helyzetbe kerül), felgyorsul a légzés, szívverés, stb. Bármi miatt kialakul egy kisebb rosszullét, és a túlzott félelem (ez a mechanizmus) ezt felfokozza.
    Valaki fel tudja izgatni magát annyira egy oltás (tűszúrás) miatt, hogy elájul. Ez is csak egy "lelki" probléma, az agy még sok mindenre képes ha a szervezetnek valami hiányzik :P
    Higyjétek el, ez az oka ezeknek, ezekre odafigyelve lehet elkerülni rengeteg nyavaja mellett az ilyet is, és gyógyítani is. Nem fogtok látni pánikbetegségben szenvedő embert, aki rendszeresen sportol és normálisan étkezik is.
  • Candi
    #222
    Ne vedd komolyan :)
    (Vagy legalábbis ha azt teszed, eszedbe ne jusson rám hivatkozni xDDDDD)
  • Candi
    #221
    Ezzel csak arra akartam rámutatni, hogy szerintem a halál is jobb lehet egy ilyen életnél. Persze, ez nem azt jelenti, hogy azonnal öngyilkosnak kell lenned, hanem inkább azt, hogy meg kell békélned a halállal, az elmúlással, és így kell hozzáálnod a dologhoz. Ha jön a roham, hadd jöjjön, leszarom, úgyis erősebb vagyok nála.
    Ha meg nem, hát jöjjön az örök béke. De legalább tudom, hogy a végsőkig elmentem az ügy érdekében, és nem gyáván fogok megdögleni.
  • erieskrisz
    #220
    De drágább is:P
  • erieskrisz
    #219
  • Candi
    #218
    Vagy térj át a fűre, egészségesebb mint a xanax xDDDD
  • Candi
    #217
    Az elsőnél nem. Valószínűleg a másodiknál sem. Talán még a harmadiknál sem. De a negyediknél valószínűleg térddel tökönrúgnám az illetőt, hogy még a dédunokája se tudjon gyereket nemzeni (remélem feltűnt a paradoxon), a másiknak pedig úgy öklöznék az orrába, hofgy eltörjön a csuklóm. Ezzel együtt természetesen az agyába nyomnám az orrcsontját, amitől a szemei kiugranának a szemgödréből ,és az agya spriccelne ki a véres szemgödrein keresztül. Élvezném, az tuti, főleg a negyedik ilyen eset után. Bocs, de én már csak ilyen vagyok.
  • Balumann
    #216
    Elég sokat olvastam már utána, szinte nincs olyan amire ne fogták volna már rá, hogy örökölhető. Jobb ha elfogadod, a mai nem vírusos betegségek, problémák, tünetek legalább 90%-a az alábbi 3 felsorolt - bár összefüggő tényező valamelyik hiánya okozza (nem rendszeres testmozgás, hiányos táplálkozás, és nem pozitív, természetes gondolkodás). A legjobb egy teljes ilyen 1-2 hetes kúrát csinálni, és utána szinte biztos lehetsz, hogy jóideig nem fog előjönni.

    A pánik betegség nem örökölt betegség, nem is vírus okozza, betegségnek normális értelemben nem mondható.

    Jógánál én főleg a légzésjógára gondoltam, és mindenkinek érdemes lenne elsajátítani azt a néhány gyakorlatot (amiknek egy része észrevétlenül is csinálható), kevésbé szükséges annak aki úszik (víz alatt) vagy énekel, de a többi sport is segít, bár azokhoz inkább ajánlott). Stresszlevezető, relaxál, élénkítő, tisztító és a teljes légzésnek nagyon sok jó hatása van a szervekre is, és még számos pozitív hatás. Sport és jóga című könyvben minden bennevan (innen letölthetitek, akit érdekel, bár már linkeltem).

    "Biztos jot akarsz meg segiteni akarsz csak hát most kezdjek ell jogázni és hagyam abba a gyogyszerek szedését egy probát megér erre gondolsz?? "

    Arra gondolok, hogy hagyd abba a gyógyszerek szedését, és próbáld amennyire tudod, egyszerre ezeket a dolgokat csinálni amiket írtam, mindenre figyelve. Légzésjóga a sportolás után, jóllakva javasolt :D