58
  • Tetsuo
    #58
    nem rossz, amatoroktol.. de nekem nem jon be a tul mu, agyon filterezett/effektezett tajkep.
  • Molnibalage
    #57
    Tessék, egy igényes oldal.
  • Tetsuo
    #56
    Mekkora ocska.. tobb kep keszul, mint valaha.. :DD
    OMG ki gondolta volna.. vki nagyon raert, mint az itt megjelent statisztikak.
  • redgreen
    #55
    Száz százalékig egyetértek veled, magam is fényképezéspárti vagyok az általad említett okokból (bár nem vagyok jó fotós, pláne videós), csupán a neten érzékelhető trendre próbáltam rávilágítani. Remélem nem halnak ki teljesen a fotós oldalak, de sajnos már egyre nehezebb rájuk találni, ahogy terjednek a videósok.
  • Gabo
    #54
    Fotózás volt, van és lesz is.
    Amikor megjelent a fényképezés, temetni kezdték a festészetet és a grafikát. Máig létezik mind a kettő. Sőt a digitális festészet és rajzolás is megszületett azóta.
    Amikor megjelent a mozgókép, temetni kezdték a fotózást. Máig létezik, és nem is fog eltűnni.
    Ennek pedig a legfőbb oka, hogy mindig lesznek olyan fotók amik bár csupán csak egy pillanatot ragadnak ki az időből, de az a kiragadott pillanat ezerszer beszédesebb, mint akárhány videó. Többet mesél egy helyről, személyről, hangulatról, mintha valaki órák hosszát videózott volna.
    Persze ennek egyik előfeltétele, hogy aki a fényképezőgépet kezeli, az lásson is és ne csak nézzen, valamint tudja azt, hogy hogyan kell valamit megmutatni. És itt vissza is jutottunk az igénytelenség és a fejlődni nem akarás kérdéshez. Mert aki eddig tucat képeket gyártott, majd ezentúl tucat videókat fog készíteni. És persze soha nem fogja megérteni, hogy miért nem jön át az amit meg akart mutatni, amit ki akart fejezni.
  • BaliBoy
    #53

    Sőt! Egy-egy videó sokszor fent van egy rakás másik megosztón is. Az micsoda pazarlás...
  • redgreen
    #52
    Na pont ez az, amikor az ocsú között elvész a búza. Nem volt időm elolvasni az összes hozzászólást, csak most találtam meg: szívemből szóltál.

    Aki pedig a szemetelésről és a tárhelyfoglalásról ír: egyre inkább úgy tűnik, hogy a fotózás már a múlt, és a videózás, videomegosztás veszi át a szerepét. A videoszolgáltatás tárhely- és sávszélességigénye pedig legalább egy nagyságrenddel nagyobb, úgyhogy legelőször azokat irassátok be a profi tanfolyamokra, akik a kamerájukon a HD emblémáról azt hiszik, hogy ők HúDeprofi videósok...
  • redgreen
    #51
    Érdekes, hogy pont a fotózást emeli ki a cikk, hiszen ugyanezeket el lehet mondani az Internet nevű médium egészére, kezdve a fórumhozzászólásoktól, a blogbejegyzéseken át az internetes újságírásig. Bárki publikálhat bármit, ami elvileg bárkihez eljuthat. Mégsem követelhetjük meg mindenkitől az irodalmi értékű megfogalmazásokat, nem cenzúrázhatjuk a véleményeket, nem állíthatunk Grétsy Lászlót minden blogger mellé. Ugyanakkor generációk fognak felnőni ebből az adathalmazból tájékozódva, művelődve. Kérdés, hogy megtanulják-e valóban jól használni ezt a remek eszközt, vagy elvesznek az információtengerben és ők is felszínesek, céltalanok, tucatok lesznek, akik már a saját nyelvüket sem tudják helyesen írni, beszélni.
    Nem ártana már az általános iskolában tanítani az Internethasználatot külön tárgyként, újabban a "webkettőre" is külön kitérve. Talán akkor nem kellene attól félnünk, hogy betörnek a lakásunkba az egyik hétvégén, mert a gyerek felrakott egy nappaliban készült képet az iWiW-re, amin véletlenül látszódik az Xbox-a, vagy olyan emberek, akikhez semmi közünk, elkezdik zsűrizni a családi fotóalbumot. :)
  • neoG
    #50
    Én meg kijavítalak, ha már ekkora baromságot írsz.Az egy dolog, hogy Te képtelen vagy őszintén, önzetlenül megnézni rokonaid barátaid családi képét (mert nem vadidegeneknek rakják fel a képeket).Amúgy gondoltam, hogy innen fúj a szél: csak a saját szemeddel látsz.
    Én a munkatársam friss ropogós fiáról is örömmel nézek képeket, nemhogy a saját édesanyámról!És szerintem ezzel nem vagyok egyedül a világon.
    Ja...amúgy tök jó.Bezzeg Te aztán képes vagy mások szemével nézni a világot:"Az embereket nem édekli más családja, kiváltképp, ha neki is van! Teljes tévedésbe vagy, ha azt hiszed, a hozzád beeső vendégek azért nyálazzák át veled boldogan a fényképalbumodat..."
  • gemihu
    #49
    Még pár dolog,amit nem írtam le.
    Ha közösségi oldalra tol fel valaki ezer képet, engem nem zavar ugyan,de előbb utóbb a közösségi oldal fizetőssé válásához vagy halálához vezethet.
    Az emberek sokszor elfelejtik,hogy suliba is nem véletlen 45 perc az óra, szóval ha túl sok képet tartasz meg,magadnak okozol gondot, másrészt ha válogatás nélkül,akkor másokat untatsz, de erről már előttem szólók is írtak.
    Ami engem inkább zavar,mikor "fotós" oldalra töltenek fel igénytelen képeket. Szerencsés esetben van moderálás.
    Igazából szerintem a fotók és úgy általában tartalmak keresésénél jó lenne,ha lehetne favorit oldalakat felvenni és nem tetsző oldalakat kiszedni a találati listákból. Szóval,ha olyan oldal van,ami gyakran nem tetszik,azt valahova rakja hátulra, ha olyan ahol sokszor találok jó dolgokat,akkor megjelölöm és legközelebb előrébb rakja.
  • KillerBee
    #48
    Alapjában rokonszenvezek a hozzászólásodban felvetett dolgokkal, valóban igen sok igénytelen felvételt lehet látni a neten, ami főképp a fotózásban járatos embereket zavarhatja, hiszen ők látják, mit lehetett volna sokkal jobban megoldani. Ha nem haragszol, akkor azért lenne pár észrevételem a felvetéseidhez, mert szerintem érdemes több oldalról is szemlélni a dolgokat.

    Sok embernek eleve nem célja a szakmai szempontból igényesebb fotók (főképp a kompozícióra gondolok) készítése, hiszen számukra a pillanat megörökítése, a későbbi visszaemlékezés lehetősége fontosabb. (Igen, a pillanatot egy-egy eredeti szemléletmóddal érdekesebben lehetne rögzíteni, de ahhoz beállítás kell és az épp a spontaneitás rovására mehetne.) Az emberek többségének egyszerűen nincs meg az a látásmódja, amilyennel a tehetségesebb fotósok (nem profikra gondolok) rendelkeznek. Nem is lesznek képesek megtanulni, mert sem idejük, esetleg sem tehetségük nincs meg hozzá. De mindettől még joguk van feltenni a képeiket a közösségi oldalakra vagy máshová, mert hiszen ki akar cenzúrát e téren (is). Vagyis én semmi rosszat nem látok abban, ha efféle amatőr képeket feltesznek, végtére is ezért is van a net és a közösségi oldalak.

    Leírtál pár ötletet, hadd reagáljak ezekre:

    Gyerek fotózása: A gyerek szemmagasságából való fotózását én problémásnak találom, persze ez erősen függ a háttértől. Mert az sem előnyös és csak szándékolt hatás elérésére való, hogy a környezet szinte a gyerek fölé tornyosuljon. Ha nem a gyerek kicsi voltának kihangsúlyozása a cél, akkor célszerűbb egy közepes tele állásból (kb. 100mm) fotózni a gyereket és csak picit alacsonyabb nézőpontból.

    "Lyukakat" kell keresni. Egy-egy ilyen vagy hasonlóan eredeti nézőpontú kép vicces és hangulatos lehet, de képzeld csak el, ha mindenki ilyen fogásokkal élne fotózáskor. Akkor rögtön ezek a - a fotónak amúgy érdekes színt kölcsönző - módszerek válnának reménytelenül sablonossá. Valahogy hasonlatosan a divathoz: mindenki ki akar tűnni a többiek közül, de mire ezt eléri, már pontosan olyan lesz, mint a többi, hiszen mindenki más is ki akar tűnni.
  • KillerBee
    #47
  • Molnibalage
    #46
    A baj azzal van, hogy XY a hitvány képeivel elárasztja a világhálót, így aki minőségi képet keres, esetleg nem talál, mert olyan, mintha tűt keresne a szénakazalban. Kevesebből könnyebb válogatni.

    Igazad van, de vannak tematikus oldalak is.

    Ha valaki a családi képeit a családnak szánja, az ne képmegosztóra meg közösségi oldalakra pakolja; ne a szervereket terhelje vele, hanem küldje el Stanci néninek emailben, CD-n vagy kinyomtatva, vagy akárhogyan.

    A közösségi oldal le lett tárgyalva. A pár megát engednek és a kereső nem is dobja ki azokat a képeket szerintem. Akkor meg mit cirkuszolsz?

    Akkor tényleg CD-n küldözgetnék az emberek egymásnak a képeket, mert még az lenne a legolcsóbb.

    Rengetegszer küldet így adatot belföldön, mert a mai upload sebességek mellett a DVD hamarabb odaér...
  • Molnibalage
    #45
    Pont te beszélsz más nevében a #41-ben. Sebaj.

    A családi albumokat meg nem a fotók miatt nézik elsősorban. Az adott ember ránéz valakire és történeteket mesél róla általában az, aki mutatja. Csak, hogy legyen kihez kötni a történetet. Én az őseimről néztem képeket. Soha egyikkel sem találkotam, mert rég halottak, de nagyanyám mesélt sokat dédapámról.

    Ne haragudj, de pont azt a tuskó technsznobot testesíted meg most akik rühellek. Ha nem tetszik, ne nézd őket. Senki sem kötelez rá.
  • B0nFire
    #44
    Oké, ezt értem én, meg hát mindenki úgy nosztalgiázik ahogy neki tetszik; nem is ezzel van a baj.

    A baj azzal van, hogy XY a hitvány képeivel elárasztja a világhálót, így aki minőségi képet keres, esetleg nem talál, mert olyan, mintha tűt keresne a szénakazalban. Kevesebből könnyebb válogatni.

    Ha valaki a családi képeit a családnak szánja, az ne képmegosztóra meg közösségi oldalakra pakolja; ne a szervereket terhelje vele, hanem küldje el Stanci néninek emailben, CD-n vagy kinyomtatva, vagy akárhogyan. Ja, hogy úgy pénzbe kerül? És ne pakolja fel a netre, ha már neki nem fér a vincseszterén, hanem igenis vegye meg az üres adathordozó díjával megterhelt CD-t, memóriakártyát, merevlemezt és pakolja arra. A pöcs kivan, hogy az ilyen sír a legjobban, aki egy buliban ellő 500-1000 képet, hogy drága a DVD-lemez, mert az Artisjus megterheli az üres adathordozó díjával, és irgumburgum, hogy van pofájuk 100 Ft-ot elkérni egy üres lemezért! Azt nem számolja ki a hülyéje, hogy jpegből hány fér el rajta. Csak azért a 100 Ft-ért sír, amiért már egy kávét sem kap!

    Úgy könnyű vigéckedni, hogy a tárhelyért nem kell fizetni, és így számolatlanul mehet fel rá a szemét, ami rajta kívül, meg a családján kívül tényleg nem érdekli a kutyát sem. Ha minden képmegosztón fizetni kéne képenként, és nem élnének meg királyul ezek az oldalak a reklámokból, akkor háromszor is meggondolná az illető, hogy mit tölt fel és mit nem. Akkor tényleg CD-n küldözgetnék az emberek egymásnak a képeket, mert még az lenne a legolcsóbb.
  • Yv@n
    #43
    "Ha kimondanák kerek-perec, hogy a kutyát nem érdekli a te családi fotód, akkor meg lennél rájuk sértődve."

    Szerintem meg ez normális, vadidegenek jó eséllyel tényleg szarnak bele, ellenben az ember valszeg tényleg nem a vadidegeneknek készíti ezeket a képeket. Ellenben a "család" mint olyan kicsit tágabb értelemmel is bírhat, értsd nem a közvetlen rokonság. Mondjuk pl én igen szép ívből szarok más képeire, szóval meg tudom érteni a te gondolatmeneted is, de nálunk rokonságon belül sem mindenki áll így a dologhoz, és bizony örömmel nézik egymás képeit, rohadtul nem érdekelve őket annak művészi értéke, így látom hol hibázik az :)
  • B0nFire
    #42
    Ez véletlenül kimaradt, de mindig jól mulatok ezen: "Tudod, az emberek 99,9%-a..." - Amikor elfogynak az érvek, akkor szokott jönni a statisztika! Egyébként ki vagy te, hogy mások nevében beszélsz? Honnan tudod, hogy az emberek 99,9%-a milyen megfontolásból szemeteli tele a világhálót? Beszéltél velük mind személyesen a témáról?
  • B0nFire
    #41
    Ha már megszólítottál válaszolok; habár az ezelőtti kommentem majdnem mindent elmond.

    Az embereket nem édekli más családja, kiváltképp, ha neki is van! Teljes tévedésbe vagy, ha azt hiszed, a hozzád beeső vendégek azért nyálazzák át veled boldogan a fényképalbumodat, és bámulják órákon keresztül számukra vadidegen emberek képét, miközben a magyarázatot is végig kell hallgatniuk, hogy a képen ki kinek az unokabátyja, vagy a nagynénikéének a volt szobatársa. Azért nyálazzák át, mert nem akarnak a visszautasítással udvariatlannak tűnni, és ha rákérdezel, még boldogan meg is erősítenek, hogy dehogy is unják, miközben magukba a pokolba kívánják az egészet, csak jó pofát illik vágni az ilyen dolgokhoz.

    Az emberek rengeteg dologban nem mernek konfrontálódni, vagyis nem merik ütköztetni a véleményüket, mert esetleg bunkónak, deviánsnak, jobb esetben különcnek titulálják őket, ahogy te is bizonyára megtetted velem ezt - gondolatban legalábbis -, mert különben nem flémelnél.

    Ha kimondanák kerek-perec, hogy a kutyát nem érdekli a te családi fotód, akkor meg lennél rájuk sértődve. Ők ezt nem akarják, mert ezenkívül nagyon jól kijöttök(?) egymással és kár lenne a barátságért ilyen piszlicsáré dolgok miatt.

    Azt pedig már csak zárójelben kérdezném meg, hogy az miféle barát, aki ilyen apróságokban is megengedi magának a kegyes hazugságokat? Nagyobb és komolyabb dolgokban is feltétlenül hazudik, és akkor fog hátba szúrni, amikor a legkevésbé várod. Tudod, van egy olyan mondás, hogy aki hazudik az csal, aki hazudik, az lop. Nagyon kisarkítva erről van szó.

    Hála a jó istennek és a technikának, hogy ismeretlen emberek is összefuthatnak fórumokon, ott leírhatják a véleményüket; lehetnek nyugodtan őszinték, és egyáltalán nem kötelező valakivel egyetérteni, csak azért, mert úgy illik.
  • who am I 7
    #40
    "Mi a tököm ez a nagy kultúrsznobizmus itt? Meg hogy minden második ember dslr-rel jár?"

    Jah azt figyelem én is bazeg, itt minden 2. arc még a s*arát is dslrel polárral meg 300as obival profin állványról beállítva kapja le... :D:D:D Most egy rohadás 200kbyteos tankcsapda koncertkép nem tom miért zavarja őket :D Ők az élményért vannak ott, és csak egy minimális dolog kell róla, h vissza emlékezzenek, 1x már meg volt az életükben, erre pont elég egy telós kép, ami vissza adja a hangulatot...nem összevissza görcsölni egy 1millás EOS-sal...Ők a szorakozásért mennek..habár én sugárba hányok az alterosoktól (kivéve az igényeseket 5%), de ezt a részét megértem a dolognak...
  • who am I 7
    #39
    Nem tom..én csajokét szoktam nézegetni néha :D De nekem nincsennek ilyen ellenérzéseim....A világ minden tárhelye nettó hülyeség.Mert ad1: A homejúzer a saját képeit a saját vinyóján tárolja, ez nem zavar be a képbe ő dolga, mennyire érzi ezt szükségesnek ad2: a közösségi oldalaknak és más oldalaknak legyen annyi esze, hogy megad egy 500KByte-os korlátot, vagy egy 1600x1200as méretet, és feltőtési számot...Nem kell itt mindent rá hárítani.Legyenek korlátok a tárterületen és máris normalizálodik a dolog.Mert egyébként, az "nagyon laikus" szemmel nézve is elbaxott képek ne tolongjanak gigaszámra, ezt aláírom, de azért 1-2 elfér belőlük, max nem nézed meg.
  • B0nFire
    #38
    Azért baj, mert egyrészt semmitmondóak, tehát ezt nézegetni kábé olyan érdekes, mint egy vadidegen családi fényképalbumát, másrészt - ahogy a cikkben is le van írva - a világ minden tárterülete nem lenne elég, ezeket a szutykokat tárolni. Főleg, amikor még arra sem képes, hogy optimalizáltan rakja fel a képet, ne 10 Mpixelbe, mert úgysem fogja senki soha kinyomtatni, csak terheli vele a sávszélességet.

    Ez a baj!
  • BaliBoy
    #37
    Nagyjából egyetértek, bár a kommented első részhez is tudnék mit hozzáfűzni.
    De. Senkit nem érdekel, hogy hány kattintás van az ultra amatőr és az NG-s fotós között. Ugyanis a kettő biztos, hogy nem ugyanazzal a céllal készítette a képét. Ebből kiindulva elég nagy ostobaság akár 1 kommentben is említeni őket mint összehasonlítható alkotások. Na meg azt meghatározni, hogy ki, mit tölthet fel... hát... Mindenki azt tölt fel amit akar. Lehet neked nem jelent semmit egy telefonnal készített fénykép, de az illetőnek és annak családjának/ismerőseinek/barátainak jelent valamit. Nincs jogod elítélni ezért!
  • neoG
    #36
    Tudod, az emberek 99,9%-a nem azért tesz fel olyan "unalmas" családi képet, hogy Te, vagy akárki más azt mondja rá,hogy de kib@szott művészi kép, hanem azért, hogy lássák az emberek: az az ő kis családja!
    Meg könyörgöm. Hogyan lenne egy akármilyen családi kép unalmas? Előveszik 20-30 év múlva a képeket, és boldogan felidézik a szép időket vagy mittomén, de hétszentség, hogy nem azzal lesznek elfoglalva, hogy: "ejj...látod, fater milyen ügyesen lement hídba mikor fényképezett!?" (bár nem tudom még mit tartogat a digitális technika, lehet, hogy egy szimpla "del"-t)
  • Cleawer
    #35
    Gyanítom hogy a sznobnak titulált olvasóknak nem az a bajuk hogy ha egy iwiwes képnek beég a jobb sarka,belóg egy apró faág,nem középen van a téma.Hanem :
    -Annyira hülye a delikvens hogy nem ismeri az időzítő fogalmát(tükörből csinálja a képet),
    -gyök2*gyök2 pixeles képet rak fel(ez nem mindíg user error),
    -lemakrózza telemódban a ragyás fejét,
    -homályosan felismerhetetlen képeket gyárt.
    Ezeket elutasítani nem sznobság,és a DSLR sem szobság,egyszerűen törekvés a jobbra,szebbre.Mert egy kompakttal néhány(ahol nem süt a nep vagy nincs vakuközelben) téma kiaknázhatatlan.Én is tapasztaltam hogy egy 6500fdvel nem fogok templomotbelülről fényképezni ,mert nem arra van.portré,tájfotó,meg partifotó+ ha tudás is van akkor kisebb munkák.A Bükk maratonon csináltam képeket ,meglepően jóklettek,csak megdöglött az xD kártyám a melegtől...
    És a 10*12Mpixeles 1/2,5" szenzorral szerelt festőgépekkel szerelt kompaktok miatt ajánlott egy kicsit feljebb kacsintani...
    De ez már a konzumidiótaság számlájára írható
  • Gabo
    #34
    Köszönöm! A hozzászólásoddal csak megerősítetted azt, amit a felszínességről írtam. Javaslom olvasd el még egyszer és gondolkodj el te a leírtakon!
    Nem azt írtam, hogy nem szabad képeket készíteni, hanem arra próbáltam rávilágítani, hogy talán meg is kell élni közben azt a dolgot, aminek részese vagy. A tucatjával lőtt képek azt ugyanis nem fogják pótolni és visszaadni. Ha pedig már fényképezel, célszerű tudatosan megkeresni azt a témát, ami valóban visszaad valamit az adott élményből. Ha pedig elkészültek a képek, javasolt egy jó adag önkritikát gyakorolni, mielőtt bármelyiket publikálod.
    Ugyanis a netre feltölteni és megosztani egy képet publikációnak számít. Márpedig a világhálón a National Geographic vagy más magazinok profi fotói és az önjelölt kattintgató képei között kb. 2 kattintás a távolság. A gyengébbek kedvéért ezzel egyáltalán nem azt mondom, hogy olyan szinten kell fotózni, mint az NG fotósainak, de ha már felteszünk valamit valahova, legalább egy kicsit törekedjünk a színvonalra.
  • Szemjuel
    #33
    megint egy kib*szott okos ember aki azt mondja 'nem vagyok sznob' mert most azt hiszi valami különlegeset tesz akkor ha ő bizony nem kattint mindenre. ő bizony átéli a pillanatot. az ő agya bizony egy szuperszámítógép és mindent megjegyez!

    légyszives, ha már annyit beszéltek a gondolkodásról, gyakoroljátok is!
  • WoodrowWilson
    #32
    És mikor bulizol?:D
  • Gabo
    #31
    És valóban el fogja felejteni, hogy ott volt és hogy milyen volt. Mert ahelyett, átélné és megélné a pillanatot, ahelyett, hogy valódi emlékeket gyűjtene, csak bambán és bután nyomja az expogombot. De lehet ezen csodálkozni, mikor a csapból is az folyik, hogy minden eldobható? Az emlékek is lassan azzá válnak, mert a valódi élmények elvesznek a tucatjával készített emlékképek áradatában.
    Időbe telik, mire valaki eljut addig, hogy ne lőjön mindenre, ami mozog. Az a szomorú, hogy a legtöbb gombnyomogató ezt az evolúciós ugrást soha nem fogja megtenni. Mert dívik a felszínesség, s mert ma már nem divat gondolkodni és fejleszteni magát senkinek.
    Nem vagyok pro fotós, nem vagyok sznob sem, de úgy gondolom, hogy ha a fotózás az önkifejezés eszköze, akkor aki egy kicsit is igényes magára, nem okád minden vackot a világba. Ehelyett aki egy kicsit is ad magára, szerintem gondolkodik fotózás előtt, közben, után, valamint megválogatja azt, hogy mit publikál.
    Szerencsére nem vagyunk egyformák. ;o)
  • Balintos
    #30
    A legkeményebb amit eddig láttam, amikor valaki a mobilja kamerájával videózta a tűzijátékot...
  • szurop
    #29
    Nem olvastam el a cikket, sem a hsz-eket, csak annyit írnék ide, hogy egy házibulin általában 500-1000 képet szoktam csinálni a digitálissal.
  • Zoleeca
    #28
    "még mindig nem érdekli az átlagembert ez a dolog. "

    Ez bizony így van. Még meg is jegyzik hogy béna vagy hogyha te egy kompozícióról csinálsz 10 képet, ők meg egyet automatán.
    De ezzel nincs is semmi baj. El kell fogadni, hogy vannak akik egyszerűbb és gyorsabb megoldásra vágynak.
  • Szemjuel
    #27
    hiába mondod nekik, olyan mintha a falnak beszélnél... nem fogja fel, mert ő az űberfotós aki csak faszán megkomponált képet csinál és abból is 23-t hogy ki tudja választani amelyik az ő cizellált ízléséhez elég magas szinten áll...
  • Ferrer
    #26
    Úgy érzem, páran itt tragédiát látnak olyan dologban, ami nem az. Régen talán foglalkoztak az emberek a komponálással? A filmes kompakt gépek többségén ennyi beállítási lehetőség se volt :) Akit érdekelt, utánaolvasott, vett magának egy SLR gépet meg objektíveket aranyáron, aztán elvolt vele. Az, hogy ma, amikor ennyi elérhető anyag van a témában, mégse tör mindenki művészi ambíciókra, az csak azt jelenti, hogy még mindig nem érdekli az átlagembert ez a dolog.
  • BaliBoy
    #25
    De azért azt vedd figyelembe, hogy nem azért tölti fel a képét a legtöbb ember az iwiw-re mert olyan hű de jól sikerült és kérkedni akar vele. Hanem azért mert megszeretné mutatni, hogy milyen jó volt nyaralni, mennyire szereti a kedvesét.... stb. Lehet művészileg igénytelen, de nem is arra a célra szolgál. Szóval sztem. ezen kár fennakadni.
  • Gery Greyhound
    #24
    Itt senki sem ítél el semmit, mindenki csak a véleményét írja le (legalábbis én, biztosan) :)

    Senki nem mondja hogy bárki ne töltsön fel tucatjával igénytelen fotót az iwiwre, csak konstatáljuk hogy rengetegen rengetegen töltenek fel igénytelen fotót az iwiwre. Úgysem ezen a fórumon fogjuk meggyőzni azt aki ezt csinálja hogy egy kis igényességet vihetne a dologba :)

  • mcganyol
    #23
    ezzel csak az a baj, hogy már egy aug 20-i tüzijátékot sem bírok úgy végignézni, hogy percenként ne kapjak legalább 10 vakut az arcomba a közelembe állóktól.
    én nézni szeretném a sötétben a műsört és rohadtul zavar a folyamatos villogás. a kép meg úgyis kivehetetlen lesz, max az elötte álló tarkója (amit kivillantott a vaku) fog látszani.
    de csak nyomják az agyalágyultak ész nélkül.
    egyébként is minek egy tüzijátékról saját kép?? biztos van a hivatalos oldalon számtalan profi kép, le lehet tölteni.
    vagy a képek nélkül el fogja felejteni, hogy ott járt? mondjuk azt nem csodálom, mert egész végig a hülye telefonján babrál, ahelyett, hogy NÉZNÉ.
  • WoodrowWilson
    #22
    Mi a tököm ez a nagy kultúrsznobizmus itt? Meg hogy minden második ember dslr-rel jár? Nem tök mindegy nektek, hogy ki, mikor, milyen képet csinál? Nem nektek csinálja. Ha neki jó az, akkor titeket ne érdekeljen már.
  • BaliBoy
    #21
    "A bennünket érő hihetetlen mennyiségű vizuális információ tompítja az embert, ezek mennyisége lényegesen több annál, mint amire egy egészséges embernek szüksége van. A fotó-dömpingnek köszönhetően csorbul az ember esztétikai érzéke és ítélőképessége, ami miatt például kisebb, vagy másfajta hatással vannak rá az igazi műalkotások."

    A médiában, utcán, plakátokon, és főleg a fotós oldalakon megjelenő fotótömeg kialakított egy széles körű, amatőr kritikai rendszert, ami miatt mindenki feljogosítva érzi magát arra, hogy éles ítéletet mondjon egy fotóról.



    Mi a gond kicsirigó, lehúzták valamelyik, általad csudaszupernek titulált képedet? :D Nekem az egész cikkből valahogy a sértődöttség jön át.

    Először is! Az embereknek nem csorbul az esztétikai érzéke. Maximum változik. Köszönhető ez annak, hogy rengeteg ember, rengeteg képet produkál és sokkal nehezebb kiemelkedő képet csinálni. Ez annak a vonzata, hogy a fényképezőgépek rendkívül olcsóak lettek, így boldog-boldogtalan fényképezhet és most már nemcsak a(z) (anyagilag) kiváltságosok fotózhatnak. Így sokkal több tehetség felbukkan. Például míg régen egy makro kitre rengeteget rá kellett költeni, ma már szinte minden kompaktban benne van a funkció. Ez által sok mindenkinek megadatik, hogy makro fényképet készíthessen.

    Továbbá. Ettől dobom el az agyam mikor néhány "okos" meghatározza, hogy ki és miről mondhat véleményt. Szabad világban élünk (nagyrészt). Az meg külön ostobaság amikor valakit becsmérelnek azért mert tetszik neki egy kép. Az a szép a világunkban, hogy mindenkinek más jelenti a szépet! Tehát nyugodtan érezheti mindenki feljogosítva magát, hogy kritikát fogalmazhasson meg egy fényképről!

    Az meg már a jéghegy csúcsa, hogy néhány önjelölt meg akarja határozni, hogy ki és hogyan fotózzon. Mindenkinek a szíve joga úgy és annyit fotózni ahogy és amennyit akar. Ugyanez igaz a feltöltésre is. Ha engem nem érdekel 1 kép nem foglalkozom vele. De lehet valakinek meg tetszeni fog és akkor már nem lehet azt mondani, hogy feleslegesen lett feltöltve.

    A mobiltelefonos képek más kategória. Én is megmosolygom amikor valaki telefonnal akar olyan képet csinálni ami egy komolyabb fényképezővel sem lenne könnyű. De had csinálja, ki vagyok én, hogy elítéljem érte?! Persze ezekkel a képekkel nem illik kérkedni. Persze kivitél ha valami tényleg eszméletlenül jól beállított képet vagy valami megismételhetetlen pillanatot örökít meg. Például egy filmforgatás alkalmával a nyugati pályaudvar be volt öltöztetve horogkeresztes zászlókba. Nem volt nálam rendes fényképező de úgy véltem egy ilyet kár lenne kihagyni. Valaki írta lentebb, hogy ő bizony el teszi a mobilt inkább és nem fényképez. Én meg inkább előveszem mert lehet, hogy nem lesz minőségi de azért, hogy később egy emléket fel tudjak eleveníteni arra tökéletes. Persze az nem olyan kép amit feltöltögetnék.
  • gemihu
    #20
    Hát igen, a digitális fényképezés sok embernek adott lehetőséget arra,hogy könnyebben megörökítsék emlékeiket. Nekik az is elég, ha egy képen tudják,hogy rajta vannak és nem számít,hogy mennyire jól van megkomponálva. Szerintem semmi baj nincs ezzel.Ettől esztétikailag esetleg nem olyan jó a kép,de emléknek elmegy. Aki jobb képeket akar, az meg úgyis utána jár és megtanulja. Aki viszont mindenféle kompozíció, fények ideális beállítása nélkül közszemlére tesz egy képet az igényesebb közönségek,az ne csodálkozzon rajta,ha kritikát kap,de pár fő szabályon kívül,egyébként ez is szubjektív.. :) Mert lehet épp attól lesz jó,ha felrúgjuk a szabályokat..

  • IJG
    #19
    kedves fotós társaim!
    elolvasva a cikket és a hozzászólásaitokat úgy érzem, hogy, hogy valami elvakult divat-elitizmusnak lehetünk tanúi. a többség kulturális környezetszennyezés miatt köpköd, úgy tetszik, hogy a háttérben valami olyan hallgatólagos megállapodás bújuk meg, hogy ha már valamit csinálsz, akkor azt csináld igényesen, vagy ne csináld! ez nekem valami mérhetetlenül kispolgáriasan hangzik, de lehet, hogy ezzel egyedül vagyok. olcsó válasz volna azt mondanom, hogy ezen az elven az ne is utazzon a nyáron a Balatonhoz fürdeni, akinek legalább egy OKJ-s úszómesteri képesítése nincs (nem tudom, hogy létezik-e ilyen egyáltalán).
    ha nem tévedek, nektek inkább azzal van bajotok, hogy valaki csinál valamit aminek NYOMA van, és ezt teszi igénytelenül, mindenféle tudatosság nélkül.
    nos, arra kérlek benneteket egy pillanatra mindenki gondolja végig, hogy amikor megírta a postját a forumon (amit ugye szántalan másik ember olvas, befolyásolja az értékalkotásukat stb.) akkor kellő körültekintéssel járt-e el? végiggondolta-e vajon, hogy a tartalmat sikerült-e viszonylag precízen nyelvi formába önteni, minimális torzulással? végiggondolta-e hogy nem maradt-e olyan sallang a sorai közt, ami értelmetlenül rabolja majd az olvasók drága idejét és vajon törekedett-e választékos és igényes nyelviségre, önkifejezésre? továbbá remélem a nyelvhelyességet senki nem hagyta a firefox vagy a word "automatikájára".


    Üdv
    Imre József Gábor